Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εισαι και ειρωνικός και προκλητικός έτσι; 

Οκ. Συνέχισε έτσι. 

Δεν είμαι καθόλου ειρωνικός. Ότι ειπα ήταν αυτό που εννοούσα.

Ξερεις τι σημαίνει "ειρωνικός" ;

ontopic

Ξέρει κανείς πόσο περίπου κοστίζει κάτι τέτοιο.

Και για να ικανοποιήσουμε και τον TS, έχει κάνει κάποιος κάτι τέτοιο και πόσο κόστισε στη περίπτωσή του και είναι εξαιρετικά πιθανό να διαφέρει από όσο μπορεί να κοστίσει σε εμένα και το οποίο δηλώνω υπαύθυνα ότι δεν θεωρώ δεσμευτική προσφορά (αυτό είναι ειρωνία)

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και το χειρότερο απ όλα είναι ότι είσαι τζαμπατζης και θέλεις να μαθαίνεις τζάμπα τιμές και συμβουλές

1. Τι εννοείς θέλω να μαθαίνω τζάμπα συμβουλές; Αυτός δεν είναι ο σκοπός όλων των forum;

2. Τι εννοείς θέλω να μαθαίνω τζάμπα τιμές; Υπάρχει κάποιος που πληρώνει για να μαθαίνει τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν πέσει σε λίγο lock ωραιότατο στο θέμα να δουμε πως θα μαθαίνεις συμβουλες στο τσάμπα 

 

Και επειδή είσαι προκλητικός και συνεχίζω να το λέω, είχα όλη την καλή διάθεση να απάντηση όπως σου έχω ξανακάνει άλλωστε και σε έχω βοηθησει, αλλά επειδή έχω καταλάβει τι τύπος είσαι, δεν θα πάρεις απαντήσεις και τώρα και στο μέλλον

 

Και ναι λες σε ένα μάστορα να έρθει και να σου δώσει από κοντά τιμές και ότι άλλο θέλεις και να αν σου πει να τον πληρώσεις. Δεν είμαστε εμείς εδώ να σου δίνουμε τιμές και συμβουλες σε όλα και μετά να έχεις και αέρα και να προσβάλλεις τον καθένα χωρίς να τον ξέρεις. 

 

Και άλλοι μου έχουν στείλει μήνυμα για αυτά που λέω, αλλά βγήκα εγώ μπροστά να τα πω. Απλά να το ξέρεις!! 

 

Τι δουλειά κάνεις; πες μου να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια δωρεάν κάθε μέρα να μου λες από απόσταση και πως θα κάνω το καθετί, και μετά να σε προσβάλλω κιόλας. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Όταν πέσει σε λίγο lock ωραιότατο στο θέμα να δουμε πως θα μαθαίνεις συμβουλες στο τσάμπα 

Και επειδή είσαι προκλητικός και συνεχίζω να το λέω, είχα όλη την καλή διάθεση να απάντηση όπως σου έχω ξανακάνει άλλωστε και σε έχω βοηθησει, αλλά επειδή έχω καταλάβει τι τύπος είσαι, δεν θα πάρεις απαντήσεις και τώρα και στο μέλλον

Ας μην έβγαινες offtopic, σε μια απάντηση που επαναλαμβάνεις αυτό που γράφεις, κουραστικά, συνέχεια, χωρίς καμία καλή διάθεση.

Εγώ έκανα μια ερώτηση που αν ήθελες απλά την αγνοούσες

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ας μην έβγαινες offtopic, σε μια απάντηση που επαναλαμβάνεις αυτό που γράφεις, κουραστικά, συνέχεια, χωρίς καμία καλή διάθεση.

Εγώ έκανα μια ερώτηση που αν ήθελες απλά την αγνοούσες

Δεν γίνεται να την αγνοήσω. 

Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση, όλο ρωτάς κάθε μέρα επίμονα τιμές και τι και πως.  Οκ να μάθεις κάτι να σε βοηθήσουμε,αλλά είσαι υπερβολικος και επίμονος. 

Αν θέλεις πάρε ένα μάστορα, κάλεσε τον να σου πει πόσο κάνει το καθετί. Έλεος πια. 

Και σου ξαναλέω δεν το λέω μόνο εγώ αυτό, αλλά και άλλα άτομα. Νισάφι πια. 

 

Αν κλειδώσει το θέμα, θα είναι από κάτι άτομα σαν εσένα που μας έχουν φέρει στο αμήν. Το θεμα δεν ειναι να κάνεις μερικές ερωτήσεις αλλά όχι να σου πούμε πως θα φτιάξεις τα πάντα, τι κάνει σε τιμές το καθετί, και ότι άλλο ρωτάς και εσύ και κάποιοι άλλοι..... 

Ο σκοπός του τοπικ δεν είναι να φτιάξεις τσάμπα μια οικοδομή η να μάθεις να ρίχνεις από μπετά μέχρι να κάνεις το δικό σου σπίτι με τα χέρια σου ή τις τιμές για κάθε εργασία στο σπίτι σου. 

Τεσπα και πολύ ασχολήθηκα. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Δεν γίνεται να την αγνοήσω. 

Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση, όλο ρωτάς κάθε μέρα επίμονα τιμές και τι και πως.  Οκ να μάθεις κάτι να σε βοηθήσουμε,αλλά είσαι υπερβολικος και επίμονος. 

Αν θέλεις πάρε ένα μάστορα, κάλεσε τον να σου πει πόσο κάνει το καθετί. Έλεος πια. 

Και σου ξαναλέω δεν το λέω μόνο εγώ αυτό, αλλά και άλλα άτομα. Νισάφι πια. 

Εκτός ότι απλα΄λες ψέματα το κοκκινο,

ακόμα και αν ήταν αλήθεια,  so what ?

Τι σε νοιάζει εσένα αν εγώ θέλω να μαθαίνω τιμές ?

Ναι το λες σε άλλα άτομα και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΣΤΙΚΟ. δεν είσαι εδώ για να αποφασίζεις τι θέλουν να ρωτάνε τα μέλη.

ΥΓ

Δε θα σου έκανα αναφορά, αλλά απλά επειδή λες ψέματα, report από εμένα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Εκτός ότι απλα΄λες ψέματα το κοκκινο,

ακόμα και αν ήταν αλήθεια,  so what ?

Τι σε νοιάζει εσένα αν εγώ θέλω να μαθαίνω τιμές ?

Ναι το λες σε άλλα άτομα και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΣΤΙΚΟ. δεν είσαι εδώ για να αποφασίζεις τι θέλουν να ρωτάνε τα μέλη.

Ρε φίλε δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος; ειλικρινά δηλαδή. 

 

Να σου πω, τι δουλειά κανεις; πες μου την αλήθεια να σε ρωτήσω  μερικά πράγματα πως γίνονται, τι κοστίζουν και τα πάντα όλα να μάθω για το επάγγελμα σου από το ιντερνετ. 

Σου απαντήσαμε ευγενικά μερικές φορες αλλά μέχρι εδώ. Έλεος πια. 

 

Και επειδή από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται ότι είσαι νέος σε ηλικία, σκέψου αυτά που είπες και έγραψες και θα δεις ότι έχεις λάθος, και ότι όλα έχουν ένα όριο.... 

 

Κάνε όσα report θέλεις, την αξία μου την εχω δείξει άπειρες φορές εδώ μέσα σε πολλά θέματα, μου έρχονται πολλά μηνύματα με ευχαριστώ και άλλα, δεν με ενδιαφέρει το report σου ειλικρινά.  Ματιά έχουν τα παιδιά εδω και βλέπουν. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ρε φίλε δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος; ειλικρινά δηλαδή. 

Να σου πω, τι δουλειά κανεις; πες μου την αλήθεια να σε ρωτήσω  μερικά πράγματα πως γίνονται, τι κοστίζουν και τα πάντα όλα να μάθω για το επάγγελμα σου από το ιντερνετ. 

Σου απαντήσαμε ευγενικά μερικές φορες αλλά μέχρι εδώ. Έλεος πια. 

Όχι δε καταλαναίνω. Ειλικρίνα. Η θεωρία μου είναι ότι ως "μάστορας" απλά δε θέλεις να μαθαίνει ο κόσμος τον πόσο κάνουν τα πράγματα στη πιάτσα.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός.

Ρώτα ότι θες. Αν έχεις καμιά $400m να φτιάξεις κανένα ηλεκτροπαραγωγικό σταθμό, να φτιάξεις κανα αιολοικό πάρκο κλπ ρώτα να σου πω ότι θες.

έχω ενδεικτικό κατάλογο Gas Turbines που ξεκινανε απο $15.000.000 αλλά αυτές είναι τιμές καταλογου. άν έχει κάποια υπόψη σου στη λέω και από εκεί και πέρα παίζει τη εκπτώση θα πάρεις πανω σε αυτήν.

Αν εδιαφέρεσαι για βιομηχανοποιηση μεταλλικών κατασκευών (πχ μεταλλικά κτίρια) ή ανέγερση σωληνώσεων σου λέω ενδεικτικές τιμές /kg και /in κόλλησης.

Δεν απάντησες σε αυτό που ρώτησα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Όχι δε καταλαναίνω. Ειλικρίνα. Η θεωρία μου είναι ότι ως "μάστορας" απλά δε θέλεις να μαθαίνει ο κόσμος τον πόσο κάνουν τα πράγματα στη πιάτσα.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός.

Ρώτα ότι θες. Αν έχεις καμιά $400m να φτιάξεις κανένα ηλεκτροπαραγωγικό σταθμό, να φτιάξεις κανα αιολοικό πάρκο κλπ ρώτα να σου πω ότι θες.

έχω ενδεικτικό κατάλογο Gas Turbines που ξεκινανε απο $15.000.000 αλλά αυτές είναι τιμές καταλογου. άν έχει κάποια υπόψη σου στη λέω και από εκεί και πέρα παίζει τη εκπτώση θα πάρεις πανω σε αυτήν.

Δεν απάντησες σε αυτό που ρώτησα.

Οκ είσαι μηχανολόγος και ρωτάς αυτά που ρωτάς; 

 

Μηχανολογοι λυνουν και δενουν τα πάντα. Οπότε ξέρεις τα περισσότερα. 

 

Και Επισεις αυτό που λες το άκυρο ότι δεν θέλω να μαθαίνει ο κόσμος, ΕΓΏ ΉΜΟΥΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ αν διαβάσεις παλιά θέματα, είπα αναλυτικά τι κάνει το καθετί σε ανακαίνιση και το ξέρουν όλοι εδώ και συνεχίζω να βοηθάω τους πάντες. 

Οποτε και αδιάβαστος και προσβάλλεις. 

Αιολικά πάρκα δεν θέλω να κάνω, ούτε έχω 400m, αυτά κάνε τα εσύ.🤔🤔

 

Απάντηση δεν θα πάρεις, από εμένα τουλαχιστον. 

Καλή συνεχεια. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Οκ είσαι μηχανολόγος και ρωτάς αυτά που ρωτάς; 

Μηχανολογοι λυνουν και δενουν τα πάντα. Οπότε ξέρεις τα περισσότερα. 

Και Επισεις αυτό που λες το άκυρο ότι δεν θέλω να μαθαίνει ο κόσμος, ΕΓΏ ΉΜΟΥΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ αν διαβάσεις παλιά θέματα, είπα αναλυτικά τι κάνει το καθετί σε ανακαίνιση και το ξέρουν όλοι εδω.

Οποτε είσαι και αδιάβαστος και προσβάλλεις. 

Κάτσε να καταλάβω, 

τι σε ενοχλεί, ότι ρώτάω μια τιμή "τζάμπα" ή ότι δε διάβασα τις προηγούμενες 143 σελίδες.

Τι πάει να πει "είμαι αδιάβαστος"; Θα δώσουμε και εξετάσεις πάνω στο thread; <-- αυτό είναι ειρωνία

και το ότι λες ότι οι "μηχανολόγοι λύνουν και δένουν τα πάντα" φαίνεται ότι δε ξέρεις τι κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός. Τι σε κάνει να πιστευεις ότι ένα μηχανοόγος μηχανικός ξέρει πόσο κάνει ένα κυβικό τσιμέντου ή μια παλέτα τούβλα πχ?

Τουλάχοστον στον κλάδο που είμαι εγω (όχι αυτοί που κάνουν κτιριακά) ούτε 10% δε ξέρει (όπως δε ξέρω και εγώ)?

Εσύ ξέρεις πόσο κάνει μια υδραυλική εργασία σε ένα μπανιο

ξέρεις όμως πόσο πάει μια ιντσα κολλημα P91 ? ΟΧΙ

άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DrLo είπε

Πόσο θα κοστίσει χοντρικά σε ένα μάστορα να "κουνήσει μια πόρτα"

Δηλαδή υπάρχει μια πόρτα σε ένα ένα δωμάτιο (κουζίνα) και θέλω να κλεισω σε εκείνο το σημείο και να πάει πιο περα (στον ίδιο τοίχο)

δε μιλάω για αποκατάσταση σοβάτισμα, βάψιμο κλπ , το σπίτι είναι γενικά υπό ανακαίνιση μιλάω μόνο για τη πόρτα

ΥΓ

(θα πρεπει να κουνηθεί και ο διακόπτης για το φως)

Εάν έχεις έτοιμα τα κενά και απλά θέλει βάλε βγάλε χωρίς γκρέμισμα τούβλα στοκαρισματα σοβαδεσ κλπ ένα λογικό ποσό μόνο για τη μετακίνηση της πόρτας από ένα μαραγκό θα ήταν 50-60€. Και για το ηλεκτρολογικό μερεμέτι υπολόγισε χονδρικά αλλά τόσα. Εάν χρειάζεσαι και γκρεμίσματα σοβάδες κλπ γλυκοκοιτάς το 300-400αρι για τη δουλειά αυτή...

 

Ειρηνη υμιν. Μάστορες και πελάτες! 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrLo είπε

Πόσο θα κοστίσει χοντρικά σε ένα μάστορα να "κουνήσει μια πόρτα"

Δηλαδή υπάρχει μια πόρτα σε ένα ένα δωμάτιο (κουζίνα) και θέλω να κλεισω σε εκείνο το σημείο και να πάει πιο περα (στον ίδιο τοίχο)

δε μιλάω για αποκατάσταση σοβάτισμα, βάψιμο κλπ , το σπίτι είναι γενικά υπό ανακαίνιση μιλάω μόνο για τη πόρτα

ΥΓ

(θα πρεπει να κουνηθεί και ο διακόπτης για το φως)

620€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeoMak7 είπε

620€

Ώπα Ώπα , δίνουμε προσφορές?

610€

Τώρα πέρα από την πλάκα, ο Στέλιος έχει δίκιο ως προς το ότι για να δώσουμε τιμές, πρέπει να δούμε από κοντά. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο στο να διαμορφώσεις τιμή. π.χ όπως προηγούμενος που ρωτούσε πόσο κοστίζει να βάλεις εντοιχισμένο καζανάκι. ( Τυχαία διάλεξα τη συγκεκριμένη ερώτηση) Ωραία , θέλει σκάψιμο? υπάρχει περίπτωση να βρούμε ζεναζι? πόσο μακριά είναι η αποχέτευση? με τη σωλήνα θα συνδεθεί το νερό του? θέλει φίλτρο? Και άλλα πολλά, όπως εγώ για πάραδειγμα το κτίζω μετά με τούβλα. Άρα η τιμή είναι πολύ σχετική, και εν μέρει , ελεύθερη αγορά υπάρχει, ο καθένας μας μπορεί να πει ότι τιμή θέλει. Εάν όμως εγώ ή κάποιος άλλος πει ότι π.χ θέλω 200 ευρώ , και ο άλλος βρεί με 100 (το αποτέλεσμα της δουλειάς λίγοι το εκτιμούν) δε θα γυρίσει να μου πει, τι λέ ρε φίλε , δηλαδή πόσα θέλεις να βγάζεις? Οπότε είναι και λίγο περίεργο να λέμε τιμές. Τουλάχιστον για μένα. Επίσης προσωπική μου άποψη, είναι ότι το συγκεκριμένο νήμα υπάρχει ως προς το να λυθούν κάποιες απορίες , γιατί αν μη τι άλλο , όλοι έχουμε γνωστούς και φίλους όπου αν τους ρωτήσουμε θα έχουν να μας συστήσουν ένα σωστό μάστορα σε κάθε ειδικότητα, δε νομίζω ότι κάποιος θα μπει στο φόρουμ και θα πάρει , π.χ εμένα σαν υδραυλικό να του φτιάξω το σπίτι του,  χωρίς να ξέρει τη δουλειά κάνω. Αυτά, ελπίζω να μη σας κούρασα. Παγκόσμια Ειρηνη , όλα θα γίνουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Ώπα Ώπα , δίνουμε προσφορές?

610€

Τώρα πέρα από την πλάκα, ο Στέλιος έχει δίκιο ως προς το ότι για να δώσουμε τιμές, πρέπει να δούμε από κοντά. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο στο να διαμορφώσεις τιμή. π.χ όπως προηγούμενος που ρωτούσε πόσο κοστίζει να βάλεις εντοιχισμένο καζανάκι. ( Τυχαία διάλεξα τη συγκεκριμένη ερώτηση) Ωραία , θέλει σκάψιμο? υπάρχει περίπτωση να βρούμε ζεναζι? πόσο μακριά είναι η αποχέτευση? με τη σωλήνα θα συνδεθεί το νερό του? θέλει φίλτρο? Και άλλα πολλά, όπως εγώ για πάραδειγμα το κτίζω μετά με τούβλα. Άρα η τιμή είναι πολύ σχετική, και εν μέρει , ελεύθερη αγορά υπάρχει, ο καθένας μας μπορεί να πει ότι τιμή θέλει. Εάν όμως εγώ ή κάποιος άλλος πει ότι π.χ θέλω 200 ευρώ , και ο άλλος βρεί με 100 (το αποτέλεσμα της δουλειάς λίγοι το εκτιμούν) δε θα γυρίσει να μου πει, τι λέ ρε φίλε , δηλαδή πόσα θέλεις να βγάζεις? Οπότε είναι και λίγο περίεργο να λέμε τιμές. Τουλάχιστον για μένα. Επίσης προσωπική μου άποψη, είναι ότι το συγκεκριμένο νήμα υπάρχει ως προς το να λυθούν κάποιες απορίες , γιατί αν μη τι άλλο , όλοι έχουμε γνωστούς και φίλους όπου αν τους ρωτήσουμε θα έχουν να μας συστήσουν ένα σωστό μάστορα σε κάθε ειδικότητα, δε νομίζω ότι κάποιος θα μπει στο φόρουμ και θα πάρει , π.χ εμένα σαν υδραυλικό να του φτιάξω το σπίτι του,  χωρίς να ξέρει τη δουλειά κάνω. Αυτά, ελπίζω να μη σας κούρασα. Παγκόσμια Ειρηνη , όλα θα γίνουν.

απαντησα στην ερωτηση ->

Πόσο θα κοστίσει χοντρικά σε ένα μάστορα να "κουνήσει μια πόρτα"

ουτε προσφορα εδωσα. ουτε μαστορας ειμαι. ουτε με ενδιαφερει να συνεργαστω με το συμφορουμιτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

απαντησα στην ερωτηση ->

Πόσο θα κοστίσει χοντρικά σε ένα μάστορα να "κουνήσει μια πόρτα"

ουτε προσφορα εδωσα. ουτε μαστορας ειμαι. ουτε με ενδιαφερει να συνεργαστω με το συμφορουμιτη.

Ώπα με παρεξηγήσεις, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πήρα την απάντηση σου με τα 620€ , ότι δίνεις προσφορα, εξού και από μένα που υποτίθεται ότι έκανα αντιπροσφορα με 610€ , εννοείται ότι έκανα πλάκα , αφού μετά γράφω, ότι πέρα από την πλάκα. κτλ. Μην παρεξηγηθουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...