Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, st2 είπε

1 χρονο ειναι ετσι
και ακόμα 2 σίγουρα...

Ναι μεν το χρονικό διάστημα δεν είναι μεγάλο αλλά η αλμύρα περνάει μέσα στο μπετό καθημερινά. Ιδίως οι οριζόντιες επιφάνειες διαβρώνονται περισσότερο. Αλλά το κόστος αντιμετώπισης δεν είναι αμελητέο κι αφού υπάρχει δικαστική διαμάχη κανείς δε θα θέλει να το αναλάβει. Μάλλον ξεχάστε το μέχρι να τελεσιδικήσει το ζήτημα. Μπλέξατε, δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Ναι μεν το χρονικό διάστημα δεν είναι μεγάλο αλλά η αλμύρα περνάει μέσα στο μπετό καθημερινά. Ιδίως οι οριζόντιες επιφάνειες διαβρώνονται περισσότερο. Αλλά το κόστος αντιμετώπισης δεν είναι αμελητέο κι αφού υπάρχει δικαστική διαμάχη κανείς δε θα θέλει να το αναλάβει. Μάλλον ξεχάστε το μέχρι να τελεσιδικήσει το ζήτημα. Μπλέξατε, δυστυχώς...

ειχαμε σκοπο να το αναλαβουμε το κόστος

δεν υπάρχει εμφανής διάβρωση
ούτε έχει κουφωμένα μπετά

απλά θέλουμε να το κρατήσουμε σε καλή κατάσταση και δεν ξέρουμε τι υλικό πάει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ξεκολλήσω κ να βγάλω τον παλιό νιπτήρα αλλά ενώ έχουν αφαιρεθεί τα στριφώνια που τον κρατάνε, έχει χρησιμοποιηθεί σιλικόνη στην "πλάτη" του, η οποία τον κρατάει πολύ δυνατά. Πρέπει με κάποιο τρόπο να την αφαιρέσω, δεν θέλω να τον σπάσω.
Η σκέψη μου είναι είτε ένα μάτσο κλωστές ή κάποιο πολύ λεπτό σύρμα, να συρθούν πίσω από το νιπτήρα, ανάμεσα σε αυτόν κ τα πλακάκια, με σκοπό να καταφέρω να κόψω τη σιλικόνη... συμφωνείτε ή έχετε καμία άλλη ιδέα;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, st2 είπε

ειχαμε σκοπο να το αναλαβουμε το κόστος

δεν υπάρχει εμφανής διάβρωση
ούτε έχει κουφωμένα μπετά

απλά θέλουμε να το κρατήσουμε σε καλή κατάσταση και δεν ξέρουμε τι υλικό πάει

 

Τα ιόντα χλωρίου και η ενανθράκωση του μπετου δεν φαίνονται με γυμνό μάτι, θα πάρει χρόνια να δείτε τη ζημιά . Ο μηχανικός θα πάρει "καροτο" και θα κάνει τις αναλύσεις του. Μιλήστε με έμπειρο πολιτικό μηχανικό, να μην είναι της διεκπεραίωσης δηλαδή. Θα σας πει τι πρέπει να γίνει και βλέπετε.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θέλω να ξεκολλήσω κ να βγάλω τον παλιό νιπτήρα αλλά ενώ έχουν αφαιρεθεί τα στριφώνια που τον κρατάνε, έχει χρησιμοποιηθεί σιλικόνη στην "πλάτη" του, η οποία τον κρατάει πολύ δυνατά. Πρέπει με κάποιο τρόπο να την αφαιρέσω, δεν θέλω να τον σπάσω.
Η σκέψη μου είναι είτε ένα μάτσο κλωστές ή κάποιο πολύ λεπτό σύρμα, να συρθούν πίσω από το νιπτήρα, ανάμεσα σε αυτόν κ τα πλακάκια, με σκοπό να καταφέρω να κόψω τη σιλικόνη... συμφωνείτε ή έχετε καμία άλλη ιδέα;

Ζέσταμα και φαλτσέτα γνωρίζω εγώ.

Αν θες να δοκιμάσεις αυτό που λες, προσπάθησε με πετονιά καλύτερα που είναι ανθεκτική 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Θέλω να ξεκολλήσω κ να βγάλω τον παλιό νιπτήρα αλλά ενώ έχουν αφαιρεθεί τα στριφώνια που τον κρατάνε, έχει χρησιμοποιηθεί σιλικόνη στην "πλάτη" του, η οποία τον κρατάει πολύ δυνατά. Πρέπει με κάποιο τρόπο να την αφαιρέσω, δεν θέλω να τον σπάσω.
Η σκέψη μου είναι είτε ένα μάτσο κλωστές ή κάποιο πολύ λεπτό σύρμα, να συρθούν πίσω από το νιπτήρα, ανάμεσα σε αυτόν κ τα πλακάκια, με σκοπό να καταφέρω να κόψω τη σιλικόνη... συμφωνείτε ή έχετε καμία άλλη ιδέα;

Μπόλικο οινόπνευμα και πετονιά. Αν σου δίνει χέρι δοκίμασε και με φαλτσέτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, st2 είπε

ειχαμε σκοπο να το αναλαβουμε το κόστος

δεν υπάρχει εμφανής διάβρωση
ούτε έχει κουφωμένα μπετά

απλά θέλουμε να το κρατήσουμε σε καλή κατάσταση και δεν ξέρουμε τι υλικό πάει

 

Ρώτησε μηχανικό καλύτερα, αλλά ένας χρόνος και 1000 μέτρα απόσταση για μένα δεν είναι ανησυχητικά.

11 ώρες πριν, zoranb είπε

Θέλω να ξεκολλήσω κ να βγάλω τον παλιό νιπτήρα αλλά ενώ έχουν αφαιρεθεί τα στριφώνια που τον κρατάνε, έχει χρησιμοποιηθεί σιλικόνη στην "πλάτη" του, η οποία τον κρατάει πολύ δυνατά. Πρέπει με κάποιο τρόπο να την αφαιρέσω, δεν θέλω να τον σπάσω.
Η σκέψη μου είναι είτε ένα μάτσο κλωστές ή κάποιο πολύ λεπτό σύρμα, να συρθούν πίσω από το νιπτήρα, ανάμεσα σε αυτόν κ τα πλακάκια, με σκοπό να καταφέρω να κόψω τη σιλικόνη... συμφωνείτε ή έχετε καμία άλλη ιδέα;

Δοκίμασες να κόψεις αρχικά στην περίμετρο του και σε βάθος όσο φτάνει ένα πριόνι πχ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, st2 είπε

ειχαμε σκοπο να το αναλαβουμε το κόστος

δεν υπάρχει εμφανής διάβρωση
ούτε έχει κουφωμένα μπετά

απλά θέλουμε να το κρατήσουμε σε καλή κατάσταση και δεν ξέρουμε τι υλικό πάει

 

Μίλα με abolin με τον Προκόπη Περδίκη είναι expert σε τέτοιου είδους εφαρμογές. Αν και προσωπικά δεν βλέπω σοβαρό λόγο ανησυχίας βάσει απόστασης και χρόνου κατασκευής, αν νομίζετε όμως ότι μπορεί να μείνει και μια 20ετία έτσι, καλύτερο το προλαμβάνειν του θεραπεύειν.

http://www.abolinco.com/gr/products_details.php?id=46&tid=5&mid=4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, st2 είπε

Υπάρχει μια οικοδομή 1000μ από την θάλασσα, όπου έγιναν όλα τα μπετά και έχει μείνει εκεί, γιατί πέθανε ο ιδιοκτήτης και οι κληρονόμοι τσακώνομαστε.

Ο θείος μου και εγώ που είμαστε  εκ των κληρονόμων φοβόμαστε λόγω της θάλασσας για διαβρωση.

Υπαρχει κάτι που να βάψουμε τα μπετά για προστασία; Άστάρι ίσως;

Δεν υπάρχει λόγος να μπείτε σε τέτοια διαδικασία. Το πρόβλημα δεν είναι η διάβρωση του μπετού αλλά του οπλισμού. Στατικά προβλήματα κλπ δεν θα υπάρξουν αν το σπίτι προχωρήσει μέσα στην πενταετία και η αρχική του κατασκευή είναι σωστή.

Είναι καλό να γνωρίζετε οτι τα σίδερα του οπλισμού σε τέτοιες αποστάσεις απο τη θάλασσα θέλουν επισκευή κατά τόπους ανα 10/15 χρόνια συνήθως.

Καλύτερα τα χρήματα που θα δίνατε για αυτή την "προστασία" να τα δώσετε για να ξεμπερδέψετε το κληρονομικό ζήτημα πιο γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !
Είχα την ιδέα να αγοράσω σπρέι για να βάψω τις γλάστρες μου. Είναι πλαστικές, οπότε διάλεξα σπρέι κατάλληλα.

Έβαψα 3 μέχρι στιγμής (έχω αρκετές ακόμη) και παρατήρησα ότι κάνουν "σταγόνες", σα να έχει παραπάνω υλικό και να κυλάει προς τα κάτω, με αποτέλεσμα να μη φαίνεται ωραίο στο τελος. Αν κάποιος γνωρίζει, έχει εμπειρία και καταλαβαίνει  τι λάθος μπορεί να κανω θα το εκτιμούσα πολύ αν μου πρότεινε κάτι. 😊 Επίσης όταν βάφεις με σπρέι το περνάς και δεύτερη φορα;

Ps: Προσπαθω να το κάνω από συγκεκριμένη απόσταση, δε νομίζω να θέλει πιο κοντινή.

Ps2: Μη με κράξετε, προσπαθώ να μάθω. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MissArrow είπε

Καλησπέρα !
Είχα την ιδέα να αγοράσω σπρέι για να βάψω τις γλάστρες μου. Είναι πλαστικές, οπότε διάλεξα σπρέι κατάλληλα.

Έβαψα 3 μέχρι στιγμής (έχω αρκετές ακόμη) και παρατήρησα ότι κάνουν "σταγόνες", σα να έχει παραπάνω υλικό και να κυλάει προς τα κάτω, με αποτέλεσμα να μη φαίνεται ωραίο στο τελος. Αν κάποιος γνωρίζει, έχει εμπειρία και καταλαβαίνει  τι λάθος μπορεί να κανω θα το εκτιμούσα πολύ αν μου πρότεινε κάτι. 😊 Επίσης όταν βάφεις με σπρέι το περνάς και δεύτερη φορα;

Ps: Προσπαθω να το κάνω από συγκεκριμένη απόσταση, δε νομίζω να θέλει πιο κοντινή.

Ps2: Μη με κράξετε, προσπαθώ να μάθω. 😁

Δοκίμασε μικρότερη ποσότητα με περισσότερες επαναλήψεις και δώσε ενδιάμεσα χρόνο να στεγνώσει το κάθε χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MissArrow είπε

και παρατήρησα ότι κάνουν "σταγόνες", σα να έχει παραπάνω υλικό και να κυλάει προς τα κάτω, με αποτέλεσμα να μη φαίνεται ωραίο στο τελος.

Μπορει να ειναι και θεμα σπρέι, μερικα εχουν χαλια ακροφισιο και μαζεύουν το χρώμα και μετα ειναι σαν να το φτυνουν.. Γενικα δεν ειμαι οπαδός των σπρέι, πρεπει αν ειναι πολυ καλης ποιοτητας, προτιμώ το πιστόλι, αλλα στην θεση σου εφόσον ειναι και εύκολη η επιφάνεια θα τις εβαφα με ενα μικρο ρολακι. Τα ονομάζουμε "ταμπόν"  Αλλα δοκιμασε και αυτο που ειπε ο φιλος @Doubt παραπανω.

43 λεπτά πριν, MissArrow είπε

Επίσης όταν βάφεις με σπρέι το περνάς και δεύτερη φορα;

Ναι θέλει 2 "χεριά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, CorsarioJoao είπε

Το πρόβλημα δεν είναι η διάβρωση του μπετού αλλά του οπλισμού.

ναι αυτό εννοούσα
ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Doubt said:

Ρώτησε μηχανικό καλύτερα, αλλά ένας χρόνος και 1000 μέτρα απόσταση για μένα δεν είναι ανησυχητικά.

Δοκίμασες να κόψεις αρχικά στην περίμετρο του και σε βάθος όσο φτάνει ένα πριόνι πχ;

Βέβαια, μέχρι κ λάμα σιδεροπρίονου προσπάθησα να βάλω αλλά δεν χωρούσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να περάσω ένα διαχωριστικό τζαμι ντουζιέρας αλλά η αντιριδα για επιπλέον στήριξη μου βγαίνει στο παράθυρο. Ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω το εξάρτημα της φωτογραφίας για στήριξη από το ταβάνι;

IMG_9152.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...