Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, WorryingAngel είπε

Γεια σε όλους! Είμαι άνεργη πολιτικός μηχανικός Τ.Ε. & κάτοχος μεταπτυχιακού, που καμία σημασία δεν έχει στην Ελλάδα της κρίσης. Επειδή πέρασαν τα χρόνια & δε βρήκα δουλειά στο αντικείμενο παρά τα εκατοντάδες βιογραφικά όλα αυτά τα χρόνια (από το 2011 έως σήμερα). Κατάφερα μόνο να εργαστώ με 2 συμβάσεις στο δήμο μέσω ΟΑΕΔ & κάποια ιδιαίτερα αγγλικών που έκανα όταν & αν έβρισκα μαθητές. Η μόνη λύση που βλέπω είναι να σπουδάσω κάτι άλλο είτε σε ΙΕΚ είτε στο ΤΕΙ με κατατακτήριες, στο χώρο της υγείας ή της πληροφορικής. Θεωρείτε πως στα 35, 36, 37 θα υπάρχει η περίπτωση να με προσλάβει κάποια εταιρία για πρακτική ή ως junior ή θα μου πουν πως αποκλείομαι λόγω ηλικίας? Επίσης, υπάρχει η περίπτωση να βρω εργασία στο εξωτερικό σαν Junior μηχανικός τώρα στα 33 μου? Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μου γράψει κάτι παρακαλώ. Σας ευχαριστώ!

Μερικές σκέψεις γύρω από τα όσα γράφτηκαν χωρίς να σημαίνει ότι τα όσα θα σου πω είναι 100% σίγουρα, σωστά ή καμιά απόλυτη αλήθεια που ισχύει για όλους και παντού.

1. Ναι, είναι "κακό" το να είσαι 33 και να μην έχεις κάποια επαγγελματική εμπειρία. Σε εταιρεία που γνωρίζω πχ κανα δυο άτομα (μηχανικοί) που ήταν περίπου στην ηλικία σου με παρόμοιες καταστάσεις αυτό ήταν κάτι που ήταν σαφές καταγεγραμμένο σαν αρνητικό. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι το τέλος του κόσμου.

2. Ναι, υπάρχουν θέσεις που είναι δεδομένο ότι η εταιρεία ψάχνει άντρες υποψήφιους. 100% αυτό και "από μέσα". Και υπάρχουν και εταιρείες που γενικά αποφεύγουν να προσλαμβάνουν γυναίκες μηχανικούς χωρίς πάντα ο λόγος να είναι πιθανές άδειες εγκυμοσύνης κλπ κλπ. Άλλωστε στην Ελλάδα, στον κλαδο μου που 99% των μηχανικών δουλεύουν με δελτίο αυτό δε σημαίνει και πολλά. Έχω δει όμως και περιπτώσεις που μια εταιρεία ψάχνει γυναίκες υποψήφιες χωρίς να είναι ο λόγος πάντα η ομορφία ή να τις θέλουν για "γλάστρες" (αν και ισχύει και αυτό).

3. ΙΕΚ ... ούτε να το σκέφτεσαι

4. Κατατακτήριες σε ΤΕΙ/ΑΕΙ μη το κάνεις μόνο και μόνο γιατί νομιζεις ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημα σου (κατά πάσα πιθανότητα δε θα το κάνει) αλλά μόνο αν αυτό σε ενδιαφέρει πραγματικά.

5. Περίπτωση κόλπου (Σ. Αραβία, Ντουμπάι, Κατάρ κλπ). Τα ξεχνάς, ιδιαίτερα αν μιλάμε για ελληνικές εταιρείες.

6. Ρεαλίστικά θα είναι πολύ πιο "ευκολο" να κηνυσήσεις κάτι στον τομέα που έχεις ήδη σπουδάσει παρά σε κάτι εντελώς νέο.

7. Το ότι έστειλες 40 βιογραφικά και το λες σαν να είναι πολλά, και είχες μάλιστα και ανταπόκριση είναι εξαιρετικά "αστείο". Συνάδελφοι με εμπειρία στις μεγαλύτερες ελληνικές κατασκευαστικές και εμπειρία σε μεγάλα έργα στέλνουν εκατοντάδες.

8. Η περίπτωση Β. Ευρώπης / Αγγλίας παραμένει η καλύτερη πιθανότητά σου χωρίς να σημαίνει ότι είναι κατι ευκολο. Το να το κάνεις όντας στην Ελλάδα είναι δυσκολότερο.

9. Σλοβακίες, Τσεχίες κλπ δεν παίζουν ιδαίτερα στον τομέα μας. Αν ήσουν κάποια οικονομικής σχολής ή πληροφορικής θα ήταν διαφορετικά.

10. Όπως σου προτείνανε, το να ξεκινήσεις στοχευμένα μια γλώσσα είναι μια πολύ καλή ιδέα. Μια γλώσσα είναι ένα καλό προσόν που μπορεί να φανεί εξαιρετικά χρήσιμο πάντα, από όπου δε το περιμένεις (πχ υπήρχε εποχή που η παλιά μου εταιρεία προσλαμβανε εξαιρετικά ευκολότερα υποψηφίους που ξέρανε συγκεκριμένη γλώσα, τους έδεινε 10 πλάσιες πιθανότητες).

11. Καταλαβαίνω απόλυτα τι γράφεις για το ποιά καθοδήγηση έχουν (ή τουλάχιστον έιχαν στην εποχή μου) οι μηχανικοί από το ΑΕΙ/ΤΕΙ τους.

12. Ανέπτυξε στοχευμενα τις γνώσεις σου. Μπορείς πχ να μάθεις τα βασικά από συγεκριμένα προγράμματα που χεησιμοποιούνται στο κλάδο σου (δε ξέρω τι είναι αυτά, ας πούμε Revit, Architect κλπ). 

...

 

 

11 λεπτά πριν, WorryingAngel είπε

AutoCad, έχω και το αντίστοιχο Certificate της ECDL. Όμως το απέκτησα το 2007 σαν φοιτήτρια & εφόσον δεν εργάστηκα ποτέ στο σχέδιο, δε θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ.

Αν και δεν έχω ποτέ προσλάβει κανέναν, ένα certificate ECDL για AutoCad δε θα μου έλεγε τίποτα ούτε ποτέ θα απαιτούσα από κάποιον που μπορεί να πει με αυτοπεποίηθησ ότι ξέρει τα βασικά (κάτω από το 50%) αυτών που μπορεί να κάνει το Autocad. Αν εξαιρείσεις συγκκριμένους ανθρώπους σε μια τεχνική εταιρεία που δουλέυουν καθημερινά σαν σχεδιαστές ή άλλες ειδικότητες που περνάνε όλη τη μέρα τους πίσω από οθόνες που τρέχουν προγράμματα που "πατάνε" σε αυτό, ή άλλα παροόμοια προγραμματα μηχανολογικού σχεδιασμού, ΚΑΝΕΙΣ μηχανικός από όσους έχω γνωρίσει δεν ξέρει ούτε το 25%.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, WorryingAngel είπε

Παίζει να έχω στείλει ήδη πάνω από 40 βιογραφικά στην Ιρλανδία & μια εταιρία λοιπόν επικοινώνησε μαζί μου,  καθώς τους ενδιέφερε το βιογραφικό μου. Την ημέρα λοιπόν που κλήθηκα για συνέντευξη (όχι μέσω Skype, αλλά με κανονική κλήση στο κινητό..!) η υπεύθυνη του τμήματος HR με την οποία & συνομίλησα μου είπε τα εξής : " Καλησπέρα σας! Εκπροσωπώ την τάδε εταιρία και μας ενδιέφερε ιδιαίτερα το βιογραφικό σας για τη θέση "Operations Manager", όμως δηλώνω σοκαρισμένη, καθώς νομίζαμε πως ήσασταν άνδρας! Δεν γνωρίζαμε ότι το ελληνικό σας όνομα ανήκει σε γυναίκα. Τώρα αλλάζουν τα πράγματα & δε θα προχωρήσουμε σε συνέντευξη, μιας & μας ενδιαφέρει άνδρας στη θέση αυτή." Τη ρώτησα λοιπόν για ποιο λόγο προτιμούν άνδρα για μια θέση manager και μου είπε με μισόλογα ότι θα περιέχει και manual work!! Και τέλος της είπα πως στην αγγελία στο indeed.com που είχα βρει τη θέση, ότι δεν έγραφε πουθενά στα requirements την προτίμηση του φύλου!!!! Απέφυγε να απαντήσει & είπε ότι αν προκύψει κάποια άλλη θέση, θα με ενημερώσουν.

Πουθενά ελπίδα? 😑😑

Δε ξέρω αν έχεις όρεξη να το κυνηγήσεις και τι θα βγει από αυτό, αλλά αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται σαν discrimination because of sex και είναι παράνομο.

https://www.citizensadvice.org.uk/law-and-courts/discrimination/discrimination-because-of-sex-or-sexual-orientation/discrimination-because-of-sex/

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πολυ καλη φιλη μου, πολ.μηχ ΕΜΠ κανα 2-3 χονια μικροτερη σου, εχει ανοιξει 'γραφειο' με αλλους 3 και κανουν 99% νομιμοποιησεις αυθαιρετων. Ενταξει δε βγαζουν και 20 χιλιαρικα το μηνα εκαστος, αλλα μια χαρα εσοδα εχουν. "Γκρινιαζει' βεβαια γιατι το μονο που κανει ειναι 'μηχανικη' δουλεια που θα μπορουσε να κανει και φοιτητης αλλα ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, WorryingAngel είπε

LongTom σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για όλο το κείμενο, από την 1η παράγραφο έως την τελευταία. Όλα όσα μου είπες είναι πάρα πολύ χρήσιμα & ευθύς αμέσως άνοιξα σε νέες καρτέλες τα links που μου έγραψες, τα οποία τώρα κοιτάζω.

Φυσικά & είμαι έτοιμη να φύγω από την χώρα μου, όσο υφίσταται η ανάγκη βιοπορισμού, αλλά & η ανάγκη για ασφάλεια. Στην πραγματικότητα, ανασφάλεια με έχει κάνει να αισθάνομαι η ίδια η Ελλάδα με τις τόσες κλειστές της πόρτες, καθώς & η ανεργία των τελευταίων χρόνων, που επέδρασαν αρνητικά στην ψυχολογία μου.

Νιώθω όμως έτοιμη (πανέτοιμη για την ακρίβεια) για να φτιάξω τη ζωή μου. Το κρύο δεν με ενοχλεί, οπότε πρόσω ολοταχώς για κεντρική & Βόρεια Ευρώπη. Η Σκανδιναβία θα ήταν υπέροχη προοπτική για εμένα, αν όντως τηρούν τους νόμους τους & οι εταιρίες εφαρμόζουν ηθικές πρακτικές απέναντι στους υπαλλήλους τους.

Χρειάζεται όμως να γνωρίζω τη γλώσσα τους για μια θέση μηχανικού? ή μήπως αυτό συμβαίνει κυρίως στη Γερμανία?

Θα σου στείλω και pm γιατί θα ήθελα να μάθω μερικά ακόμη πράγματα!

Σε ευχαριστώ πολύ!! 🤗:)

Χαίρομαι που βρήκες την απάντηση χρήσιμη. Στείλε πμ εάν θέλεις κάτι να ρωτήσεις.

Εδώ οι Νόμοι είναι πάνω από όλα. Δεν είναι Ουτοπία, ούτε Γη της Επαγγελίας, αλλά εφόσον είσαι σε Συνδικάτο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Φυσικά σε λογικά όρια-πλαίσια και πάντα με σεβασμό στους ντόπιους άγραφους νόμους - τους οποίους τους μαθαίνεις γρήγορα (δεν είναι και τίποτα).

Κακά τα ψέμματα, εάν ξέρεις την τοπική γλώσσα - πέντε πράγματα όχι μπιζνες λέβελ - ή έστω κάποια Σκανδιναβική θα έχεις μεγάλο ατού. Ιδίως εάν "προσγειωθείς" στην χώρα από άλλου. Ακόμη και σε εταιρείες που η επίσημη είναι Αγγλικά, μεταξύ τους μιλάνε Π Α Ν Τ Α στην ντόπια γλώσσα οι γηγενείς όταν είναι κάτι για μη-δουλειά ή όταν ξέρουν ότι είναι μόνοι - ή όλοι ξέρουν καλά Δανέζικα. Είναι ειρωνεία, διότι σχεδόν ποτέ δεν θα μιλήσεις Δανέζικα σε επίσημα θέματα δουλειάς σε τέτοιες εταιρείες (εφόσον σε προσλάβουν ως άτομο που δεν ξέρει την γηγενή γλώσσα), αλλά είναι η κουλτούρα τέτοια που ακόμη και στο λάντς μπρέηκ θα συνεχίζεται η συνομιλία για την δουλειά - ανεπίσημα πάντα και σε μικρές ομάδες. Είναι το χούι τους αυτό και είναι κάτι που πρέπει να έχεις υπ' όψιν. Έτσι πολλές αποφάσεις παίρνονται εκτός "επισήμων" συναντήσεων και είναι κρίσιμης σημασίας να ξέρεις τι παίζει. Βέβαια είναι και ανάλογα που θα δουλέψεις. Εάν πας π.χ. στην Danfoss ή άλλη πολυεθνική θα δεις ότι σε μερικά department είναι σχεδόν 50+% ξένοι. Εκεί φυσικά παίζει άλλη κουλτούρα και ισχύουν άλλα. 

Συμπερασματικά και σε πολύ γενικές γραμμές, η γλώσσα είναι περίεργο φρούτο εδώ. Μπορείς άνετα να βρεις δουλειά δίχως να μιλάς γρι την γλώσσα, αλλά πρέπει να έχεις γερό χαρτί ή να είσαι πολύ τυχερή στην αίτηση σου. Η ντόπια γλώσσα είναι κάτι πιθανότατα θα χρησιμοποιείς στην δουλειά, αλλά όχι σαν και την Γερμανία. Εάν μπορείς να παρακολουθήσεις casual συζητήσεις είσαι σε 80+% καλυμμένη, λόγω περίεργης εργασιακής κουλτούρας. Φυσικά εάν ξέρεις παραπάνω δεν θα σε μαλώσουν. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Χαίρομαι που βρήκες την απάντηση χρήσιμη. Στείλε πμ εάν θέλεις κάτι να ρωτήσεις.

Εδώ οι Νόμοι είναι πάνω από όλα. Δεν είναι Ουτοπία, ούτε Γη της Επαγγελίας, αλλά εφόσον είσαι σε Συνδικάτο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Φυσικά σε λογικά όρια-πλαίσια και πάντα με σεβασμό στους ντόπιους άγραφους νόμους - τους οποίους τους μαθαίνεις γρήγορα (δεν είναι και τίποτα).

Κακά τα ψέμματα, εάν ξέρεις την τοπική γλώσσα - πέντε πράγματα όχι μπιζνες λέβελ - ή έστω κάποια Σκανδιναβική θα έχεις μεγάλο ατού. Ιδίως εάν "προσγειωθείς" στην χώρα από άλλου. Ακόμη και σε εταιρείες που η επίσημη είναι Αγγλικά, μεταξύ τους μιλάνε Π Α Ν Τ Α στην ντόπια γλώσσα οι γηγενείς όταν είναι κάτι για μη-δουλειά ή όταν ξέρουν ότι είναι μόνοι - ή όλοι ξέρουν καλά Δανέζικα. Είναι ειρωνεία, διότι σχεδόν ποτέ δεν θα μιλήσεις Δανέζικα σε επίσημα θέματα δουλειάς σε τέτοιες εταιρείες (εφόσον σε προσλάβουν ως άτομο που δεν ξέρει την γηγενή γλώσσα), αλλά είναι η κουλτούρα τέτοια που ακόμη και στο λάντς μπρέηκ θα συνεχίζεται η συνομιλία για την δουλειά - ανεπίσημα πάντα και σε μικρές ομάδες. Είναι το χούι τους αυτό και είναι κάτι που πρέπει να έχεις υπ' όψιν. Έτσι πολλές αποφάσεις παίρνονται εκτός "επισήμων" συναντήσεων και είναι κρίσιμης σημασίας να ξέρεις τι παίζει. Βέβαια είναι και ανάλογα που θα δουλέψεις. Εάν πας π.χ. στην Danfoss ή άλλη πολυεθνική θα δεις ότι σε μερικά department είναι σχεδόν 50+% ξένοι. Εκεί φυσικά παίζει άλλη κουλτούρα και ισχύουν άλλα. 

Συμπερασματικά και σε πολύ γενικές γραμμές, η γλώσσα είναι περίεργο φρούτο εδώ. Μπορείς άνετα να βρεις δουλειά δίχως να μιλάς γρι την γλώσσα, αλλά πρέπει να έχεις γερό χαρτί ή να είσαι πολύ τυχερή στην αίτηση σου. Η ντόπια γλώσσα είναι κάτι πιθανότατα θα χρησιμοποιείς στην δουλειά, αλλά όχι σαν και την Γερμανία. Εάν μπορείς να παρακολουθήσεις casual συζητήσεις είσαι σε 80+% καλυμμένη, λόγω περίεργης εργασιακής κουλτούρας. Φυσικά εάν ξέρεις παραπάνω δεν θα σε μαλώσουν. 

Αν αποφασίσεις να μάθεις Σουηδικά πάντως σ΄φυρα από εδώ.

Ψάχνω άνθρωπο να κάνω practice και δε βρίσκω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μερικές σκέψεις γύρω από τα όσα γράφτηκαν χωρίς να σημαίνει ότι τα όσα θα σου πω είναι 100% σίγουρα, σωστά ή καμιά απόλυτη αλήθεια που ισχύει για όλους και παντού.

1. Ναι, είναι "κακό" το να είσαι 33 και να μην έχεις κάποια επαγγελματική εμπειρία. Σε εταιρεία που γνωρίζω πχ κανα δυο άτομα (μηχανικοί) που ήταν περίπου στην ηλικία σου με παρόμοιες καταστάσεις αυτό ήταν κάτι που ήταν σαφές καταγεγραμμένο σαν αρνητικό. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι το τέλος του κόσμου.

 

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από αυτό.

Είναι ανάλογα την εταιρεία και το πως θα δούνε την κατάσταση της το μάνατζμεντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LongTom είπε

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από αυτό.

Είναι ανάλογα την εταιρεία και το πως θα δούνε την κατάσταση της το μάνατζμεντ.

OK,

Αναφερόμουν σε συγκεκριμένη περίπτωση ελληνική (μεγάλης) εταιρείας με ακριβώς αυτό να είναι 100% ο λόγος που απορρίφθηκαν συγκεκριμένοι υποψήφιοι. Φυσικά αυτό ισχυει σε διαφορετικό βαθμό σε διαφορετικές χωρες ή εταιρείες.

Στις λίγες εταιρείες που έχω γνωρίσει από μέσα στην Ελλάδα που είναι και του συναφιού της TS (και του δικού μου) και άρα αρκετά αντιπροσωπευτικές της περίπτωσης της Ελλάδα πάντως ισχυει από πολύ εώς απόλυτα.

- Μία από αυτές πχ έχει στανταρ "πολιτική" οι jr μηχανικοί της να είναι πρόσφατοι απόφητοι (~2 χρωνων μετά από ΑΕΙ/ΤΕΙ)

- Σε πριπτώσεις που ξέρω οι οδηγίες που είχαν δωθεί από το "μανατζμεντ" στον άνθρωπο που θα σκρίναρε τα εκατοντάδες cv θα έκοβε τέτοια προφιλ στη φάση αυτή (αν μιλάμε για αίτηση χωρίς εσωτερικό reference), άρα το μάνατζμεντ δε θα έβλεπε ποτέ την κατάστασή της

- Σε άλλη, απλά ήταν η νοοτροπία του ανθρώπου που ήταν αυτός που θα έβλεπε τα cv όταν έρχοννταν.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

OK,

Αναφερόμουν σε συγκεκριμένη περίπτωση ελληνική (μεγάλης) εταιρείας με ακριβώς αυτό να είναι 100% ο λόγος που απορρίφθηκαν συγκεκριμένοι υποψήφιοι. Φυσικά αυτό ισχυει σε διαφορετικό βαθμό σε διαφορετικές χωρες ή εταιρείες.

Στις λίγες εταιρείες που έχω γνωρίσει από μέσα στην Ελλάδα που είναι και του συναφιού της TS (και του δικού μου) και άρα αρκετά αντιπροσωπευτικές της περίπτωσης της Ελλάδα πάντως ισχυει από πολύ εώς απόλυτα.

Α, νόμιζα ότι αναφερόσουν σε Σκανδιναβική εταιρεία... Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με τις εταιρείες στην Ελλάδα, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σε αυτό το θέμα. Mea Culpa και το προηγούμενο μου σχόλιο αφορά  κυρίως νοοτροπία Σκανδιναβίας και ίσως κάμποσο σε Γερμανία. :)

Εδώ δεν έχω ακούσει κάποιον να κοιτάει τόσο το εν λόγω θέμα - φυσικά όλοι δεν είναι ίδιοι και κάποιοι σίγουρα θα το πάρουν στραβά - αλλά γενικότερα είναι από τα πταίσματα σε ένα βιογραφικό η αναλογία ηλικίας-εργασιακής εμπειρίας. Ιδίως εάν η φίλη αποδείξει και εξηγήσει ότι δεν το κωλοβαρούσε, αλλά προσπάθησε στην Ελλάδα της κρίσης να δουλέψει στον τομέα της και παράλληλα βρήκε ότι δουλειά μπορούσε. Από όσο έχω δει τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα η προσπάθεια, ξέροντας πάντα το τι σκατά η κατάσταση είναι στην Ελλάδα, και ότι ο υποψήφιος έκανε ότι μπορούσε να δουλέψει. Το θεωρούν πολύ νορμάλ κάποιος να κάνει αλλαγή επαγγέλματος ή να προσπαθεί να βελτιώσει την καριέρα του αργότερα στην ζωή του/της.

Πολύ απλά και εύκολα μπορεί επίσης να μην δηλώσει καν ηλικία και να γράψει μόνο την σχετική με την θέση εργασιακή εμπειρία, όπως κάνουν οι περισσότεροι εδώ στα βιογραφικά. Ιδίως μετά το GDPR δεν τολμάει κανείς να ρωτήσει ηλικία και άλλες προσωπικές λεπτομέρειες, ως μεγάλο νομικό faux pas..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LongTom είπε

Iδίως μετά το GDPR δεν τολμάει κανείς να ρωτήσει ηλικία και άλλες προσωπικές λεπτομέρειες, ως μεγάλο νομικό faux pas..

Ξανά υπο στο πλαίσιο της Ελλάδας και ειδικότερο του κατασκευαστικού κλάδου ....

Χα, Χα, Χα ... με έκανες και γέλασα.

Χρόνο να έχεις να σου λέω ιστορίες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ξανά υπο στο πλαίσιο της Ελλάδας και ειδικότερο του κατασκευαστικού κλάδου ....

Χα, Χα, Χα ... με έκανες και γέλασα.

Χρόνο να έχεις να σου λέω ιστορίες

Καλά φαντάζομαι τι απόλυτη καταπίεση-εκμετάλλευση πέφτει. Κρίμα για αυτούς που δεν έχουν άλλη επιλογή, από το να φάνε στην μάπα τέτοιες συμπεριφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ από την Πάτρα είμαι 28 χρονών και έχω σπουδάσει Ηλεκτρολόγος μηχανικός στο ΤΕΙ της Πάτρας. Αν περιμένεις να βρεις δουλειά στην Πάτρα και στην ηλικία που είσαι θα μείνεις άνεργη σε όλη σου την ζωή. Δουλειές αυτή την στιγμή υπάρχουν μόνο Αθηνα και Θεσσαλονικη και σε κάποια νησιά π.χ. Ζάκυνθος που έχουν ακόμα οικοδομική δραστηριότητα. Σε όσες δουλειές έχω στείλει βιογραφικό όλοι θέλουν προϋπηρεσία, δεν τους ενδιαφέρει να σε εκπαιδευόσουν αλλά να βγει η δουλειά τους όσο ποιο γρήγορα γίνεται και με το λιγότερο κόστος από την στιγμή που σε προσλαμβάνουν. Επίσεις έχω ψάξει και δουλειές άσχετες με το αντικείμενο που έχω σπουδάσει όπως π.χ. υπάλληλος αποθήκης σε σούπερ μάρκετ αλλά τζίφος ούτε εκεί με προσέλαβαν. Στην Ελλάδα για να βρεις δουλειά χρειάζεσαι να έχεις και βυσμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβα παντρεψου κανα μ@λ@κα να δουλευει ολη μερα και συ να εισαι σπιτι για καφε με φιλες και να το ξυνεις.

problem solved :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LongTom είπε

Καλά φαντάζομαι τι απόλυτη καταπίεση-εκμετάλλευση πέφτει. Κρίμα για αυτούς που δεν έχουν άλλη επιλογή, από το να φάνε στην μάπα τέτοιες συμπεριφορές.

Δε το έθεσα στο θέμα καταπίεσης αλλά στο κατά πόσο οι συνεντέυξεις γίνονται με βάση αυτά που έχεις στο μυαλό σου.

Παρότι δεν γράφω ηλικια στο CV μου, σε όλες μα όλες τις συνεντευξεις (προ και μετα GDPR) είναι από τα πρώτα πράγματα που με ρωτάνε. και με έχουν ρωτήσει και ξένες εταιρείες. Ειδικά για τις ελληνικές εταιρείες το θεωρώ εντελώς χαζό όταν το CV μου γράφει πότε μπηκα-βγήκα στο ΕΜΠ και πότε στο στρατο.

Αυτό το θεωρώ πτέσμα

Έχω πχ κάτσει σε συντέντευξη να μου λέει ο άλλος τον "πόνο του" για το πως η γυναίκα κάποιου άλλου υπαλλήλου τον έπησε να φύγουν στο εξωτερικό.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε το έθεσα στο θέμα καταπίεσης αλλά στο κατά πόσο οι συνεντέυξεις γίνονται με βάση αυτά που έχεις στο μυαλό σου.

Παρότι δεν γράφω ηλικια στο CV μου, σε όλες μα όλες τις συνεντευξεις (προ και μετα GDPR) είναι από τα πρώτα πράγματα που με ρωτάνε. και με έχουν ρωτήσει και ξένες εταιρείες. Ειδικά για τις ελληνικές εταιρείες το θεωρώ εντελώς χαζό όταν το CV μου γράφει πότε μπηκα-βγήκα στο ΕΜΠ και πότε στο στρατο.

Αυτό το θεωρώ πτέσμα

Έχω πχ κάτσει σε συντέντευξη να μου λέει ο άλλος τον "πόνο του" για το πως η γυναίκα κάποιου άλλου υπαλλήλου τον έπησε να φύγουν στο εξωτερικό.

Προσωπικά πότε δεν με έχουν ρωτήσει ηλικία στο εξωτερικό. Ίσως είναι αναγκαίο για κάποια επαγγέλματα που πιθανώς χρειάζεται να είσαι "φιτ", αλλά στο "δικό" μου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

Ανάλογα το φορμάτ του βιογραφικού, είναι πολύ εύκολο να "θολώσεις" τα νερά στο θέμα αυτό. Φυσικά θα σε "κόψουν" φατσικά πόσο είσαι με (+- 5 χρόνια), αλλά δεν θα σε ρωτήσουν.

|

|

Από τραγελαφικές ιστορίες άλλο τίποτα, ακόμη και στο εξωτερικό βλέπω άτομα που δεν ξέρω όχι μόνο πως είναι σε θέσεις ευθύνης, αλλά πως διάολο έχουν ακόμη δουλειά. Φυσικά πολλοί εξ' αυτών έχουν/είχαν ευθύνη πρόσληψης και πέτυχα μερικές τέτοιες περιπτώσεις και στις συνεντεύξεις που είχα. Ένας π.χ. κακόμοιρος χέντ μάνατζερ με βλέμμα χαμένο στο υπερπέραν με έλεγε ότι έχει να κοιμηθεί μια εβδομάδα λόγω "απότομου" downsizing του brach τους - aka μαλακία του όπως αποδείχτηκε έπειτα - και δεν μπορεί να προλάβει τα deadlines και ζητάει κάποιον που είναι έτοιμος να αναλάβει "ευθύνες"... Σημειωτέων τίποτα από αυτά δεν αναφέρθηκε στην πρώτη συνέντευξη μας μέσω "skype". Φυσικά δεν πρόλαβε να τελειώσει την ιστορία του επειδή την έκανα από το παράθυρο και δεν τους τελείωσα την συνέντευξη. :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εισαι η μόνη που περνάς τετοια κρίση. ΚΑΙ εγώ και πολλοί αλλοι το περνάμε. Δυστυχώς. Λυπάμαι να διαβάζω τέτοια μυνήματα. Κανεις δεν θέλει να ξενιτεύεται αλλα έτσι οπως πάει η κατάσταση  δεν θα έχουμε και αλλη επιλογή. Εμενα κάποτε μου έιπαν οτι είμαι πολύ μεγάλος για να εργαστώ σε κατάστημα. Αυτο πριν κάποια χρόνια.

Σε αυτή την χώρα ισχύει ΜΟΝΟ το ΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙΣ - ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ δηλαδή το μέσον.

Επειδή εχω αλλάξει κλάδο το τι άσχετους, παρτάκηδες και ΚΑΚΟΥΣ ανθρώπους έχω συναντήσει δεν λέγεται.

Να σε ζηλευουν επειδή τρως ένα παγωτό. Παιδεία κ επίπεδο ΜΗΔΕΝ.

Αν πιστεύεις οτι θα τα καταφέρεις και θα ανέβεις φυγε χωρίς δευτερη σκέψη.

 

 

Επεξ/σία από Seaside
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...