Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, infini είπε

Δηλαδή να περάσω τους αρμούς με κάποιο υλικό σαν αυτά;
https://www.skroutz.gr/c/2829/monotika_steganotika_ylika.html

Να μην κάνεις τίποτα προτού απευθυνθείς σε έμπειρο μηχανικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Να μην κάνεις τίποτα προτού απευθυνθείς σε έμπειρο μηχανικό.

Αν ήταν να απευθυνόμαστε σε μηχανικό δεν θα γράφαμε στο forum. Ρώτησα για προτεινόμενες λύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2024 στις 5:30 ΜΜ, BigBlack είπε

Σόρυ που θα είμαι ωμός, αλλά με μεμβράνες, σάλιο και σπιρτόξυλα δε γίνεται μόνωση. Δεν είμαστε στο star trek να βάζει ο άλλος ένα δυναμικό πεδίο και απέξω να είναι το κενό του διαστήματος. Τα μονωτικά υλικά είναι συγκεκριμένα και θέλουν ικανό πάχος για να δουλέψουν. Το πιό απλό και δόκιμο είναι ο πετροβάμβακας με γυψοσανίδα και μάλιστα διπλή, από 5 εκατοστά πάχος πετροβάμβακα και πάνω.

Πείσε το γείτονα να κάνει κι αυτός το ίδιο από τη μεριά του και μην ακούς παραμύθια για μονωτικές μπογιές και μεμβράνες.

Αν ο πετροβάμβακας συμπιεστεί χάνει καθόλου ως προς την ηχομόνωση; Πχ να γίνει 2-3 εκ αντί για 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Αν ο πετροβάμβακας συμπιεστεί χάνει καθόλου ως προς την ηχομόνωση; Πχ να γίνει 2-3 εκ αντί για 5.

Φυσικά θα μειωθεϊ αντίστοιχα  η ηχομονωτική του ικανότητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, infini είπε

Αν ήταν να απευθυνόμαστε σε μηχανικό δεν θα γράφαμε στο forum. Ρώτησα για προτεινόμενες λύσεις

Μωρέ καλά το λες, αλλά σε τέτοια θέματα θα ακούσεις πολλά παπατζιλίκια και οδηγίες που δεν θα κάνουν απολύτως τίποτα και μπορεί να τα κάνουν και χειρότερα. Αν δεν έρθει έμπειρος μηχανικός από κοντά να κάνει αυτοψία και διάγνωση του προβλήματος, υπάρχει κίνδυνος να πετάξεις λεφτά και να μην κάνεις και τίποτα. 

Λένε άλλοι πχ γιατί μπάζει, αφού έχει πλακάκι. Άλλοι, γιατί μπάζει, το μπετόν έπρεπε να είναι στεγανό. Ούτε το μπετό είναι στεγανό, ούτε το πλακάκι έχει το ρόλο στεγανοποίησης.
Το πιο σημαντικό είναι να υπάρχουν κλίσεις να μην κρατάει πουθενά νερό και να το διώχνει γρήγορα προς τις υδρορροές. 
Μετά μελετάται η κατάλληλη υγρομόνωση και αν χρειάζεται κάποια περαιτέρω εργασία ή όχι. 
Για εμένα καθώς τώρα ψιλοτελειώνει η περίοδος των βροχών μην κάνεις τίποτα τώρα, γιατί η πλάκα σου έχει γίνει σφουγγάρι και έχει κλείσει μέσα όλη την υγρασία. Αν πας και κλείσεις τώρα με hyperdesmo κλπ σε ένα μήνα θα το δεις γεμάτο μπιμπίκια και φουσκάλες από την πίεση των υδρατμών από κάτω. Άστη να στεγνώσει και προς το τέλος του καλοκαιριού θα κάνεις ότι είναι να κάνεις, προτού αρχίσουν οι βροχές. 
Φέρε μέχρι τότε 2-3 συνεργεία και κανένα μηχανικό, να σου πούνε κι αυτοί λύσεις και να πάρεις προσφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη έχει μπιμπίκια και φουσκάλες όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Η βεράντα έχει κλίση να φεύγουν τα νερά. Στην φωτογραφία με το πλακάκι το νερό λιμνάζει, που σημαίνει οτι δεν έχει σωστά η τοποθέτηση, επίσης και στο ταβάνι οι εργασίες μάλλον δεν έγιναν όπως έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, infini είπε

Ήδη έχει μπιμπίκια και φουσκάλες όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Η βεράντα έχει κλίση να φεύγουν τα νερά. Στην φωτογραφία με το πλακάκι το νερό λιμνάζει, που σημαίνει οτι δεν έχει σωστά η τοποθέτηση, επίσης και στο ταβάνι οι εργασίες μάλλον δεν έγιναν όπως έπρεπε.

Ξήλωμα κι από την αρχή σωστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ξήλωμα κι από την αρχή σωστά.

Κι οπωσδήποτε κάτω από το πλακάκι αδιαβροχοποίηση του μπετού με κρυσταλλοποιητή μάζας μπετού (τύπου penetron) για σιγουριά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια οικοδομή 1000μ από την θάλασσα, όπου έγιναν όλα τα μπετά και έχει μείνει εκεί, γιατί πέθανε ο ιδιοκτήτης και οι κληρονόμοι τσακώνομαστε.

Ο θείος μου και εγώ που είμαστε  εκ των κληρονόμων φοβόμαστε λόγω της θάλασσας για διαβρωση.

Υπαρχει κάτι που να βάψουμε τα μπετά για προστασία; Άστάρι ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, st2 είπε

Υπάρχει μια οικοδομή 1000μ από την θάλασσα, όπου έγιναν όλα τα μπετά και έχει μείνει εκεί, γιατί πέθανε ο ιδιοκτήτης και οι κληρονόμοι τσακώνομαστε.

Ο θείος μου και εγώ που είμαστε  εκ των κληρονόμων φοβόμαστε λόγω της θάλασσας για διαβρωση.

Υπαρχει κάτι που να βάψουμε τα μπετά για προστασία; Άστάρι ίσως;

Φυσικά και θα υπάρχει διάβρωση. Χρειάζεται αυτοψία μηχανικού για να προσδιοριστει ο βαθμός της και να προταθούν λύσεις. Οι μπογιές και τα αστάρια δυστυχώς δεν θα βοηθήσουν σε κάτι, τζάμπα κόπος και έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, st2 είπε

Υπάρχει μια οικοδομή 1000μ από την θάλασσα, όπου έγιναν όλα τα μπετά και έχει μείνει εκεί, γιατί πέθανε ο ιδιοκτήτης και οι κληρονόμοι τσακώνομαστε.

Ο θείος μου και εγώ που είμαστε  εκ των κληρονόμων φοβόμαστε λόγω της θάλασσας για διαβρωση.

Υπαρχει κάτι που να βάψουμε τα μπετά για προστασία; Άστάρι ίσως;

Υπάρχουν ειδικα χρώματα για αυτη την δουλεια, αλλα ειναι αφενός ακριβά και αφετέρου δεν ξερω κατα ποσο θα κανουν δουλεια στα 1000μ απο την θαλασσα.
Συμφωνώ και εγω με τον @BigBlack πρεπει να γίνει έλεγχος κτηρίου απο μηχανικό.
Για ποσο καιρο εχεις σκοπο να μείνει το κτήριο στα μπετά ακομα? Η και για να το θεσω αλλιως ποσα χρονια εχει μείνει ετσι ?

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Υπάρχουν ειδικα χρώματα για αυτη την δουλεια, αλλα ειναι αφενός ακριβά και αφετέρου δεν ξερω κατα ποσο θα κανουν δουλεια στα 1000μ απο την θαλασσα.
Για ποσο καιρο εχεις σκοπο να μείνει το κτήριο στα μπετά ακομα? Η και για να το θεσω αλλιως ποσα χρονια εχει μείνει ετσι ?

 

1 χρονο ειναι ετσι
και ακόμα 2 σίγουρα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, st2 είπε

1 χρονο ειναι ετσι
και ακόμα 2 σίγουρα...

Δεν ειναι πολυ το διάστημα, αλλα καλο ειναι να ρωτήσεις εναν μηχανικό πρωτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...