Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, stef157 είπε

Είμαι από περιοχή τουριστική γεμάτη ξενοδοχεία και ενώ ζητάνε συνεχώς άτομα κανένας δεν έρχεται. Προφανώς πρέπει να ρίξουμε τα στάνταρ μας όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση που πρέπει να πάρεις άμεσες αποφάσεις.

Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω και εγώ από θέματα τουριστικών ας πούμε ότι ο λόγος που δεν έρχεται κανείς είναι επειδή είναι πολύ κακό για το τίποτα. Για να έρθει ο άλλος πρέπει να πληρώσεις. Αν πληρώνεις αυτά που ακούω (και μάλιστα για πρωτοκλασάτα μέρη όπως Μύκονος και Σαντορίνη) τότε ούτε καν θα θέλεις να ξέρεις τι γίνεται σε άλλες τουριστικές περιοχές που ντε φάκτο θα είναι χειρότερα. 

Κατά τα άλλα επί του θέματος θα πρέπει ο TS απλά να μπει σε διαδικασία ξεβολέματος. Φόβοι και άγχος είναι απόλυτα φυσιολογική αντίδραση αλλά πρέπει να μπει μέσα σε αυτό αν θέλει να ξεφύγει από την σαπίλα που έχει επέλθει. Απλά τρέξε το...χτες. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

8 ώρες πριν, stef157 είπε

 

Οπότε όταν ακούω ότι κάποιος είναι άνεργος για πολλά χρόνια και ηλικιακά είναι νέος, κάτι πάει στραβά!

Για την Ελλαδα μιλαμε αγαπητε.Η ανεργια στους νεους χτυπαει κοκκινο σε επιπεδα μεχρι και 50% σε μικροτερες ηλικιες.

Και ο λογος που δεν ειναι πολλα χρονια ανεργοι πολλοι ειναι για τις προχειρες δουλειες μερικων μηνων που μπορει να βρουν ειτε απο καποιο προγραμμα του Οαεδ,ειτε σε καποιο νησι την τουριστικη περιοδο(οπως οι ξενοδοχο υπαλληλοι καλη ωρα)και παει λεγοντας.

Αρκετοι παλι δουλευουν και οι ερδοδοτες τους χρωστανε μηνιατικα ή δεν τους πληρωνουν υπερ ωριες,μεχρι και απο μεγαλο αλυσιδες τυπου public.

8 ώρες πριν, stef157 είπε

Είμαι από περιοχή τουριστική γεμάτη ξενοδοχεία και ενώ ζητάνε συνεχώς άτομα κανένας δεν έρχεται. Προφανώς πρέπει να ρίξουμε τα στάνταρ μας όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση που πρέπει να πάρεις άμεσες αποφάσεις.

Να τα ριξουμε τα στανταρ αλλα οχι να πιασουμε πατο κιολας.

Γιατι στις περισσοτερες εποχικες δουλειες οπως στα νησια καλη ωρα τωρα το καλοκαιρι, δεν ειναι τυχαιο οτι τεραστιο ποσοστο ειναι με μαυρη εργασια.

Και αυτο γ ιατι οι μισθοι(για τις ωρες/μερες δουλειας)ειναι τραγικα χαμηλοι σε σχεση με τον τεραστιο φορτο εργασιας και ο ενδιαφερομενος επειδη προφανως εχει αναγκη τα χρηματα τον εκμεταλλευεται ο εργοδοτης .

Και εγω που ειχα φιλο σε νησι στο οποιο λεγανε οτι δεν πανε να δουλεψουν οι νεοι το καλοκαιρι και καθονται στις καφετεριες,οταν πηγε αυτος να δουλεψει τον ειχαν απληρωτο για 5 μηνες και περιμενε για να παρει τα χρηματα του....

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vagos789 είπε

Η προτροπη σε γυναικα να παει στα Εμιρατα ειναι απο επιθεωρηση του Σεφερλη; Μιλαμε για Stone Age εκει περα.

 

 

8 ώρες πριν, nkarama είπε

Απο το στόμα μου το πήρες ρε φίλε, αλλά γράφτηκε το Σάββατο και έλεγα, άστο... και δεν λέει μόνο Εμιράτα (που είναι απείρως ποιο εύκολο για γυναίκα) αλλά λεει και Σαουδική.... χαχαχαχαχαχχαχα επιστήμονας ο τύπος......................

έγραφα στο πρωτο μου ποστ: "δοκίμασε εμιρατα, καταρ, Σαουδική,με αυτη τη σειρα.

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ.

Μ-Ε Α-Υ-Τ-Η Τ-Η Σ-Ε-Ι-Ρ-Α.

with this order

Στα δε "στοουν έιτζ" και "επιστήμονας ο τύπος", γελάω οπως γελάνε και όσοι με φαιά ουσία διαβάζουν τα ποστ σας.

καλη τύχη, θα τη χρειαστείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Για την Ελλαδα μιλαμε αγαπητε.Η ανεργια στους νεους χτυπαει κοκκινο σε επιπεδα μεχρι και 50% σε μικροτερες ηλικιες.

Και ο λογος που δεν ειναι πολλα χρονια ανεργοι πολλοι ειναι για τις προχειρες δουλειες μερικων μηνων που μπορει να βρουν ειτε απο καποιο προγραμμα του Οαεδ,ειτε σε καποιο νησι την τουριστικη περιοδο(οπως οι ξενοδοχο υπαλληλοι καλη ωρα)και παει λεγοντας.

Αρκετοι παλι δουλευουν και οι ερδοδοτες τους χρωστανε μηνιατικα ή δεν τους πληρωνουν υπερ ωριες,μεχρι και απο μεγαλο αλυσιδες τυπου public.

Να τα ριξουμε τα στανταρ αλλα οχι να πιασουμε πατο κιολας.

Γιατι στις περισσοτερες εποχικες δουλειες οπως στα νησια καλη ωρα τωρα το καλοκαιρι, δεν ειναι τυχαιο οτι τεραστιο ποσοστο ειναι με μαυρη εργασια.

Και αυτο γ ιατι οι μισθοι(για τις ωρες/μερες δουλειας)ειναι τραγικα χαμηλοι σε σχεση με τον τεραστιο φορτο εργασιας και ο ενδιαφερομενος επειδη προφανως εχει αναγκη τα χρηματα τον εκμεταλλευεται ο εργοδοτης .

Και εγω που ειχα φιλο σε νησι στο οποιο λεγανε οτι δεν πανε να δουλεψουν οι νεοι το καλοκαιρι και καθονται στις καφετεριες,οταν πηγε αυτος να δουλεψει τον ειχαν απληρωτο για 5 μηνες και περιμενε για να παρει τα χρηματα του....

Άρα καλύτερα να κάθεται κάποιος άνεργος παρά να δουλέψει σεζόν σε ξενοδοχείο; Αυτό αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενα σου.

Δεν είναι μόνο τα νησιά τουριστικά μέρη! Έχει αρκετά στην Ελλάδα πέρα από τα νησιά ειδικά τύπου Μύκονος, Σαντορίνη κτλ. Μη τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Αυτός που αξίζει και θέλει θα βρει δουλειά, όλα τα υπόλοιπα μου ακούγονται λόγια του αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stef157 είπε

Άρα καλύτερα να κάθεται κάποιος άνεργος παρά να δουλέψει σεζόν σε ξενοδοχείο; Αυτό αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενα σου.

Δεν είναι μόνο τα νησιά τουριστικά μέρη! Έχει αρκετά στην Ελλάδα πέρα από τα νησιά ειδικά τύπου Μύκονος, Σαντορίνη κτλ. Μη τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Αυτός που αξίζει και θέλει θα βρει δουλειά, όλα τα υπόλοιπα μου ακούγονται λόγια του αέρα.

Εγραψα πουθενα αυτο το πραγμα?Ειπα οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και ευκολα οπως τα παρουσιαζεις.

Επισης ο πολιτικος μηχανικος αν δουλεψει ως ξενοδοχο υπαλληλος συνεχεια ναι μεν θα βγαζει αυτα που πρεπει αλλα παλι δεν θα τον βοηθησει καπου στον κλαδο του η προυπηρεσια αυτη.

Και να σου πω και κατι απο ενα σημειο και μετα?Προσωπικα αν ειχα γιο ή κορη που ειχε βγαλει μια ψιλο καλη σχολη(Τει/Αει) οπως το ατομο που ανοιξε το θεμα και ειχε κανει και μεταπτυχιακο καλη ωρα,στα everest πχ δεν θα τον/την εστελνα να δουλεψει ή να καθαριζει τους δρομους. Ουτως ή αλλως ουτε προυπηρεσια αποκτα με αυτο τον τροπο,ουτε προοπτικη εξελιξης υπαρχει ουτε τιποτα.

10φορες στο εξωτερικο οσο αντεξει παρα εδω και να καθαριζει πχ τουαλετες.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν ξέρω αν γράφτηκε. Λέγεται οτι η δουλειά των μηχανικών αρχιζει και ανεβαίνει τον τελευταίο καιρό.

Το rbnb μπορει να έχει καταστρέψει τους ενοικιαστές, και ανεβάζει τις τιμές ενοικίων στα ύψη, βοηθάει ομως και τους μηχανικους. Στο πλαίσιο του "ευκολου" χρηματος, πολλοί ειναι αυτοι που επιλέγουν την ανακαίνιση διαμερισμάτων με σκοπό την ημερησια ενοικίασή τους. Οι μηχανικοι αναλαμβάνουν δράση λοιπον.

Στις περισσότερες ανακαινίσεις, δεν χρειάζεται καν μηχανικός. Και εκεί που χρειάζεται, δεν είναι ότι κάνει και πολλά. Πλην εξαιρέσεων. Άσε που το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι ότι περίσσευαν στον κόσμο ακίνητα και δεν είχαν τι να κάνουν. Κοινώς, ένας ακόμα μύθος...

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγραψα πουθενα αυτο το πραγμα?Ειπα οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και ευκολα οπως τα παρουσιαζεις.

Επισης ο πολιτικος μηχανικος αν δουλεψει ως ξενοδοχο υπαλληλος συνεχεια ναι μεν θα βγαζει αυτα που πρεπει αλλα παλι δεν θα τον βοηθησει καπου στον κλαδο του η προυπηρεσια αυτη.

Και να σου πω και κατι απο ενα σημειο και μετα?Προσωπικα αν ειχα γιο ή κορη που ειχε βγαλει μια ψιλο καλη σχολη(Τει/Αει) οπως το ατομο που ανοιξε το θεμα και ειχε κανει και μεταπτυχιακο καλη ωρα,στα everest πχ δεν θα τον/την εστελνα να δουλεψει ή να καθαριζει τους δρομους. Ουτως ή αλλως ουτε προυπηρεσια αποκτα με αυτο τον τροπο,ουτε προοπτικη εξελιξης υπαρχει ουτε τιποτα.

 10φορες στο εξωτερικο οσο αντεξει παρα εδω και να καθαριζει πχ τουαλετες.

Το αυτό. 

Δεν έχει νόημα να κάθεται κάποιος να κάνει χαμαλοδουλειές που δεν θα βγάζει τίποτα άλλο εκτός από τα βασικά - αν βγάζει και αυτά - αντί να προσπαθήσει να αξιοποιήσει τα εφόδια που έχει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stef157 είπε

Άρα καλύτερα να κάθεται κάποιος άνεργος παρά να δουλέψει σεζόν σε ξενοδοχείο; Αυτό αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενα σου.

Δεν είναι μόνο τα νησιά τουριστικά μέρη! Έχει αρκετά στην Ελλάδα πέρα από τα νησιά ειδικά τύπου Μύκονος, Σαντορίνη κτλ. Μη τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Αυτός που αξίζει και θέλει θα βρει δουλειά, όλα τα υπόλοιπα μου ακούγονται λόγια του αέρα.

 

"Αυτός που αξίζει & θέλει θα βρει δουλειά". Ακόμα & αν σε αυτή την οποιαδήποτε δουλειά τον έχουν απλήρωτο μήνες & σε μαύρη εργασία? Γιατί αυτό σου έγραφε ο @Fulgore.

Δεν προσπαθεί κανείς να λουφάρει εδώ.

Το αν σήμερα είμαστε οι μηχανικοί στη δεινή θέση να μην έχουμε επαγγελματικούς ορίζοντες στη χώρα μας, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είμαστε τα θύματα που ψάχνει ο κάθε μαυραγορίτης / κακοπληρωτής σε κάθε γωνιά της Ελλάδος. Εξαιρώ φυσικά τους συνετούς εργοδότες, που είναι & οι πιο περιζήτητοι & που οι υπάλληλοί τους χαίρουν μακράς πορείας στις εταιρίες τους.

Μεμονωμένα περιστατικά λουφαδόρων & φυγόπονων πάντα υπάρχουν, αλλά μη το κάνεις συγκεκριμένο γιατί αδικείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hexenlord είπε

έγραφα στο πρωτο μου ποστ: "δοκίμασε εμιρατα, καταρ, Σαουδική,με αυτη τη σειρα.

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ.

Μ-Ε Α-Υ-Τ-Η Τ-Η Σ-Ε-Ι-Ρ-Α.

with this order

Στα δε "στοουν έιτζ" και "επιστήμονας ο τύπος", γελάω οπως γελάνε και όσοι με φαιά ουσία διαβάζουν τα ποστ σας.

καλη τύχη, θα τη χρειαστείτε.

Εχεις πάει αγαπητέ στην Σαουδική Αραβία? Γιατί εγώ έχω πάει πολλάκις.

Ξέρεις τι διακιώματα έχουν οι γυναίκες εκεί? Ας στο πω διαφορετικά. Οι βαλίτσες έχουν περισσότερα. 

Το γνωρίζεις ότι ανύπαντρη γυναίκα απαγορεύεται να μπει στην χώρα? Το γνωρίζεις ότι οι γυναίκες απαγορευεται να εργάζονται? ακόμα και οι δυτικές. Το γνωρίζεις οτι οι γυναίκες απαγορεύτεται να κυκλοφορούν έξω αν δεν συνοδεύονται απο άνδρα σύζηγο ή συγγενή?  

Αρα ΠΩΣ βρε επιστήμονα προτίνεις σε μια ανύπαντρη γυναίκα να πάει να δουλέψει στην Σαουδική Αραβία? έστω και αν την έχεις στην τελευταία θέση της σειράς? Αφου είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να δουλέψει εκεί....

Ευχριστώ για την τύχη, αλλά δεν βασίζομαι ποτέ στην τύχη, μόνο στις ικανότητές μου....

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stef157 είπε

Άρα καλύτερα να κάθεται κάποιος άνεργος παρά να δουλέψει σεζόν σε ξενοδοχείο; Αυτό αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενα σου.

Δεν είναι μόνο τα νησιά τουριστικά μέρη! Έχει αρκετά στην Ελλάδα πέρα από τα νησιά ειδικά τύπου Μύκονος, Σαντορίνη κτλ. Μη τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Αυτός που αξίζει και θέλει θα βρει δουλειά, όλα τα υπόλοιπα μου ακούγονται λόγια του αέρα.

Αυτά που λες εσύ είναι λόγια του αέρα. Από το να μην πληρώνεται ο άλλος και να δουλεύει μαύρα σε εργοδότες του κόλου με απλήρωτες υπερωρίες, καλύτερα να μην δουλεύει καθόλου. Όποιος αξίζει φεύγει εξωτερικό ή απορρίπτει δουλειές του κόλου για να βρει δουλειά με καλύτερες συνθήκες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nkarama είπε

 Το γνωρίζεις ότι οι γυναίκες απαγορευεται να εργάζονται? ακόμα και οι δυτικές. Το γνωρίζεις οτι οι γυναίκες απαγορεύτεται να κυκλοφορούν έξω αν δεν συνοδεύονται απο άνδρα σύζηγο ή συγγενή?  

 

καλη τυχη οπως σου ειπα. Δεν εχεις ιδεα. Κριμα που συνεχιζεις να παραπληροφορεις τον κοσμο. 

Τελος για πολλοστη φορα η σειρα της προτασης μου ηταν: ΗΑΕ, ΚΑΤΑΡ, ΣΑΟΥΝΤΙ. Αν καποια ΔΕΝ βρει δουλεια στις κυρολεκτικα αμετρητες εταιρειες των δυο πρωτων χωρων ας κοιταξει theredseeproject που ψαχνουν απο πολιτικους μεχρι λαντσκειπ και εργοδηγους.

το κοβω εδω γιατι ειναι πχια φεδρο.

EDIT: επειδη σε κοβω για ατομο με πολλες "ικανοτητες", επειδη τελικως, σκοπος μου ειναι να μην παραπληροφορουμε τα ατομα που μας διαβαζουν, και επειδη ειμαι σιγουρος πως ηδη ετοιμαζεις βαρυγδουπη παν-επιστημονικη απαντηση, παραθετω το παρακατω σε λινκ για οποιον/οποια εχει ορεξη να ψαχτει, να κανει καριερα, να βγαλει λεφτα κοκ.

https://www.expatwoman.com/saudi-arabia/working-in-saudi-arabia/your-guide-to-working-in-saudi-arabia-woman 

Επεξ/σία από hexenlord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WorryingAngel είπε

"Αυτός που αξίζει & θέλει θα βρει δουλειά". Ακόμα & αν σε αυτή την οποιαδήποτε δουλειά τον έχουν απλήρωτο μήνες & σε μαύρη εργασία? Γιατί αυτό σου έγραφε ο @Fulgore.

Δεν προσπαθεί κανείς να λουφάρει εδώ.

Το αν σήμερα είμαστε οι μηχανικοί στη δεινή θέση να μην έχουμε επαγγελματικούς ορίζοντες στη χώρα μας, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είμαστε τα θύματα που ψάχνει ο κάθε μαυραγορίτης / κακοπληρωτής σε κάθε γωνιά της Ελλάδος. Εξαιρώ φυσικά τους συνετούς εργοδότες, που είναι & οι πιο περιζήτητοι & που οι υπάλληλοί τους χαίρουν μακράς πορείας στις εταιρίες τους.

Μεμονωμένα περιστατικά λουφαδόρων & φυγόπονων πάντα υπάρχουν, αλλά μη το κάνεις συγκεκριμένο γιατί αδικείς.

 

Πάντως θα σου συνιστούσα να μην ψάχνεις μονο στο αντικείμενο σου και να πας να βρεις και άσχετες δουλειές εστω και part time. Να κρατήσεις ενα παιδάκι, να του κανεις και μαθήματα αν  παει στο δημοτικό. Μην κάθεσαι σπίτι γιατι θα αρρωστήσεις. Βγες εξω να ψηθείς και οτι λεφτά βγάζεις χρησιμοποίησε τα για διασκέδαση, γνωρισε ανθρώπους ή άντρες αν εισαι ελεύθερη και ζήσε την ζωη σου. Αν θες να σπουδάσεις καντο ,αλλα δούλεψε παράλληλα. Μην πας 38 ετων και μετά δεν βρίσκεις δουλειά στην νεα σχολη που τελείωσες

48 λεπτά πριν, hexenlord είπε

καλη τυχη οπως σου ειπα. Δεν εχεις ιδεα. Κριμα που συνεχιζεις να παραπληροφορεις τον κοσμο. 

Τελος για πολλοστη φορα η σειρα της προτασης μου ηταν: ΗΑΕ, ΚΑΤΑΡ, ΣΑΟΥΝΤΙ. Αν καποια ΔΕΝ βρει δουλεια στις κυρολεκτικα αμετρητες εταιρειες των δυο πρωτων χωρων ας κοιταξει theredseeproject που ψαχνουν απο πολιτικους μεχρι λαντσκειπ και εργοδηγους.

το κοβω εδω γιατι ειναι πχια φεδρο.

EDIT: επειδη σε κοβω για ατομο με πολλες "ικανοτητες", επειδη τελικως, σκοπος μου ειναι να μην παραπληροφορουμε τα ατομα που μας διαβαζουν, και επειδη ειμαι σιγουρος πως ηδη ετοιμαζεις βαρυγδουπη παν-επιστημονικη απαντηση, παραθετω το παρακατω σε λινκ για οποιον/οποια εχει ορεξη να ψαχτει, να κανει καριερα, να βγαλει λεφτα κοκ.

https://www.expatwoman.com/saudi-arabia/working-in-saudi-arabia/your-guide-to-working-in-saudi-arabia-woman 

 

Οι χώρες που προτείνεις δεν ταιριάζουν στην συγκεκριμένη κοπέλα που απ'οτι φαινεται είναι  ευαίσθητη. Αν διαλέξει το εξωτερικό ,ας διαλέξει μια Ευρωπαικη χωρα σαν την Αγγλια,Σκωτια, Γερμανια. Και η Αυστραλία θα ήταν ιδανική περίπτωση για εκτος Ευρώπης ,αλλά πλεον δεν δέχονται κανένα μετανάστη εκτος αν τον θέλουν οι ίδιες οι εταιρείες. Στην Σκωτία εχω γνωστούς και οι οποίοι δεν είχαν τελειώσει καμια σχολή και δεν ηξεραν ουτε Αγγλικά και computer και βρήκαν δουλειά.  Βεβαια απ'οτι μου λένε οι μισθοί μετα το brexit εχουν πέσει αν και δεν εχει γίνει επίσημα η αποχώρηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

Πάντως θα σου συνιστούσα να μην ψάχνεις μονο στο αντικείμενο σου και να πας να βρεις και άσχετες δουλειές εστω και part time. Να κρατήσεις ενα παιδάκι, να του κανεις και μαθήματα αν  παει στο δημοτικό. Μην κάθεσαι σπίτι γιατι θα αρρωστήσεις. Βγες εξω να ψηθείς και οτι λεφτά βγάζεις χρησιμοποίησε τα για διασκέδαση, γνωρισε ανθρώπους ή άντρες αν εισαι ελεύθερη και ζήσε την ζωη σου. Αν θες να σπουδάσεις καντο ,αλλα δούλεψε παράλληλα. Μην πας 38 ετων και μετά δεν βρίσκεις δουλειά στην νεα σχολη που τελείωσες

Οι χώρες που προτείνεις δεν ταιριάζουν στην συγκεκριμένη κοπέλα που απ'οτι φαινεται είναι  ευαίσθητη. Αν διαλέξει το εξωτερικό ,ας διαλέξει μια Ευρωπαικη χωρα σαν την Αγγλια,Σκωτια, Γερμανια. Και η Αυστραλία θα ήταν ιδανική περίπτωση για εκτος Ευρώπης ,αλλά πλεον δεν δέχονται κανένα μετανάστη εκτος αν τον θέλουν οι ίδιες οι εταιρείες. Στην Σκωτία εχω γνωστούς και οι οποίοι δεν είχαν τελειώσει καμια σχολή και δεν ηξεραν ουτε Αγγλικά και computer και βρήκαν δουλειά.  Βεβαια απ'οτι μου λένε οι μισθοί μετα το brexit εχουν πέσει αν και δεν εχει γίνει επίσημα η αποχώρηση

αγαπητε, μια φορα ειπα την γνωμη μου, 4ο ποστ - πρωτη σελιδα, και αυτο επειδη μου ζητηθηκε. Απο εκεινη τη στιγμη , οσο φορες (2) επανηλθα ειναι γιατι διαφοροι πανεπιστημονες αποφασισαν να παραπληροφορησουν τους συμφορουμητες μας γιατι......ετσι. Ακομη και για αυτους, ειπα πως φτανει, γιατι εγινε φεδρο, το κουοταρες παραπανω. Εγω μπορω και θελω να διαθεσω 10-20 λεπτα μερα παρα μερα να πληροφορησω και να συμβουλεψω -για πραγματα που γνωριζω καλα- ατομα τα οποια ζητουν την γωμη μου (μας) δημοσια, εδω στα φορα. Το αν θα ακολουθησουν την συμβουλη μου, θα ψαχτουν, θα θα θα..δεν με αφορα και δεν με ενδιαφερει. Για τους δε αργοσχολους που θελουν απλα να ανεβασουν το ποστ καουντ τους γραφοντας γενικοτητες και ανακριβειες, με ενδιαφερει ακομη λιγοτερο.Τα λεω λιγο ωμα, αλλα ο χρονος μας και η ενεργεια μας ειναι περιορισμενος/η και τον/την μοιραζουμε με μετρο, οταν, οπου, και σε αυτους που αξιζουν. Πιθανολογω πως και το δικο σου μυαλο ετσι κανει μανατζ καταστασεις ειτε συνειδητα, ειτε ασυνειδητα. Ελπιζω και ευχομαι η τοπικ σταρτερ να βρει δουλεια συντομα-στο αντικειμενο της, σε χωρα που της ταιριαζει. 

Επεξ/σία από hexenlord
σπελλινγκ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2018 στις 3:06 ΜΜ, polaki είπε

Στην εποχή των homo sapiens, οι άνθρωποι αυτοί που περιγράφεις δεν επιζούσαν γιατί τους τρώγανε τα λιοντάρια. 

Τη σημερινή εποχή (ίσως δυστυχώς) δεν υπάρχουν λιοντάρια...

Τέτοια άτομα που περιγράφεις δεν κάνουν ούτε για παρέα, γιατί πολύ απλά δεν έχουν το mentality να σε κάνουν να ανέβεις και εσύ ψηλότερα, να καταφέρεις στόχους και γενικά να σε κινητοποιήσουν να κάνεις πράγματα. Είναι στην ουσία ενεργειακές βδέλλες που το μόνο που σου κάνουν είναι να νομίζεις ότι περνάς "ευχάριστα" ένα 2ωράκι για ένα καφέ, όταν στην ουσία ο χρόνος είναι παντελώς χαμένος γιατί δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτα αφού δεν μπορείς να συζητήσεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ σοβαρό...

Όντως...  πλέον δεν μας συνδέει τίποτα κοινό. Ο άνθρωπος πρέπει να εξελίσσεται Προτιμώ τις 2 ώρες μου, να παίξω πλέιμομπιλ και Μπάρμπι με τις κόρες μου:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο κόρες που σπουδάζουν στην Ολλανδία και που σκοπεύουν να δραστηριοποιηθούν εκεί μετά τις σπουδές τους. Worrying Angel είσαι άνθρωπος σοβαρός και υψηλού επιπέδου. Η Ολλανδία είναι σχεδόν αγγλόφωνη, δεν έχει καύσωνα, είναι 2.5 ώρες απ΄την Ελλάδα. Η χώρα βρίσκεται ακόμα σε αναζήτηση ικανών ανθρώπων, απο όλον τον πλανήτη, ασχέτως χρώματος, φύλου, ή άλλων ιδιαιτεροτήτων. Έχει τεράστια ανάπτυξη στον κλάδο σου, οι νέοι οικισμοί και η δόμηση βρίσκονται σε άνοδο. Δεν είναι τυχαίο ότι οι Ολλανδοί έχουν την φήμη ως οι καλύτεροι μηχανικοί κατασκευών στον κόσμο και περηφανεύονται για αυτό. Γενικότερα, θα σε συμβούλευα να απαλλαγείς απο αντιλήψεις και θα σε παρακαλούσα να δραπετεύσεις απο την Πάτρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...