Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είχα γράψει πριν κάποιες μέρες ότι θα φτάσει στο 1με 1.5 $ εγώ το πιστεύω αυτό. Κάποιοι βέβαια γράφουν ότι οι επενδυτές πρέπει να είναι λίγο προσεκτικοί με το XRP μέχρι να υπάρξει ένα ξεκάθαρο τοπίο. Προσωπική άποψη πάντα!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά. Καλά φαίνεται ότι πάει!σταθερά λίγο λίγο ανεβαίνει! Μετά την γρήγορη εκτόξευση στα 0,60 αλλά και πτώση ήμουν τυχερός και αγόρασα στα 0,30. Τώρα παίζουμε στα 0,45-0,50€. Εγώ προσωπικά νέος είμαι και δεν με χαλαει να περιμένω (μακροχρόνιος παίχτης). Ας πούμε ότι συμφωνώ απόλυτα όπως είπε ένας παραπάνω ότι τα κρατάει για την «σύνταξη» του έτσι και εγώ θα περιμένω μπας κι γίνουν τα κέρδη μου 6-7 ψηφία για να βγω και εγώ σε μια πρόωρη συνταξιοδότηση 😂😂. Περιμένουμε τις εξελίξεις και αν όλα πάνε καλά θα αγοράσω μερικά ακόμα και τέλος. Θα πάρει 5 χρόνια; 10; Δεν με ενδιαφέρει, συνεχίζω κανονικά την ζωή μου, την δουλειά μου και πιστεύω μόνο κερδισμένος θα βγω! Τώρα το πόσο θα δείξει! Το πιστεύω πολύ αυτό το κρυπτο γιατί η χρησιμότητα του φαίνεται μεγάλη!! Ελπίζω να με ανταμείψει με την υπομονή που θα κάνω!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Liakos_vol είπε

Καλησπέρα είχα γράψει πριν κάποιες μέρες ότι θα φτάσει στο 1με 1.5 $.

 

Στις 3/2/2021 στις 8:40 ΜΜ, Liakos_vol είπε

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ πιστεύω ότι σε μερικές μέρες θα είναι στα 2 δολάρια 

🧐  

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panosbel είπε

Καλησπέρα παιδιά. Καλά φαίνεται ότι πάει!σταθερά λίγο λίγο ανεβαίνει! Μετά την γρήγορη εκτόξευση στα 0,60 αλλά και πτώση ήμουν τυχερός και αγόρασα στα 0,30. Τώρα παίζουμε στα 0,45-0,50€. Εγώ προσωπικά νέος είμαι και δεν με χαλαει να περιμένω (μακροχρόνιος παίχτης). Ας πούμε ότι συμφωνώ απόλυτα όπως είπε ένας παραπάνω ότι τα κρατάει για την «σύνταξη» του έτσι και εγώ θα περιμένω μπας κι γίνουν τα κέρδη μου 6-7 ψηφία για να βγω και εγώ σε μια πρόωρη συνταξιοδότηση 😂😂. Περιμένουμε τις εξελίξεις και αν όλα πάνε καλά θα αγοράσω μερικά ακόμα και τέλος. Θα πάρει 5 χρόνια; 10; Δεν με ενδιαφέρει, συνεχίζω κανονικά την ζωή μου, την δουλειά μου και πιστεύω μόνο κερδισμένος θα βγω! Τώρα το πόσο θα δείξει! Το πιστεύω πολύ αυτό το κρυπτο γιατί η χρησιμότητα του φαίνεται μεγάλη!! Ελπίζω να με ανταμείψει με την υπομονή που θα κάνω!

Σκεψου πως μας κακοφαινεται εμας που αγορασαμε στα 0.10€😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία σε τι τιμή αγοράζεις στα crypto θεωρώ, μια τιμή που σήμερα θεωρείται υψηλή, μπορεί σε μια εβδομάδα να θεωρείται χαμηλή και το αντίστροφο. Αν ξέραμε εκ των προτέρων αν η τιμή είναι χαμηλή ή υψηλή θα ήμασταν όλοι πλούσιοι. Και εξαρτάται τι πλάνο έχει ο καθένας, βραχυχρόνιο ή μακροχρόνιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αγορά είναι απίστευτα bullish. Τα στεγανά έχουν πάει περίπατο.

Tesla/WS μπαίνουν, cryptos μπαίνουν σε ETF's, η BNY θα υποστηρίζει crypto,το apple pay θα υποστηρίζει.

Σα χιονοστιβάδα έρχονται τα νέα καθημερινά. Στο φεγγάρι όλα.

Με προσοχή βέβαια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό είναι ότι στο coinomi άνοιξαν ξανά η συναλλαγές xrp με άλλα κρυπτονομισμα που εδώ και κάποιο διάστημα ειχαν μπλοκαριστεί. Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όπως είπα το πρωί θα γράφω μερικά παραδείγματα τα οποία τα λέω εδώ και 2 χρόνια στην παγκόσμια κοινότητα. 

17-18 ιανουαρίου 2018  1 Bitcoin = 3.000 ευρώ στρογγυλοποιημένα για ευκολία. 

17-18 ιανουρίου 2018 1 XRP = 0.30 στρογγυλοποιημένα για ευκολία. 

Εάν αγοράσουμε με 3.000 ευρώ, 1 bitcoin τότε σήμερα θα είχαμε 37.000 ευρώ κέρδος.

Εάν αγοράζαμε με 3.000 ευρώ Xrp  θα είχαμε 10.000xrp και σήμερα θα είχαμε 5,000 κέρδος. 

Ποιά η διαφορά ; Το Bitcoin έχει πάει διπλάσια  πάνω απο το ΑΤΗ.... το XRP δέν έχει πάει και όλοι ξέρουμε τους λόγους. 

Γιά να υπολογίσουμε λοιπόν, πόσο κέρδος θα έχουμε εάν το XRP πάει διπλάσια απο το 2.82ευρώ = 5,64ευρώ  ;

10.000 xrp  * 5.64 = 56.400 ευρώ κέρδος........ Οπότε περιμένουμε την ταχεία επίλυση.....

17 ώρες πριν, DIMTSA6 είπε
  • Former Ripple CTO Jed McCaleb has sold over 130 million XRP, worth $69.3 million, since last week.
  • The price of XRP has been unaffected by this move, having soared by more than 7% since yesterday.
  • The remaining balance of McCaleb’s "tacostand" wallet is 480.5 million XRP ($249.8 million).
 

Jed McCaleb, the co-founder and former CTO of Ripple Labs, has released 140 million XRP from his "tacostand" wallet over the course of the last week. This is roughly $69.3 million at current prices.

According to data by XRPscan, between February 4 and 6, McCaleb sold approximately 38 million tokens in three batches of 12.7 million XRP. This was followed by two more batches in the next two days, consisting of 19 million XRP each.

Three more sales, again worth 19 million XRP each, have happened this week, with the last of them executed earlier today.

Jed McCaleb has released 57 million XRP from his "tacostand" wallet in the last three days. Jed McCaleb has released 57 million XRP from his "tacostand" wallet in the last three days.

While quite large, the last sales made little impact on the price of Ripple’s native token—moreover, XRP is up 7% over the last 24 hours, and up 33% in the last seven days, even outperforming Bitcoin.

Jed McCaleb served as the Ripple CTO until 2013 before co-founding the Stellar Development Foundation in 2014. As one of Ripple’s main contributors, he acquired more than 9 billion XRP as part of the compensation plan for his role.

proxy.duckduckgo-1.png
XRP
+80.28%$0.5504
24H7D1M1YMAX
 
Jan 13Jan 18Jan 23Jan 28Feb 2Feb 7Feb 12$0$0.25$0.5$0.75
XRP Price
Buy XRP

Last month, McCaleb made his first sale in 2021, dumping 28.6 million XRP ($8.78 million). Currently, his wallet’s balance is standing at 480.5 million XRP (S249.8 million).

In December 2020, the US Securities and Exchange Commission accused Ripple of raising $1.3 billion in unregistered securities sales since 2013. The defendants have denied the allegations.

 

Η δική μου υποψία είναι οτι ο Jeb πουλάει για 2 λόγους...γιατί ξέρει πως α) το ΧΡΠ δέν είναι security και β)γιατί ξέρει πως θα τους τα πάρουνε ή......γ)ίσως έτσι τους τα παίρνουνε Είτε OTC θα τους τα πάρουνε είτε μέσω της αγοράς.....ή......είναι ελεύθερος ο Jeb και θα βάλουν χέρι μόνο του Μπράντ και του Κρίς. Στην μήνυση είναι μόνο ο Μπράντ και ο Κρίς φυσικά και αυτό με βάζει σε άλλες σκέψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

To BTC πλέον είναι asset για φύλαξη και όχι νόμισμα για συναλλαγή. 

Η πρόβλεψη για XRP αξίας 10.000€ καταρχάς προυποθέτει ότι θα γίνονται ΟΛΕΣ οι συναλλαγές μέσω της πλατφόρμας της Ripple και αντιστοιχεί σε Τετράκις market cap.

A little far-fetched που λένε και στο χωριό μου.

Κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι χάνουν την αξία τους τα fiat.

 

Όταν ο πρωτάνθρωπος των σπηλαίων εφεύρε τον τροχό όλοι τον κοροιδεύαν...μετά όμως όλοι χρησιμοποιούσαν τον τροχό. 

Όταν ο Γκράχαμ Μπέλ εφεύρε το τηλέφωνο (βλέπε προηγούμενο παράδειγμα)

Όταν ο Χένρι Φόρντ εφεύρε το αυτοκίνητο (βλέπε προηγούμενο παράδειγμα)

Όταν ο Τόμας Έντισον εφεύρε τον λαμπτήρα (βλέπε προηγούμενο παράδειγμα)

Όταν βγήκε το ίντερνετ όλοι κοροϊδεύαν (βλέπε προηγούμενο παράδειγμα)

Όταν το Bitcoin ήταν 20 ευρώ και κάποιοι λέγαν θα πάει στα 1000 δολλαρια όλοι κοροϊδεύαν

Να σημειώσουμε πως το Bitcoin που το εφεύρε ένας ή μία ομάδα ατόμων (ανόνυμος) που δέν κάνει τίποτα παρά να πρέπει να έχεις ένα δυνατό μηχάνημα που καταναλώνει σπαταλά τεράστια ενέργεια, λύνοντας πολύπλοκους λογαρίθμους, που κανένας δέν ξέρει πού αποσκοπεί αυτή η επίλυση των λογαρίθμων, και όλα γίνονται μέσω κίνας και ρωσσίας και το προωθεί ο εφευρέτης των ηλεκτρικών αυτοκινήτων, την ώρα που όλοι μιλάμε για Green Deal Paris Accord έχει φτάσει τα 40.000 ευρώ

Το XRP Λύνει το πρόβλημα των "multi-trillion-dollar problem" μιλάμε για καμιά 180+ τρις.... ! ! ! ! ! 

Έχουμε το corresponding banking nostro vostro, cash coin, bonds and stocks, centrall banks κτλ....

Εάν το XRP πρόκειτε να λύσει το liquidity problem τότε θα πρέπει 1XRP = 10.000 - 35000 και παραπάνω χιλιάδες.....

Το νούμερο αυτό δέν είναι καθόλου ανήκουστο εάν ξέρεις το μέγεθος του προβληματος και το τί ακριβώς είναι το όλο banking system. Μόνο το νοστρο βόστρο που θα ελευθερωθεί απο τις τράπεζες θα γυρίσει πίσω στην αγορά οπότε θα δούμε τρελό μπουμ ! σε λιγότερο απο 1 χρόνο εάν έρθει το regulation Που όλοι περιμένουμε, τότε βγαίνουμε απο την κρίση σε αστραπιαίο χρόνο ! 

Εάν δείς το τό λένε οι μεγάλοι της Ριπλ θα καταλάβεις το οτι δέν αστειεύονται....ήρθαν να κυριαρχύσουν the global remittances .....

Κοίτα να φύγεις απο το χωριό σου.....η Ελλάδα έχει την κατάρα του κομμουνισμού/μητροκρατίας που δέν αφήνουν τον άλλον να σηκώσει κεφάλι. Δέν θα πάει μπροστά κανείς εάν ακούει το τί λένε οι άλλοι.....εάν ο Χριστόφορος Κολόμβος ζούσε στην Ελλάδα, η μαμά του δέν θα τον άφηνε να βγεί έξω απο το σπίτι....θα έφτιαχνε σπίτι πάνω απο το δικό τους για να τον έχει κάτω απο τα φτερά της σάν την κλώσσα....γιαυτό δέν θα πάει μπροστά η ελλάδα και κανείς δεν θα πάει μπροστά.... Απο τότε που τα λεφτά σου δέν είναι λεφτά σου και άλλο αποφασίζουν το τί θα κάνουν με τον δικό σου τον ιδρώτα ε απο τότε πήρε η Ελλάδα τον κάτω δρόμο....και ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος. 

Εμένα με λέγανε πως δέν θα πάω μπροστά, θα ψωφίσω της πείνας με τα μυαλά που κουβαλάω κτλ.  Έφυγα με 650 ευρώ στην τσέπη μου απο την Ελλάδα και τώρα έχω 2500χιλιάρικα μηνιάτικο. 

Και το κακό είναι πως ο γυναικοφασισμός/κομμουνισμός/σοσιαλισμό/δημοκρατία έρχετε και απλώνεται παντού στον κόσμο. 

Εύχομαι να μήν αργήσει το καμπούμ και να την κοπανήσω προς ανατολή το κόβω Tokyo ή Singapore. 

 

 

Μήν ξεχνάμε τα FLR ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FromMyAshesRRR

Εδώ είμαστε group XRP holders, δε καταλαβαίνω το σύνδρομο κοροϊδίας.

Ούτε το vs με BTC.

Υπάρχουν μερικές χιλιάδες crypto. Τα περισσότερα (από ότι καταλαβαίνω) έχουν στόχο την επίλυση κάποιου προβλήματος.

Απολαύστε τα.

Για να είμαστε ontopic, αν το XRP φτάσει φτάσει το tp που δίνεις (τώρα πήγες μέχρι 35000+ τι φάση;) αγοράζω ομάδα Premier League, τη Leeds. Μπορεί και καμιά Manchester Utd, αλλά δε με νοιάζει τη Leeds θέλω.

Για υπόλοιπους υπερ-hyp-αρισμένους. Καλό το hype και συμφωνώ (όχι ως προς τα ποσά που "διακινούνται" που φουσκώνουν και ξεφουσκώνουν σαν αρκοντεόν), αλλά μη ξεχνάμε πως υπάρχουν εγκλωβισμένοι από τo 2018, όχι μακριά σε scammers/bag holders κλπ. αλλά εδώ στο XRP...

Επίσης, άλλη μαγική λέξη που λένε στο χωριό μου; Diversify :) 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Diinekis21

Καταλαβαίνω τί λές, ίσως πρέπει να κάνω μερικές εξηγήσεις.

Πρώτον : η γλώσσα που χρησιμοποιώ είναι καυστική ναί, σκοπός μου είναι να ταρακουνήσω όχι να χλευάσω.

Δεύτερον : Μεγάλωσα στην Ελλάδα και απο μικρό παιδί έβλεπα την κατάντια μας και το ποιός φταίει που δέν πάμε μπροστά. Απο τότε που δέν αποφασίζει ο μπαμπάς αλλα η μαμά, είμαστε σε μία κατάσταση πανικού και δέν μπορεί το μυαλό μας να λειτουργήσει σωστά. Μας μεγάλωσαν οι μαμάδες και γιαυτό μάθαμε έτσι. Η μαύρη κοινώτητα είναι σε ακόμη χειρότερη κατάσταση απο εμάς. Εάν θέλουμε να δούμε το μέλον της Ελλάδας τότε ας κοιτάξουμε το τί γίνετε με τους μαύρους και την μητριαρχία. Η δική μου κατάσταση βελτιώθηκε όταν έδιωξα όλες τις βδέλες απο γύρο μου που δέν θέλανε να καλυτερέψω την ζωή μου γιατί οι ίδιοι δέν είχανε τα κότσια να πάνε μπροστά, οπότε τί κάνουν ; προσπαθούν να χαντακώσουν όποιον προσπαθεί να βγεί απο τον λάκκο με τα απόβλητα....πίσω στο μαντρί δηλαδή.

Τρίτον το 2017 είχα πεί σε ένα φιλαράκι και μου είχε πεί για κρύπτο και το XRP, εγώ του είπα να μήν ασχοληθεί με το κρύπτο γιατί οι τιμές είναι πολύ ψηλά και μέχρι η κυρα κατίνα μιλάει για το Μπίτκοιν. παρένθεση(Εγώ έχω απο το 2005 που μπήκα ενεργά στο χρηματιστήριο τα προηγούμενα χρόνια απλά έκανα εικονικά επενδύσεις. Οπότε τα fundementals του χρηματιστηρίου και γενικά του μάρκετινγκ και financial world πολιτικοοικονομικοκοινονικά είναι τα ίδια και εδώ.People are people) Τον είχα πεί πως στην Ελλάδα λέμε "όταν ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι. Δέν με άκουσε, έπαιξε και έχασε. Εμένα μου είπε για 15.000 ευρώ, αν ήταν περισσότερα δέν ξέρω. Το 2018 εναμιση μήνα μετά που το κράς είχε κάνει τα μαγεικά του μου ζήτησε να κοιτάξω λίγο τα κρύπτο και να του πώ καμία συμβουλή. Απο τότε άρχισα να εμβαθύνω στα κρύπτο, και οχι απλά αναφορικές πληροφορίες. Έψαξα να δώ την ιστορία και το πώς ξεκκίνησε το Bitcoin Etherium XRP γιατί αυτά είναι τα μεγάλα προτζεκτ που καθορίζουν το μαρκετ.  Εάν ψάξεις και δείς πέραν απο τα hype και δείς τα fundementals εάν δέν γινεις believer στον σκοπό τον ρόλο τις διασυνδέσεις της Ριπλ ε τότε δέν μπορεί κανείς να σου αλλάξει την γνώμη. 

Έζησα στην εποχή με τα διάφορα pyramide scams, με τα αλοη βέρα με  bodyline με άλλα τόσα διάφορα μάρκετιγκ κόλπα και έβλεπα πως ο κόσμος είναι σάν την κίσσα(το πουλί) που άμα βλέπει κάτι να γυαλίζει εκεί τρέχει(αυτό είναι γυναικία mentality) και επειδή και εμείς έτσι μάθαμε, πέφτουμε σε τέτοιες παγίδες. Στα bodyline ένα φιλαράκι μου απο το σχολείο μου έλεγε τις ιστορίες και φρίκαρε ο ίδιος ! Μου έλεγε "ρε καταλαβαίνεις πως προσπαθώ να πουλήσω σε γυναίκες κάτι που δέν χρειάζονται και εκείνες με οποιοδήποτε τρόπο αναγκάζουν τον άντρα τους να βγάλει πιστωτικές για να πληρώσει ποσά που δέν μπορούν να ξεπληρώσουν" ! τον θυμάμαι που δέν μπορούσε να κλείσει μάτι (συγκατοικοι ήμασταν με άλλο ένα φιλαράκι πρίν πάρει ο καθένας τον δρόμο του). Τελικά παρετήθηκε μετά απο 4 χρόνια promoter στα Βοdyline . Εγώ απο το δημοτικό και γυμνάσιο άρχισα να ασχολούμε με τα κοινά. Η τελευταία σταγόνα ήταν εκεί το 2002 που σηκώθηκα και έφυγα γιατί δέν έβγαζα λογική με την οικονομία, δέν έβγαζε νόημα....όχι κυκλοφορούσανε με καινούρια ρούχα αυτοκίνητα κινητά και κανείς δέν είχε δουλειά που να δικαιολογήσει τον τρόπο ζωής τους. Έφυγα το 2003 απο Ελλάδα και το 2008 ήρθε η κρίση και είμαστε εδώ που είμαστε. Δέν υπάρχει γυρισμός για μένα πίσω στην Ιθάκη. Αυτοεξορία είναι ο μόνος δρόμος. Γιατί δέν αλλάζει η ψαροκώστενα. Θα αλλάξει όταν οι άντρες αποφασίσουν και χτυπήσουν το χέρι τους στο τραπέζι και πούν "εγώ αποφασίζω και διατάζω".... Δέν έχουμε καταλάβει πως αυτός που πληρώνει αποφασίζει....τα δικά μας τα λεφτά και ο ιδρώτας εμείς τον χύνουμε και εμείς αποφασίζουμε. 

Τώρα για τα κρύπτο.

Πιστεύω στο Bitcoin ? αναλόγος....το μπίτκοιν δέν είναι αυτό που λέει το whitepaper, το πώς το σκέφτηκε ο/η/οι σατόσι νακαμότο. Το όλο θέμα βρωμάει. Καταρχήν μένουμε μακριά απο τέτοιου είδους ιδεολογίες....τα fundementals του μπίτκοιν είναι σκάρτα.... κάποιος/η ομάδα κάποιων αγνώστων έφτιαξε το μπίτκοιν, το κλειδώσανε στο διαδύκτιο, για να το βγάλεις χρειάζεσαι δυνατό μηχάνημα που σπαταλάει μεγάλη ενέργεια και λύνει μυστικούς αλγόρυθμους που πρέπει να συνδεθώ με σέρβερ της κίνας και ρωσσίας που θα τρέχει ένα ειδικό πρόγραμμα το οποίο θα συνδέει τους υπολογιστές μεταξύ τους και που κανείς δέν μας εξηγεί ποιός επωφελείτε απο όλη αυτή την εξίσωση.....

Λοιπόν το μπίτκοιν δέν είναι αυτό που λεει το Whitepaper....η όλη υπόθεση βρωμάει....

Είχα bitcoin ? ναί, δέν είχα σκοπό να το πουλήσω αλλά τα κέρδη που θα έχω απο το XRP θα είναι πολλαπλάσια. 

Θα έκανα Mining σε Bitcoin ? ναί....σε περίπτωση που ανεβεί το XRP έχω σκοπό να αγοράσω 1x ascii bitcoin miner και 3x εθεριουμ Miners. Γιατί ; για διάφορους λόγους. Γιατί υπάρχουν μεγάλες δυνάμεις πίσω απο τα δύο πρότζεκτ. Γιατί έχουνε ρίξει πολλά δις σε Τεξας Ισλανδία Κινα Ρωσσία και άλλες χώρες για Mining. Πολύ περίεργο σε μία εποχή που όλοι μιλάνε για Green Deal Paris Accord και πράσσινα άλογα. Proof of Work does not work.....καταναλώνουν πολύ ενέργεια. 

Ξέρεις ποτε το Bitcoin Etherium θα αξίζουνε ; ......όταν μπούνε στο RippleNet :)  ;) Οι μπίτκοιν μαξιμαλιστές μιλάνε για lightning network το οποίο είναι δύκτιο του Μπίτκοιν και εκεί θα είναι πιό γρήγορη και πιό φθηνή η μεταφορά του, την ίδια ώρα που το RippleNet ΕΙΝΑΙ στην ουσία το lighting network.....

Α ! ! ! ! ξέρεις οτι το bitcoin είναι opensource ? Δηλαδή ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιησει δεν ανηκει σε κανένα....ξέρεις ποιό είναι το κακό με τα open source  ? ..... οτι αν κάποιος που έχει διασυνδέσεις και λεφτά αποφασίσει να κατευθεύνει το Μπίτκοιν στην κατεύθυνση που θέλει τότε μπορεί έτσι να κάνει οτι θέλει. Εγώ πιστεύω πως κάποιες μεγάλες δυνάμεις έχουν κάνει κατάληψη στο Bitcoin και το κατευθύνουν εκεί που θέλουν. 

Το επόμενο bitcoin halving είναι στο 2024. Καλό είναι άμα θέλει κάποιος να κάνει mining, να το κάνει το συντομότερο δυνατό γιατί οι τιμές στα Mining rig's έχουν ανεβεί....το Εθέριοθμ miner πχ απο 7.000 ευρώ πήγε στα 17.500. Εάν έχεις φωτοβολταϊκά είναι οτι πρέπει γιατί 

Bitmain Antminer T19 (84Th) Bitcoin miner = 7500euro (αγορά)

Μέσα σε ένα χρόνο θα βγάλεις 0,1798428 bitcoin (πολλαπλασιάζεις με 40,000 που είναι σήμερα = 7.193,712 κέρδος. Θές δηλαδή 1+ χρόνο για να ξεπληρώσεις την αρχική σου αγορά και μετά απο 1 χρόνο αρχίζεις να βγάζεις χρήμα. 

Αν εχεις φωτοβολταικά τότε θα γλιτώσεις 3000+ ευρώ για το ηλεκτρικό....

Όπως είπα, οι αριθμοί μιλάνε. Κάνε και εσύ τους υπολοιγισμούς μπορεί να έχω κάνει κάπου λάθος. 

Στο Εθεριουμ τώρα....

Innosilicon A10 Pro+ 7GB Ethereum miner (750 Mh/s) = 17500 ευρώ (αγορά)

Μέσα σε ένα χρόνο για βγάλεις 9,5953609 εθέριουμ (πολλαπλασιάζεις με 1500ευρώ που είναι σήμερα = 14.393,04135 ευρώ κέρδος) θές δηλαδή 1+ χρόνο για να ξεπληρώσεις την αρχισκή σου αγορά....

και αν έχεις φωτοβολταικά τότε θα γλιτώσεις 1000 ευρώ σε ηλεκτρικό. 

Πού και πού παίρνεις κανένα μπόνους στο εθέριουμ οπότε υπολόγισε πως λίγο πολύ μετά απο 1 χρόνο βγάζεις κέρδος. 

Οι τιμές θα ανεβούνε στα επόμενα 3 χρόνια μετά το 4ο halving του μπιτκοιν. 

Το bitcoin and Etherium προσπαθούνε να βελτιωσουν τα δύκτιά τους για να είναι πιό κερδοφόρα και πιό οικονομικά γιατί η πολιτική της πράσσινης ενέργεια δέν τους συμφέρει. Επειδή όμως οι πολιτικοί είναι υποκριτές γιαυτό το SEC έδωσε το ελεύθερο στο Bitcoin and Etherium για να μπορέσουν να έχουν ένα προβάδισμα εναντι της Ριπλ. 

Οπότε Πιστεύω στο Bitcoin ? οχι.....

Θα επένδυα στο Bitcoin ? ναι είχα και το πούλησα (το προώριζα για απλά σιγουριά αλλά θα έχω πολλαπλάσια κέρδη με ΧΡΠ γιαυτό το πούλησα)

 Θα έκανα Mining ? ναι ίσως στο μέλον, έπρεπε ήδη να είχα αρχίσει αλλά μονο με φωτοβολταϊκά και περισσότερο απο 1 μηχάνημα

Πιστεύω σε Εθέριουμ ? ναί ....

Θα επένδυα σε Εθέριουμ ? ναι έχω μισό γιατί έκανα κάποιες αγορές σε domains και ελπίζω σε μελοντικές αγορές

Θα έκανα Μινινκγ ? ναι ίσως στο μέλον, έπρεπε ήδη να είχα αρχίσει αλλά μονο με φωτοβολταϊκά και περισσότερο απο 1 μηχάνημα

Άλλα πρότζεκτ που πιστεύω ? Stellar, FLR, ΒΑΤ, Zilliqa, VeChainThor , Chainlink. 

Hype Σίγουρα δεν είμαι γιατί δέν είμαι δημοφιλής χαρακτήρας, τα χώνω κανονικά στην Ripple Και κριτικάρω κάποιες κινήσεις/αποφάσεις και δηλώσεις τους που μου φαίνονται υποκριτικές/οξύμορες. 

Πάντως το FLR είναι σίγουρα μεγάλος αντίπαλος του Εθέριουμ όπως και το Πόλκαντοτ το οποίο θα πάει και εκείνο ψηλά γιατί θα βελτιώσει τα μειωνεκτίματα του Εθέριουμ. Όσο για το staking, έχει εδώ και 2 χρόνια που είχε γίνει γνωστό σε μικροεπενδυτές. Είχα πάει σε μία παρουσίαση αλλά δέν ήθελα να ασχοληθώ. Ήμουν ήδη απασχολημένος με το χρηματιστήριο και το κρύπτο και δέν ήθελα να μειώσω ακόμη περισσότερο τα πιόνια μου. Πάλι αντίθετα πήγα απο το diversifying αλλά πρέπει να κάνεις αποφάσεις. Και στο staking τα κέρδη μου δέν θα ήταν τόσα όσα είχα μέσα σε μερικούς μήνες απο τα κρύπτο. 

Θα επαναλάβω και πάλι, κάνουμε έρευνα απο μόνοι μας, ακούμε τους μεν και τους δε, και λαμβάνουμε αποφάσεις. 

Δέν ξέρω αν ξεκαθάρισα την θέση μου ή σε μπέρδεψα ακόμη περισσότερο. Είναι ρίσκο τα πάντα στην ζωή μας. 

High risk high gains δεν λέμε ; Γιατί νομίζεις στο προ-πό άμα παίζει μία καλή ομάδα με μία άχρηστη ομάδα, το 1-0 έχει λιγότερα κέρδη απο το 0-1 ? γιατί οι πιθανότητες να κερδίσει η άχρηστη ομάδα είναι λιγότερες οπότε το ρίσκο μεγαλύτερο αμα βάλεις 0-1. 

Τώρα όπως είπα και πρίν 2 εβδομάδες, ενώ ήξερα πως είναι pump and dump δέν πούλησα οπότε έχασα ευκαιρία +50.000 ευρώ τα οποία θα επένδυα σε μπιτκοιν και εθέριουμ BAT, ZIL. Εάν κοιτάξω τώρα τις τιμές ε τότε τα κέρδη που θα είχα θα ήταν άλλα +50,000 ευρώ... (όπως βλέπεις ήταν κακή επιλογή απληστία μου). Αυτή την πληροφορία μπορούσα να μήν την γράψω σωστα ; Θέλω να σου δείξω πως δέν μπορούμε να κάνουμε πάντα τις σωστές επιλογές. Ευκαιρίες χάνουμε κάθε λεπτό. Αλλά εκ των υστέρων όλοι μπορούμε να το παίξουμε μάγκες , πράγμα που ποτέ δέν ήμουν ούτε μου ταιριαζε. 

Για καλό και για κακό, ετοίμασε καμία βαλίτσα. Θα τα πούμε για αστακό στις Μαλδίβες, δέν ξέρω για σένα, εγώ πάντως πίνω λευκό οίνο...ειδικά πρίν τις 12:00 χαχαχαχαχα

Δές το βίντεο εδώ και θα καταλάβεις για τα 10.000-35.000 το ΧΡΠ

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FrommyAshesRRR φαίνεται ότι ασχολείσαι πολύ με το πράγμα και το ψάχνεις πολύ. Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που μας δίνεις και για τον τρόπο που το κανεις(χωρίς να μας λες πάρε χρπ θα πλουτίσετε κόβω το λαιμό μου). Και εγώ έχω αρχίσει να το ψάχνω πολύ το θέμα τον τελευταίο καιρό αν και ακόμα δεν καταλαβαίνω πολλά πολλά, ειδικά αυτά που έγραψες για ethereum και Bitcoin miner. Πάντως θα ήθελα να μας πεις πέρα από τις τιμές που αναμένεται να φτάσει το χρπ , τις δικές σου προβλέψεις για τον χρόνο που θα πάρει να φτάσει εκεί(χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι θα γίνει έτσι και ότι θα σε θάψουμε αν δεν βγει). Απλά την δίκη σου πρόβλεψη σε βάθος χρόνου. 
ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Πάνο,

Ο Αριστοτέλης είχε πεί “It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it.”

O Σέρλοκ Χόλμς είπε 'You can't even entertain the possibility that they might be right.'

Ο Littlefinger στο Game Of Thrones είπε “Don’t fight in the North or the South. Fight every battle everywhere, always, in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once. Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you’ve seen before.”

Τα πάντα ρεί ....

Paolo Coelho "In my world everything is possible and everything is relative" 

Για να μήν πάμε στο νόμο της σχετικότητας του Αϊνστάιν.

Όλα είναι πιθανά. 

Βρισκόμαστε στο πιό σημαντικό σταυροδρόμι της ανθρωπότητας και οι δυνάμεις που προσπαθούν να πιάσουν το πηδάλιο είναι πολλές και αντίθετες μεταξύ τους. Επίσης υπάρχουν και κάποιες άλλες δυνάμεις οι οποίες είναι ουδέτερες και σκοπός τους είναι πολύ ανώτερος απο τους μέν και δε. Τα συμφέροντα τους τέμνονται σε κάποια σημεία και εκεί πρέπει να κοιτάξουν να επικεντρωθούν. Οι μεν και οι δε είναι πάνω κάτω φανατικοί στις ιδέες τους και δέν βλέπουν the big picture. Απλά θέλουν να περάσει το δικό τους και να υποδουλώσουν όσους έχουν αντίθετη γνώμη με αυτούς. 

Βλέπουμε λοιπόν οτι το SEC έχει δώσει ψιλοεπισημα το οκ στο Bitcoin and Etherium και επιτέθηκε στην Ριπλ. 

Θα πρέπει να αναρωτηθούμε ποιός ο λόγος ; 

Αυτό που ξέρουμε είναι πως το 65% του Bitcoin mining είναι στην Κίνα ...  

image.png.2ef259350e53d32090f9a1669386554e.png

 

 

 

Αυτό πάει να πεί πως η Κίνα κάνει κουμάντο στο Μπίτκοιν. Πράγμα που κάνει το Μπίτκοιν "centralized" .....

Η Κίνα έχει πολύ φθηνό ηλεκτρικό οπότε έχουνε και τρελό κέρδος. Η Κίνα είναι κομμουνιστικό φασιστικό δικτατορικό αυταρχικό απάνθρωπο καθεστός. Είναι εχθρός της ανθρωπότητας και όποιος υποστιρήζει την Κίνα υποστιρήζει τα εγκλήματα του καθεστούς ενάντια στην ανθρωπότητα. 

Εάν αγοράσεις ενα μηχάνημα και συνδεθείς με τους σέρβερς της Κίνας, τότε τους υποστιρήζεις τους δίνεις το δικαίωμα να συνεχίσουν ακάθεκτοι με το έργο τους. 

Αυτό που κανείς δεν ρωτάει είναι πιός επωφελείτε απο το λύσιμο των αλγορύθμων. Για να μπορούμε να βγάλουμε κέρδος απο ένα μηχάνημα που καταναλώνει ενέργεια πάει να πεί πως κάποιος επωφελείτε. Πρέπει να υπάρχει κέρδος για να μπορέσουμε να πληρωθούμε. 

Κάποιος έχει κέρδος απο τα μηχανήματα αυτά. 

 

Βασικά θα έπρεπε να πώ για το Mining. 

Πές αγοράζεις ένα μηχάνημα. Τα ascii είναι μηχανήματα ήδη έτοιμα που τα βάζεις στο ρεύμα και ή τα ρυθμίζουν απο εκεί που τα αγόρασες είτε τα ρυθμζεις εσύ, για να συνδεθούν σε ένα σέρβερ...συνήθως κίνα.... και κάθε μπλόκ που λύνεις σε πληρώνουν για αυτά που έλυσες. Εάν τύχει να λύσεις εσύ το μπλόκ (block chain) τότε παίρνεις ένα επιπλέον μπόνους. (Αυτό ισχύει για το εθεριουμ για το μπιτκοιν δέν θυμαμαι αν ισχύ ή αν τα διάφορα pools έχουν άλλους κανόνες. Πρέπει να το ψάξω αυτό. 

 Λοιπόν, το κάθε μηχάνημα έχει την δική του ταχύτητα/δύναμη. 

Bitmain Antminer S19 Pro (110Th) Bitcoin miner αυτό έχει (110Th) τέραHesh/second

οπότε πάς σε ένα mining calculator και υπολογίζεις 

image.png.7c14391123267fdee466c00042eec6aa.png

οπότε 0,00064523/ημέρα * 365 ημέρες = 0,23550895 bitcoin τον χρόνο * 40,000ευρώ η σημερινή αξία του Bticoin = 9.420,358ευρώ τον χρόνο κέρδος. 

Εάν απο τα 9.420,358 ευρώ βγάλεις τα 6500ευρώ αγορά του Miner 

Πληρώνεις 1% αμοιβή στο pool /server που είναι συνδεδεμένο το μηχάνημα 

Πληρώνεις 3250watt * 24 ώρες * 365 μέρες = 28.470.000Watt / 1000 = 28470kilowatt * 0.22ευρώ η βατώρα = 6263ευρώ ηλεκτρικό. 

Οπότε θέλεις 2 χρόνια να δουλεύει το μηχάνημά σου για να βγάλεις κέρδος. 

Παιδιά εάν κάποιος βρεί λάθος στους υπολογισμούς παρακαλώ να μου το υποδείξει. Μακάρι να έχω λάθος κάπου....

Γιαυτό και βλέπεις πως όσοι κάνουν Mining προσπαθούν με φωτοβολταϊκά ή κλέβουν ηλεκτρικό όπως πχ σε σχολεία πανεπιστήμια νοσοκομεία κτλ..... η κατανάλωση ρεύματος 3250watt/hour και η ηχορύπανση 72ντεσιμπέλ ειναι πολύ ηψηλά....

@panosbel είπες για το ποιά είναι η δική μου άποψη. Βασικά έρπεπε εδώ και τουλάχιστον 2019 τέλη να είχαμε φτάσει τα 5 ευρώ. Δυστυχώ όμως στην Αμερική είχαμε και έχουμε φανατικούς ζηλωτές οι οποίοι ασχολούνται με την βεντέτα τους ενάντια στον Τράμπ και προσπαθούν να αντιστρέψουν τις αποφάσεις του και να τον εξεφτελίσουν επειδή επιτέθηκε στο αφεντικό τους την Κίνα. 

shame.gif

μήν ξεχνάμε πως ο Τράμπ εναντιώθηκε στην κυριαρχία της Κίνας η οποία manipulate το ψευτογουάν τους τυπώνοντας έτσι εξωπραγματικά ποσά (όχι πως η αμερική δέν κάνει το ίδιο).....

Οι δημοκράτες της αμερικής και όλου του κόσμου έκλεισαν τις βιομηχανίες μας και δώσανε λεφτά στην Κίνα για να γίνει η παραγωγός του κόσμου.

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ....και αυτό το είδαμε με τον κορονοϊό που μας απειλούσαν και μας είχαν γονατίσει επειδή απο κίνα μας έρχονται τα περισσότερα προϊόντα. 

Δέν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να εξαρτάσαι απο άλλους....

Γιαυτό όσοι είστε παντρεμένοι ή όσοι μας μεγάλωσε η μαμά, μας μεγαλώνουν μαμόθρευτους και δέν μας μαθαίνουν να προσέχουμε τον εαυτό μας. Αυτή είναι τακτική για να σε κάνουν να εξαρτάσαι απο την μαμά ή την γυναίκα σου. Και να νιώθεις πως είσαι χαμένος δίχως αυτήν. 

 Θα γυρνάει και θα σε λέει "εγώ σε πλένω σε καθαρίζω σε ταϊζω σε ντύνω, δίχως εμένα είσαι ένα τίποτα ! " 

Είναι ψυχολογικός πόλεμος/βία/εκβιασμός. 

Η ευρώπη θέλει να γυρίσει στην πράσσινη ενέργεια γιατί η Ρωσσία είναι η χώρα που μας στέλνει αέριο. Οπότε η Ρωσσία μας έχει στο χέρι. Άμα η ευρώπη ανεξαρτητοποιηθεί, θα μπορεί να κάνει μαγκιές στην Ρωσσία. 

 Η Ελλάδα πώς μας κάνει κουμάντο η Γερμανία ; γιατί δέν είμαστε ανεξάρτητοι..... αν ακούσει κανείς αυτά που έλεγε ο Γκιόλβας ή αυτά που λέει ο Καλογεράκης (τρομερός έλληνας εφευρέτης της Κρήτης) αλλά και πολλοί άλλοι, θα καταλάβετε. 

Οι Σπαρτιάτες ήταν αυτάρκης...δέν μπορεί κανείς να σε εξαναγκάσει να κάνεις κάτι επειδή σε έχει στο τσεπάκι του.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πιστεύω είναι πως τα παντα ρεί.  

Αυτό που εύχομαι είναι πως οι παρτιζάνοι και shadow regulators θα βάλουνε τους μαλάκες ζηλωτές στην θέση τους και να κάνουν τουμπεκί και να βάλουνε τα κεφάλια τους για το μέλον. 

Μπορεί ο Τράμπ να ήταν της παλιάς σχολής, όμως είχε αρκετούς που είχαν σκοπό να μπούνε μπροστά απο την Κίνα και ένας λόγος που είχε πεί πως "I dont like bitcoin" ήταν αυτός....επειδή η Κίνα το κυβερνάει..... γιαυτό και φτιάχνουνε στο Τέξας το μεγαλύτερο mining pool στον κόσμο. Για να περιορίσουν την κυριαρχία της Κίνας. 

ένα καλό πορτοφόλι μπορώ να πώ θα ήταν

10% Bitcoin

10% Etherium

10% Chainlink

60% XRP

5% BAT

5%Zil

 

 

Ευελπιστώ σε ταχύ επίλυση αλλά βλέπω οι τιμές πέφτουν οπότε το SEC ενδέχετε να μήν δέχτησε τον συμβιβασμο....πιστεύω είτε ζητάνε περισσότερα είτε χρειάζονται λίγο ακόμη για να συμαζέψουν τα σπασμένα και να μήν φανούν σάν μαλάκες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...