Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαμένα δεν είναι τα χρόνια που σπούδασες.

 

Απλά φυγε προς Εμιράτα μεριά,και θα δεις πολλά $$$ στο πορτοφόλι σου :)

 

απλα να αντέχεις την ζέστη και γενικά ότι θα πρέπει να είσαι προσεκτική στο  ντύσιμο,και γενικά να έχεις μια προσεγμένη συμπεριφορά απέναντι σε όλους εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Χαμένα δεν είναι τα χρόνια που σπούδασες.

Απλά φυγε προς Εμιράτα μεριά,και θα δεις πολλά $$$ στο πορτοφόλι σου :)

απλα να αντέχεις την ζέστη και γενικά ότι θα πρέπει να είσαι προσεκτική στο  ντύσιμο,και γενικά να έχεις μια προσεγμένη συμπεριφορά απέναντι σε όλους εκεί.

Thanks για την απάντηση! Οκ ναι, Εμιράτα, όμως εκτός του ότι δεν αντέχω καθόλου τη ζέστη (έχω την αίσθηση πως είναι χαλαρά 45 βαθμοί μια απλή μέρα του καλοκαιριού), σαν άνθρωπος είμαι ολίγον ανασφαλής (είναι του χαρακτήρος & επίσης δεν έχω πια τόση αυτοπεποίθηση μετά από τόσα χρόνια ανεργίας) & φοβάμαι να το επιχειρήσω για τόσο μακρυά & ολομόναχη. 🙄 Βέβαια, θεωρώ πως αν άρχιζα να βλέπω τα $$$ στο πορτοφόλι μου, θα ανέβαινε η ρημάδα η ψυχολογία τότε (& ίσως & η αυτοπεποίθηση). Αν γνωρίζεις εταιρίες που θα μπορούσαν να λάβουν το βιογραφικό μου υπόψιν, στείλε links ή τα ονόματά τους.

Επεξ/σία από WorryingAngel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

τι ακριβος κανεις δηλαδη σαν junior μηχανικος?

αγγλια- ιρλανδια ανετα - και εισαι πολυ μικρη ακομα . κακος δεν εχεις παει για εμπειρια εξω ειδη. Αλλα και ελλαδα βλεπω παρα πολλες αγγελιες ,. 

Αφου η Ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα του κοσμου, αδικως κλαιγομαστε, εχουμε εξαιρετικο επιπεδο διαβιωσης, μεγαλους μισθους, αφθονες δουλειες και καλο καιρο και Βρετανια-Ιρλανδια ολο βρεχει. Right?

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας πτυχιουχος χωρις εργασιακη εμπειρια πώς ακριβως να παει Εμιρατα; Εκει περα συνηθως ψαχνουν αρχιμηχανικους-εργολαβους για μεγαλα προτζεκτ σε αγρια χρονοδιαγραμματα...Πρεπει να υπαρχει καποια εμπειρια.

Εγω θα προτεινα οτι η καλυτερη ιδεα αυτη τη στιγμη, δεδομενου οτι δε σε πηραν και τα χρονια κι εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου, ειναι απλα αν βλεπεις οτι στην πολη σου, στον τομεα σου δεν υπαρχει φως, να αποκολληθεις απο τις σπουδες σου και να αρχισεις να κοιτας αλλα αντικειμενα. Ποια μπορει να ειναι αυτα; Για αρχη, οτιδηποτε βρεις ευκαιρο θα ελεγα εγω, απλα για να μην σκουριαζεις σπιτι. Γιατι οσο χρονιζει η ανεργια, τοσο πεφτει η ψυχολογια, τοσο βγαινεις εκτος καθημερινοτητας, τοσο πιο ανικανος νιωθεις (χωρις να εισαι) και τελικα τοσο πιο δυσκολο ειναι το recovery απο αυτην.

Πρεπει να θεσεις στον εαυτο σου 2 ερωτηματα και να τα απαντησεις συντομα:

Α. Εισαι διατεθειμενη , εστω για αρχη, να ξεχασεις τις σπουδες σου και να εργαστεις οπου βρεις με οτι εργασιακες συνθηκες βρεις (πχ χαμηλο μισθο); Παραδειγμα, λες οτι καθε γνωστη σου οικογενεια εχει κι απο μια καφετερια. Θα πηγαινες σε εναν απο αυτους τους γνωστους σου, για σερβιτορα για ενα διαστημα πχ 6 μηνων και παραλληλα να ψαχνεις για κατι καλυτερο;

Β. Εφ'οσον οπως λες η Πατρα δεν τραβαει, εισαι διατεθειμενη να αλλαξεις πολη ή/και χωρα ; Νομιζω πως εχεις απαντησει ηδη ναι σε αυτο, οποτε για εμενα μενει να παρεις αποφαση και το Α, και να διευρυνεις τις επιλογες, εστω κι αν δεν ειναι και τοσο κολακευτικες σε συγκριση με τις σπουδες σου.

Οσον αφορα το ρατσισμο λογω φυλου, μην πεφτεις ψυχολογικα απο τις μπουρδες που ακουσες απο 2-3 ακυρους. Οσο υπαρχουν θεσεις και δουλειες που απορριπτουν γυναικες, αλλο τοσο υπαρχουν θεσεις που προτιμουν γυναικες. Επισης, σοβαρες εταιρειες, απλα δεν λαμβανουν υποψιν το φυλο, ισα ισα που ενισχυουν την ισοτητα με ενεργειες. Τι σημαινει αυτο με απλα λογια; Οτι παλι καλα που δεν προσληφθηκες στις θεσεις που αναφερεις, γιατι προφανως προκειται για εργοδοτες της πλακας, αρα αργα η γρηγορα θα το εβρισκες μπροστα σου. Ισως να ειναι καλυτερα που το βρηκες μπροστα σου εξ'αρχης.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, WorryingAngel είπε

Γεια σε όλους! Είμαι άνεργη πολιτικός μηχανικός Τ.Ε. & κάτοχος μεταπτυχιακού, που καμία σημασία δεν έχει στην Ελλάδα της κρίσης. Επειδή πέρασαν τα χρόνια & δε βρήκα δουλειά στο αντικείμενο παρά τα εκατοντάδες βιογραφικά όλα αυτά τα χρόνια (από το 2011 έως σήμερα). Κατάφερα μόνο να εργαστώ με 2 συμβάσεις στο δήμο μέσω ΟΑΕΔ & κάποια ιδιαίτερα αγγλικών που έκανα όταν & αν έβρισκα μαθητές. Η μόνη λύση που βλέπω είναι να σπουδάσω κάτι άλλο είτε σε ΙΕΚ είτε στο ΤΕΙ με κατατακτήριες, στο χώρο της υγείας ή της πληροφορικής. Θεωρείτε πως στα 35, 36, 37 θα υπάρχει η περίπτωση να με προσλάβει κάποια εταιρία για πρακτική ή ως junior ή θα μου πουν πως αποκλείομαι λόγω ηλικίας? Επίσης, υπάρχει η περίπτωση να βρω εργασία στο εξωτερικό σαν Junior μηχανικός τώρα στα 33 μου? Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μου γράψει κάτι παρακαλώ. Σας ευχαριστώ!

Αργα για να γινεις αλλα 3-4 χρονια φοιτητρια. Και μετα, θα περιμενεις να διοριστεις σα νοσοκομα; Καληνυχτα. Κυνηγα οποιαδηποτε δουλεια στο UK ή αγγλοφωνες θεσεις σε αλλες χωρες. Και υπομονη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hexenlord είπε

δοκίμασε εμιρατα-καταρ-Σαουδική με αυτη τη σειρα. 

απέκλεισε αρχικά τις ελληνικές εταιρίες (αρχιροδον-τερνα-jnp-ακτορα) και κοιτα για πολυεθνικες (emaar) που μπορείς να τις βρεις πολυ ευκολα ονλαιν στον γουγλη πατωντας gulf construction companies.

αν εισαι διατεθειμένος να βρεις δουλεια πάση θυσία (βλ. Δεν εχεις θεμα να βγεις εξωτερικό), ξεκινα τις αιτήσεις στα παραπανω, χτες. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την σαφή απάντηση & που μου δίνεις συγκεκριμένα στοιχεία! Οκ ναι, τα Εμιράτα ακούγονται σαν λύση, όμως που να πάω ολομόναχη με μια βαλίτσα στο χέρι, ανασφαλής όπως είμαι, στα μακρινά & έρημα μέρη? Με φαντάζομαι να κατεβαίνω στο αεροδρόμιο, να κάνω wow και μετά να παθαίνω & μια κρίση πανικού, έτσι για το γαμώτο. Έπρεπε στο θέμα να βάλω & τη λέξη "Φοβιτσιάρα, άνεργη  Πολιτικός μηχανικός Τ.Ε....." για να σας δώσω καλύτερη περιγραφή της περίπτωσής μου. Κάτι σε πιο κοντινό έχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα 33 και τέτοιου είδους ανασφάλειες;

 

κοιτα να τα ξεπεράσεις.. αυτά.

η ζωή είναι εκπληξεις και όχι πανικός και ανασφάλεια κάτι που το βιώνεις είδη αλλα δεν θες να ξεκωλήσεις. 

στο λέω τελείως φιλικά.

Επεξ/σία από γροσερισοπ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν σε ενδιαφέρει το εξωτερικό, μπορείς να δεις και σε χώρες όπως η Πολωνία, Σλοβακία, Τσεχία κτλ. Μπορεί στις συγκεκριμένες το μισθολογικό επίπεδο να μην αγγίζει Σκανδιναβια, Εμιρατα, Γερμανια κτλ, αλλά υπάρχουν πολλές ευκαιρίες και ειναι μια καλή αρχή για κάποιον να εμπλουτίσει το βιογραφικό του. 

Γενικά  είναι λογικό να σε φοβίζει το θέμα και να έχεις ανασφάλειες τέτοιου τύπου, αλλά μη μασάς, το νιώθεις αυτό περισσότερο λόγω ανεργίας και του οτι είσαι κλεισμενη στο καβούκι σου σε μια μικρή πόλη χωρίς δουλειά. Όταν θα αρχίσεις να έχεις σοβαρες συνεντεύξεις, θα δεις οτι η ψυχολογία σου θα αρχίσει να αλλάζει. 

Επεξ/σία από rg550
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Ενας πτυχιουχος χωρις εργασιακη εμπειρια πώς ακριβως να παει Εμιρατα; Εκει περα συνηθως ψαχνουν αρχιμηχανικους-εργολαβους για μεγαλα προτζεκτ σε αγρια χρονοδιαγραμματα...Πρεπει να υπαρχει καποια εμπειρια.

Εγω θα προτεινα οτι η καλυτερη ιδεα αυτη τη στιγμη, δεδομενου οτι δε σε πηραν και τα χρονια κι εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου, ειναι απλα αν βλεπεις οτι στην πολη σου, στον τομεα σου δεν υπαρχει φως, να αποκολληθεις απο τις σπουδες σου και να αρχισεις να κοιτας αλλα αντικειμενα. Ποια μπορει να ειναι αυτα; Για αρχη, οτιδηποτε βρεις ευκαιρο θα ελεγα εγω, απλα για να μην σκουριαζεις σπιτι. Γιατι οσο χρονιζει η ανεργια, τοσο πεφτει η ψυχολογια, τοσο βγαινεις εκτος καθημερινοτητας, τοσο πιο ανικανος νιωθεις (χωρις να εισαι) και τελικα τοσο πιο δυσκολο ειναι το recovery απο αυτην.

Πρεπει να θεσεις στον εαυτο σου 2 ερωτηματα και να τα απαντησεις συντομα:

Α. Εισαι διατεθειμενη , εστω για αρχη, να ξεχασεις τις σπουδες σου και να εργαστεις οπου βρεις με οτι εργασιακες συνθηκες βρεις (πχ χαμηλο μισθο); Παραδειγμα, λες οτι καθε γνωστη σου οικογενεια εχει κι απο μια καφετερια. Θα πηγαινες σε εναν απο αυτους τους γνωστους σου, για σερβιτορα για ενα διαστημα πχ 6 μηνων και παραλληλα να ψαχνεις για κατι καλυτερο;

Β. Εφ'οσον οπως λες η Πατρα δεν τραβαει, εισαι διατεθειμενη να αλλαξεις πολη ή/και χωρα ; Νομιζω πως εχεις απαντησει ηδη ναι σε αυτο, οποτε για εμενα μενει να παρεις αποφαση και το Α, και να διευρυνεις τις επιλογες, εστω κι αν δεν ειναι και τοσο κολακευτικες σε συγκριση με τις σπουδες σου.

Οσον αφορα το ρατσισμο λογω φυλου, μην πεφτεις ψυχολογικα απο τις μπουρδες που ακουσες απο 2-3 ακυρους. Οσο υπαρχουν θεσεις και δουλειες που απορριπτουν γυναικες, αλλο τοσο υπαρχουν θεσεις που προτιμουν γυναικες. Επισης, σοβαρες εταιρειες, απλα δεν λαμβανουν υποψιν το φυλο, ισα ισα που ενισχυουν την ισοτητα με ενεργειες. Τι σημαινει αυτο με απλα λογια; Οτι παλι καλα που δεν προσληφθηκες στις θεσεις που αναφερεις, γιατι προφανως προκειται για εργοδοτες της πλακας, αρα αργα η γρηγορα θα το εβρισκες μπροστα σου. Ισως να ειναι καλυτερα που το βρηκες μπροστα σου εξ'αρχης.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση που μου έδωσες & τη σοβαρότητα που αντιμετωπίζεις το θέμα μου (ναι, είναι γεγονός πως όταν συνομιλώ με ελλιπείς χαρακτήρες, γίνομαι αντικείμενο σχολιασμού, ειρωνείας, ακόμα & επίθεσης -ότι εγώ φταίω που δεν βρίσκω εργασία, ότι δεν ψάχνω καλά κλπ-). Τα εκατοντάδες βιογραφικά που έχω στείλει όλα αυτά τα χρόνια, αν μπορούσα να τα μεταφέρω σε ένα αρχείο excel, ο συνολικός αριθμός τους θα ήταν η απόδειξη για τον αγώνα που κάνω (πολλές φορές κατέθετα τα βιογραφικά εγώ η ίδια στις εκάστοτε εταιρίες - & οι γραμματείς ή οι των HR αμφιβάλλω αν τα προωθούσαν τελικά ή τα έσκιζαν & τα πέταγαν στο καλαθάκι κάτω από το γραφείο τους - ). Καμία μέρα από όλο αυτό τον καιρό, δεν "κάθησα", δεν "επαναπαύτηκα" & δεν έψαχνα για εύκολες λύσεις. Τώρα για να απαντήσω στα 2 ερωτήματα που μου έθεσες. α.  Έχω εργαστεί σαν σερβιτόρα για μικρό διάστημα & δε μπορούσα να βγάλω όλο το 8ωρο, λόγω ορθοστατικής υπότασης. Οταν ζητούσα 4ωρο, μου έδειχναν την πόρτα οι "γνωστοί" μου. β. Ναι, είμαι διατεθειμένη να φύγω στο εξωτερικό, εκτός από Εμιράτα κλπ που μου φαίνονται ΠΟΛΥ μακρυά, γεωγραφικά & πολιτισμικά. Και επίσης ασχολούμαι με το blog μου από το 2016, στο οποίο δεν είναι καθόλου εύκολο να φέρω traffic. Εχω 48 συνδρομητές και affiliate marketer που έγινα, δεν άλλαξε κάτι! Το συνεχίζω όμως & όπου με βγάλει.

17 λεπτά πριν, γροσερισοπ είπε

στα 33 και τέτοιου είδους ανασφάλειες;

κοιτα να τα ξεπεράσεις.. αυτά.

η ζωή είναι εκπληξεις και όχι πανικός και ανασφάλεια κάτι που το βιώνεις είδη αλλα δεν θες να ξεκωλήσεις. 

στο λέω τελείως φιλικά.

Στα 33 μου δεν είναι τόσο περίεργο να φοβάμαι να ταξιδέψω μόνη μου στη Σαουδική Αραβία. Επίσης, δεν έχω να αντιμετωπίσω μόνο το επαγγελματικό & το οικονομικό αγαπητέ μου, αλλά έχω και βιολογικούς περιορισμούς. Αν θέλω να κάνω οικογένεια κάποια στιγμή, με έχουν συμβουλέψει & οι γιατροί, να μη το αφήσω για τα 40. Οπότε, όταν έχω ΤΟΣΑ στο κεφάλι μου, δεν είναι περίεργο, αλλά εντελώς αναμενόμενο να έχω τους ενδοιασμούς μου, τις μικροανασφάλειές μου (που είναι & του χαρακτήρα μου) & ο,τι άλλο μπορεί να με κρατήσει από το να πάω στα Εμιράτα. Εσύ άραγε επέλεξες να κάνεις τη θητεία σου σε τίποτα ειδικές δυνάμεις ή λούφαξες με μέσον κοντά στο στρατόπεδο της περιοχής σου? Και το λέω πολύ φιλικά.

Επεξ/σία από WorryingAngel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω i5 μάνα μου.

σιγά μην καθομαστε να αναλύουμε και τις άμυνες που προβάλεις.

αν ηθελες να αλλαξεις κάτι δεν θα περιμενες τα 33 φαντάζομαι.

 

καλά αυτο το στρατόκαυλο comment πάει στον κάδο των αχρήστων.

τα συμπερασματα για τους υπολοίπους. 

Επεξ/σία από γροσερισοπ
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η προοπτική του εξωτερικού  σε τρομάζει (κακώς κατ εμέ αλλά οκ εφ όσον έτσι αισθάνεσαι), τότε κυνήγησε τα πάντα στον κλάδο σου, όπως:

1. Μαθαίνω ότι το κομμάτι Πάτρα Πύργος που έχει δημοπρατηθεί, καλεί τους εμπλεκόμενους να υπογράψουν τις συμβάσεις κατασκευής. Στείλε λοιπόν βιογραφικό σε αυτές τις 3 - 4 εταιρίες (όχι ξερό, αλλά με cover letter πειστικό).  Θα υπάρχουν τουλάχιστο 10 εργοτάξια εκεί για τα επόμενα 2 - 5 χρόνια. Και ως Jounior η εμπειρία σε εργοτάξιο θα σου δώσει την απαραίτητη αυτοπεποίθηση. 

2. Οι αυτοκινητόδρομοι σε εθνικό επίπεδο, τελείωσαν οι περισσότεροι, οπότε δεν υπάρχει κάτι  σε επίπεδο κατασκευής. Όμως όλες οι κοινοπραξίες έχουν εταιρίες που λειτουργούν - συντηρούν τους δρόμους (και θα το κάνουν βάσει συμβάσεων για δεκαετίες ακόμη).

Αρχίζοντας από την πόλη σου - περιοχή σου υπάρχει η Ολυ,πία Οδός Λειτουργία Α.Ε.  η Μωρέας Α.Ε και η Ιονία Οδός Λειτουργία Α.Ε.

Μετά στην Αττική υπάρχει η Αττική Οδός και η Νέα Οδός. Βορειότερα ο Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου, ο Ε65, και η Εγνατία Οδός. 

Επίσης κατασκευάζονται μερικά έργα σε περιφερειακό επίπεδο. Βέβαια εκεί μιλάμε για δημόσια σύμβαση που είναι άλλη διαδικασία αλλά οκ.

Δοκίμασε  και τον Στρατό που στο Μηχανικό (Σώμα) προσλαμβάνει και ιδιώτες. Εκεί δεν ξέρω καθόλου την διαδικασία και την μορφή εργασίας.

Πέρα από τα βιογραφικά κάνε και ένα follow up τηλεφώνημα σε όλους αυτούς για να δεις τι παίζει. Όλοι έχουν πολύ καλά δομημένα τμήματα προσωπικού. 

Αν τα έχεις κάνει ήδη όλα τα παραπάνω, τότε ναι πρέπει  θα ήταν καλύτερα, να φύγεις εξωτερικό.

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, WorryingAngel said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση που μου έδωσες & τη σοβαρότητα που αντιμετωπίζεις το θέμα μου (ναι, είναι γεγονός πως όταν συνομιλώ με ελλιπείς χαρακτήρες, γίνομαι αντικείμενο σχολιασμού, ειρωνείας, ακόμα & επίθεσης -ότι εγώ φταίω που δεν βρίσκω εργασία, ότι δεν ψάχνω καλά κλπ-). Τα εκατοντάδες βιογραφικά που έχω στείλει όλα αυτά τα χρόνια, αν μπορούσα να τα μεταφέρω σε ένα αρχείο excel, ο συνολικός αριθμός τους θα ήταν η απόδειξη για τον αγώνα που κάνω (πολλές φορές κατέθετα τα βιογραφικά εγώ η ίδια στις εκάστοτε εταιρίες - & οι γραμματείς ή οι των HR αμφιβάλλω αν τα προωθούσαν τελικά ή τα έσκιζαν & τα πέταγαν στο καλαθάκι κάτω από το γραφείο τους - ). Καμία μέρα από όλο αυτό τον καιρό, δεν "κάθησα", δεν "επαναπαύτηκα" & δεν έψαχνα για εύκολες λύσεις. Τώρα για να απαντήσω στα 2 ερωτήματα που μου έθεσες. α.  Έχω εργαστεί σαν σερβιτόρα για μικρό διάστημα & δε μπορούσα να βγάλω όλο το 8ωρο, λόγω ορθοστατικής υπότασης. Οταν ζητούσα 4ωρο, μου έδειχναν την πόρτα οι "γνωστοί" μου. β. Ναι, είμαι διατεθειμένη να φύγω στο εξωτερικό, εκτός από Εμιράτα κλπ που μου φαίνονται ΠΟΛΥ μακρυά, γεωγραφικά & πολιτισμικά. Και επίσης ασχολούμαι με το blog μου από το 2016, στο οποίο δεν είναι καθόλου εύκολο να φέρω traffic. Εχω 48 συνδρομητές και affiliate marketer που έγινα, δεν άλλαξε κάτι! Το συνεχίζω όμως & όπου με βγάλει.

Κατ'αρχην το βασικο ειναι να μην παιρνεις ως αδικιες ή ατυχιες τις προσπαθειες που δεν εφεραν αποτελεσματα.

Το οτι τα HR δεν ασχοληθηκαν με την περιπτωση σου σημαινει απλουστατα οτι βρηκαν υποψηφιους που να εκαναν καλυτερο fit στις αναγκες τους. Χωρις να σημαινει οτι εσυ εισαι αχρηστη ή οτι σε αδικουν για τον Α ή Β λογο. Απλα υπηρξαν ατομα που καναν καλυτερο fit στις αναγκες της Χ επιχειρησεις για την Υ θεση. Οσο εχω δει ατομα να απορριπτονται για ελλειπη προσοντα, αλλο τοσο εχω δει ατομα να απορριπτονται λογω πολλων προσοντων σε σχεση με τις αναγκες μιας θεσης-εδω κολλαει αυτο που σου ειπα, να μην παιρνεις ως προσωπικη ανικανοτητα την απορριψη σε αυτα τα ζητηματα

Βεβαια, το να μη σε καλει ουδεις μετα απο τοσες προσπαθειες σημαινει οτι κατι κανεις λαθος, χωρις να σημαινει οτι εισαι αχρηστη ή δεν τους κανεις. Για παραδειγμα μπορει το format του CV σου να ειναι αποτρεπτικο (πχ να ειναι δυσαναγνωστο), μπορει η επιστολη που συνοδευει το CV σου να μοιαζει ασχετη με το θεμα, μπορει ο τροπος που επικοινωνεις μαζι τους να μην βοηθαει, μπορει πολλα. Πχ το email ειναι βολικο για να απαντησεις μια αγγελια, δεν ειναι παντα ομως αποδοτικο. Θα μπορουσες οταν εβλεπες μια ανοιχτη θεση που σε ενδιαφερει να τους παιρνεις τηλεφωνο επιδιωκοντας πιο  αμεση επαφη. 9/10 δε θα εχουν χρονο να ασχοληθουν μαζι σου και θα σου πουν να στειλεις mail, ομως 1/10 λογω αυτης της προσπαθειας σου για πιο αμεση επαφη μαζι τους, ενδεχεται να σου δωσουν περισσοτερη σημασια (αρα και πλεονεκτημα σε σχεση με εναν που θα στειλει ενα ξερο email-αυτο που κανεις εσυ τοσα χρονια πχ).

Το βασικο δηλαδη ειναι βρεις ενα τροπο κι ενα μηχανισμο να "πουλας" καλα και αποδοτικα τον εαυτο σου, κρατωντας παντα τις ισσοροπιες. Πχ αν εισαι με 0 πειρα, δεν μπορεις να πας με τουπε σε μια συνεντευξη, αλλα δεν επιτρεπεται να πας και χωρις αυτοπεποιθηση ή φοβο. Θελει ισσοροπιες.

Και μια συμβουλη: Μην δειχνεις ευαλωτη ακομα κι αν νιωθεις. Πχ, μην αναφερεις τιποτα για ανασφαλειες πουθενα πλην απο δικα σου ατομα. Ειναι πολλοι οι καλοθελητες που θα φροντισουν να εκμεταλλευτουν τις αδυναμιες που τους σερβιρεις μονη σου στο πιατο. Ενδεχομενως, και απο εδω μεσα. Το νου σου...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rg550 είπε

Εαν σε ενδιαφέρει το εξωτερικό, μπορείς να δεις και σε χώρες όπως η Πολωνία, Σλοβακία, Τσεχία κτλ. Μπορεί στις συγκεκριμένες το μισθολογικό επίπεδο να μην αγγίζει Σκανδιναβια, Εμιρατα, Γερμανια κτλ, αλλά υπάρχουν πολλές ευκαιρίες και ειναι μια καλή αρχή για κάποιον να εμπλουτίσει το βιογραφικό του. 

Γενικά  είναι λογικό να σε φοβίζει το θέμα και να έχεις ανασφάλειες τέτοιου τύπου, αλλά μη μασάς, το νιώθεις αυτό περισσότερο λόγω ανεργίας και του οτι είσαι κλεισμενη στο καβούκι σου σε μια μικρή πόλη χωρίς δουλειά. Όταν θα αρχίσεις να έχεις σοβαρες συνεντεύξεις, θα δεις οτι η ψυχολογία σου θα αρχίσει να αλλάζει. 

Είμαι σίγουρη για αυτό & σε ευχαριστώ πολύ για το ενθαρρυντικό & υποστηρικτικό σου μήνυμα!  Το ένα φέρνει το άλλο.. έτσι λειτουργεί κάπως.. Τώρα είμαι ακόμα στο mood της κλεισούρας, όπως πολύ σωστά περιέγραψες, αλλά αγωνίζομαι για την έξοδο! Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ως τώρα να στείλω Πολωνία, Τσεχία, Σλοβακία, αλλά αν δεν αποτελεί εμπόδιο η γλώσσα, μετά χαράς να στείλω..!! Αν γνωρίζεις και συγκεκριμένες εταιρίες κλπ, εδώ είμαι να μου πεις.🤗🤗

17 λεπτά πριν, γροσερισοπ είπε

εχω i5 μάνα μου.

σιγά μην καθομαστε να αναλύουμε και τις άμυνες που προβάλεις.

αν ηθελες να αλλαξεις κάτι δεν θα περιμενες τα 33 φαντάζομαι.

καλά αυτο το στρατόκαυλο comment πάει στον κάδο των αχρήστων.

τα συμπερασματα για τους υπολοίπους. 

Κρίμα, γιατί νόμιζα πως το Insomnia έχει σοβαρά μέλη που ενδιαφέρονται να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον & όχι να δράττονται της ευκαιρίας να προσβάλλουν ανθρώπους και δη γυναίκες. Ο,τι & αν είσαι, σου αξίζει αυτό που είσαι. Άντε γεια τώρα.

18 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Αν η προοπτική του εξωτερικού  σε τρομάζει (κακώς κατ εμέ αλλά οκ εφ όσον έτσι αισθάνεσαι), τότε κυνήγησε τα πάντα στον κλάδο σου, όπως:

1. Μαθαίνω ότι το κομμάτι Πάτρα Πύργος που έχει δημοπρατηθεί, καλεί τους εμπλεκόμενους να υπογράψουν τις συμβάσεις κατασκευής. Στείλε λοιπόν βιογραφικό σε αυτές τις 3 - 4 εταιρίες (όχι ξερό, αλλά με cover letter πειστικό).  Θα υπάρχουν τουλάχιστο 10 εργοτάξια εκεί για τα επόμενα 2 - 5 χρόνια. Και ως Jounior η εμπειρία σε εργοτάξιο θα σου δώσει την απαραίτητη αυτοπεποίθηση. 

2. Οι αυτοκινητόδρομοι σε εθνικό επίπεδο, τελείωσαν οι περισσότεροι, οπότε δεν υπάρχει κάτι  σε επίπεδο κατασκευής. Όμως όλες οι κοινοπραξίες έχουν εταιρίες που λειτουργούν - συντηρούν τους δρόμους (και θα το κάνουν βάσει συμβάσεων για δεκαετίες ακόμη).

Αρχίζοντας από την πόλη σου - περιοχή σου υπάρχει η Ολυ,πία Οδός Λειτουργία Α.Ε.  η Μωρέας Α.Ε και η Ιονία Οδός Λειτουργία Α.Ε.

Μετά στην Αττική υπάρχει η Αττική Οδός και η Νέα Οδός. Βορειότερα ο Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου, ο Ε65, και η Εγνατία Οδός. 

Επίσης κατασκευάζονται μερικά έργα σε περιφερειακό επίπεδο. Βέβαια εκεί μιλάμε για δημόσια σύμβαση που είναι άλλη διαδικασία αλλά οκ.

Δοκίμασε  και τον Στρατό που στο Μηχανικό (Σώμα) προσλαμβάνει και ιδιώτες. Εκεί δεν ξέρω καθόλου την διαδικασία και την μορφή εργασίας.

Πέρα από τα βιογραφικά κάνε και ένα follow up τηλεφώνημα σε όλους αυτούς για να δεις τι παίζει. Όλοι έχουν πολύ καλά δομημένα τμήματα προσωπικού. 

Αν τα έχεις κάνει ήδη όλα τα παραπάνω, τότε ναι πρέπει  θα ήταν καλύτερα, να φύγεις εξωτερικό.

Ευχαριστώ από καρδιάς για όλη αυτή την αναλυτική & βοηθητική απάντηση!! Εκτός από τη Σαουδική Αραβία, δε με τρομάζει να μεταβώ οπουδήποτε στην Ευρώπη. Πραγματικά όμως δεν έχω δοκιμάσει να στείλω στις εταιρίες που μου είπες πως πρόκειται να αναλάβουν κατασκευή υποδομών στην Πατρών-Πύργου, γνωρίζουμε όμως ποιες είναι αυτές οι 3-4 εταιρίες ονομαστικά (ή μήπως αναφέρεσαι σε αυτές: Ολυμπία Οδός Λειτουργία Α.Ε.  η Μωρέας Α.Ε και η Ιονία Οδός Λειτουργία Α.Ε.)? Σχεδόν πάντα στέλνω και cover letter, ακόμα & στο email γράφω έξτρα κάποια πράγματα μαζί με με τα επισυναπτόμενα έγγραφα! Να στείλω & στις εταιρίες συντήρησης που μου είπες, αλλά χρειάζομαι τα ονόματα των εταιριών, διαφορετικά γίνεται χάος όλη αυτή η αναζήτηση. Θα μπορούσα να κοιτάξω & για το Στρατό, αν δεν υπάρχει φυσικά περιορισμός λόγω ηλικίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι νομιζετε πως στο εξωτερικο τα λεφτα τα χαριζουν και ολοι ζουν πλουσιοπαροχα.

θα φυγει λεει να παει στα εμιρατα αλλα δεν μπορει την ζεστη .ολοι τα εχετε δει μονο απο την τηλεοραση μονο.κοιμαστε τον υπνο του δικαιου.  33 χρονων γυναικα τωρα βγαινει στην αγορα εργασια σε κλαδο που ειναι δυσκολος. ρε ξυπνατε ινδους παιρνουν εκει και πακιστανους που ειναι πιο φτηνοι.χωρια οτι ξερουν την γλωσσα ( αγγλικα πολυ καλυτερα απο εμας)

για να μην το κουραζω το θεμα θα στα πω ωμα.βρες μια δουλεια οτι να ειναι εστω στην καφετερια που λες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Στα 33 με τα σωστά τυπικά προσόντα και κυρίως εφόσον διαθέτεις τις σωστές γνώσεις και skills βρίσκεις δουλειά ως junior.

Επίσης να ξεκινάς την καριέρα στην ειδίκευση στα 30φεύγα δεν είναι ούτε τίποτα ιδιαίτερο, ούτε τίποτα να ντρέπεται κάποιος. Ξέρω άτομα που άλλαξαν τομέα και ξεκίνησαν από την "βάση" στα 40φεύγα.

|

|

Δεν ξέρω για Εμιράτα και λοιπές αράβικες ιστορίες, αλλά πιο κοντά εδώ στας Ευρώπας και συγκεκριμένα Σκανδιναβία ζητούν STEM δίχως να υπάρχει αύριο. 

Το μεγάλο catch είναι ότι δύσκολα βλέπουν τα βιογραφικά από κατοίκους εξωτερικού εάν δεν έχεις 2-4 έτη σε άλλη χώρα στον τομέα ή 6-12 μήνες σε "ντόπια" εταιρεία (aka references-references-references) σε κάτι παρόμοιο. Έχουν μεγάλη λόξα στο θέμα αυτό, ιδίως λόγω της ιδιάζουσας Σκανδιναβικής egalitarian ιεραρχίας αλλά εάν τρουπώσεις έπειτα είναι όλα πραγματικά τοπ. Βέβαια λόγω τις τεράστιας ανάγκης για μηχανικούς, τα πράγματα αλλάζουν αργά αλλά σταθερά.

Δες στο jobindex.dk,glassdoor και στο thelocal.dk για ανοικτές θέσεις.

Εάν ψαχτείς πάντως, να μην ξεχάσεις να προσαρμοστείς στον ντόπιο τρόπο αποστολής βιογραφικών: https://www.thelocal.dk/20180816/five-tips-for-writing-an-effective-danish-cv

Πάρε τηλέφωνο τον υπεύθυνο της πρόσληψης και ρώτα για την θέση. Σε όλες τις θέσεις έχουν λεπτομέρειες επικοινωνίας, τουλάχιστον για θέσεις μηχανικών που έχουμε. Έτσι θα δείξεις ότι ξέρεις αγγλικά και ότι δεν είσαι "αούγκανη" που δεν μπορεί να επικοινωνήσει. Εξαιρετικά σημαντικό για μια εργασιακή κοινωνία που ζει και αναπνέει για την ομαδική δουλειά. Βλέπουν 60+% το ποιος είσαι παρά το τι ξέρεις. Ιδίως εάν η θέση αφορά μέλος team σε προτζεκτ και ο πρότζεκτ μάνατζερ κοιτάει πως να χτίσει μια καλή και αρμονική ομάδα. Ακόμη και εάν πρέπει να προσλάβει κάποιον που στα χαρτιά δεν είναι το καλύτερο, αλλά είναι ιδανικός για την υπάρχουσα ομάδα.

|

|

|

Κάποτε το γερμανικό arbeitsagentur (ΟΑΕΔ) επέτρεπε να γραφτείς ακόμη και δεν είσαι κάτοικος γερμανίας. Δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμη. Εάν είναι κάποιος γνώστης ίσως το ξεκαθαρίσει ή μπορείς μόνη σου να ψαχτείς. Όπως και να έχει δες και εκεί, αλλά φυσικά είναι πάνω-κάτω δεδομένο ότι πρέπει να ξέρεις Γερμανικά. Αλλά από προσωπική εμπειρία και Γερμανία είναι ανοικτή σε άτομα με τα προσόντα σου. Σε τι βαθμό και λοιπές λεπτομέρειες δεν ξέρω. 

|

|

Εγγυώμαι ότι δεν θα συναντήσεις (εύκολα ή έστω ανοικτά) σεξισμό σε Σκανδιναβία. Σε τέτοιες συμπεριφορές καραμπαμπισμού πέφτει πολύ βαρύς πέλεκυς, δεν αστειεύεται ο Νόμος. Επίσης έχουμε στάνταρτ ότι απαντάμε σε σχεδόν όλες τις αιτήσεις, έτσι ποτέ σχεδόν δεν θα μείνεις ξεκρέμαστη. Εάν μάλιστα επικοινωνήσεις για feedback, τις περισσότερες φορές θα σου πουν και τον λόγο της απόρριψης.

Τώρα εάν φοβάσαι και στην Σκανδιναβία-Γερμανία, δεν ξέρω εάν είναι συνετό να φύγεις από το σπίτι σου...

 

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Ολοι νομιζετε πως στο εξωτερικο τα λεφτα τα χαριζουν και ολοι ζουν πλουσιοπαροχα.

θα φυγει λεει να παει στα εμιρατα αλλα δεν μπορει την ζεστη .ολοι τα εχετε δει μονο απο την τηλεοραση μονο.κοιμαστε τον υπνο του δικαιου.  33 χρονων γυναικα τωρα βγαινει στην αγορα εργασια σε κλαδο που ειναι δυσκολος. ρε ξυπνατε ινδους παιρνουν εκει και πακιστανους που ειναι πιο φτηνοι.χωρια οτι ξερουν την γλωσσα ( αγγλικα πολυ καλυτερα απο εμας)

για να μην το κουραζω το θεμα θα στα πω ωμα.βρες μια δουλεια οτι να ειναι εστω στην καφετερια που λες. 

Είτε τρολάρεις είτε δεν ξέρεις που παν τα 4 στο θέμα...

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...