Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DrLo είπε

Αν και δεν έχω ποτέ προσλάβει κανέναν, ένα certificate ECDL για AutoCad δε θα μου έλεγε τίποτα ούτε ποτέ θα απαιτούσα από κάποιον που μπορεί να πει με αυτοπεποίηθησ ότι ξέρει τα βασικά (κάτω από το 50%) αυτών που μπορεί να κάνει το Autocad.

Υποθέτω ότι γνωρίζεις καλά AutoCAD. Τι αποτελεί για σένα καλή γνώση του προγράμματος για έναν μηχανικό (ας θεωρήσουμε ότι η εταιρεία δεν διαθέτει σχεδιαστή);

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, kirileman είπε

Υποθέτω ότι γνωρίζεις καλά AutoCAD. Τι αποτελεί για σένα καλή γνώση του προγράμματος για έναν μηχανικό (ας θεωρήσουμε ότι η εταιρεία δεν διαθέτει σχεδιαστή);

να απαντήσω για τον φίλο, portfolio φυσικά. Πιστοποιήσεις κ χρόνια ενασχόλησης δεν λένε απολύτως τίποτα. Άπειρα άτομα εκεί έξω που το δουλεύουν χρόνια δεν ξέρουν ούτε τις βασικές εντολές. 

 

TS για operation manager είσαι τέρμα overqualified κ  οτι είσαι γυναίκα ( αν κ discrimination) δεν είναι θετικό καθώς ουσιαστικά είσαι  εργάτης με οργανωτικές αρμοδιότητες. 

Οτι είσαι 33 αδιάφορο τουλάχιστον στο UK. Έχω συναδέλφους που τελειώσαν στα 30 τους ή ήταν στρατό και στα 30-33 σπούδασαν κ δούλευαν/ουν σαν technicians. 

Επεξ/σία από bilya
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μεγάλο ρόλο παίζει και το mentality, και ασφαλώς στην επαρχία παίζουν ρόλο και οι γνωριμίες.

Παράδειγμα, φίλη φίλου μου, βρήκε δουλειά στον τομέα της από γνωστό γνωστού που έψαχναν μηχανικό για ένα εργάκι που είχαν πάρει και δεν προλάβαιναν οι ιδιοκτήτες. Τους λέει ο γνωστός σας πειράζει να είναι γυναίκα; Όχι είπαν, στείλε την για συνέντευξη, τους έκανε, τελείωσε το έργο και την κράτησαν.

Αντίθετα, φίλος μου (35) ψάχνει από πάντα για δουλειά. Έχει παρατήσει την σχολή του, άρα δεν έχει τυπικά προσόντα. Του λέω εδώ και χρόνια, κάθεσαι που κάθεσαι, τράβα βγάλε ένα δίπλωμα αυτοκινήτου. Σώπα ρε τι να το κάνω, ήταν η απάντηση του. Και κάθεται  όλη μέρα στο pc, μέχρι και για τσιγάρα τον πατέρα του στέλνει.  Μετά μου λέει έχεις καμία δουλειά υπόψη σου (είμαι σε εταιρεία με αρκετούς εργαζόμενους, που κάθε τόσο προσλαμβάνουμε). Όχι του λέω.

Τι να το πάρεις να κάνει ένα τέτοιο άτομο; Καλό παιδί για παρέα δεν λέω, αλλά όταν δεν παει ένα δίπλωμα να βγάλει, να του πει το αφεντικό πάρε το αμάξι και τράβα φέρε κάτι ή κάνε μια παράδοση, ή να μπορέσει να πιάσει να μάθει το κλαρκ σαν βοηθός, και κάθεται και τεμπελιάζει, τι να τον προτείνεις, θα σε εκθέσει σίγουρα... 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Merdock είπε

Δε ξέρω αν έχεις όρεξη να το κυνηγήσεις και τι θα βγει από αυτό, αλλά αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται σαν discrimination because of sex και είναι παράνομο.

https://www.citizensadvice.org.uk/law-and-courts/discrimination/discrimination-because-of-sex-or-sexual-orientation/discrimination-because-of-sex/

Πολύ χρήσιμο το link & σε ευχαριστώ πολύ!!! Βίωσα εις διπλούν αυτή την εβδομάδα τη διάκριση φύλων στον εργασιακό τομέα.

2 ώρες πριν, Seaside είπε

Δεν εισαι η μόνη που περνάς τετοια κρίση. ΚΑΙ εγώ και πολλοί αλλοι το περνάμε. Δυστυχώς. Λυπάμαι να διαβάζω τέτοια μυνήματα. Κανεις δεν θέλει να ξενιτεύεται αλλα έτσι οπως πάει η κατάσταση  δεν θα έχουμε και αλλη επιλογή. Εμενα κάποτε μου έιπαν οτι είμαι πολύ μεγάλος για να εργαστώ σε κατάστημα. Αυτο πριν κάποια χρόνια.

Σε αυτή την χώρα ισχύει ΜΟΝΟ το ΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙΣ - ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ δηλαδή το μέσον.

Επειδή εχω αλλάξει κλάδο το τι άσχετους, παρτάκηδες και ΚΑΚΟΥΣ ανθρώπους έχω συναντήσει δεν λέγεται.

Να σε ζηλευουν επειδή τρως ένα παγωτό. Παιδεία κ επίπεδο ΜΗΔΕΝ.

Αν πιστεύεις οτι θα τα καταφέρεις και θα ανέβεις φυγε χωρίς δευτερη σκέψη.

Σε ευχαριστώ για το μήνυμά σου. Πράγματι, έχω & εγώ συναντήσει ιδιαίτερα κακούς ή μίζερους ανθρώπους στα εργασιακά περιβάλλοντα που βρέθηκα στην Ελλάδα, για αυτό το λίγο που είχα εργασία. Ιδίως στο Δημόσιο Τομέα, άνθρωποι βολεμένοι, που δεν είχαν καμία ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ (δηλ, δε μπορούσαν να μπουν στη θέση του άλλου), να ρωτούν αδιάκριτα εμάς τους 8μηνίτες για το πως φτάσαμε ως εδώ (αφού δεν είχαν καμία επαφή με την πραγματικότητα, εκτός & αν το παιδί τους πέρναγε αντίστοιχο ζόρι) ή να αδιαφορούν να μας δώσουν να κάνουμε λίγη από την δουλειά τους, αφήνοντάς μας να ατενίζουμε το κενό για 8 ώρες την ημέρα. Και φεύγοντας, να μην έχεις μάθει, να μην έχεις πάρει τίποτα.

52 λεπτά πριν, bilya είπε

να απαντήσω για τον φίλο, portfolio φυσικά. Πιστοποιήσεις κ χρόνια ενασχόλησης δεν λένε απολύτως τίποτα. Άπειρα άτομα εκεί έξω που το δουλεύουν χρόνια δεν ξέρουν ούτε τις βασικές εντολές. 

TS για operation manager είσαι τέρμα overqualified κ  οτι είσαι γυναίκα ( αν κ discrimination) δεν είναι θετικό καθώς ουσιαστικά είσαι  εργάτης με οργανωτικές αρμοδιότητες. 

Οτι είσαι 33 αδιάφορο τουλάχιστον στο UK. Έχω συναδέλφους που τελειώσαν στα 30 τους ή ήταν στρατό και στα 30-33 σπούδασαν κ δούλευαν/ουν σαν technicians. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Παραδέχομαι πως δε γνωρίζω καλά τις αρμοδιότητες του Operations manager, περισσότερο με ενδιέφερε η θέση γιατί στην αγγελία ζητούσαν bachelor σε engineering, το οποίο διαθέτω. Θα κοιτάξω για technician, αν & θα με ενδιέφερε να μάθω με έναν τρόπο τι κάνει ακριβώς ένας technician πολιτικός μηχανικός!

27 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Νομίζω μεγάλο ρόλο παίζει και το mentality, και ασφαλώς στην επαρχία παίζουν ρόλο και οι γνωριμίες.

Παράδειγμα, φίλη φίλου μου, βρήκε δουλειά στον τομέα της από γνωστό γνωστού που έψαχναν μηχανικό για ένα εργάκι που είχαν πάρει και δεν προλάβαιναν οι ιδιοκτήτες. Τους λέει ο γνωστός σας πειράζει να είναι γυναίκα; Όχι είπαν, στείλε την για συνέντευξη, τους έκανε, τελείωσε το έργο και την κράτησαν.

Αντίθετα, φίλος μου (35) ψάχνει από πάντα για δουλειά. Έχει παρατήσει την σχολή του, άρα δεν έχει τυπικά προσόντα. Του λέω εδώ και χρόνια, κάθεσαι που κάθεσαι, τράβα βγάλε ένα δίπλωμα αυτοκινήτου. Σώπα ρε τι να το κάνω, ήταν η απάντηση του. Και κάθεται  όλη μέρα στο pc, μέχρι και για τσιγάρα τον πατέρα του στέλνει.  Μετά μου λέει έχεις καμία δουλειά υπόψη σου (είμαι σε εταιρεία με αρκετούς εργαζόμενους, που κάθε τόσο προσλαμβάνουμε). Όχι του λέω.

Τι να το πάρεις να κάνει ένα τέτοιο άτομο; Καλό παιδί για παρέα δεν λέω, αλλά όταν δεν παει ένα δίπλωμα να βγάλει, να του πει το αφεντικό πάρε το αμάξι και τράβα φέρε κάτι ή κάνε μια παράδοση, ή να μπορέσει να πιάσει να μάθει το κλαρκ σαν βοηθός, και κάθεται και τεμπελιάζει, τι να τον προτείνεις, θα σε εκθέσει σίγουρα... 

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που περιγράφεις, μιλάμε όμως για έναν άνθρωπο που έχει "κλειδώσει" & ίσως περνάει μια περίοδο άρνησης για τα πάντα & έχει βρει καταφύγιο στον υπολογιστή. Που δεν έχει καμία διάθεση να αγωνιστεί για τη ζωή του. Στη δική μου όμως περίπτωση που & τα πτυχία τέλειωσα & αγγλικά & η/υ & δίπλωμα αυτοκινήτου & δουλειά δεν βρήκα στην πόλη μου λόγω κρίσης & έλλειψης γνωριμιών (μέσου), είναι τουλάχιστον κρίμα που δε μου δόθηκαν ευκαιρίες ή επιλογές, παρά το ανελέητο κυνήγι! Και αν ποτέ κάποιος με σύστηνε στη δική του εταιρία & όντως με έπαιρναν, θα προσπαθούσα ΔΙΠΛΑ μόνο & μόνο για να αποδείξω σε αυτούς πόσο δίκιο είχε ο γνωστός μου & φυσικά για να τον αποζημιώσω ηθικά για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε!

Επεξ/σία από WorryingAngel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Μερικές σκέψεις γύρω από τα όσα γράφτηκαν χωρίς να σημαίνει ότι τα όσα θα σου πω είναι 100% σίγουρα, σωστά ή καμιά απόλυτη αλήθεια που ισχύει για όλους και παντού.

1. Ναι, είναι "κακό" το να είσαι 33 και να μην έχεις κάποια επαγγελματική εμπειρία. Σε εταιρεία που γνωρίζω πχ κανα δυο άτομα (μηχανικοί) που ήταν περίπου στην ηλικία σου με παρόμοιες καταστάσεις αυτό ήταν κάτι που ήταν σαφές καταγεγραμμένο σαν αρνητικό. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι το τέλος του κόσμου.

2. Ναι, υπάρχουν θέσεις που είναι δεδομένο ότι η εταιρεία ψάχνει άντρες υποψήφιους. 100% αυτό και "από μέσα". Και υπάρχουν και εταιρείες που γενικά αποφεύγουν να προσλαμβάνουν γυναίκες μηχανικούς χωρίς πάντα ο λόγος να είναι πιθανές άδειες εγκυμοσύνης κλπ κλπ. Άλλωστε στην Ελλάδα, στον κλαδο μου που 99% των μηχανικών δουλεύουν με δελτίο αυτό δε σημαίνει και πολλά. Έχω δει όμως και περιπτώσεις που μια εταιρεία ψάχνει γυναίκες υποψήφιες χωρίς να είναι ο λόγος πάντα η ομορφία ή να τις θέλουν για "γλάστρες" (αν και ισχύει και αυτό).

3. ΙΕΚ ... ούτε να το σκέφτεσαι

4. Κατατακτήριες σε ΤΕΙ/ΑΕΙ μη το κάνεις μόνο και μόνο γιατί νομιζεις ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημα σου (κατά πάσα πιθανότητα δε θα το κάνει) αλλά μόνο αν αυτό σε ενδιαφέρει πραγματικά.

5. Περίπτωση κόλπου (Σ. Αραβία, Ντουμπάι, Κατάρ κλπ). Τα ξεχνάς, ιδιαίτερα αν μιλάμε για ελληνικές εταιρείες.

6. Ρεαλίστικά θα είναι πολύ πιο "ευκολο" να κηνυσήσεις κάτι στον τομέα που έχεις ήδη σπουδάσει παρά σε κάτι εντελώς νέο.

7. Το ότι έστειλες 40 βιογραφικά και το λες σαν να είναι πολλά, και είχες μάλιστα και ανταπόκριση είναι εξαιρετικά "αστείο". Συνάδελφοι με εμπειρία στις μεγαλύτερες ελληνικές κατασκευαστικές και εμπειρία σε μεγάλα έργα στέλνουν εκατοντάδες.

8. Η περίπτωση Β. Ευρώπης / Αγγλίας παραμένει η καλύτερη πιθανότητά σου χωρίς να σημαίνει ότι είναι κατι ευκολο. Το να το κάνεις όντας στην Ελλάδα είναι δυσκολότερο.

9. Σλοβακίες, Τσεχίες κλπ δεν παίζουν ιδαίτερα στον τομέα μας. Αν ήσουν κάποια οικονομικής σχολής ή πληροφορικής θα ήταν διαφορετικά.

10. Όπως σου προτείνανε, το να ξεκινήσεις στοχευμένα μια γλώσσα είναι μια πολύ καλή ιδέα. Μια γλώσσα είναι ένα καλό προσόν που μπορεί να φανεί εξαιρετικά χρήσιμο πάντα, από όπου δε το περιμένεις (πχ υπήρχε εποχή που η παλιά μου εταιρεία προσλαμβανε εξαιρετικά ευκολότερα υποψηφίους που ξέρανε συγκεκριμένη γλώσα, τους έδεινε 10 πλάσιες πιθανότητες).

11. Καταλαβαίνω απόλυτα τι γράφεις για το ποιά καθοδήγηση έχουν (ή τουλάχιστον έιχαν στην εποχή μου) οι μηχανικοί από το ΑΕΙ/ΤΕΙ τους.

12. Ανέπτυξε στοχευμενα τις γνώσεις σου. Μπορείς πχ να μάθεις τα βασικά από συγεκριμένα προγράμματα που χεησιμοποιούνται στο κλάδο σου (δε ξέρω τι είναι αυτά, ας πούμε Revit, Architect κλπ). 

...

Αν και δεν έχω ποτέ προσλάβει κανέναν, ένα certificate ECDL για AutoCad δε θα μου έλεγε τίποτα ούτε ποτέ θα απαιτούσα από κάποιον που μπορεί να πει με αυτοπεποίηθησ ότι ξέρει τα βασικά (κάτω από το 50%) αυτών που μπορεί να κάνει το Autocad. Αν εξαιρείσεις συγκκριμένους ανθρώπους σε μια τεχνική εταιρεία που δουλέυουν καθημερινά σαν σχεδιαστές ή άλλες ειδικότητες που περνάνε όλη τη μέρα τους πίσω από οθόνες που τρέχουν προγράμματα που "πατάνε" σε αυτό, ή άλλα παροόμοια προγραμματα μηχανολογικού σχεδιασμού, ΚΑΝΕΙΣ μηχανικός από όσους έχω γνωρίσει δεν ξέρει ούτε το 25%.

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ & για τις 12 πολύτιμες συμβουλές!! Αύριο που θα είναι καινούργια μέρα θα σου απαντήσω με καθαρό μυαλό για όλα όσα έχω εφαρμόσει & αν λειτούργησαν ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να ξεκινήσεις από την αρχή πληροφορικάριος, μην χάσεις τον χρόνο σου σπουδάζοντας. Έχεις ήδη δυνατό πτυχίο, οπότε απλά θες γνώσεις στον τομέα κι ας είναι διαφορετικός.

Μάθε καλά προγράμματα 3D CAD για θέση σε visualization (βοηθάει πολύ το Lynda.com) ή προγραμματισμό στο www.learn-c.org (έχει διάφορες γλώσσες).

Οι σπουδές στα ΙΕΚ είναι χάσιμο χρόνου όσον αφορά τη μάθηση, εκτός αν θες οπωσδήποτε σχετικό πτυχίο κι ας είναι κατώτερο του υπάρχοντος.

Όσον αφορά τη θέση στην ηλικία σου, πραγματικά ποτέ δεν είναι αργά. Θα έλεγα πως αυτό που σπούδασες πρέπει να μείνει η πρώτη σου επιλογή, εκτός αν πλέον δεν σε ενδιαφέρει...

Επεξ/σία από Dr_Slump
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kage είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

https://web.archive.org/web/20170123125848/http://www.imerologioanergou.gr:80/

Yπαρχουν κ χειροτερα..

Δεν τα διαβασα ολα αλλα  θα λεγα αρχικα να πας σε κανεναν ψυχολογο εκει στα νοσοκομεια που ναι φρεε για εσωτερικη συζητηση...

Μετα βλελω  οτι δεν μπορεις να googlareis αυτα που σου προτεινουν...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Π.χ.

στις 4 εργολαβίες συνεχίζει ως ανάδοχος η Κ/Ξ Τοξότης-Ομάδα Κατασκευών (τμήμα Πύργος- Δουναίϊκα, Αμαλιάδα, Κυλλήνη, Βάρδα) ,αφού έχει ανανεώσει τις εγγυητικές συμμετοχής.

Την 5η εργολαβία έχει η Κ/Ξ Ξανθάκης-Ιντερκάτ (τμήμα Βάρδα- Σαγαίϊκα), την 6η και 8η η DG Infrastrutture (τμήμα Σαγαίϊκα- Κ. Αχαία και ΒΙΠΕ Πάτρας- Μιντιλόγλι) και την 7η η Ιντερκάτ (τμήμα Κ. Αχαία- ΒΙΠΕ Πάτρας).

Bayt.com για ανατολη..

Ενεργ.επιθεωρητης και νομιμοποιήσεις κανουν αναγκαστικα χιλιαδες πολιτες σε καθε περιοχη για διαφορους λογους στην ελλαδα...εκει θα στελνεις (google->νομιμοποιησεις πατρα ή νομιμοποιησεις γυρω περιοχες ή ενεργειακος επιθεωρητης πατρα)αν κ χλωμο γιατι δεν εχεις ιδεα απο cad / 3d κτλ που σου παν..οποτε για εξωτερικες σχετικες δουλειες στα κτηματολογια και πολεοδομιες ή ενερ.επιθ.

Τελος οτι σ παν πιο πανω δεν ειναι κατακριτεο ουτε μισογυνικο... δεν εψηνες δουλεια ας εκανες προσωπικη ζωη:pφαρμακα γυμναστηριο πλαστικη δοντια τρεσα και τωρα θα σουν διακοπες ή παντρεμενη 😛

Τελος κοροιδευεστε μεταξυ σας...Aν υπαρχει εστω κ ενας μια εδω που ειναι σε εταιρια και θα προσλαβει καποιον χ ετων χωρις γνωσεις ή εμπειρια να μου πειτε την εταιρεια .εκος αν ειναι επιδοτουμενη θεση μεσω οαεδ ή εσπα (εκει τοσα χρονια δεν σ βρηκαν μια θεση,πληρωτεα σεμιναρια κτλ ?)

θα τα σβησω αυριο θεωρω οτι λογω στιγμης τα γραψα χυμα 😛

Τι εγινε ρε παιδια  ? δικαιωνομε παλι που τα ειπα και εγω ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, WorryingAngel είπε

Η μόνη λύση που βλέπω είναι να σπουδάσω κάτι άλλο είτε σε ΙΕΚ είτε στο ΤΕΙ με κατατακτήριες, στο χώρο της υγείας ή της πληροφορικής. Θεωρείτε πως στα 35, 36, 37 θα υπάρχει η περίπτωση να με προσλάβει κάποια εταιρία για πρακτική ή ως junior ή θα μου πουν πως αποκλείομαι λόγω ηλικίας?

Ναι, δεν νομίζω να σε αποκλείσει κάποιος λόγω ηλικίας. Ακόμα και στο εξωτερικό που θα τους φανεί παρέξενο (το να μην έχεις προϋπηρεσία) δεν νομίζω οτι θα έχουν κάποιο θέμα με αυτό αν και εφόσουν κρίνουν ότι πληρείς τη προϋποθέσεις να κάνεις την δουλειά. Στον τομέα της πληροφορικής, εκτός από τις σπουδές (όπου κι αν τις κάνεις) θα πρέπει παράλληλα να συμμετέχες ενεργά σε κάποιο hot open source project (πχ https://www.cncf.io/projects/) έτσι ώστε να κερδίσεις το χαμένο έδαφος. Τώρα όσο για τα ιατρικά επαγγέλματα, δεν γνωρίζω κανέναν άνεργο εδώ (μένω Γερμανία). Ζητάνε συνέχεια άτομα (αλλά να μιλάς άπταιστα την γλώσσα, καθώς επίσης και να περάσεις τις δικές τους αντίστοιχες ιατρικές εξετάσεις -- μόνο αν είσαι απο ΙΕΚ/ΤΕΙ).

Επίσης, υπάρχει η περίπτωση να βρω εργασία στο εξωτερικό σαν Junior μηχανικός τώρα στα 33 μου? 

Δύσκολα ... όχι τόσο γιατί είσαι 33, αλλά γιατί είσαι άσχετη στον τομέα σου. Ακαδημαϊκά μπορεί να είσαι άριστη, με πτυχία και μεταπτυχιακά, αλλά στις εταιρείες αυτά τα θεωρούν δεδομένα. Όλοι έχουν και από ένα. Ο ανταγωνισμός σου δηλαδή είναι αυτός που το κάνει δύσκολο, όχι τόσο η ηλικία σου.

 

Αυτό που θα έκανα στην θέση σου είναι:

1. Γράφομαι στο Goethe Institute και κάνω υπερ-ενταντικά μαθήματα, έτσι ώστε μέσα σε 1 χρόνο να πάρω το C1.

2. Μεταφράζω τα πτυχία μου στα Γερμανικά και στέλνω αιτήσεις, ενώ παράλληλα κάνω αίτηση για πρακτική/μάθηση (Ausbildung) στην Siemens στο Erlangen ή σε κάποια άλλη μεγάλη εταιρεία (ΒΜW, Mercedes, Audi κλπ).

3. Αν δεν βρεις δουλειά αλλά σε πάρουν για το Ausbildung, θα παίρνεις ~1000 Ευρώ κάθε μηνα σαν φοιτήτρια για τα επόμενα 2-3 χρόνια που θα σπουδάζεις αλλά και θα δουλεύεις παράλληλα. Όταν τελειώσεις τις σπουδές σου, θα έχεις χτίσει δίκτυο ανθρώπων, θα μιλάς Γερμανικά άπταιστα, θα έχεις ~3 χρόνια προϋπηρεσία, 1 BSc, 1 MSc και ένα γερμανικό δίπλωμα μηχανικού καθώς επίσης συνήθως σε κρατάει η εταιρεία που έκανες πρακτική (πχ Siemens).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παρόμοια κατάσταση με ts βρισκόμουν και εγώ, βέβαια δεν εργάστηκα καθόλου οχι λόγω ανεργίας και κρίσης αλλά για άλλους λόγους.

Η απάντηση είναι είναι οχι, το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα έτσι όπως το ξέραμε τα προηγούμενα χρόνια ξέχνα το. Δουλειά δεν θα βρεις ως μισθωτή στο αντικείμενο γιατί σε αυτό το επάγγελμα απαιτείται πολύ εμπειρία και ήδη υπάρχουν άλλοι που την έχουν. 

Γνωρίζω διάφορα άτομα που άνοιξαν τεχνικό γραφείο στην επαρχία και τα βγάζουν πέρα με μικροδυσκολίες, παρόλα αυτά, ο μποναμάς του ΟΑΕΕ και της φορολογίας στους Ελ. Επ είναι ανασταλτικός παράγοντας και μειώνει τις όποιες ελπίδες σου, εγώ είχα ψάξει αν μπορούσα να δουλέψω ως Ελ. Επ με έδρα το σπίτι και να έχω ένα πολύ μικρό εισόδημα σαν χαρτζιλίκι για να λέω οτι κάνω κάτι και ασχολούμαι με το αντικείμενο σπουδών, αλλά με τέτοιες εισφορές φόρους και υποχρεώσεις δεν αξίζει καν να ασχοληθώ.

Για την περίπτωση των κατατακτηρίων και να σπουδάσεις κάτι άλλο στα 36-37, δεν γνωρίζω να σου πω κάτι, ας σου πει κάποιος που το δοκίμασε και πέτυχε, σε κάθε περίπτωση αν δεν εργάζεσαι πουθενά και αρχίσεις να ψάχνεις στα 36-37 μετά το πτυχίο σε οτι ακολουθήσεις θα μετρήσει και αυτό ανασταλτικά, θα υπάρχουν πάλι κάποιοι άλλοι με περισσότερη εμπειρία στο αντικείμενο.

Για εξωτερικό δεν γνωρίζω, πάντως αν και υπάρχουν δουλειές σε αρκετές χώρες, ισχύει οτι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν σκόπευεις να προσθέσεις περγαμηνές στο βιογραφικό σου, το μέλλον είναι το BIM. Οτιδήποτε έχει σχέση, έχει ήδη ζήτηση έξω ( Autodesk BIm 360, Revit...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στον κατασκευαστικο κλάδο από 10χρ λόγω δουλειάς πατέρα μου. Βιωσα την άνοδο της οικοδομής σε λάθος ηλικία και προτίμησα να σπούδασω οικονομικά στην Πάτρα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω εργασία καθότι έπεσα πάνω στην φούσκα που έσκασε. Έτσι η μόνη επιλογή ήταν η δουλειά του πατέρα μου. 2 χρόνια τώρα ουσιαστικά είμαι ο διαχειριστής εκτός από όλα τα άλλα. Δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα. Οπότε σκέφτομαι και εγώ στα 30 μου να τα αφήσω όλα για εξωτερικό.Με προσόντα ένα πτυχίο κ μια πρακτική μόνο, δηλαδή τιποτα, μόνο το ότι ξέρω την δουλειά του πατέρα με σώζει.   Μια επιλογή ίσως να είναι η Κύπρος που έχει τρελή τουριστική ανάπτυξη. Ρίξε μια ματιά εκεί ακόμα γίνεται οικοδομικη δραστηριότητα. αλλιώς θα πρότεινα Τσεχοσλοβακια και χώρες της Βαλτικης σαν πιο προσιτές για έναν 30ρι Έλληνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, beatshooter είπε

Είμαι στον κατασκευαστικο κλάδο από 10χρ λόγω δουλειάς πατέρα μου. Βιωσα την άνοδο της οικοδομής σε λάθος ηλικία και προτίμησα να σπούδασω οικονομικά στην Πάτρα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω εργασία καθότι έπεσα πάνω στην φούσκα που έσκασε. Έτσι η μόνη επιλογή ήταν η δουλειά του πατέρα μου. 2 χρόνια τώρα ουσιαστικά είμαι ο διαχειριστής εκτός από όλα τα άλλα. Δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα. Οπότε σκέφτομαι και εγώ στα 30 μου να τα αφήσω όλα για εξωτερικό.Με προσόντα ένα πτυχίο κ μια πρακτική μόνο, δηλαδή τιποτα, μόνο το ότι ξέρω την δουλειά του πατέρα με σώζει.   Μια επιλογή ίσως να είναι η Κύπρος που έχει τρελή τουριστική ανάπτυξη. Ρίξε μια ματιά εκεί ακόμα γίνεται οικοδομικη δραστηριότητα. αλλιώς θα πρότεινα Τσεχοσλοβακια και χώρες της Βαλτικης σαν πιο προσιτές για έναν 30ρι Έλληνα. 

Αυτά τα δύο δεν ισχύουν. Εάν έχεις 2+ χρόνια διαχείριση (aka management) σε επιχείρηση δεν είναι το ίδιο με το να μην έχεις προσόντα. 

Εδώ άλλοι παρουσιάζουν την ευθύνη 2 ατόμων (ένα εργάτης καθαρισμού και το άλλο οδηγός) ως στιβαρή εμπειρία management, όχι όταν έχεις ουσιαστική εμπειρία στον κατασκευαστικό τομέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...