Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nextsak είπε

Kαλημερα,

μια ερώτηση όσον άφορα τον ασύρματο έλεγχο του θερμοσίφωνα, όπως αναφέρετε πιο πίσω.

Εχω κάνει την σύνδεση που φαίνεται στη φωτογραφία στο πατάρι μεταξύ του θερμοσίφωνα και του καλωδίου που έρχεται από τον πινακα.

(δεν τα έβαλα στον πινάκα γιατί έχει παλιές βιομηχανικές ασφάλειες και δεν ταιριάζουν οι νέες)

IMG_0136.jpg.79c3d4619196aaf0a201639fc259fa7f.jpg

Επειδη όμως ο χρονοδιακόπτης δεν βολεύει μιας και είναι ημερήσιος θα ήθελα να μπορώ να το ελέγχω ασύρματα με τη λύση που πρότειναν πιο πίσω μέσω Broadlink sc1.

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-sc1-wi-fi/

H ερώτηση μου είναι αν πρέπει να το συνδέσω πριν η μετά το κουτάκι που έχω βάλει;

Υποθετω ότι θα πρέπει μετά το κουτί, άλλα επειδή είμαι άσχετος είπα να ρωτήσω μη κάνω καμιά μ...ία!!

Μηπως θα έπρεπε να πάω σε 

https://www.eurostores.gr/sonoff-pow-r2-15a-3300w-wifi-wireless-remote-control-switch-power-monitor-current-tester-for-smart-home/

επειδή βλέπω ότι κάνει για 16α ασφάλεια;

Το sonoff θα αντικαταστήσει το διακόπτη Hager αριστερά. Τώρα το Hager είναι συνδεδεμένο στο ρελέ δίπλα του. Στις επαφές του ρελέ που τώρα είναι το Hager θα συνδέσεις την έξοδο του sonoff και θα είσαι λογικά οκ. Μην σε νοιάζουν τα Α το φορτίο δεν περνάει από εκεί άρα δεν υπάρχει θέμα με τα 16Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eυχαριστω, άλλα έλεγα να μη χαλάσω το ήδη υπάρχων κουτάκι. Απλά να έχω μόνιμα κλειστό το χρονοδιακόπτη. Στον γενικό πίνακα έχει 16Α ασφάλεια και στο καλώδιο που έρχεται στο πατάρι έχω βάλει το κουτάκι και από εκεί στο θερμοσίφωνα. Για αυτό ρώτησα που να το συνδέσω. Στο καλώδιο που πάει από το κουτάκι στον θερμοσίφωνα η στο καλώδιο που έρχεται από τον πινακα στο κουτάκι;

Ουτε εγώ είμαι ηλεκτρολόγε για αυτό είπα να ρωτήσω. Παντως πιο όμορφο λειτουργικό στο iphone έχει το sonoff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nextsak είπε

Eυχαριστω, άλλα έλεγα να μη χαλάσω το ήδη υπάρχων κουτάκι. Απλά να έχω μόνιμα κλειστό το χρονοδιακόπτη. Στον γενικό πίνακα έχει 16Α ασφάλεια και στο καλώδιο που έρχεται στο πατάρι έχω βάλει το κουτάκι και από εκεί στο θερμοσίφωνα. Για αυτό ρώτησα που να το συνδέσω. Στο καλώδιο που πάει από το κουτάκι στον θερμοσίφωνα η στο καλώδιο που έρχεται από τον πινακα στο κουτάκι;

Ουτε εγώ είμαι ηλεκτρολόγε για αυτό είπα να ρωτήσω. Παντως πιο όμορφο λειτουργικό στο iphone έχει το sonoff.

Πρέπει να δεις πως μοιράζεται η παροχή μέσα στο κουτί. Το ρελέ του θερμοσίφωνα πρέπει να έχει δική του 20Α ασφάλεια και να παίρνει ρεύμα το 20Α ρελέ του από εκεί μόνο. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να πάρουν παροχή από οποιαδήποτε ασφάλεια πχ. φώτων. Αν είναι έτσι, τότε συνδέσεις παράλληλα το sonoff με το Hager (Χρησιμοποιείς δλδ ίδιες εισόδους και εξόδους). Αν διαβάζει κάποιος ηλεκτρολόγος το νήμα θα ξέρει καλύτερα ίσως να σε κατατοπίσει καθώς και εγώ ότι έχω διαβάσει από μονος μου σου αναφέρω.

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει χαλάσει ο λευκός αρμός στα πλακάκια δαπέδου του μπάνιου μου και θέλω να βάλω καινούργιο στα συγκεκριμένα σημεία. Δεν θέλω να μπλέξω όμως με μερεμέτια, σκόνες κ σακούλες αρμόστοκου που θα πάνε άκλαυτες γιατί είναι για μικρή ποσότητα. Για να καταλάβετε την ποσότητα, θα χρειαστώ να γεμίσω περίπου 2 μέτρα αρμό.
Κάποιος μου έλεγε πως υπάρχει και σε σιλικόνη αρμόστοκος, σε σωληνάριο... κάνει δουλειά κάτι τέτοιο, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Πρέπει να δεις πως μοιράζεται η παροχή μέσα στο κουτί. Το ρελέ του θερμοσίφωνα πρέπει να έχει δική του 20Α ασφάλεια και να παίρνει ρεύμα το 20Α ρελέ του από εκεί μόνο. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να πάρουν παροχή από οποιαδήποτε ασφάλεια φώτων πχ. Αν είναι έτσι, τότε συνδέσεις παράλληλα το sonoff με το Hager (Χρησιμοποιείς δλδ ίδιες εισόδους και εξόδους). Αν διαβάζει κάποιος ηλεκτρολόγος το νήμα θα ξέρει καλύτερα ίσως να σε κατατοπίσει καθώς και εγώ ότι έχω διαβάσει από μονος μου σου αναφέρω.

Θα περιμένω και εγώ μήπως κάποιος ηλεκτρολόγος βοηθήσει. Αλλοιως θα πρέπει να ανέβω στο πατάρι για να ανοίξω το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nextsak είπε

Kαλημερα,

μια ερώτηση όσον άφορα τον ασύρματο έλεγχο του θερμοσίφωνα, όπως αναφέρετε πιο πίσω.

Εχω κάνει την σύνδεση που φαίνεται στη φωτογραφία στο πατάρι μεταξύ του θερμοσίφωνα και του καλωδίου που έρχεται από τον πινακα.

(δεν τα έβαλα στον πινάκα γιατί έχει παλιές βιομηχανικές ασφάλειες και δεν ταιριάζουν οι νέες)

IMG_0136.jpg.79c3d4619196aaf0a201639fc259fa7f.jpg

Επειδη όμως ο χρονοδιακόπτης δεν βολεύει μιας και είναι ημερήσιος θα ήθελα να μπορώ να το ελέγχω ασύρματα με τη λύση που πρότειναν πιο πίσω μέσω Broadlink sc1.

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-sc1-wi-fi/

H ερώτηση μου είναι αν πρέπει να το συνδέσω πριν η μετά το κουτάκι που έχω βάλει;

Υποθετω ότι θα πρέπει μετά το κουτί, άλλα επειδή είμαι άσχετος είπα να ρωτήσω μη κάνω καμιά μ...ία!!

Μηπως θα έπρεπε να πάω σε 

https://www.eurostores.gr/sonoff-pow-r2-15a-3300w-wifi-wireless-remote-control-switch-power-monitor-current-tester-for-smart-home/

επειδή βλέπω ότι κάνει για 16α ασφάλεια;

 θα πρεπει να παει πανω στον ηλεκτρονόμο (ρελε ισχυος) οποτε θα αφαιρεσεις το χρονοδιακοπτη και θα βαλεις το  broadlink στη θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

θα παρεις μια καλυτερη ποιοτικα κλειδαρια (γιατι αν κοπαναει καιρο, καποια στιγμη -ισως συντομα- θα σπασει η γλωσσα).

αν δε θες να δωσεις ουτε 8-12 ευρω που κοστιζει, βαλε λιγο wd40 στη γλωσσα της κλειδαριας + με μια λιμα κανε γωνια απεναντι στο κυπρι (απο τη μερια της κασας, ωστε οταν σκαει η πορτα να γλειφει κ να μην κοπαναει.

Με 6 ευρώ έβαλα καινούργια πριν 10-20 μέρες σε μία του δωματίου γιατί η παλιά είχε κολήσει και δεν κλείδωνε.

Επίσης και λίγο wd 40 βοηθάει πολύ.Έβαλα στη δική μου και με μικρό σπρώξιμο κλείνει και ασφαλίζει.

41 λεπτά πριν, zoranb είπε

Έχει χαλάσει ο λευκός αρμός στα πλακάκια δαπέδου του μπάνιου μου και θέλω να βάλω καινούργιο στα συγκεκριμένα σημεία. Δεν θέλω να μπλέξω όμως με μερεμέτια, σκόνες κ σακούλες αρμόστοκου που θα πάνε άκλαυτες γιατί είναι για μικρή ποσότητα. Για να καταλάβετε την ποσότητα, θα χρειαστώ να γεμίσω περίπου 2 μέτρα αρμό.
Κάποιος μου έλεγε πως υπάρχει και σε σιλικόνη αρμόστοκος, σε σωληνάριο... κάνει δουλειά κάτι τέτοιο, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Όχι σιλικόνες δεν κάνουν στα πλακάκια.Θα καθαρίσεις με σπατουλίτσα όσος είναι σαθρός και θα στοκάρεις μόνο με στόκο πλακιδίων.5-6 ευρώ κάνει.

Μπορείς επίσης αν έχεις λευκό τσιμέντο να βάλεις τέτοιο.Είναι το ίδιο πράγμα με τον αρμόστοκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Με 6 ευρώ έβαλα καινούργια πριν 10-20 μέρες σε μία του δωματίου γιατί η παλιά είχε κολήσει και δεν κλείδωνε.

Επίσης και λίγο wd 40 βοηθάει πολύ.Έβαλα στη δική μου και με μικρό σπρώξιμο κλείνει και ασφαλίζει.

νομιζω ιταλικη/γερμανικη δεν υπαρχει στην αγορα με 6€, οποτε προσωπικα στο δωματιο μου δε θα εβαζα κατι τετοιο αλλα ορθα ειπες, κανεις τη δουλεια σου.

κανονικα οι πορτες δε θελουν σπρωξιμο ή πιεση ιδιαιτερη. απλα χαϊδευει η γλωσσα και κλεινει. οσο πιο πολυ ζοριζει αυτη η κινηση, τοσο πιο συντομα θα σπασει η γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Όχι σιλικόνες δεν κάνουν στα πλακάκια.Θα καθαρίσεις με σπατουλίτσα όσος είναι σαθρός και θα στοκάρεις μόνο με στόκο πλακιδίων.5-6 ευρώ κάνει.

Μπορείς επίσης αν έχεις λευκό τσιμέντο να βάλεις τέτοιο.Είναι το ίδιο πράγμα με τον αρμόστοκο.

- H σιλικόνη γιατί δεν κάνει;
- 5-6€ κάνει ο αρμόστοκος αυτός που είναι σε σάκο εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

νομιζω ιταλικη/γερμανικη δεν υπαρχει στην αγορα με 6€, οποτε προσωπικα στο δωματιο μου δε θα εβαζα κατι τετοιο αλλα ορθα ειπες, κανεις τη δουλεια σου.

κανονικα οι πορτες δε θελουν σπρωξιμο ή πιεση ιδιαιτερη. απλα χαϊδευει η γλωσσα και κλεινει. οσο πιο πολυ ζοριζει αυτη η κινηση, τοσο πιο συντομα θα σπασει η γλωσσα.

όχι φίλε μου υπάρχει με 6 ευρώ και με απόδειξη αν ξέρεις που να την ψάξεις δεν είναι ούτε Γερμανική ούτε Ιταλική ούτε βέβαια Κινέζικη.

Είναι από Ελληνικό GEVY εργοστάσιο που φτιάχνει κλειδαριές από το 1958.Τώρα πως κατάφερε και δεν έκλεισε μάλλον γιατί έφτιαχνε καλές κλειδιαριές.

Βαριέμαι να σου ανεβάσω και βίντεο να δεις ότι κλείνει σαν βούτυρο ακόμη και αν τη σπρώξεις με ένα φτερό.

 

IMG_0831.JPG

Μόλις τώρα, zoranb είπε

- H σιλικόνη γιατί δεν κάνει;
- 5-6€ κάνει ο αρμόστοκος αυτός που είναι σε σάκο εννοείς;

Ακριβώς αυτός σε σάκο 5κιλο.Σιλικόνη απλά δεν κάνει δεν υπάρχει γιατί.Αν βάλεις θα το διαπιστώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

όχι φίλε μου υπάρχει με 6 ευρώ και με απόδειξη αν ξέρεις που να την ψάξεις δεν είναι ούτε Γερμανική ούτε Ιταλική ούτε βέβαια Κινέζικη.

Είναι από Ελληνικό GEVY εργοστάσιο που φτιάχνει κλειδαριές από το 1958.Τώρα πως κατάφερε και δεν έκλεισε μάλλον γιατί έφτιαχνε καλές κλειδιαριές.

Βαριέμαι να σου ανεβάσω και βίντεο να δεις ότι κλείνει σαν βούτυρο ακόμη και αν τη σπρώξεις με ένα φτερό.

IMG_0831.JPG

συγγνωμη αλλα κινεζικα κομματια που αποτελουν ελληνικη κλειδαρια συναρμολογημενη απο πακιστανους για τον κυριο Βοϊβοδα δε θα βαλω σπιτι μου :)

δεν αμφιβαλλω οτι τη βρηκες 6€. υπαρχουν πολλα μαγαζια που θα κλεισουν στο μελλον επειδη δουλευουν με 5% κερδος. χαιρομαι που τους βοηθας.

end of story απο εμενα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

συγγνωμη αλλα κινεζικα κομματια που αποτελουν ελληνικη κλειδαρια συναρμολογημενη απο πακιστανους για τον κυριο Βοϊβοδα δε θα βαλω σπιτι μου :)

δεν αμφιβαλλω οτι τη βρηκες 6€. υπαρχουν πολλα μαγαζια που θα κλεισουν στο μελλον επειδη δουλευουν με 5% κερδος. χαιρομαι που τους βοηθας.

end of story απο εμενα.

Δεν την ξέρω  φίλε μου την εταιρεία  αλλά αν όλα αυτά που λες στέκουν ότι Ελληνική εταιρεία πουλάει υποβαθμισμένα προιόντα 61 ολόκληρα χρόνια και δεν έχει κλείσει αν μη τι άλλο θα είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο για το βιβλίο γκίνες.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...