Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε βλεπω δυστυχώς θα το τραβήξουν μέχρι Σεπτέμβρη Οκτώβρη και η τιμή του ΧΡΠ θα την @@ σουν.....

Επεξ/σία από FromMyAshesRRR
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, FromMyAshesRRR είπε

Είπαμε βλεπω δυστυχώς θα το τραβήξουν μέχρι Σεπτέμβρη Οκτώβρη και η τιμή του ΧΡΠ θα την @@ σουν.....

Καλύτερα για να αγοράζουμε καραβιες xrp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο άποψη μου η χρονιά που θα φτάσει εκεί που του αξίζει το xrp είναι το 2023!!!είμαστε σε ένα μεταβατικό σταδιο που το χάρτινο χρήμα τελειώνει διαπαντος ......οι εξουσίες έχουν τρελλαθει γιατί γεννιέται κάτι καινούριο και ψάχνουν τρόπο να το ελεγχουν......νομίζω από χειμώνα και μετά θα πάρει πολύ τα πάνω του το xrp........και πραγματικά πιστεύω ότι το bitcoin θα ψοφισει ......όπως και το swift των τραπεζών .......και το xrp είναι εδώ και είναι ετοιμο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ερώτηση αν ειναι ασχετη παρακαλω να σβηστει.
με φορολογια τι γινεται; εχω ακουσει οτι υπαρχει φορολογιση απο υπεραξια 15% και 5% στα μερισματα στα crypto.
εσείς που εχετε κρυπτο καποια χρονια τα δηλώνετε στην φορολογικη σας δηλωση καθε χρονο; η μονο οταν πουλησετε θα πρεπει να τα δηλώσετε;
Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mpalakis είπε

Καλημερα ερώτηση αν ειναι ασχετη παρακαλω να σβηστει.
με φορολογια τι γινεται; εχω ακουσει οτι υπαρχει φορολογιση απο υπεραξια 15% και 5% στα μερισματα στα crypto.
εσείς που εχετε κρυπτο καποια χρονια τα δηλώνετε στην φορολογικη σας δηλωση καθε χρονο; η μονο οταν πουλησετε θα πρεπει να τα δηλώσετε;
Ευχαριστω.

Ο συντελεστής φορολογίας είναι 15% επί των καθαρών κερδών. Δηλαδή

 [Αξία πώλησης - (Κόστος κτίσης + τυχών προμήθεις)] x 15% 

Οποιοδήποτε κέρδος ή ζημία μπορεί να συμψηφιστεί μέσα στα επόμενα 5έτη.

Τα crypto δεν είναι μετοχές, Δεν υπάρχουν μερίσματα !! 

Και όλα τα παραπάνω ισχύουν ΜΌΝΟ αν πουλήσεις τα crypto.. αν κάνεις hodl δεν φορολογήσε μέχρι να τα πουλήσεις!!

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kanellos_p είπε

Ο συντελεστής φορολογίας είναι 15% επί των καθαρών κερδών. Δηλαδή

 [Αξία πώλησης - (Κόστος κτίσης + τυχών προμήθεις)] x 15% 

Οποιοδήποτε κέρδος ή ζημία μπορεί να συμψηφιστεί μέσα στα επόμενα 5έτη.

Τα crypto δεν είναι μετοχές, Δεν υπάρχουν μερίσματα !! 

Και όλα τα παραπάνω ισχύουν ΜΌΝΟ αν πουλήσεις τα crypto.. αν κάνεις hodl δεν φορολογήσε μέχρι να τα πουλήσεις!!

Νομίζω ότι πρέπει να δηλώσεις και τις αγορές των κρυπτονομισμάτων. Αν πχ αγόρασες το 2020 κρυπτονομίσματα αξίας πχ 1000€ και τα έχεις hodl θα πρέπει στην φορολογική δήλωση να δηλώσεις αυτό το ποσό των 1000€ γιατί αποτελεί τεκμήριο.

https://www.euro2day.gr/investments/crypto/article/2072143/pos-forologoyntai-ta-kryptonomismata-sthn-ellada.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Kanellos_p είπε

Ο συντελεστής φορολογίας είναι 15% επί των καθαρών κερδών. Δηλαδή

 [Αξία πώλησης - (Κόστος κτίσης + τυχών προμήθεις)] x 15% 

Οποιοδήποτε κέρδος ή ζημία μπορεί να συμψηφιστεί μέσα στα επόμενα 5έτη.

Τα crypto δεν είναι μετοχές, Δεν υπάρχουν μερίσματα !! 

Και όλα τα παραπάνω ισχύουν ΜΌΝΟ αν πουλήσεις τα crypto.. αν κάνεις hodl δεν φορολογήσε μέχρι να τα πουλήσεις!!

αρα τα δηλωνω εφόσον πουλησω ενα μέρος η ολα, σε ενα αρθρο που διαβασα τα βαζω  στον κωδ. 865 ως υπεραξία και να φορολογηθούν με 15%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mpalakis είπε

αρα τα δηλωνω εφόσον πουλησω ενα μέρος η ολα, σε ενα αρθρο που διαβασα τα βαζω  στον κωδ. 865 ως υπεραξία και να φορολογηθούν με 15%

Το θεμα ειναι αν μεσα στην χρονια εχεις αγορασει και εχεις πουλησει πολλες φορες..εκει τι θα δηλωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Christkg είπε

Το θεμα ειναι αν μεσα στην χρονια εχεις αγορασει και εχεις πουλησει πολλες φορες..εκει τι θα δηλωσεις;

Αυτός είναι κ ο ένας από τους 2 λόγους που έφυγα απο ρεβολουτ. 

Πρέπει να προσθέσεις το ποσοστό κέρδους στο κάθε ποσό που έβγαλες κάθε φορά και να να το δηλώσεις συνολικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FromMyAshesRRR είπε

Για μένα που είμαι εδώ από το 2017-18 δεν είναι καλό Gre

Και πολύ πιθανόν να μείνει πολύς κόσμος από δω μέσα στην ίδια κατάσταση... συμπεριλαμβάνοντας και τον εαυτό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...