Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Gouthas είπε

φυσικά! Stelios Zita, είναι η ίδια φωτό . αλλά αλήθεια είναι πολύ εύκολο στη χρήση του. έχει γλώσσα και στα ελληνικά.

 

Σου εστειλα αιτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργη μέρα η σημερινή. Το καλό πιστεύω είναι ότι δεν υποχώρησε. Ρε παιδιά αυτό το maker ποιο είναι που πήρε σχεδόν από χθες 500$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Liakos_vol είπε

Πολύ περίεργη μέρα η σημερινή. Το καλό πιστεύω είναι ότι δεν υποχώρησε. Ρε παιδιά αυτό το maker ποιο είναι που πήρε σχεδόν από χθες 500$

Ναι, το δικό μας σιγα σιγα, μέρα με τη μέρα ανεβαίνει. Αυτό το Maker σήμερα το βλέπω, η μάλλον το εντόπισα και φυσικά μετά την αναφορά σου, εγώ βλέπω και το ADA Cardano έχει ορεξούλες! ενδιαφέρον. λογικά κάτι παίζει, δεν είμαι κανένας μάστερ αλλά προτείνω ψυχραιμία, έτσι μια εβδομάδα φούσκωσαν το XRP και μετά πήρε βούτα πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα έβλεπα. αλλά από ότι βλεπω το μεγαλύτερο μπαμ το κάνει το eth είναι σταθερά ανοδικό με πολύ μικρές διακυμάνσεις. Όσο για xrp εγώ πιστεύω άσχετα με την σημερινή μέρα θα το κάνει το μπαμ δείχνει να κινείτε ανοδικά απλά θέλει λίγο υπομονή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά αν παρατηρήσεις τα γραφήματα σχεδόν των περισσοτέρων όλα έχουν ανοδική τάση, και μερικά δίνουν γκάζια!! Ίσως κάνουν το γνωστό, ανεβάζουν για να προσελκύσουν, ανεβαίνει και η προσφορά και θα ρίξουν για να χάσει ο κόσμος λεφτά και τον ύπνο του. Απλά όλα πάνε πάνω, δες τα γραφήματα του Coinmarket

Επεξ/σία από Gouthas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, iliakos21 είπε

Καλησπέρα πάιδες.

Είμαι στο παιχνίδι περίπου 2 χρόνια τώρα, αλλά πραγματικά κέρδη ξεκίνησα να βγάζω απο τον περασμένο Νοέμβριο κ μετά.

Χρησιμοποιώ την πλατφόρμα της Kraken και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Τις τελευταίες δύο μέρες δοκίμασα για 1η φορά το leverage που δίνει στο ripple (χ5) και πέτυχα μια τρελή απόδοση 150+%.

Μπορεί κάποιος να μου πει κάτι περισσότερο γι αυτή την επιλογή? Γιατί μου παραφάνηκε έυκολος τρόπος για άυξηση κέρδους. (εκτός και αν ήμουν τυχερός στο timing).

 

https://capital.com/el/mochleuse-orismos

Για το τι είναι η μόχλευση (leverage) κοίτα εδώ.

Γενικά "δανείζεσαι" χρήματα από τον broker και τα ποντάρεις, ώστε να αγοράσεις περισσότερα νομίσματα, εάν όμως δεν πάει καλά μπορεί να χάσεις γρήγορα πολλά χρήματα.

Γενικά εάν δεν γνωρίζεις πώς να χειρίζεσαι σωστά τη μόχλευση καλό θα ήταν να το αποφεύγεις.

Κατά τη γνώμη μου το Kraken είναι ίσως η πιο εύκολη σε χρήση πλατφόρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω βλεπω μια σταθεροτητα βεβαια πριν μια βδομαδα++ ηταν σταθερα 0.32-0.34 και τις τελευταιες μερες ειναι σταθερα 0.36-0.39... Σε 16 μερες ειναι η δικη, μακαρι να υπαρξει μεγαλη πτωση αν μπορει και κατω απι 0.15 ωστε να αγορασουμε και μολις νικησει η ripple που αυτο πιστευω και ευχομαι να κανει ενα μπαμ σιγουρα στα 0.60 μπορει και 1ευρω σε συντομο χρονικο διαστημα 1-3 μηνες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nsam2020 είπε

Παιδια εγω βλεπω μια σταθεροτητα βεβαια πριν μια βδομαδα++ ηταν σταθερα 0.32-0.34 και τις τελευταιες μερες ειναι σταθερα 0.36-0.39... Σε 16 μερες ειναι η δικη, μακαρι να υπαρξει μεγαλη πτωση αν μπορει και κατω απι 0.15 ωστε να αγορασουμε και μολις νικησει η ripple που αυτο πιστευω και ευχομαι να κανει ενα μπαμ σιγουρα στα 0.60 μπορει και 1ευρω σε συντομο χρονικο διαστημα 1-3 μηνες!!

Κανονικά μετά την FOIA της Ριπλ προς το SEC, το SEC πρέπει να απαντήσει την Ριπλ πριν της 22 φεβρουαρίου. Δέν είναι υποχρεωμένο αλλά συνήθως έτσι γίνετε. Οπότε ελπίζω μέχρι την επόμενη κυριακή θα ξέρουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κερδίσει τη δίκη μπορεί να προσεγγίσει και το ATH.

Να πέσει τώρα πάλι στο 0.15 δεν βλέπω το λόγο, μόνο αν βγει κάποια αρνητική είδηση όμως τότε αυτό μπορεί να σημαίνει και ότι θα χάσει τη δίκη.

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Nsam2020 είπε

Παιδια εγω βλεπω μια σταθεροτητα βεβαια πριν μια βδομαδα++ ηταν σταθερα 0.32-0.34 και τις τελευταιες μερες ειναι σταθερα 0.36-0.39... Σε 16 μερες ειναι η δικη, μακαρι να υπαρξει μεγαλη πτωση αν μπορει και κατω απι 0.15 ωστε να αγορασουμε και μολις νικησει η ripple που αυτο πιστευω και ευχομαι να κανει ενα μπαμ σιγουρα στα 0.60 μπορει και 1ευρω σε συντομο χρονικο διαστημα 1-3 μηνες!!

Σχεδόν απίθανο είναι να τελειώσει η δική σε 1-3 μήνες. Ό μόνος τρόπος να γίνει αυτό είναι να έρθουν σε συμβιβασμό, αλλά από τη στιγμή που η Ripple στην απάντηση της στο SEC, ζητάει από μόνη της να βγάλει απόφαση το δικαστήριο αν το XRP είναι security ή όχι, τότε θέλουν μια ξεκάθαρη απόφαση.

Το λεγόμενο regulatory clarity που όλοι περιμένουν. Αυτό σημαίνει ότι η υπόθεση θα τραβήξει χρόνια μέχρι να τελεσιδικήσει.

Βέβαια μπορεί στο ενδιάμεσο κάποια άλλη κυβερνητική υπηρεσία ή το κονγκρέσο να βγάλουν κάποιο νόμο που παρακάμπτει το SEC, για τα κρυπτονομίσματα, αλλά το θεωρώ δύσκολο.

Δες μετά το 7:40 που το εξηγεί καλύτερο ο δικηγόρος:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά η τιμή του δεν έχει σχέση με την δική προσωπική απόψη. Με βάση μια πληροφορία που έχω από άνθρωπο που ζει στο εξωτερικό μέχρι μέσα Φεβρουαρίου θα πάει κοντά 1$ με2 $.γενικα πολλές επενδύσεις πάνε στο eth και από πολλά δημοσιεύματα από εξωτερικό που διαβάζω. Χρειάζεται υπομονή και όσο η τιμή είναι σταθερή είναι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Βέβαια μπορεί στο ενδιάμεσο κάποια άλλη κυβερνητική υπηρεσία ή το κονγκρέσο να βγάλουν κάποιο νόμο που παρακάμπτει το SEC, για τα κρυπτονομίσματα, αλλά το θεωρώ δύσκολο.

 

To 2015 η Ριπλ και η FinCEN είχαν άει στα δικαστήρια και η Ριπλ είχε πληρώσει πρόστιμο οτι πουλούσε το "virtual currency" XRP δίχως να έχει εγγραφτεί/δηλωθεί στην FinCEN. 

image.png.125e72448bf5ce107c20f3f48a903789.png

Στην ουσία δηλαδή απο το 2015 άλλη κυβερνητική υπηρεσία έχει βγάλει το ΧΡΠ ώς "virtual currency" .....

Οι κυβερνητικές υπηρεσίες είναι σε εσωτερικό πόλεμο για το ποιός θα έχει το πάνω χέρι/τελευταίο λόγο για τις αποφάσεις. Όπως το FBI CIA και τοπικές αρχές. 

Το έξω ξαναπεί, δέν έχουμε άλλο καιρό για δίκες οπότε. Η παγκόσμια οικονομία τρέχει και πρέπει να ξεκκαθαριστεί σύντομα το θέμα ΧΡΠ. Αυτή την στιγμή υπάρχει παγκόσμια πίεση για να λυθεί το θέμα σύντομα. Το ΧΡΠ is been manipulated into these utterly low prices, το καζάνι βράζει και το μπάμ είναι αναπόφευκτο. Δέν ξέρω ποιά τιμή θα φτάσει το ΧΡΠ σε περίπτωση που το SEC πρόβλημα λυθεί αλλά στα 10 ευρώ πουλάω το 1/4 ή 1/5. 

ορίστε και το άρθρο 

https://www.fincen.gov/news/news-releases/fincen-fines-ripple-labs-inc-first-civil-enforcement-action-against-virtual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, FromMyAshesRRR είπε

To 2015 η Ριπλ και η FinCEN είχαν άει στα δικαστήρια και η Ριπλ είχε πληρώσει πρόστιμο οτι πουλούσε το "virtual currency" XRP δίχως να έχει εγγραφτεί/δηλωθεί στην FinCEN. 

image.png.125e72448bf5ce107c20f3f48a903789.png

Στην ουσία δηλαδή απο το 2015 άλλη κυβερνητική υπηρεσία έχει βγάλει το ΧΡΠ ώς "virtual currency" .....

Οι κυβερνητικές υπηρεσίες είναι σε εσωτερικό πόλεμο για το ποιός θα έχει το πάνω χέρι/τελευταίο λόγο για τις αποφάσεις. Όπως το FBI CIA και τοπικές αρχές. 

Το έξω ξαναπεί, δέν έχουμε άλλο καιρό για δίκες οπότε. Η παγκόσμια οικονομία τρέχει και πρέπει να ξεκκαθαριστεί σύντομα το θέμα ΧΡΠ. Αυτή την στιγμή υπάρχει παγκόσμια πίεση για να λυθεί το θέμα σύντομα. Το ΧΡΠ is been manipulated into these utterly low prices, το καζάνι βράζει και το μπάμ είναι αναπόφευκτο. Δέν ξέρω ποιά τιμή θα φτάσει το ΧΡΠ σε περίπτωση που το SEC πρόβλημα λυθεί αλλά στα 10 ευρώ πουλάω το 1/4 ή 1/5. 

ορίστε και το άρθρο 

https://www.fincen.gov/news/news-releases/fincen-fines-ripple-labs-inc-first-civil-enforcement-action-against-virtual

Το ξέρω για το FinCEN. Τα έχω γράψει άπειρες φορές εδώ μέσα. Αν είναι αποκλειστικά υπεύθυνη κάποια άλλη υπηρεσία εκτός από το SEC για τα κρυπτονομίσματα, μόνο το κονγκρέσο μπορεί να το αποφασίσει με κάποιο ειδικό νόμο. Τώρα όλες παλεύουν ποια θα αποκτήσει τη δικαιοδοσία πάνω τους.

To θέμα είναι μην τρέφουν φρούδες ελπίδες κάποιοι ότι η υπόθεση θα κλείσει μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Στην αρχή μπορεί να γινόταν κάτι τέτοιο σύμφωνα με τα δεδομένα που είχαμε τότε (νέα κυβέρνηση και δεν είχαμε την απάντηση της Ripple). Τώρα όποιος το κάνει αυτό, απλά εθελοτυφλεί.

Υπάρχει πιθανότητα η τιμή του XRP να ανέβει σε υψηλά επίπεδα και χωρίς να έχουμε τη σαφήνεια στη νομοθεσία, άλλα σίγουρα αν έληγε η υπόθεση θετικά, θα εκτόξευε τη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί υπάρχει η πιθανότητα αυτή αλλά θα ήτανε καλό για όλο τον χώρο να λυθεί το ζήτημα σύντομα. Πιστεύω πως όπως και η Έστερ Πίερς είπε πως το SEC "λάσπωσε" τα νερά με το να μήν δώσει σωστές και ξεκκάθαρες κατευθύνσεις για το τί είναι και τι δέν ειναι seciurity πιστεύω πως έτσι δίνει ένα ελαφρυντικό προς την Ριπλ και τα λόγια της μοιάζουν συμπτωματικά με τα λόγια του κρυπτογράφου Σουόρτς της Ριπλ που είχε πεί πως το ΣΕΚ τους έχει μπερδέψει με  το να μήν ξεκκαθαρίζει το τί είναι και τί όχι security. 

8 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Υπάρχει πιθανότητα η τιμή του XRP να ανέβει σε υψηλά επίπεδα και χωρίς να έχουμε τη σαφήνεια στη νομοθεσία, άλλα σίγουρα αν έληγε η υπόθεση θετικά, θα εκτόξευε τη τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...