Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας για trading με xrp. Εχω λογαριασμο coinbase και δεν μπορω να κανω συνναλλαγες γιατι εχουν αναστειλει τις συναλλαγες για το xrp.

δεν μπορω να πουλησω.

Εσεις τι πλατφορμες και exchanges χρησιμοποιειται γιατι διαβαζω πολλοι απο εσας  θελατε να πουλησετε οταν εφτασε στο 0.61 € . ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, anestino είπε

παιδια καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας για trading με xrp. Εχω λογαριασμο coinbase και δεν μπορω να κανω συνναλλαγες γιατι εχουν αναστειλει τις συναλλαγες για το xrp.

δεν μπορω να πουλησω.

Εσεις τι πλατφορμες και exchanges χρησιμοποιειται γιατι διαβαζω πολλοι απο εσας  θελατε να πουλησετε οταν εφτασε στο 0.61 € . ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας.

Δεν ξέρω 100% αλλά το uphold και το bitrue που δεν σταμάτησαν τις συναλλαγές σε ΧΡΠ, σήμερα πρέπει και εκείνοι να σταμάτησαν. 

Το ευρωπαϊκό Bitladon δουλεύει κανονικά. 

Επίσης το eToro. 

 βασικά θέλουν να μας βγάλουν από την μέση. Δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι ανάλογο με το εξωτερικό, Παντως η αμερικανική αγορά έχει κλείσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anestino είπε

παιδια καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας για trading με xrp. Εχω λογαριασμο coinbase και δεν μπορω να κανω συνναλλαγες γιατι εχουν αναστειλει τις συναλλαγες για το xrp.

δεν μπορω να πουλησω.

Εσεις τι πλατφορμες και exchanges χρησιμοποιειται γιατι διαβαζω πολλοι απο εσας  θελατε να πουλησετε οταν εφτασε στο 0.61 € . ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας.

Binance φιλε μου. Κανε την αποστολή των crypto σου εκει και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Εγώ αυτό έκανα. Όσον αφορά τα 0.60 αναθεμα αν έστω το 1/10  απο μας καταφέραμε να πουλήσουμε τοσο ψηλά-προσωπικά απο μια μεγάλη παρέα που ανήκω κανείς μας δεν το έκανε- οπότε μην τρελενεσαι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για την Kriptomat? Μπήκα και ασχολούμαι, όχι πολύ καιρό βέβαια, αλλά μου φαίνεται οκ από ότι έρευνα έχω κάνει και πληροφορίες που μάζεψα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αλλά κατι πηρε το αυτί μου για καταρευση της αγοράς την επόμενη εβδομάδα, για να καλύψουν το σκάνδαλο με το Wall Street and Robinhood/Amc/Gamestop etc..... Εσω έτοιμοι. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ποιας αγοράς; κρυπτο;

Για το χρηματιστήριο αλλά η θα μας πάρει και εμάς η μπόρα (όπως συνήθως γίνεται) η θα βρουν δικαιολογία για safe heaven, το κρυπτο οπότε στην δεύτερη περίπτωση θα δούμε άνοδο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες για κατάρρευση της αγοράς = κάποιοι θέλουν (πάλι) να βγάλουν τρελά φράγκα. Δεν θα δώσω καμία σημασία.

Τα θυμάμαι από το δικό μας "χρηματιστήριο", ο καθένας έλεγε το κοντό του και το μακρύ του. (κάποιοι ζητούσαν και αμοιβή, τρομάρα τους)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω μια παρατήρηση-προβληματισμό; Είμαι νέος στο χώρο και προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί το όλο σύστημα. Έχετε παρατηρήσει πως τα νομίσματα που βρίσκονται στην πρώτη 10αδα βάση marketcap, έχουν περιορισμένη αριθμό νομισμάτων; Μετρώνται σε μερικές δεκάδες εκατομμύρια. Αντίθετα το XRP μετρά ήδη 45 δις νομίσματα και συνολικά θα φτάσει τα 100δις κομμάτια. Από μόνο του αυτό το γεγονός της αφθονίας, σημαίνει πως θα κρατήσει την τιμή του αρκετά χαμηλά σε σύγκριση με ένα νόμισμα περιορισμένης κυκλοφορίας που είναι ευκολότερο να θεωρηθεί δυσεύρετο, άρα και ακριβότερο όλο και πιο πολύ. Ίσως ο συλλογισμός μου, να είναι λάθος. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα περί οικονομικών, θα ήθελα την άποψη του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Doubt είπε

Φήμες για κατάρρευση της αγοράς = κάποιοι θέλουν (πάλι) να βγάλουν τρελά φράγκα. Δεν θα δώσω καμία σημασία.

Τα θυμάμαι από το δικό μας "χρηματιστήριο", ο καθένας έλεγε το κοντό του και το μακρύ του. (κάποιοι ζητούσαν και αμοιβή, τρομάρα τους)

Ποιο έτος;  επί σημητη ; και ποιος ζητούσε αμοιβή;  και για ποιο λόγο;  άλλο είναι να λες έχετε το νου σας και άλλο είναι να λες "έχω πληροφορίες, ποιος θέλει να με πληρώσει για να πω περισσότερα". 

Με τα ελληνικά χρηματιστήρια δεν ασχολήθηκα καμία φορά ευτυχώς. 

Ήξερα έναν παλιό συνάδελφο στην παλιά εταιρεία μου που είχε ανήκει δικό του επενδυτικό γράφειο για το τι γίνετε στο ελληνικό χρηματιστήριο και έκτοτε δεν ασχολήθηκα. Άσε που τα inside job είναι παράνομα και άμα σε πιάσουν σε ξεπουπουλιασαν. 

Μακριά. Κανείς την δική σου έρευνα σε διάφορες πηγές ειδικά οσους είναι ενάντια σε αυτό που υποστηρίζεις και βγάζεις δικό σου συμπέρασμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mihalinho78 είπε

Να προσθέσω μια παρατήρηση-προβληματισμό; Είμαι νέος στο χώρο και προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί το όλο σύστημα. Έχετε παρατηρήσει πως τα νομίσματα που βρίσκονται στην πρώτη 10αδα βάση marketcap, έχουν περιορισμένη αριθμό νομισμάτων; Μετρώνται σε μερικές δεκάδες εκατομμύρια. Αντίθετα το XRP μετρά ήδη 45 δις νομίσματα και συνολικά θα φτάσει τα 100δις κομμάτια. Από μόνο του αυτό το γεγονός της αφθονίας, σημαίνει πως θα κρατήσει την τιμή του αρκετά χαμηλά σε σύγκριση με ένα νόμισμα περιορισμένης κυκλοφορίας που είναι ευκολότερο να θεωρηθεί δυσεύρετο, άρα και ακριβότερο όλο και πιο πολύ. Ίσως ο συλλογισμός μου, να είναι λάθος. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα περί οικονομικών, θα ήθελα την άποψη του.

Η απάντησή είναι εύκολη. Πρώτα όμως θα κάνω ένα μακρύ/μεγάλο πρόλογο. 

 

Θυμάσαι τα χαρτάκια που αγοράζαμε μικροί με την σούπερ ατου, ή τα χαρτάκια με ποδοσφαιριστές ή άλλους ήρωες κτλ ; 

Κάποια απο εκείνα τα χαρτάκια ήταν απλά κοινά και τα είχε μέχρι και η κυρα κατίνα. Άλλα όμως είχαν "αξια" ( *το πλήθος αναφωνεί ουάου* ) γιατί είχαν αξία ; γιατί δέν κυκλοφορούσαν τόσα πολλά. 

Όταν βγαίνει το καινούριο Iphone έχει "αξία" ουαου.....γιατί και καλά είναι cool....όπως και το κάθε μηχανακι αυτοκίνητο ρολόι και οτι δήποτε άλλο. Έχουν αξία γιατί και καλά κάποιος είπε για κάποιο λόγο οτι έχει αξία και επειδή δέν το έχουνε πολλοί, είναι περιζήτητο. Μετά απο ένα χρόνο, και μετά που όλοι λιγο πολύ αγοράσουν το Iphone (ktl) αρχίζει και χάνει την αξία του γιατί μέχρι και η κυρα κατίνα έχει ένα iphone. και τότε αρχίζουμε να ψάχνουμε κάτι άλλο για να νιώσουμε διαφορετικοί. Όπως και ο χρυσός και οτι δήποτε άλλο έχει αξία, η οποία όμως την ανεβοκατεβάζουν με το έτσι θέλω. Μειώνουν την παραγωγή για να κρατήσουν την τιμή σε κάποιο επίπεδο. 

 Πάμε τώρα στο Bitcoin. 

Πές μου εάν ερχόταν κάποιος και σου έλεγε : "φιλαράκι θές να αγοράσεις ένα μπίτκοιν" ; 

Θα ρωτούσες "Τί είναι το μπιτκοιν και τί να το κάνω ; "

Τί θα σου πεί ο τύπος :  

"φιλε μου είναι ένα κρυπτονόμισμα που είναι εναντίων στις τράπεζες και τους πλουσίους το φτιάξανε για να γλιτώσουμε απο τα δεσμά της Ελιτ και δέν υπάρχουν πολλά απο αυτό, όλοι οι εκατομυριούχοι του κόσμου αν θέλουν να αγοράσουν απο 1 ΔΕΝ τους φτάνει ! αγόρασε για να προλάβεις και να πλουτήσεις !"

Τί θα σου πώ εγώ :

Αναφορά σε κείμενο

"το μπίτκοιν δημιουργήθηκε το 2008 απο κάποιο άγνωστο άτομο ή άγνωστη ομάδα ατόμων με ψευδόνυμο Satoshi Nakamoto. o/oi Satoshi ασφαλήσανε τα 21.000.000 εκατομυρια σε ένα μυστικό μέρος στο ίντερνετ, για να βγάλεις ένα μπίτκοιν χρειάζεσαι ένα πολύ δυνατό υπολογιστή που θα τραβάει μεγάλη ενέργεια, ο οποίος θα τρέχει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, που θα λύνει δύσκολους αλγόρυθμους, και όταν λύσεις τον αλγόρυθμο τότε θα σε ανταμοιψει με 1 μπιτκοιν." 

Την επόμενη ερώτηση την κάνω εδώ και 3 χρόνια στο χώρο αλλα κανείς δέν μου έχει δώσει απάντηση. 

ΠΟΙΟΣ ΕΠΟΦΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΘΜΟΥ ; Μήπως όλοι αυτοί οι υπολογιστές που τρέχουν το συγκεκριμένο πρόγραμμα που είναι συνδεδεμένοι peer-to-peer χρησιμοποιούνται σάν ένας υπερυπολογιστής απο κάποια οντότητα για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντά τους ; Όταν είχε μπεί το Facebook στο χρηματιστήριο, το Μπίτκοιν ήταν στα 20 ευρώ. Γιατί οι πλούσιοι δέν αγόρασαν όλα όσα ήταν σε κυκλοφορία και αφήσανε μερικους κοινους θνητούς να γίνουν πάμπλουτοι ; Γιατί όλοι όσοι λέγανε οτι το Μπίτκοιν είναι κακό και απολύαν εργαζομένους τους εάν μάθαιναν οτι ασχολούνται με Μπίτκοιν....μετά απο τόσα χρόνια....τώρα μας λένε πως ασχολούνται με Μπιτκοιν ; Μήπως μας κοροιδεύουν ολους ψιλό γαζί ; μήπως επειδή το Μπιτκοιν το έχουνε αναλάβει οι ίδιοι ; Γιατί το +51% των Μπίτκοιν και Εθεριουμ τα κανουν "mining" στην Κίνα ; Γιατί στο Τέξας χτίζουν το μεγαλύτερο Μπίτκοιν φαρμινγκ στον κόσμο ; Γιατί στην Ισλανδία έχουνε το μεγαλύτερο ευρωπαϊκή φάρμα Μπίτκοιν ;

Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι η εξής.

Το Μπίτκοιν λένε/θέλουν να το κάνουν/θεωρούν ώς ο ηλεκτρονικός χρυσός. Η χρήση του Μπίτκοιν θα είναι σάν μία μονάδα αναφοράς αξίας. Η αξία του θα είναι επειδή ΚΑΠΟΙΟΣ μας είπε πως το Μπιτκοιν έχει αξία....γιατί ήταν το πρώτο και όλα τα άλλα κρυπτονομίσματα βγήκαν μετά απο αυτό.....Ναί....και το Ericsson και η Μοτορόλα και το Αλκατέλ και το Νόκια ήταν τα πρώτα που βγήκανε αλλά η τεχνολογία τους έμεινε πίσω και βγήκαν άλλα με καλύτερη τεχνολογία οπότε το Ericsson και η Μοτορόλα και το Αλκατέλ και το Νόκια ξεπεραστήκανε....όπως και το Blackberry....το οποίο ήταν το καλύτερο όσον αφορά το Privacy....αλλά επειδή οι μεγάλες δυνάμεις θέλουν να μας ελέγχουν....

To XRP σχεδιάστηκε απο τον Jeb McCaleb (τον δημιουργό του Stellar/XLM) και το προγραμμάτισε ο Άρθουρ Μπρίτο και ο Ντάβιντ Σουάρτς (πρώην προγραμματιστής του Bitcoin). Ο σκοπός του XRP είναι η λύση του προβλήματος(αξίας ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ) της ρευστότητας των διεθνών συναλλαγών, corresponding banking και nostro vostro λογαριασμών. 

Το ΧΡΠ λοιπόν έχει άλλη χρησιμότητα....εάν το ΧΡΠ δέν είχε τόσα πολλά σε κυκλοφορία, τότε ΔΕΝ θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα αυτό. Το πόση ρευστότητα θα απελευθερωθεί απο τους λογαριασμούς των τραπεζών που κάθονται και δέν χρησιμοποιείτε, είναι απίστευτα μεγάλος. Θα πάρει μεγάλο μπούστ η οικονομία. Θα πέσουν οι τιμές των συναλλαγών και η ταχύτητα με την οποία θα παίρνει η τράπεζα τα λεφτά της αντί να περιμένει 3 με 7 μέρες μέχρι να πάρουν τα λεφτά τους. 

Το δολλάριο είχε αξία επειδή η αγοραπωλησία γινόταν με δολλάρια....ο χρυσός το αέριο το βαρέλι πετρέλαιο....Όταν αργότερα όλα περνάνε μέσο της Ριπλ και το ΧΡΠ χρησιμοποιείτε για τις συναλλαγές τραπεζών, τότε η αξία του θα ξεπεράσει τα 3 ψηφία. 

Οπότε το XRP θα χρησιμοποιηθεί σάν το λάδι που θα λιπάνει την οικονομία

Παίζονται μεγάλα κόλπα στις πλάτες μας, είτε είναι μπίτκοιν είτε εθεριουμ ειτε χρπ. Εύχομαι να βάλουμε όλοι κέρδη με οποιοδήποτε νόμισμα μπορούμε. Είτε είμαστε short medium η long term holders/traders. 

Το πώς θα λειτουργήσεις εσύ το καθορίζεις εσύ, με το προφίλ που ταιριάζει σε σένα. Λεφτά έχουνε βγάλει και με το Doge το οποίο είχε δημιουργηθεί για την πλάκα. Ακούσανε τον Έλον Μάσκ να λέει οτι του αρέσει το Doge και αγοράσανε....έγιναν μερικοί πλούσιοι και μετά οι υπόλοιποι μείναν με το αγγούρι στο χέρι....όπως μείναμε και εμείς χθές. 

Μπορώ να πώ πως εάν είχα κάνει όλα αυτά τα χρόνια trading αντί για μακροπρόθεσμες επενδύσεις, θα είχα βγάλει πολύ πολύ περισσότερα. 

Κάνε την δική σου έρευνα, δές τους μεν και τους δε, και πάρε τις αποφάσεις σου και καλή τύχη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι μπορεί να ήταν μια μπανανόφλουδα χθες η φάση του, αλλά!!! Πιστεύω χάσανε μόνο αυτοί που αγοράσανε στα 0.5 - 0.6 και πουλήσανε από τον πανικό τους μετά τη βουτιά, σίγουρα δεν βγάλαμε κανείς μας σχεδόν γιατί κοιτούσαμε να δούμε πότε θα φτάσει στο φεγγάρι,  συμφωνώ με τους ειδήμονες της φάσης, να είστε καλά παιδιά για τις πληροφορίες, αυτοί που κρατήσανε ότι αγοράσανε δεν νομίζω να χάσανε κάτι, απλά στο μέλλον θα ξανά γίνει νταβαντούρι και με λίγη υπομονή ίσως βγάλουν και κάτι. Δεν είμαι κανένας μαέστρος αλλά την προηγούμενή εβδομάδα η τιμή του ήταν 0.21 και τώρα τσακ, έχει κολλήσει στα 0.32 περίπου. Όπως και να το δεις μια άνοδο την έχει!!!! Και ας μην ξεχνάμε ότι ανεβαίνει κατεβαίνει και ξανά προς την ανηφόρα τραβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ίσως κατατοπιστικότατος! Όσο αφορά το XRP προσανατολίζονται σε μακροπρόθεσμη επένδυση και ίσως λίγο trading με μικρά ποσά και σε άλλα νομίσματα ευκαιριακά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάτι ακόμα, μιας που είναι και η ομάδα εδώ, αν λέω αν, θελήσει κανένας να κάνει λογαριασμό Kriptomat, αυτό είναι το link που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς, το βάζω εδώ απλά και μόνο αν είναι κανείς και θέλει να κάνει καινούριο λογαριασμό, αν το κάνει μέσω κάποιου που έχει ήδη  δίνει και ένα μικρό bonus σε αυτόν εφόσον καλείς καινούριους, οπότε τσάμπα μην πάνε και τα δέκα ευρώ bonus αφού θα έκανες που θα έκανες. https://kriptomat.io/ref/join?referral=6143f2415334e8b9ce9b5b04b4d056cf3e8aefbe

Επεξ/σία από Gouthas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...