Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, WorryingAngel είπε

Παίζει να έχω στείλει ήδη πάνω από 40 βιογραφικά στην Ιρλανδία & μια εταιρία λοιπόν επικοινώνησε μαζί μου,  καθώς τους ενδιέφερε το βιογραφικό μου. Την ημέρα λοιπόν που κλήθηκα για συνέντευξη (όχι μέσω Skype, αλλά με κανονική κλήση στο κινητό..!) η υπεύθυνη του τμήματος HR με την οποία & συνομίλησα μου είπε τα εξής : " Καλησπέρα σας! Εκπροσωπώ την τάδε εταιρία και μας ενδιέφερε ιδιαίτερα το βιογραφικό σας για τη θέση "Operations Manager", όμως δηλώνω σοκαρισμένη, καθώς νομίζαμε πως ήσασταν άνδρας! Δεν γνωρίζαμε ότι το ελληνικό σας όνομα ανήκει σε γυναίκα. Τώρα αλλάζουν τα πράγματα & δε θα προχωρήσουμε σε συνέντευξη, μιας & μας ενδιαφέρει άνδρας στη θέση αυτή." Τη ρώτησα λοιπόν για ποιο λόγο προτιμούν άνδρα για μια θέση manager και μου είπε με μισόλογα ότι θα περιέχει και manual work!! Και τέλος της είπα πως στην αγγελία στο indeed.com που είχα βρει τη θέση, ότι δεν έγραφε πουθενά στα requirements την προτίμηση του φύλου!!!! Απέφυγε να απαντήσει & είπε ότι αν προκύψει κάποια άλλη θέση, θα με ενημερώσουν.

Πουθενά ελπίδα? 😑😑

Πολυ περιεργο μου φαινεται αυτο, εδω στην Ελλαδα καλα καλα δεν λενε (παρα μονο δια ζωσης) οτι θελουν μονο αντρες ή μονο γυναικες για μια θεση γιατι μπορει για την πλακα να φυγει μια μυνηση ξεγυρισμενη συν πολλα αλλα, πως και στο ειπαν αυτο απο ιρλανδικη εταιρεια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

 

Είτε τρολάρεις είτε δεν ξέρεις που παν τα 4 στο θέμα...

παιδι μαθε να μιλας με ελληνικες ορολογιες και οχι με το να πετας ενα αγγλικο μαζι με τα ελληνικα για να δειξεις ξερω εγω τι.

στα εμιρατα που το εφερε η συζητηση παω απο τοτε που δεν υπηρχε τιποτα απο οσα βλεπεις στην τηλεοραση .χωματοδρομους ειχε.

το αν ξερω το θεμα της δουλειας στο εξωτερικο για να απανταω κατι ξερω.αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Κατ'αρχην το βασικο ειναι να μην παιρνεις ως αδικιες ή ατυχιες τις προσπαθειες που δεν εφεραν αποτελεσματα.

Το οτι τα HR δεν ασχοληθηκαν με την περιπτωση σου σημαινει απλουστατα οτι βρηκαν υποψηφιους που να εκαναν καλυτερο fit στις αναγκες τους. Χωρις να σημαινει οτι εσυ εισαι αχρηστη ή οτι σε αδικουν για τον Α ή Β λογο. Απλα υπηρξαν ατομα που καναν καλυτερο fit στις αναγκες της Χ επιχειρησεις για την Υ θεση. Οσο εχω δει ατομα να απορριπτονται για ελλειπη προσοντα, αλλο τοσο εχω δει ατομα να απορριπτονται λογω πολλων προσοντων σε σχεση με τις αναγκες μιας θεσης-εδω κολλαει αυτο που σου ειπα, να μην παιρνεις ως προσωπικη ανικανοτητα την απορριψη σε αυτα τα ζητηματα

Βεβαια, το να μη σε καλει ουδεις μετα απο τοσες προσπαθειες σημαινει οτι κατι κανεις λαθος, χωρις να σημαινει οτι εισαι αχρηστη ή δεν τους κανεις. Για παραδειγμα μπορει το format του CV σου να ειναι αποτρεπτικο (πχ να ειναι δυσαναγνωστο), μπορει η επιστολη που συνοδευει το CV σου να μοιαζει ασχετη με το θεμα, μπορει ο τροπος που επικοινωνεις μαζι τους να μην βοηθαει, μπορει πολλα. Πχ το email ειναι βολικο για να απαντησεις μια αγγελια, δεν ειναι παντα ομως αποδοτικο. Θα μπορουσες οταν εβλεπες μια ανοιχτη θεση που σε ενδιαφερει να τους παιρνεις τηλεφωνο επιδιωκοντας πιο  αμεση επαφη. 9/10 δε θα εχουν χρονο να ασχοληθουν μαζι σου και θα σου πουν να στειλεις mail, ομως 1/10 λογω αυτης της προσπαθειας σου για πιο αμεση επαφη μαζι τους, ενδεχεται να σου δωσουν περισσοτερη σημασια (αρα και πλεονεκτημα σε σχεση με εναν που θα στειλει ενα ξερο email-αυτο που κανεις εσυ τοσα χρονια πχ).

Το βασικο δηλαδη ειναι βρεις ενα τροπο κι ενα μηχανισμο να "πουλας" καλα και αποδοτικα τον εαυτο σου, κρατωντας παντα τις ισσοροπιες. Πχ αν εισαι με 0 πειρα, δεν μπορεις να πας με τουπε σε μια συνεντευξη, αλλα δεν επιτρεπεται να πας και χωρις αυτοπεποιθηση ή φοβο. Θελει ισσοροπιες.

Ευχαριστώ ξανά & ξανά για την απάντηση!

Το βιογραφικό μου είναι αρκετές φορές τσεκαρισμένο & τεσταρισμένο τόσο στην ελληνική, όσο & στην αγγλική του εκδοχή. Βασίζεται στην fixed μορφη του visualcv.com και είναι επιγραμματικό, τα tasks σε κάθε μου δουλειά είναι γραμμένα με 4-5 bullet points, εκτός από το μάστερ, έχω και proficiency στα αγγλικα & έχω παράσχει μακροχρόνια εθελοντικό έργο στην προστασία του περιβάλλοντος, το οποίο φυσικά το περιέχω στην αίτηση. Έχω ενεργό προφίλ στο Linkedin, για όσες εταιρίες το χρειάζονται... Και πάντα συνοδεύω με cover letter το cv μου, το οποίο είναι to the point, προσαρμοσμένο κάθε φορά στις απαιτήσεις της εκάστοτε θέσης εργασίας. Φανερά δε φαίνεται να πηγαίνει κάτι τόσο στραβά με το προμοτάρισμα, εκτός από το γεγονός πως δεν έχω εφαρμόσει ως τώρα την ιδέα σου να παίρνω συμπληρωματικά τηλέφωνο, για να δείχνω το "παραπάνω" ενδιαφέρον! Κάτι που λέω να αρχίσω να κάνω... :)

Επεξ/σία από WorryingAngel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Χαμένα δεν είναι τα χρόνια που σπούδασες.

Απλά φυγε προς Εμιράτα μεριά,και θα δεις πολλά $$$ στο πορτοφόλι σου :)

απλα να αντέχεις την ζέστη και γενικά ότι θα πρέπει να είσαι προσεκτική στο  ντύσιμο,και γενικά να έχεις μια προσεγμένη συμπεριφορά απέναντι σε όλους εκεί.

Φίλε γνωρίζεις ότι στα Εμιράτα είναι απαραίτητη η γλώσσα τους ;

Εχεις γνώση η απλά έτσι έγραψες ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, WorryingAngel είπε

Συνάδελφε, νιώθω πολλές φορές με 2 πτυχία, σα να μην έχω ΚΑΝΕΝΑ πτυχίο. Ώρες ώρες μου έρχεται να κάνω μήνυση σε ολόκληρο το Τμήμα της Σχολής που σπούδασα, επειδή δεν μας άνοιξαν τα μάτια έγκαιρα. Το 2011 που ορκίστηκα, είχε ήδη μπει η κρίση & για να μην την "κάνουμε" ομαδικώς από το "μαγαζάκι" τους, μας χρύσωναν το χάπι όταν τους ρωτούσαμε για την κατάσταση. "Όλα καλά, όλα καλά, να σκέφτεστε αισιόδοξα! Υπάρχουν δουλειές, μην ακούτε τι σας λένε!!"... Με τι θράσος τα έλεγαν όλα αυτά?  Να μας γυρίσουν πίσω τη χαμένη 4ετία της ζωής μας!!!!

Δεν υπάρχει οικογένεια στην Πάτρα που να μη γνωρίζω πως τουλάχιστον ένα μέλος της διατηρεί καφέ. 'Η προποτζίδικο. Μην έρθετε πραγματικά ποτέ στην Πάτρα για δουλειά (καλά, ακούγεται σαν ανέκδοτο), είναι μια πόλη για ΖΟΜΠΙ. Περπατούν οι άνθρωποι στους δρόμους & από τα προβλήματα της (ούτως ή άλλως δύσκολης) ζωής τους, μιλούν μόνοι τους. Ακομα & νέοι άνθρωποι. Εδώ παραμένουν μόνο όσοι βρήκαν δουλειά ή παντρεύτηκαν (& τους ζουν οι γονείς τους).

Ετσι ειναι ακριβως οπως τα λες.

Παντως σου εχω την λυση στην κριση.

Βρες εναν γκομενο με καλη δουλιτσα,αραβωνιαστειτε και ασε να δουλευει αυτος για σενα.Εσυ στο νοικοκυριο και δεν θα σου πει και κανεις τπτ . 😀 .Ετσι κανουν ολες εδω λαμια τουλαχιστον 

1 ώρα πριν, WorryingAngel είπε

 

1 ώρα πριν, WorryingAngel είπε

 

Επεξ/σία από lele322
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WorryingAngel είπε

Thanks για την απάντηση! Οκ ναι, Εμιράτα, όμως εκτός του ότι δεν αντέχω καθόλου τη ζέστη (έχω την αίσθηση πως είναι χαλαρά 45 βαθμοί μια απλή μέρα του καλοκαιριού), σαν άνθρωπος είμαι ολίγον ανασφαλής (είναι του χαρακτήρος & επίσης δεν έχω πια τόση αυτοπεποίθηση μετά από τόσα χρόνια ανεργίας) & φοβάμαι να το επιχειρήσω για τόσο μακρυά & ολομόναχη. 🙄 Βέβαια, θεωρώ πως αν άρχιζα να βλέπω τα $$$ στο πορτοφόλι μου, θα ανέβαινε η ρημάδα η ψυχολογία τότε (& ίσως & η αυτοπεποίθηση). Αν γνωρίζεις εταιρίες που θα μπορούσαν να λάβουν το βιογραφικό μου υπόψιν, στείλε links ή τα ονόματά τους.

Συγγνώμη αλλά αν σε χαλάει το κλίμα των Αραβικών χωρών, μπορείς κάλλιστα να μείνεις Ελλάδα.

Παιδιά, ξυπνάτε. Όταν δεν έχεις να φας, πηδάς σύνορα, σκυλοπνίγεσαι στη θάλασσα και κοιμάσαι κάτω από γέφυρες για ένα καλύτερο αύριο.
Τί σαχλαμάρες είναι αυτά περί ανασφάλειας, ζέστης και "ολομόναχη" που ακούω? Σε λίγο ακούσουμε ότι σε χαλάει να εργάζεσαι και 6 μέρες την εβδομάδα αντί για 5 στον παράδεισο της Ελλάδας. Γιατί στις χώρες αυτές, ΟΧΙ ΜΟΝΟ είναι 6 οι εργάσιμες μέρες ειδικά στον τομέα των κατασκευών, αλλά η μέρα που κάθεσαι δεν είναι καν η Κυριακή.

8 χρόνια μετά το πρώτο μνημόνιο και παρόλαυτά κάποιους χαλάει η ζέστη...

Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι κάνεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα μέσω του Agentur für Arbeit δουλειά στη Γερμανία (τοπογράφος)

Η εταιρεία που δουλεύω ζητάει συνεχώς κόσμο αλλά πρέπει να έχει κάποιες γνώσεις της γλώσσας και -αρχικα τουλάχιστον- να έχεις διάθεση να είσαι πεδίο. Η εταιρεία ασχολείται με αποτυπώσεις σιδηροδρόμων και δίνει ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών.

Εγώ έκατσα 2 χρόνια και τώρα με πήρανε στη Deutsche Bahn με 30% καλύτερες αποδοχές...

Ξεκινά γερμανικά εντατικά. Αν θες ινφο, στείλε πμ

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Συγγνώμη αλλά αν σε χαλάει το κλίμα των Αραβικών χωρών, μπορείς κάλλιστα να μείνεις Ελλάδα.

Παιδιά, ξυπνάτε. Όταν δεν έχεις να φας, πηδάς σύνορα, σκυλοπνίγεσαι στη θάλασσα και κοιμάσαι κάτω από γέφυρες για ένα καλύτερο αύριο.
Τί σαχλαμάρες είναι αυτά περί ανασφάλειας, ζέστης και "ολομόναχη" που ακούω? Σε λίγο ακούσουμε ότι σε χαλάει να εργάζεσαι και 6 μέρες την εβδομάδα αντί για 5 στον παράδεισο της Ελλάδας. Γιατί στις χώρες αυτές, ΟΧΙ ΜΟΝΟ είναι 6 οι εργάσιμες μέρες ειδικά στον τομέα των κατασκευών, αλλά η μέρα που κάθεσαι δεν είναι καν η Κυριακή.

8 χρόνια μετά το πρώτο μνημόνιο και παρόλαυτά κάποιους χαλάει η ζέστη...

Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι κάνεις. 

Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι η κρίση και τα μνημόνια οφείλονται στον ιδιωτικό τομέα και στους υπαλλήλους που δουλεύουν περισσότερο από Γερμανούς/ Ελβετούς κλπ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pseira είπε

Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι η κρίση και τα μνημόνια οφείλονται στον ιδιωτικό τομέα και στους υπαλλήλους που δουλεύουν περισσότερο από Γερμανούς/ Ελβετούς κλπ;

Συγγνώμη, τί? 

Εγώ φίλε μου αυτό που εννοούσα παραπάνω, είναι ότι ως Έλληνες έχουμε μάθει να μας ταϊζουν στο στόμα οι γονείς μέχρι τα 65 μας, δηλαδή μέχρι να φύγουν από αυτόν τον κόσμο. 
Έχω ελλειψη αυτοπεποίθησης, κρυώνω/ζεσταίνομαι, με χαλάει η κουλτούρα, μου πέφτει "μακριά".. όλα αυτά εγώ προσωπικά τα ακούω βερεσέ. 

'Οπως και να έχει, ΑΝ ΟΝΤΩΣ έχει ανάγκη κάποιος τη δουλειά, θα βρει την άκρη, και ας φοράει 17 μπουφάν στη Σουηδία, και ας ιδρώνει στην έρημο. 


Τώρα που κολλάει ο ιδιωτικός τομέας δεν ξέρω πραγματικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε γνωρίζεις ότι στα Εμιράτα είναι απαραίτητη η γλώσσα τους ;

Εχεις γνώση η απλά έτσι έγραψες ;

Χωρίς αραβικά δηλαδή δεν μπορει να στεριώσει ε;  Είσαι σίγουρος;

Με αγγλικά δεν την παίρνουν για δουλειά; Πολυ σίγουρο σε είδα στην απάντηση σου,αρπαχτηκες σχεδόν από την βεβαιότητα.

 

Και πιο κόσμια να απαντάς αν μπορείς.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Πολυ περιεργο μου φαινεται αυτο, εδω στην Ελλαδα καλα καλα δεν λενε (παρα μονο δια ζωσης) οτι θελουν μονο αντρες ή μονο γυναικες για μια θεση γιατι μπορει για την πλακα να φυγει μια μυνηση ξεγυρισμενη συν πολλα αλλα, πως και στο ειπαν αυτο απο ιρλανδικη εταιρεια;

Πραγματικά απορώ & εγώ. Το βιογραφικό μου τους ενδιέφερε για αυτό έκλεισαν συνέντευξη μαζί μου, όμως δε γνώριζαν αν είμαι γυναίκα ή άνδρας. Στο τηλέφωνο λοιπόν η υπεύθυνη του HR είπε χαρακτηριστικά "I am shocked!" όταν με άκουσε, & στη συνέχεια μου εξήγησε ότι θέλουν άνδρα μηχανικό για τη θέση αυτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκω φυσιολογικό για μια νεαρή γυναίκα χωρίς γνωριμίες να μην θέλει να πάει σε μουσουλμανική χώρα. Η πρόταση από Γερμανία είναι καλή , μίλα μαζί με το άτομο που σου πρότεινε και ξεκίνα εντατικά Γερμανικά που θα τα τελειοποιήσεις εκεί.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι που θα κάτσουν να σκάσουν, όπως σκάω εγώ ΤΟΣΑ χρόνια. 🙂 Ευχαριστώ συνάδελφε, το χιούμορ πάντα χρειάζεται ιδίως με όσα τραβάμε εμείς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι, ότι είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα και δη την Δυτική, στον τομέα των κατασκευών. Κι εγώ του κλάδου είμαι, και υπάρχει 80% μείωση από την αρχή της κρίσης! Πώς να κάνει δουλειά ένας νεος μηχανικός!

Οπότε μην σε παίρνει από κάτω, ότι κάνεις κάτι λάθος. Ζευγάρι φίλοι μου, ΠΜ και οι δύο πήγαν προ 2 ετών Αγγλία, πρώτα βρήκε η κοπέλα και μετά πήγε και ο φίλος μου, που διατηρούσε γραφείο και το έκλεισε. Εκεί πάνε από το καλό στο καλύτερο. Βρήκαν μέσω κάποιου agent εκεί, μέσω LinkedIn, μπορώ να ρωτήσω προφίλ να σου στείλω αν θες.

Κοίτα να ανεβάσεις λίγο την ψυχολογία σου και να έχεις αυτοπεποίθηση!

Καλή επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, polaki είπε

Συγγνώμη αλλά αν σε χαλάει το κλίμα των Αραβικών χωρών, μπορείς κάλλιστα να μείνεις Ελλάδα.

Παιδιά, ξυπνάτε. Όταν δεν έχεις να φας, πηδάς σύνορα, σκυλοπνίγεσαι στη θάλασσα και κοιμάσαι κάτω από γέφυρες για ένα καλύτερο αύριο.
Τί σαχλαμάρες είναι αυτά περί ανασφάλειας, ζέστης και "ολομόναχη" που ακούω? Σε λίγο ακούσουμε ότι σε χαλάει να εργάζεσαι και 6 μέρες την εβδομάδα αντί για 5 στον παράδεισο της Ελλάδας. Γιατί στις χώρες αυτές, ΟΧΙ ΜΟΝΟ είναι 6 οι εργάσιμες μέρες ειδικά στον τομέα των κατασκευών, αλλά η μέρα που κάθεσαι δεν είναι καν η Κυριακή.

8 χρόνια μετά το πρώτο μνημόνιο και παρόλαυτά κάποιους χαλάει η ζέστη...

Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι κάνεις. 

Polaki, με "χαλάει" η ζέστη λόγω θέματος υγείας, το οποίο δε θα αναλύσω εδώ. Θα μπορούσες να αφήσεις ένα σχόλιο το οποίο να έχει πραγματικά κάτι να πει, αλλά άφησες & εσύ τη χολή σου & την ειρωνεία σου. Ναι, πράγματι, όταν πεινάς, κάνεις τα ΠΑΝΤΑ για να βρεις λύσεις στο πρόβλημά σου, μέσα στα ΟΡΙΑ σου. Γνωρίζεις πως η ανεργία δημιουργεί κατάθλιψη, πανικό, αγχώδεις διαταραχές, χαμηλή αυτοπεποίθηση, ακόμα & προβλήματα υγείας ή μήπως δεν έχεις μείνει ποτέ άνεργη? Δε λέω ότι έχω όλα αυτά, όμως σίγουρα δεν έχω ακόμα ψυχολογία να σηκωθώ να φύγω ΜΟΝΗ μου στο άγνωστο της Αραβιάς με φάρο την ελπίδα, εκτός & αν εγγυάσαι εσύ προσωπικά για την ασφάλειά μου εκεί & ότι δε θα επηρεαστεί η υγεία μου. Υποσημείωση: Έχω στείλει βιογραφικό για θέση στη Γροιλανδία, στην πόλη Νουούκ, αν με πάρουν θα πάω, επειδή αντέχω το κρύο. Τα Εμιράτα τα αφήνω για δυναμικούς ανθρώπους, όπως είσαι εσύ και ο άλλος που αφήνει παρόμοιες απαντήσεις, με τη φωτογραφία πάνω σε ένα ποδήλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε γνωρίζεις ότι στα Εμιράτα είναι απαραίτητη η γλώσσα τους ;

Εχεις γνώση η απλά έτσι έγραψες ;

αγαπητέ, αν νομίζεις η θεωρείς πως στα ΗΑΕ και δη στον στον κατασκευαστικο τομεα, τα αραβικά είναι απαραίτητα σα γλωσσα, με όλο το σεβασμό που σου έχω, δεν έχεις ΙΔΕΑ για τι πράγμα μιλάς. 8 χρονια Καταρ, 1 Σαουδική, 3 Ντουμπαι. τεσπα ξεφύγαμε. 

προς τοπίο σταρτερ. Η ζεστη δεν υποφέρεται το καλοκαίρι, αλλα υπολόγισε πως ένα μηνα θα τον φας σε διακοπές Ελλάδα. Έλληνες και γενικώς εξπατς υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες στο ντουμπαι και στο καταρ και δεν θα δυσκολευτείς καθόλου να κανεις παρέες. Σχετικά με οικογενεια παιδια σκυλιά γατιά, η μόνο συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι get your priorities straight. καριέρα και μητέρα στο εξωτερικο, δύσκολο (αν όχι ακατόρθωτο). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...