Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Η αλήθεια είναι, ότι είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα και δη την Δυτική, στον τομέα των κατασκευών. Κι εγώ του κλάδου είμαι, και υπάρχει 80% μείωση από την αρχή της κρίσης! Πώς να κάνει δουλειά ένας νεος μηχανικός!

Οπότε μην σε παίρνει από κάτω, ότι κάνεις κάτι λάθος. Ζευγάρι φίλοι μου, ΠΜ και οι δύο πήγαν προ 2 ετών Αγγλία, πρώτα βρήκε η κοπέλα και μετά πήγε και ο φίλος μου, που διατηρούσε γραφείο και το έκλεισε. Εκεί πάνε από το καλό στο καλύτερο. Βρήκαν μέσω κάποιου agent εκεί, μέσω LinkedIn, μπορώ να ρωτήσω προφίλ να σου στείλω αν θες.

Κοίτα να ανεβάσεις λίγο την ψυχολογία σου και να έχεις αυτοπεποίθηση!

Καλή επιτυχία.

Συνάδελφε, φυσικά & δεν έχει καμία τύχη ο νέος μηχανικός στην Ελλάδα, εκτός & αν κινείσαι εντελώς στοχευμένα & είσαι 200% ενημερωμένος για κάθε νέα θέση που ανοίγει ή για κάθε έργο που ξεκινάει (πιθανότητες ελάχιστες των ελαχίστων). Επειδή με ενδιαφέρει, στείλε μου pm να μου δώσεις στοιχεία επικοινωνίας του agent στο Linkedin αν καταφέρεις να τα μάθεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μπορούσες να κοιτάξεις και στη μαλτα για δουλεια. Εχω ένα φίλο εκει και ειναι πολυ καλο μέρος. Μικρή χώρα με τρομερή ανάπτυξη, καλούς μισθούς, σούπερ μάρκετ ίδιες τιμές με Ελλάδα, λιγο ακριβά ενοίκια. Κάθε τετράγωνο και καινούργια οικοδομή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, pseira είπε

Εγώ βρήκα μέσω του Agentur für Arbeit δουλειά στη Γερμανία (τοπογράφος)

Η εταιρεία που δουλεύω ζητάει συνεχώς κόσμο αλλά πρέπει να έχει κάποιες γνώσεις της γλώσσας και -αρχικα τουλάχιστον- να έχεις διάθεση να είσαι πεδίο. Η εταιρεία ασχολείται με αποτυπώσεις σιδηροδρόμων και δίνει ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών.

Εγώ έκατσα 2 χρόνια και τώρα με πήρανε στη Deutsche Bahn με 30% καλύτερες αποδοχές...

Ξεκινά γερμανικά εντατικά. Αν θες ινφο, στείλε πμ

Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι η κρίση και τα μνημόνια οφείλονται στον ιδιωτικό τομέα και στους υπαλλήλους που δουλεύουν περισσότερο από Γερμανούς/ Ελβετούς κλπ;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Γνωρίζω γερμανικά σε επίπεδο Α1 & θα μπορούσα να τα συνεχίσω έστω μόνη μου (αυτοδίδακτη, γτ δεν παίζει να κάνω ιδιαίτερα ή φροντιστήρια κλπ εύκολα....)  αλλά θα μου πάρει καιρό για να τα φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο κατανόησης & επικοινωνίας... Ισχύει ότι ζητούν υποχρεωτικά Β2? Θα σου στείλω και pm γιατί με ενδιαφέρει η Γερμανία, αλλά έχω πολλές απορίες σχετικά με το τι θέλουν!

2 λεπτά πριν, p8denu είπε

Θα μπορούσες να κοιτάξεις και στη μαλτα για δουλεια. Εχω ένα φίλο εκει και ειναι πολυ καλο μέρος. Μικρή χώρα με τρομερή ανάπτυξη, καλούς μισθούς, σούπερ μάρκετ ίδιες τιμές με Ελλάδα, λιγο ακριβά ενοίκια. Κάθε τετράγωνο και καινούργια οικοδομή 

Δε το είχα σκεφτεί ποτέ να κοιτάξω στην Μάλτα! Σε ευχαριστώ πολύ!! Γνωρίζεις αν υπάρχει υποχρέωση της γλώσσας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια τωρα σοβαρα προτεινετε στη κοπελα να παει Σαουδικη Αραβια? ειστε σοβαροι? 

Μιλαμε για τη χωρα που μολις φετος επετρεψε στις γυναικες να οδηγουν. Νοοτροπια και κοινωνια 200 χρονια πισω.

Οκ Ντουμπαι(ΗΑΕ) ειναι νορμαλ και κοσμικα αλλα οχι και Σ.Αραβια

Κοιτα προς Σκανδιναβικες χωρες και Κεντρικη/Δυτικη ευρωπη κοπελια. Ισως χρειαστει να πας εκει για κανα 10ημερο (ή π.χ. να παρεις τηλ νουμερο απτην χωρα που σε ενδιαφερει) για να μην βλεπουν οτι εισαι ακομα εκτος χωρας

Επεξ/σία από epp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, WorryingAngel είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Γνωρίζω γερμανικά σε επίπεδο Α1 & θα μπορούσα να τα συνεχίσω έστω μόνη μου (αυτοδίδακτη, γτ δεν παίζει να κάνω ιδιαίτερα ή φροντιστήρια κλπ εύκολα....)  αλλά θα μου πάρει καιρό για να τα φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο κατανόησης & επικοινωνίας... Ισχύει ότι ζητούν υποχρεωτικά Β2? Θα σου στείλω και pm γιατί με ενδιαφέρει η Γερμανία, αλλά έχω πολλές απορίες σχετικά με το τι θέλουν!

Δε το είχα σκεφτεί ποτέ να κοιτάξω στην Μάλτα! Σε ευχαριστώ πολύ!! Γνωρίζεις αν υπάρχει υποχρέωση της γλώσσας??

Πηγα για 1 βδομάδα. Μιλανε όλοι αγγλικά αλλα Οχι πολυ καλα. Κατι σαν τους Έλληνες στη δεκαετία του 80 (me good boy😬). Έχει πολλούς Έλληνες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hexenlord είπε

δοκίμασε εμιρατα-καταρ-Σαουδική με αυτη τη σειρα. 

απέκλεισε αρχικά τις ελληνικές εταιρίες (αρχιροδον-τερνα-jnp-ακτορα) και κοιτα για πολυεθνικες (emaar) που μπορείς να τις βρεις πολυ ευκολα ονλαιν στον γουγλη πατωντας gulf construction companies.

αν εισαι διατεθειμένος να βρεις δουλεια πάση θυσία (βλ. Δεν εχεις θεμα να βγεις εξωτερικό), ξεκινα τις αιτήσεις στα παραπανω, χτες. 

+ 1000 συγγενικό μου πρόσωπο είναι στα Εμιράτα εδώ και 6 χρόνια , έχει πολύ δουλειά η συγκεκριμένη ειδικότητα , με πολύ καλά χρήματα , επίσης γνωστός μου επειδή δεν έπαιζε τίποτα εδώ στην ίδια ειδικότητα βρέθηκε στη Τουρκία , όπου βρήκε δουλειά , Ελλάδα μακριά B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Χωρίς αραβικά δηλαδή δεν μπορει να στεριώσει ε;  Είσαι σίγουρος;

Με αγγλικά δεν την παίρνουν για δουλειά; Πολυ σίγουρο σε είδα στην απάντηση σου,αρπαχτηκες σχεδόν από την βεβαιότητα.

Και πιο κόσμια να απαντάς αν μπορείς.

Φίλε εγω ερωτηματικά εχω που σημαίνει ότι ρωτάω . Τώρα που είδες εσυ ότι αρπαχτικά δεν μπορώ να το καταλάβω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Ναι.

Στα 33 με τα σωστά τυπικά προσόντα και κυρίως εφόσον διαθέτεις τις σωστές γνώσεις και skills βρίσκεις δουλειά ως junior.

Επίσης να ξεκινάς την καριέρα στην ειδίκευση στα 30φεύγα δεν είναι ούτε τίποτα ιδιαίτερο, ούτε τίποτα να ντρέπεται κάποιος. Ξέρω άτομα που άλλαξαν τομέα και ξεκίνησαν από την "βάση" στα 40φεύγα.

|

|

Δεν ξέρω για Εμιράτα και λοιπές αράβικες ιστορίες, αλλά πιο κοντά εδώ στας Ευρώπας και συγκεκριμένα Σκανδιναβία ζητούν STEM δίχως να υπάρχει αύριο. 

Το μεγάλο catch είναι ότι δύσκολα βλέπουν τα βιογραφικά από κατοίκους εξωτερικού εάν δεν έχεις 2-4 έτη σε άλλη χώρα στον τομέα ή 6-12 μήνες σε "ντόπια" εταιρεία (aka references-references-references) σε κάτι παρόμοιο. Έχουν μεγάλη λόξα στο θέμα αυτό, ιδίως λόγω της ιδιάζουσας Σκανδιναβικής egalitarian ιεραρχίας αλλά εάν τρουπώσεις έπειτα είναι όλα πραγματικά τοπ. Βέβαια λόγω τις τεράστιας ανάγκης για μηχανικούς, τα πράγματα αλλάζουν αργά αλλά σταθερά.

Δες στο jobindex.dk,glassdoor και στο thelocal.dk για ανοικτές θέσεις.

Εάν ψαχτείς πάντως, να μην ξεχάσεις να προσαρμοστείς στον ντόπιο τρόπο αποστολής βιογραφικών: https://www.thelocal.dk/20180816/five-tips-for-writing-an-effective-danish-cv

Πάρε τηλέφωνο τον υπεύθυνο της πρόσληψης και ρώτα για την θέση. Σε όλες τις θέσεις έχουν λεπτομέρειες επικοινωνίας, τουλάχιστον για θέσεις μηχανικών που έχουμε. Έτσι θα δείξεις ότι ξέρεις αγγλικά και ότι δεν είσαι "αούγκανη" που δεν μπορεί να επικοινωνήσει. Εξαιρετικά σημαντικό για μια εργασιακή κοινωνία που ζει και αναπνέει για την ομαδική δουλειά. Βλέπουν 60+% το ποιος είσαι παρά το τι ξέρεις. Ιδίως εάν η θέση αφορά μέλος team σε προτζεκτ και ο πρότζεκτ μάνατζερ κοιτάει πως να χτίσει μια καλή και αρμονική ομάδα. Ακόμη και εάν πρέπει να προσλάβει κάποιον που στα χαρτιά δεν είναι το καλύτερο, αλλά είναι ιδανικός για την υπάρχουσα ομάδα.

|

|

|

Κάποτε το γερμανικό arbeitsagentur (ΟΑΕΔ) επέτρεπε να γραφτείς ακόμη και δεν είσαι κάτοικος γερμανίας. Δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμη. Εάν είναι κάποιος γνώστης ίσως το ξεκαθαρίσει ή μπορείς μόνη σου να ψαχτείς. Όπως και να έχει δες και εκεί, αλλά φυσικά είναι πάνω-κάτω δεδομένο ότι πρέπει να ξέρεις Γερμανικά. Αλλά από προσωπική εμπειρία και Γερμανία είναι ανοικτή σε άτομα με τα προσόντα σου. Σε τι βαθμό και λοιπές λεπτομέρειες δεν ξέρω. 

|

|

Εγγυώμαι ότι δεν θα συναντήσεις (εύκολα ή έστω ανοικτά) σεξισμό σε Σκανδιναβία. Σε τέτοιες συμπεριφορές καραμπαμπισμού πέφτει πολύ βαρύς πέλεκυς, δεν αστειεύεται ο Νόμος. Επίσης έχουμε στάνταρτ ότι απαντάμε σε σχεδόν όλες τις αιτήσεις, έτσι ποτέ σχεδόν δεν θα μείνεις ξεκρέμαστη. Εάν μάλιστα επικοινωνήσεις για feedback, τις περισσότερες φορές θα σου πουν και τον λόγο της απόρριψης.

Τώρα εάν φοβάσαι και στην Σκανδιναβία-Γερμανία, δεν ξέρω εάν είναι συνετό να φύγεις από το σπίτι σου...

Είτε τρολάρεις είτε δεν ξέρεις που παν τα 4 στο θέμα...

LongTom σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για όλο το κείμενο, από την 1η παράγραφο έως την τελευταία. Όλα όσα μου είπες είναι πάρα πολύ χρήσιμα & ευθύς αμέσως άνοιξα σε νέες καρτέλες τα links που μου έγραψες, τα οποία τώρα κοιτάζω.

Φυσικά & είμαι έτοιμη να φύγω από την χώρα μου, όσο υφίσταται η ανάγκη βιοπορισμού, αλλά & η ανάγκη για ασφάλεια. Στην πραγματικότητα, ανασφάλεια με έχει κάνει να αισθάνομαι η ίδια η Ελλάδα με τις τόσες κλειστές της πόρτες, καθώς & η ανεργία των τελευταίων χρόνων, που επέδρασαν αρνητικά στην ψυχολογία μου.

Νιώθω όμως έτοιμη (πανέτοιμη για την ακρίβεια) για να φτιάξω τη ζωή μου. Το κρύο δεν με ενοχλεί, οπότε πρόσω ολοταχώς για κεντρική & Βόρεια Ευρώπη. Η Σκανδιναβία θα ήταν υπέροχη προοπτική για εμένα, αν όντως τηρούν τους νόμους τους & οι εταιρίες εφαρμόζουν ηθικές πρακτικές απέναντι στους υπαλλήλους τους.

Χρειάζεται όμως να γνωρίζω τη γλώσσα τους για μια θέση μηχανικού? ή μήπως αυτό συμβαίνει κυρίως στη Γερμανία?

Θα σου στείλω και pm γιατί θα ήθελα να μάθω μερικά ακόμη πράγματα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! 🤗:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν δεν είχα οικογένεια και ευθύνες πάντως θα είχα φύγει Δανία.

Γενικά πάντως σε σχετικά μεγάλες εταιρείες (50+ άτομα) δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις τα από το νόμο προβλεπόμενα.

Οι ώρες σε μας π.χ. καταγράφονται ηλεκτρονικά, πόσες ώρες και σε ποιο πρότζεκτ ασχολήθηκες. Αν κάνεις τις ώρες σου κάθε εβδομαδα, τις μοιράζεις όπως θες εσύ. Θες να δουλέψεις 4*10ωρα; Γίνεται, εκτός εξαιρέσεων...

 

Από εκεί και πέρα υπερωρίες ή τις παίρνεις ρεπο ή αιτείται να τις πληρωθεις.

Σαββατοκύριακα και αργίες επισης με έξτρα αποζημίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, WorryingAngel είπε

Χρειάζεται όμως να γνωρίζω τη γλώσσα τους για μια θέση μηχανικού? ή μήπως αυτό συμβαίνει κυρίως στη Γερμανία? 

Στη Γερμανία όντως λένε πως θέλουν το πρώτο πτυχίο Γερμανικών για να σε δεχτούν κανονικά ( πέρσυ πήγε μια φίλη μου μόνιμα ) , μπορεί να πας σε εταιρία που θέλει Γερμανικά αλλά μπορεί να βρεις εταιρία που να σε δέχονται με Αγγλικά , παίζει αναλόγως που θα πέσεις B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση

Γνωσεις cad/cam εχεις ?

Πχ autocad/solidworks/inventor ?

Αν ναι τοτε νομιζω ανετα μπορεις να βρεις δουλεια εδω.

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pseira είπε

Εγώ αν δεν είχα οικογένεια και ευθύνες πάντως θα είχα φύγει Δανία.

Γενικά πάντως σε σχετικά μεγάλες εταιρείες (50+ άτομα) δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις τα από το νόμο προβλεπόμενα.

Οι ώρες σε μας π.χ. καταγράφονται ηλεκτρονικά, πόσες ώρες και σε ποιο πρότζεκτ ασχολήθηκες. Αν κάνεις τις ώρες σου κάθε εβδομαδα, τις μοιράζεις όπως θες εσύ. Θες να δουλέψεις 4*10ωρα; Γίνεται, εκτός εξαιρέσεων...

Από εκεί και πέρα υπερωρίες ή τις παίρνεις ρεπο ή αιτείται να τις πληρωθεις.

Σαββατοκύριακα και αργίες επισης με έξτρα αποζημίωση.

Αν δεις πόσος κόσμος με οικογένειες φεύγει δεν θα το πιστεύεις , είναι αδερφικός μου φίλος στη Αγγλία εδώ και 2 χρόνια , μου λέει πως όλοι ψάχνονται , φεύγει για Αγγλία ο ένας από τους δυο , μόλις βρει δουλειά , πάει όλη η οικογένεια μετά .

Πέρασαν τόσα χρόνια και η Ελλάδα κατέληξε να είναι σαν το 1950 , που έφευγαν όλοι για εξωτερικό , 60 χρόνια πίσω πήγε , με τους οικονομολόγουν να λένε πως σε 35 χρόνια θα συνέλθουμε , σε μια 5τια δεν θα υπάρχει κανείς στη Ελλάδα B)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εποχη του internet δε νομιζω οτι πρεπει να φυγεις εξω για να βρεις δουλεια..

Ειναι σχεδον ολος ο κοσμος στα ποδια σου με 20 ευρω το μηνα...

Δουλειες παρα πολλες.. μονο προσοντα να εχεις(λιγα και καλα ειναι σημαντικο αυτο)..

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, j2k είπε

Στην εποχη του internet δε νομιζω οτι πρεπει να φυγεις εξω για να βρεις δουλεια..

Ειναι σχεδον ολος ο κοσμος στα ποδια σου με 20 ευρω το μηνα...

Δουλειες παρα πολλες.. μονο προσοντα να εχεις(λιγα και καλα ειναι σημαντικο αυτο)..

Και αυτό το έχω σκεφτεί... έχω ένα blog, στο οποίο έχω γίνει προσφάτως και affiliate marketer, αλλά πολύ δύκολα μαζεύω traffic... Το έχω ήδη 2 χρόνια & μετά βίας έχω 48 συνδρομητές. Επίσης, σκέφτομαι να ανοίξω κατάστημα στο Etsy, γιατί έχω κάποιες γνώσεις επεξεργασίας εικόνας & θέλω να πουλάω αντίστοιχα ψηφιακά προϊόντα. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ιδέα για εργασία μέσω ιντερνετ, παρακαλώ αν θέλεις στείλε μου στο pm. Σε ευχαριστώ.

29 λεπτά πριν, j2k είπε

Ερωτηση

Γνωσεις cad/cam εχεις ?

Πχ autocad/solidworks/inventor ?

Αν ναι τοτε νομιζω ανετα μπορεις να βρεις δουλεια εδω.

AutoCad, έχω και το αντίστοιχο Certificate της ECDL. Όμως το απέκτησα το 2007 σαν φοιτήτρια & εφόσον δεν εργάστηκα ποτέ στο σχέδιο, δε θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, WorryingAngel είπε

Και αυτό το έχω σκεφτεί... έχω ένα blog, στο οποίο έχω γίνει προσφάτως και affiliate marketer, αλλά πολύ δύκολα μαζεύω traffic... Το έχω ήδη 2 χρόνια & μετά βίας έχω 48 συνδρομητές. Επίσης, σκέφτομαι να ανοίξω κατάστημα στο Etsy, γιατί έχω κάποιες γνώσεις επεξεργασίας εικόνας & θέλω να πουλάω αντίστοιχα ψηφιακά προϊόντα. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ιδέα για εργασία μέσω ιντερνετ, παρακαλώ αν θέλεις στείλε μου στο pm. Σε ευχαριστώ.

AutoCad, έχω και το αντίστοιχο Certificate της ECDL. Όμως το απέκτησα το 2007 σαν φοιτήτρια & εφόσον δεν εργάστηκα ποτέ στο σχέδιο, δε θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ.

Ξεκίνα udemy/Lynda σεμινάρια. Πολύ οικονομικά και αξιόλογα. Τα βρίσκεις και δεξιά αριστερά αν ψάξεις, δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...