Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Finn είπε

Προσπαθώ να περάσω ένα διαχωριστικό τζαμι ντουζιέρας αλλά η αντιριδα για επιπλέον στήριξη μου βγαίνει στο παράθυρο. Ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω το εξάρτημα της φωτογραφίας για στήριξη από το ταβάνι;

IMG_9152.jpeg

Καλημέρα, στα είδη κιγκαλερίας , θα το βρεις ανετα σαν γωνια για γυάλινο ραφάκι , αν θες να το πιασεις απο το τζάμι.

Οπως και να έχει , υπάρχει μεγάλη γκάμα απο αυτά όπου είναι ρυθμιζόμενα για διάφορα μεγέθη αρα θα βρείς και αυτό που θα σου ταιριάζει. 

Στα μεγάλα DIY καταστήματα αλλα ακόμα και σε κάποια μαγαζιά όπου έχουν απο χρώματα - εργαλεία κοκ

Καλές κατασκευές 

 

για καμια ιδεα δες εδω:

https://www.google.com/search?q=βάση+γυαλινου+ραφιου&oq=βάση+γυαλινου+ραφιου&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIHCAEQIRifBdIBCTE1NTkwajBqN6gCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Επεξ/σία από 360city
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 minutes ago, 360city said:

Καλημέρα, στα είδη κιγκαλερίας , θα το βρεις ανετα σαν γωνια για γυάλινο ραφάκι , αν θες να το πιασεις απο το τζάμι.

Οπως και να έχει , υπάρχει μεγάλη γκάμα απο αυτά όπου είναι ρυθμιζόμενα για διάφορα μεγέθη αρα θα βρείς και αυτό που θα σου ταιριάζει. 

Στα μεγάλα DIY καταστήματα αλλα ακόμα και σε κάποια μαγαζιά όπου έχουν απο χρώματα - εργαλεία κοκ

Καλές κατασκευές 

 

για καμια ιδεα δες εδω:

https://www.google.com/search?q=βάση+γυαλινου+ραφιου&oq=βάση+γυαλινου+ραφιου&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIHCAEQIRifBdIBCTE1NTkwajBqN6gCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Ευχαριστώ πολύ! Απ' ότι είδα παπαγαλάκι κρυστάλλων λέγεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Finn είπε

Ευχαριστώ πολύ! Απ' ότι είδα παπαγαλάκι κρυστάλλων λέγεται!

Από εκεί που πήρες το τζάμι λογικά έχουν. Τα ίδια χρησιμοποιούν και αυτοί κατά την εγκατάσταση.

Δεν είναι τα ίδια με τις γωνίες για ράφια αλλά παρόμοια. Το τζάμι σου είναι πολύ πιο παχύ.

Επίσης υπάρχουν και με βραχίονα αφού τις πιο πολλές φορές το τζάμι δεν φτάνει μέχρι την οροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, SeNNinhA said:

Από εκεί που πήρες το τζάμι λογικά έχουν. Τα ίδια χρησιμοποιούν και αυτοί κατά την εγκατάσταση.

Δεν είναι τα ίδια με τις γωνίες για ράφια αλλά παρόμοια. Το τζάμι σου είναι πολύ πιο παχύ.

Επίσης υπάρχουν και με βραχίονα αφού τις πιο πολλές φορές το τζάμι δεν φτάνει μέχρι την οροφή.

Τον ψάχνω και δε τον βρίσκω τον τζαμτζη είναι το θέμα. Βρήκα και αυτό βέβαια: image.jpeg.62b6dc5bf43847f32044cd9a6bea4baf.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Finn είπε

Τον ψάχνω και δε τον βρίσκω τον τζαμτζη είναι το θέμα. Βρήκα και αυτό βέβαια: image.jpeg.62b6dc5bf43847f32044cd9a6bea4baf.jpeg

Εχει πάρα πολλά.

Θα κοιτάξεις εκεί που έχουν ανοξείδωτα και αλουμίνια και πόμολα κλπ. Επίσης σε όλους όσους κατασκευαζουν ή τοποθετουν triplex τζάμια ή διαχωριστικά κλπ. Σε είδη υγειινης με διαχωριστικά επίσης.

Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις ότι θέλεις. Ακομη και το Praktiker παίζει να έχει.

Στηρίγματα γυαλιού ανοξείδωτα και αλουμινίου τσέκαρε.

Πχ

https://nossis.gr/product-category/αποστάτες-στηρίγματα/

https://nossis.gr/product/124-στηριγμα-γυαλιου-για-κουπαστη-και-γι/

Όλα αυτά πρέπει να έχουν κάποιο λάστιχο στο εσωτερικό τους.

Και στο σκεουτζ θα βρεις

https://www.skroutz.gr/s/34852506/Stirigma-tzamion-isio-10mm-Satine-304-DL62-7.html

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Finn είπε

Τον ψάχνω και δε τον βρίσκω τον τζαμτζη είναι το θέμα. Βρήκα και αυτό βέβαια: image.jpeg.62b6dc5bf43847f32044cd9a6bea4baf.jpeg

Άσχετο. Δε ξέρω που θα βρεις ο φίλος από πάνω πιστεύω ότι σε κάλυψε απόλυτα. 

Εγω έγραψα γιατί γέλασα με το τζαμτζη, δε το έχω ξανακουσει αλλά πολύ καλό. Χαχαχα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, troi.g said:

Άσχετο. Δε ξέρω που θα βρεις ο φίλος από πάνω πιστεύω ότι σε κάλυψε απόλυτα. 

Εγω έγραψα γιατί γέλασα με το τζαμτζη, δε το έχω ξανακουσει αλλά πολύ καλό. Χαχαχα 

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις! Δε ξέρω πως λέγεται νότια Ελλάδα, εδώ πάνω τζαμτζή τον ξέρουμε. 😂

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Finn είπε

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις! Δε ξέρω πως λέγεται νότια Ελλάδα, εδώ πάνω τζαμτζή τον ξέρουμε. 😂

Τζαμάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μόνωση ταράτσας τι να βάλω, διογκωμένη ή εξηλασμένη πολυστερίνη, eps ή xps? Ο μάστορας προτείνει εξηλασμένη αλλά αφενός το κόστος να αρκετά υψηλότερο αφετέρου τα περισσότερα κείμενα που βρήκα online προτείνουν τη διογκωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, taskon είπε

Για μόνωση ταράτσας τι να βάλω, διογκωμένη ή εξηλασμένη πολυστερίνη, eps ή xps? Ο μάστορας προτείνει εξηλασμένη αλλά αφενός το κόστος να αρκετά υψηλότερο αφετέρου τα περισσότερα κείμενα που βρήκα online προτείνουν τη διογκωμένη.

Εξηλασμένη. Μικρότερη απορρόφηση νερού, μεγαλύτερη αντοχή σε στατικά φορτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, taskon είπε

Για μόνωση ταράτσας τι να βάλω, διογκωμένη ή εξηλασμένη πολυστερίνη, eps ή xps? Ο μάστορας προτείνει εξηλασμένη αλλά αφενός το κόστος να αρκετά υψηλότερο αφετέρου τα περισσότερα κείμενα που βρήκα online προτείνουν τη διογκωμένη.

Εξηλασμένη. Αν δεις fibran etics από κοντά δεν θα πιστεύεις πόσο σκληρό κι ανθεκτικό είναι. Πατάς πάνω του κανονικά και δεν καταλαβαίνει τίποτα, καμία σχέση με το φελιζόλ που ξέρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/03/2024 at 20:07, zoranb said:

Θέλω να ξεκολλήσω κ να βγάλω τον παλιό νιπτήρα αλλά ενώ έχουν αφαιρεθεί τα στριφώνια που τον κρατάνε, έχει χρησιμοποιηθεί σιλικόνη στην "πλάτη" του, η οποία τον κρατάει πολύ δυνατά. Πρέπει με κάποιο τρόπο να την αφαιρέσω, δεν θέλω να τον σπάσω.
Η σκέψη μου είναι είτε ένα μάτσο κλωστές ή κάποιο πολύ λεπτό σύρμα, να συρθούν πίσω από το νιπτήρα, ανάμεσα σε αυτόν κ τα πλακάκια, με σκοπό να καταφέρω να κόψω τη σιλικόνη... συμφωνείτε ή έχετε καμία άλλη ιδέα;

Τελικά τα κατάφερα με πολύ ζόρισμα να ξεκολλήσω το νιπτήρα... ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Τώρα ένα θέμα είναι τα ΟΥΠΑ που έμειναν. Εοειδή κοντά τους θα γίνουν οι νέες τρύπες, να τα βγάλω κ να κλείσω τις τρύπες... με τί... Ρητίνη, Τσιμέντο, κάτι άλλο; Τί γνώμη έχετε;

ούπα-στριφωνού.jpg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zoranb είπε

Τελικά τα κατάφερα με πολύ ζόρισμα να ξεκολλήσω το νιπτήρα... ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Τώρα ένα θέμα είναι τα ΟΥΠΑ που έμειναν. Εοειδή κοντά τους θα γίνουν οι νέες τρύπες, να τα βγάλω κ να κλείσω τις τρύπες... με τί... Ρητίνη, Τσιμέντο, κάτι άλλο; Τί γνώμη έχετε;

ούπα-στριφωνού.jpg

αφου θα ανοίξεις άλλες κοντά δεν θα καλυφθουν απο το νέο ότινάναι που θα βάλεις;

Εγώ σιλικόνη θα έβαζα αν έβαζα κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Ukforthemoment said:

αφου θα ανοίξεις άλλες κοντά δεν θα καλυφθουν απο το νέο ότινάναι που θα βάλεις;

Εγώ σιλικόνη θα έβαζα αν έβαζα κάτι.

Δεν το λέω για το εμφανισιακό θέμα, φυσικά κ θα καλυφθούν. Ρωτάω με τι να τις κλείσω, γιατί οι νέες τρύπες θα γίνουν πολύ κοντά στις παλιές, περίπου στο εκατοστό, κ υπάρχει φόβος να υποχωρήσουν τα τοιχώματά τους.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...