Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, boulevar είπε

Δηλαδη αμα κανουν ship 1 εκ. iphone ποσο λες να στοιχισει η μεταφορα τους ανα τεμαχιο? 

Και κρουαζιερα να τα πανε τζαμπα θα τους βγει..

Κουίζ : Που είναι πιο φθήνα να στείλεις ενα κοντέινερ απο Αθήνα σε Χίο ή απο Αγγλία σε Γερμανία, τελωνιακός μου έχει πει το δεύτερο. Ελπίζω να κατάλαβες γιατι με την απάντηση που 'εδωσες αμφιβάλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, chrisspy72 είπε

Ρε είμαστε σοβαροί;;;; Με 1800€ παίρνεις λαπτοπ και πολύ καλό! Έλεος Apple 

Επισης παιρνεις και ενα παπι  η' διαμονη 6 μερες σε 5αστερο !

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Αντίο Max!

Ελα ρε συ δεν ειναι τοσο τραγικη η διαφορα για μενα παρε max  υπερτερει στα σημεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ως γνωστον φταιει η αππλ για τους ελληνικους φορους 

επισης φταιει η αππλ που στην ελλαδα υπαρχει νομος που επιβαλλει τα κινητα να ειναι ξεκλειδωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Πολλα λεφτα ρε γμτ... Παρα πολλα... οσο καλα κ να ειναι.    1000 φευγα για πλακα για ενα σκατουλι που απλα σου πεσε κ το κλες.... Νομιζω οτι η τιμολογιακη πολιτικη αυτη ειναι μεγαλο λαθος... Θα δειξει μακροπροθεσμα...

Τι να δείξει ? Δεν υπαρχει ανταγωνισμος στο οικοσυστημα της apple ...το ενα ειναι κατακερματισμενο και το αλλο θεοκλειστο με πολυ αυστηρους κανονες... Οτι και να λεει κανεις τα iphone ειναι ενα state of the art οικοσυστημα σε μια state of the art συσκευή ...  και αυτο το ξεορυν ολοι... φυσικα state of the art ειναι και το google pixel... παραυτα ..η αγορα ειναι αμειλικτη και σχολιακια του τυπου "τα ψωνια το αγοραζουν κτλ κτλ" ειναι για τα σκουπιδια...ο bussiness κοσμος το προτιμα μεχρι εσχατων ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Ελέγξτε και για άλλα προϊόντα, όχι μόνο για iPhone (πιο ακριβά και από της Ελβετίας - κλαίω χαχαχα). Γενικά κάτι περίεργο συμβαίνει σε αυτήν τη γαμημένη χώρα και όλα κοστίζουν εδώ πιο ακριβά. Τιμές με καμιά δεκαπενταριά καπέλα και κρυφούς φόρους. Μέχρι και τα έξοδα αποστολής από άλλες χώρες προς Ελλάδα συχνά είναι πιο ακριβά... π.χ. αγοράζω εξοπλισμό για ένα σπορ που κάνω από ένα γερμανικό e-shop το οποίο έχει 15 ευρώ μεταφορικά για ΟΛΕΣ τις χώρες της Ε.Ε. και ΜΟΝΟ για την Ελλάδα τα μεταφορικά είναι 45 ευρώ δηλαδή τρεις φορές πιο πάνω. Μας πηδάνε από παντού.

Εχουμε ενα απο τα υψηλοτερα ποσοστα ΦΠΑ στην ευρωπη, βαλε και αυτο που λεει ο παρακατω το οποιο υπαρχει στην Ελλαδα (ειναι ο φορος για την πειρατεια), βαλε και την λιγο υψηλοτερη φορολογια που εχουν τα καταστηματα και βγηκε η διαφορα.

1 ώρα πριν, Palp είπε

Νομίζω ότι εκτός από το μεγαλύτερο συντελεστή ΦΠΑ (πχ Αγγλία έχει 20% και Γερμανία 19%), στην Ελλάδα υπάρχουν και κάποια εξτρά για πνευματικά δικαιώματα που επιβαρύνουν περισσότερο την τιμή.

Ναι υπαρχει και ειναι φορος για την πειρατεια, τωρα σε ποιους αποδιδει αυτα τα χρηματα το κρατος δεν εχω ιδεα, μαλλον στους εκδοτικους οικους στην Ελλαδα ή θα γινεται καμια απατεωνια με ΜΚΟ και θα τα ξανατσεπωνουν πολιτικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Havik είπε

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, όσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό! Εξάλλου τα iphone απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό.

Οι ψυχολόγοι λένε κάτι διαφορετικό....

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snollygoster είπε

1. εμπειρία χρήσης

2. ιδιωτικότητα / δεν χρησιμοποιώ τα services της Google που η μπίζνα τους είναι η εξόρυξη δεδομένων

3. αναβαθμίσεις για αρκετά χρόνια

4. ποιοτικότερα apps / store

τα έγραψα ελέω διαλόγου, ξέρω μπορεί ο καθένας να προβάλει αντεπιχειρήματα, ναι το Android έχει βελτιωθεί πάρα πολύ με τα χρόνια, αλλά και πάλι στα μάτια μου το iOS δεν έχει αντίπαλο. ε αυτό το πληρώνω (και όσο πάει και πιο ακριβά)

------ τι επαθε ο απο πανω μου;

1. Όλες οι συσκευές προσφέρουν εμπειρία χρήσης - εσύ εννοείς ότι είναι πολύ καλή προφανώς. Οπότε τι σημαίνει αυτή η "καλή εμπειρία χρήσης" στην πράξη; Το σκέτο "εμπειρία χρήσης" δεν λέει κάτι.

2. Φυσικά και δεν σου προσφέρει κάτι τέτοιο και έχουν βγει αναρίθμητα σχετικά άρθρα. Ιδιωτικότητα είτε από Google είτε από Apple δεν έχεις. Δεν είναι υποκειμενικό αυτό το θέμα ούτε άποψή μου.

3. Ναι εντάξει, αλλά εγώ σε ρώτησα τι μοναδικό σου προσφέρει το λειτουργικό iOS και αυτό δεν κολλάει και τόσο σαν απάντηση. Θα κόλλαγε αν σε ρώταγα τι σου προσφέρει η Apple.

4. Ποιοτικότερα από ποια άποψη; Επίσης, θες να πεις ότι το Apple store είναι καλύτερο από το Google Play; Αν ναι, τι το καλύτερο έχει;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.ολοι ειχαμε και στο χωριο μας ios και δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτο.η ειμαστε ολοι χρηματιστες στην ελλαδα και δεν μπορουμε να παρουμε τα mail μας απο αλλα τηλεφωνα πιο φθηνα;; ο καθενας αγοραζει αυτο που αγαπαει και φτανει η τσεπη του. Αλλα αν αγοραζεις iphone για μα μπεις στο face και στο viber  που συναντω στους δρομους ναι πρεπει να τα παρουμε ολοι μας χρειαζονται.Ειναι μοναδικη η εμπειρια χρησης και δεν γινεται με αλλο κινητο.χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisspy72 είπε

Ρε είμαστε σοβαροί;;;; Με 1800€ παίρνεις λαπτοπ και πολύ καλό! Έλεος Apple 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το λαπτοπ είναι πιο σημαντικό από το smartphone για τον μέσο χρήστη;  Η συσκευή που προσφέρει περισσότερη αξία στον μέσο καταναλωτή θα καταλήξει να είναι και η πιο ακριβή. 

Με 1800 παίρνεις 3 καλά λαπτοπ και 1 καλό Android.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, markoliaz είπε

το iphone δεν ειναι ακριβο, θυμαμαι εποχες 1997-2001 υπηρχαν μοντελα nokia παντοφλες τοτε με 300.000 δραχμες...απλα τοτε ηταν αλλιως και η οικονομια της χωρας..τα εχετε ξεχασει...ναι για τα σημερινα δεδομενα της χωρας μας ειναι ακριβο..αλλα ουσιαστικα ΔΕΝ ειναι ακριβο...ναι ξερω σας εκαψα τον εγκεφαλο..........αλλα υπαρχει μια δοση αληθειας σε αυτο που ειπα!!!! :)

Δεν έχει σημασία ποια είναι η οικονομία της χώρας για να είναι κάτι ακριβό. Εκτός κι αν μιλάμε για την Ελβετία ή για εξαιρέσεις με μισθούς και μεγάλες εταιρείες που διαχειρίζονται παρά πολλά χρηματα. Για έναν μέσο καταναλωτή όπου κι αν βρίσκεται η τιμή ~1500€ για ένα κινητό είναι υπέρ αρκετά ειδικά αν μιλάμε για ετήσια αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, JcD είπε

Γιατί τονίζεται στα ΜΜΕ ότι είναι αδιάβροχα? Είναι τα πρώτα αδιάβροχα iPhone?

Η διαφημιση εχει ορια και "γιατι";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, efo355 είπε

Προσωπικά και σε τιμές ΗΠΑ να μου τα δίνανε δεν θα αγόραζα όχι γιατί δεν είναι καλά. Είναι και παραειναι απλά δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για smartphone. Είναι overkill για τη χρήση μου. Με αυτα τα λεφτά θα αγόραζα ένα καλό λάπτοπ.

Με αυτά τα λεφτά αγοράζεις γκαρσονιέρα στα κάτω Πατήσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikcrf είπε

Κουίζ : Που είναι πιο φθήνα να στείλεις ενα κοντέινερ απο Αθήνα σε Χίο ή απο Αγγλία σε Γερμανία, τελωνιακός μου έχει πει το δεύτερο. Ελπίζω να κατάλαβες γιατι με την απάντηση που 'εδωσες αμφιβάλλω.

Ποιος σου ειπε οτι ειναι ακριβοτερα απο αγγλια-γερμανια? Εγω λεω οτι η τιμη του iPhone δεν καθοριζεται στα μεταφορικα τοσο οσο νομιζουν μερικοι. Δεν χρειαζεται τελωνειο για να περασεις κατι μεσα στην Ευρωπη ποσο μαλλον μεσα στην Ελλαδα. Γιατι νομιζεις οτι ξερει αυτος ο φιλος σου? Εχει εισαγει ποτε συγκεκριμενα iPhone απο Apple στην istorm και ξερει ποσο στοιχιζει το τεμαχιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...