Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, divo είπε

609 θα σας φαω τη δουλεια...😁😛😜

@DrLo σοβαρα τωρα πιστεύεις οτι αν σου πουν μια τιμη ή ακομα και εναν μαστορα κατι θα έχεις; Τι να την κάνεις την τιμη και το μαστορα αν ο φτηνοτερος ειναι και ο χειρότερος; προσωπικά εχω ενα υδραυλικο που δεν ειναι ο φτηνοτερος το αντιθετο μαλιστα αλλα στη δουλεια του κενταει.  Ναι θα μπορουσα να βρω φτηνοτερο, αλλα θελω καλη δουλεια. Υπαρχουν πραγματα που μια φορα γινονται  και δεν εχουν γυρισμο.

και.. οι μηχανικοί οι σοβαροί και ξέρουν τιμές αλλά και ξέρουν με ποιες μάντρες θα συνεργαστούν για τα αδρανοι τους.

Λοιπον θα σου απαντήσω όσο πιο ευγενικά μπορώ.

Δε ζήτησα να μου δώσει κάποιος τιμή (προσφορά) ούτε να μου συστήσει μάστορα (αν και δε βλέπω ποιο το καλό στο 2ο. Γιατί είναι οκ δηλαδή να συστήνει κάποιος ένα γιατρό ή ένα ξενοδοχείο ή ένα eShop και όχι μάστορα) και σε καμία περίπτωση δε ζήτησα τη φθηνότερη δυνατή τιμή (για τους λόγους που λες και εσύ). Δεν ρώτησα "που μπορώ να κάνω το τάδε με τα λιγότερα δυνατά χρήματα"

Όχι οι μηχανικοί (όχι οι μαστόροι) δεν ξέρουν λεπτομέρειες σαν αυτές. Γιατί πρέπει να ξέρει ένας μηχανικός που δουλεύει ξερωγω hysys ή Caesar 10 ώρες την ημέρα πόσο κάνουν τα πλακάκια το τετραγωνικό? Ακριβώς επειδή αναγνωρίζω ότι αυτό δεν είναι το επάγγελμά μου και δε το γνωρίζω ρωτάω. Έτσι κι εσύ δεν είσαι μάλλον βέβαιος τι κάνει ένας μηχανικός. Παρά πολλοί συνάδελφοι μου μηχανικοί δουλεύουν από τότε που τελείωσαν το Πολυτεχνείο πάνω σε ένα PC. Μηχανικός δεν είναι μόνο αυτός που περνά υδραυλικά σε ένα σπίτι. Αυτός εξαιρετικά σπάνια ειναι μηχανικος. Οι μηχανικοί δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με "μάντρες". Αυτο είναι ενδεικτικό ότι έχεις μια πολύ περιορισμένη αντίληψη στο τι κάνει ένας μηχανικος. Κάνουν δουλειές που δε τις ξέρεις και αρκετοί αυτοί αμοίβονται με τιμολόγια και τρόπους που ούτε αυτά τα ξέρεις . Σε κάποιο άλλο thread να ευχαρίστως να μιλήσουμε για το τι κάνουν οι μηχανικοί του sector μου. Θα σου απαντήσω σε όσες ερωτήσεις θέλεις και μάλιστα τζάμπα.

Τώρα για το τι θα κάνω αν έχω μια τιμή. Ναι θα αλλάξει κάτι. Δε ζητάω τιμή για να δω αν θα προσλάβω αυτόν που θα μουντή δώσει.

Αν μου πει κάποιος ότι αυτό που ρωτάω κάνει 10 ευρώ δε θα χαραμίσω πολύ ωρα να ψάχνω εναλλακτικες προσφορές από πολλούς μαστορους.

Αν μου πει 100 θα το ψάξω καλά.

Αν μου πει 1000 δε θα το κάνω καν και θα αρκεστω σε αυτή τη διάταξη που υπάρχει τώρα.

Δε ζητάω δηλαδή προσφορά ούτε αν κάνει αυτό 600 ή 800 ευρώ αλλά αν κανει 300 ή 1500 (σε μια αποδεκτή ποιότητα).

( Τα νούμερα ενδεικτικά για να περάσω το όλο νόημα του ποια η διαφορά )

Αυτό ένας μηχανικός που κάνει budgeting k time management το κάνει συνεχώς παρότι δεν ξέρει καν τι σημαίνει μάντρα.

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Για να δώσουμε τιμές, πρέπει να δούμε από κοντά. 

Δε ζήτησα από κανένα τιμές.

Όπως και κάποιος που ρώτα πόσο να προϋπολογισει για μια βδομαδα στη Ν. Υόρκη στο θέμα με τα ταξίδια δε περιμένει να του πει τιμές κάποιος ταξιδιωτικός πράκτορας και φυσικά έχει να κάνει με ποιο ξενοδοχείο, ποια αεροπορική, ποια μουσεια θα πας, που θα τρως κλπ κλπ. Ρωτάει κάποιος για κάτι που δε ξέρει και λέει ο καθένας τι κόστισε σε αυτόν κάτι αντίστοιχο και ο άλλος το λαμβάνει υπόψη του και του δίνει όση αξία νομίζει. Δεν υπογράφει συμβόλαιο με κανέναν ούτε μπορώ να καταλάβω έναν υστερικό ταξιδιωτικό πράκτορα να αναρωτιέται για το αν είναι σωστο να το ρώτα κάποιος στο insomnia ενώ θα μπορούσε να πάει σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο να ρωτήσει.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, divo είπε

ναι δεν ξερω τι δουλεια κανει του sector σου, οντως εχεις δικιο!!

Αυτο που ξερω ειναι οτι για να φτιαξω το εξοχικο πηγα σε γραφειο μηχανικου, ο οποιος ανελαβε ολο το εργο επεβλεπε και μου το παρεδωσε συμφωνα με αυτα που ειχαμε συμφωνησει. Φυσικά ο ιδιος μου εδωσε και τιμη και πληρωθηκε ανάλογα.

Επισης απο φιλο μηχανικο του πολυτεχνείου, που ηρθε σπιτι μου για να βγαλει σχεδια για μεταβιβαση,  ρωτησα και εμαθα ποσο περιπου θα παει κατι που ηθελα να φτιαξω στη ταρατσα. και φυσικα αν μπορω στατικα να το φτιαξω και μιλάω για ολη τη δουλεια του χτισίματος.  Αυτο πριν 20 χρονια περιπου. 

τωρα αν οι σημερινοι μηχανικοι δεν εχουν δει ποτε τους τσιμεντο και δεν ξερουν να ξεχωρισουν την αμμο θαλασσης απο την ποταμίσια αλλα μενουν μονο στα σχεσια του PC και στην υπογραφη απο μακρια για ενεργιακα πιστοποιητικα, οντως δεν το γνωριζω. Εχω αλλη αντιληψη για το τι θα επρεπε αν κανει και να ξερει ο μηχανικος.

Υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι μηχανολόγοι μηχανικοί που δουλεύουν σε τμήματα AI ή Robotics πολλών κορυφαίων εταιρειών. Γιατί αυτοί θα πρέπει να ξεχωρίζουν τη άμμο θαλάσσης από τον τραχανα?

Είμαι πολύ βέβαιος (έχω δει πολλα) ότι πολλοί από αυτούς δε μπορούν να το ξεχωρίσουν και δε βλέπω γιατί αυτό είναι θέμα που παραξενευει. 

Και εγώ αν ήταν να περάσω καλοριφέρ στο σπίτι μάστορα θα έφερνα. Το ότι ξέρω να το μελετήσω δε σημαίνει ότι ξέρω να το βάζω.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, divo είπε

μιλαμε για οικοδομες και για κτίρια. Νομίζω ότι αυτό ρώτησες. Τι δουλεια εχει ο μηχανικος ρομποτικης ή ο μηχανικος αυτοκινητων?

Δεν αναφερόμουν σε εσένα, απλά στο "ενας μηχανολογος μηχανικός λύνει και δένει τα πάντα" (άρα γιατί να ρωτά;).

Είπα είμαι μηχανολόγος μηχανικός, δεν είπα είμαι μηχανολόγος μηχανικός που βγαίνει στο χωριό και ασχολείται με γκρεμίσματα τοίχων και τσιμεντοκονίες (που και έτσι να το πάρει κάποιος είναι μάλλον στο αντικείμενο των πολιτικων μηχανικών παρά στον μηχανολόγων).

anyway

Μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος αλλά πραγματικά δε βλέπω κακό στο να ζητά κάποιο εκτίμηση (χοντρική) του κόστους μιας εργασίας ούτε θεωρώ λογικό να θεωρεί κάποιος ότι υπάρχει "όριο" στο κάθε πότε ρωτάει.

end of story.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα να τσακωνόμαστε γιατί είναι και ωραίο θέμα!

Η γνώμη μου είναι ότι ο @stelios18120 βοηθάει πολύ κόσμο και έχει δίκιο σε πολλά που γράφει αλλά από την άλλη στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν βλέπω να είναι φάουλ και ο @DrLo ο οποίος δε ζήτησε προσφορά αλλά τάξη μεγέθους τιμής. Τι να υπολογίζει χοντρικά, που δεν είναι κακό και είναι και απόλυτα φυσιολογικό αν κάποιος δεν ξέρει το αντικείμενο. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, divo είπε

Για να μη μακρηγορούμε τσαμπα. Εγω στη θεση σου θα φωναζα καποιον ή καποιους αλουμιναδες για να παρω προσφορα. Το αν θα τη μεταφερει σε αλλο σπιτι ή 3 μετρα πιο περα ποσώς διαφερει.  Την ιδια δουλεια θα κανει. Ξήλωμα, ψευτοκασες κάσες στηριγματα.....Ακομα και αυτο, απο μερος σε μερος διαφερει. Αλλη τιμη θα παρεις στην Αθηνα, αλλη στη Τριπολη και αλλη στη κατω ραχουλα. 

για να γυρίζω ontopic αναφρόμουν σε "κλείσιμο τοίχου" στην υπάρχουσα θέση της πόρτας και άνοιγμα νέας πόρτας (ανοίγματος) σε άλλο σημείο του τοίχου.

Ναι λογικό να κοστίζει άλλο στην Αθήνα και άλλο κάπου αλλού. αν με ρωτούσε κάποιος "για ποιά πόλη μιλάμε" θα του απαντούσα, ΑΘήνα.

και όπως είπα δεν έψαχνα να μου πει κάποιος νταν τιμή +-30-40% ξέρωγω .... δεν είναι λίγο

Για να το γυρίσουμε ξανά στο μηχανιλίκι, μου αρκούσε το διάστημα εμπιστοσύνης 95% και φυσικά θα υπάρχουν πανακριβοι outliers και πάμφηνοι κατσαπλιάδες

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DrLo είπε

Πόσο θα κοστίσει χοντρικά σε ένα μάστορα να "κουνήσει μια πόρτα"

Δηλαδή υπάρχει μια πόρτα σε ένα ένα δωμάτιο (κουζίνα) και θέλω να κλεισω σε εκείνο το σημείο και να πάει πιο περα (στον ίδιο τοίχο)

δε μιλάω για αποκατάσταση σοβάτισμα, βάψιμο κλπ , το σπίτι είναι γενικά υπό ανακαίνιση μιλάω μόνο για τη πόρτα

ΥΓ

(θα πρεπει να κουνηθεί και ο διακόπτης για το φως)

Λοιπόν, επειδή οι περισσότεροι είμαστε ενεργά μέλη, είναι λίγο χαζομάρα να χαλιομαστε με τέτοια, μιας και τα προβλήματα μας σίγουρα δεν είναι αυτά. Κατ αρχήν , η πόρτα σου είναι εσωτερική (χωρίζει κουζίνα-σαλονι) ή είναι εξωτερική (χωρίζει κουζίνα μπαλκόνι)? Αν είναι εξωτερική, είναι αλουμίνια ή σιδερένια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zio10 είπε

Θες απόδειξη;; :P :lol:

Οχι ρε συ δεν την περναω καπου!αν θες ετσι μια τυπικη για σενα. Στο θεμα τωρα ο τυπος ειναι μηχανολογος μηχανικος για τζιφρες μαλλον. Γιατι εμενα ο μηχανολογος μου εβαλε υπογραφη σε ολα τα σχεδια προφανως ακομα και στη μελετη απωλειων κλπ μεχρι μελετη μονωσης. ΝΑΙ φιλε μου (για ts) εισαι υποχρεωμενος να ξερεις τη διαφορα της μιας αμμου με την αλλη, ΝΑΙ πρεπει να παρακολουθεις την αγορα και ναι εισαι τζαμπατζης γιατι αν ησουν σχετικος με την οικοδομη θα ηξερες οτι οταν σκαβεις κατι βγαινει παντα και κατι αλλο!οποτε γυρνα και παρε προσφορες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ρε παιδιά το μηχανικός δεν έχει πιο ευρεία έννοια; Μόνο όποιος κάνει οικοδομές είναι μηχανικός;

Το μηχανικος ναι. Το μηχανολογος μηχανικος ειναι συγκεκριμενο, εκτος αν εχει κανει καπου ειδικευση. Ετσο ξερω εστω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, troi.g είπε

Λοιπόν, επειδή οι περισσότεροι είμαστε ενεργά μέλη, είναι λίγο χαζομάρα να χαλιομαστε με τέτοια, μιας και τα προβλήματα μας σίγουρα δεν είναι αυτά. Κατ αρχήν , η πόρτα σου είναι εσωτερική (χωρίζει κουζίνα-σαλονι) ή είναι εξωτερική (χωρίζει κουζίνα μπαλκόνι)? Αν είναι εξωτερική, είναι αλουμίνια ή σιδερένια?

Είναι εσωτερική, κουζινα-διαδρομος. 

Την πόρτα (το φύλο) θέλω ουσιαστικά να τη καταργήσω και το άνοιγμα να πάει σε ποιο πέρα γιατί βολεύει στη διαφήμιση της κουζίνας και είναι ποιο φάτσα στο σαλόνι (πρέπει να κάνω σκετσάκι).

Για μεταλλική πόρτα (την εξωτερική προς το μπαλκόνι της ίδιας κουζίνας έχω άλλη ερώτηση αλλά δε ξέρω αν πέρασα το quota μου για αυτή τη βδομάδα)

1 ώρα πριν, divo είπε

Για κλεισιμο θα πρεπει να βαλεις χτιστη ή να την κανεις μονος σου που δε θα στο πρωτεινα. Εγω θα προτειμουσα να βαλω ytong, για λιγοτερα εξοδα ευκολια και πιο γρήγορο. Το ιδιο και για να ανοιξεις νεα. Καποιος θα πρεπει να στην ανοιξει ν σοβαντισει και να βαλει ψευτοκασες. και μετα φωνάζεις τον αλουμινα. Υπαρχουν και αλουμιναδες που τα αναλαμβανουν ολα αυτα αλλα....προσεχε. 

Μόνος μου δε παιζει να τη κάνω όχι για τίποτα άλλο αλλά φοβάμαι τι παίζει με τα σενάζια των ανοιγμάτων και εκεί που πάω να κάνω το νέο άνοιγμα κατεβει όλος ο τοίχος κατω

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Οχι ρε συ δεν την περναω καπου!αν θες ετσι μια τυπικη για σενα. Στο θεμα τωρα ο τυπος ειναι μηχανολογος μηχανικος για τζιφρες μαλλον. Γιατι εμενα ο μηχανολογος μου εβαλε υπογραφη σε ολα τα σχεδια προφανως ακομα και στη μελετη απωλειων κλπ μεχρι μελετη μονωσης. ΝΑΙ φιλε μου (για ts) εισαι υποχρεωμενος να ξερεις τη διαφορα της μιας αμμου με την αλλη, ΝΑΙ πρεπει να παρακολουθεις την αγορα και ναι εισαι τζαμπατζης γιατι αν ησουν σχετικος με την οικοδομη θα ηξερες οτι οταν σκαβεις κατι βγαινει παντα και κατι αλλο!οποτε γυρνα και παρε προσφορες

Τι θεωρείς φίλε μου  πιο λογικό να ξέρει ένας μηχανολόγος. Ποια η διαφορά Ποταμιάς άμμου με άλλη ή διάφορα PED με ASME?

Ποιος σοβαρός ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, όχι ο μάστρο μητσος, ασχολείται με άμμους. Να μου έλεγες διαφορετικά στάνταρντ ποιότητας χάλυβα οκ.

Όπως είπα, δε ψάχνω προσφορές, ψάχνω να δω αν αυτό είναι έξοδο τάξης μεγέθους που δεν είναι εξαρχής απορρίπτεο.

14 λεπτά πριν, divo είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1027332248_IMG_20190610_2257321.jpg.21ec4460b006ec64b5638067a2777535.jpg

για να μη μπερδευομαστε. όταν μιλάμε για οικοδομές, χτισίματα μελέτες στατικά και απολαβή έργου για τέτοιους μηχανικούς μιλάω.

στατικά συνήθως κάνουν πολιτικοί μηχανικοί. ενδέχεται να κάνουν και μηχανολόγοι αλλά είναι μειοψηφία.

Αυτός είναι πολιτικός μηχανικος που σφράγισε. Αυτός οκ πρέπει να ξέρει από μπετα. Υπάρχουν άλλωστε αρκετά μαθήματα στο Πολυτεχνείο για αυτά. Οι μηχανολόγοι δεν ασχολούνται με μπετα και αν βρεις κάποιον θα είναι κάποιος που τον πήρε το κύμα κάποια στιγμή (πχ.οικογενιακο γραφείο)

...

Για να το κάνω τελείως νιανια, χρησιμοποιόντας ένα σκετς που είχα κάνει για το πιστοποιητικό ΔΕΗ (όχι υπο κλιμακα, οι πορτες εδώ φαίνοτναι τεράστιες

...

Από έτσι

Spoiler

image.png.f3844d57fbfefc70b84552ec4a5ad744.png

ναι γίνει έτσι

Spoiler

image.png.ff53223d60352a18eee4093a04c158cf.png

Ουσιαστικά να πάει η πόρτα, "ένα πλάτος πόρτας" δεξια

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παραθυρο του μπανιου ειναι μονιμα ανοιχτο, με αποτελεσμα να κοπαναει η πορτα του μπανιου αποι το ρευμα. Ειδικοτερα χτυπαει πολυ εντονα η γλωσσα της κλειδαριας, σε βαθμο που ακομα και με κλειστο το παραθυρο να κανει αρκετο θορυβο αν δεν την κλεισεις προσεχτικα. Τα διαφορα στοπ του εμποριου δεν βολευουν γιατι το ζητουμενο ειναι να μπορει η πορτα να κλεισει εντελως αν χρειαστει.

Μπορειτε να σκεφτειται καποια λυση?:X

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς καποιο φίλο, που πιθανό το χει ξανακάνει...

Έχω τη περίφραξη του σπιτιού μου από σκυρόδεμα. Όχι εμφανή με αρκετά σημεία αγριάδας και πόρων στο μπετό. (Προφανώς δε καλουπωθηκε εμφανές για να έμπαινε πέτρα στο μέλλον-που εμένα δε Μ άρεσε).

Σκέφτομαι να βάλω κόλλα θερμοπροσοψης πλέγμα και από πάνω ακρυλικό σοβα. Όπως ακριβώς στη θερμοπροσοψη. 

Το έκαναν τα μαστορια στο πατρικό μου όταν κάναμε το εξοικονομώ, στα στηθαία περιμετρικά και είχε γαμάτο αποτέλεσμα.

Οπότε σκέφτομαι ένα καλό ξύσιμο, χαλαζιακο ασταρι μετά και κόλλα πλέγμα σοβά.

Τι λέτε και σεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...