Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/10/2019 στις 12:48 ΜΜ, papoys1 είπε

Edit.Μόλις στεγνώσει πες μας αποτελέσματα σχετικά με το τρίξιμο και αν ο αφρός έκανε δουλειά γιατί έχω ένα πάτωμα με παρόμοιο πρόβλημα.

Τα ξύλινα πλακάκια συνεχίζουν να τρίζουν.  Μπορεί να βελτιώθηκαν λίγο, αλλά δε θεραπεύτηκε το πρόβλημα.

19 ώρες πριν, panos4tw είπε

Σε ενα κουτι διακοπτη δεν πιανουν πλεον τα νυχακια, δοκιμασα να βαλω στοκο σπατουλαρισματος αλλα και τσιμεντοστοκο στα  πλαινα, τα αφησα 1-2 μερες να στεγνωσουν αλλα στο τελος τα νυχακια τον ξεκολησαν και ειμαι παλι στην αρχη. Υπαρχει κανενα πολυ σκληρο υλικο που να κολαει κιολας καλα στα υπαρχοντα τοιχωματα? Καποια αλλη λυση?

Τι έχει χαλάσει?  Χάλασαν τα νυχάκια?  Εγώ θα αγόραζα άλλο διακόπτη.

Επίσης μπορείς να βάλεις κάποιο υλικό (ξυλάκια, λάστιχο) εσωτερικά εκεί που πιάνουν τα νυχάκια, ώστε να σφίξουν και να πιάνουν καλύτερα. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, mylo είπε

Έχω πάρει μια οθόνη για το αυτοκίνητο από bangood. Έχει ασχοληθεί ποτέ κανείς να περάσει κάτι ανάλογο μόνος του; 

Το καλοκαίρι άλλαξα στο δικό μου. Πού θα ήθελες βοήθεια;

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, divo είπε

Κανονικα οι μελαμινες δεν θελουν καθαριστικα γιατι κιτρινίζουν. Αν ειναι κιτρινιλα απο τριγαρο ή σκονες θα στη βγαλει. Αν ομως ειναι κιτρινίλα της μελαμινης δεν νομιζω.

Σήμερα που ξαναείδα τη ντουλάπα φαίνεται πως το μεγάλο πρόβλημα είναι στις σοκοροταινίες, είναι πολύ χάλια. Να κάνω αντικατάσταση μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση.

Να τα πλακώσω στο ΑΖΑΧ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σήμερα που ξαναείδα τη ντουλάπα φαίνεται πως το μεγάλο πρόβλημα είναι στις σοκοροταινίες, είναι πολύ χάλια. Να κάνω αντικατάσταση μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση.

Να τα πλακώσω στο ΑΖΑΧ?

Για κάνε και μία δοκιμή με σφουγγαράκι γόμα.Έχω πάρει ένα δέμα με καμιά εκατοστή από aliexpress και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο σε πολλές περιπτώσεις.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Για κάνε και μία δοκιμή με σφουγγαράκι γόμα.Έχω πάρει ένα δέμα με καμιά εκατοστή από aliexpress και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο σε πολλές περιπτώσεις.:P

Να φανταστώ εννοείς κάποιο σαν αυτά

https://pswnia.gr/index.php?route=product/product&product_id=5620

https://dagiopoulos.gr/products/super-gom-guard?variant=12286751834189

https://www.e-fresh.gr/el/sfoyggari-magikh-goma-super-cleaner-scotch-brite

http://www.cleanbox.gr/Proion/640-526/el/SANITAS-MAGIKI-GOMA-GIA-TOIXOYS/

Δεν τα είχα υπόψιν μου καθόλου, ευχαριστώ. Θα πάρω και θα δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Το καλοκαίρι άλλαξα στο δικό μου. Πού θα ήθελες βοήθεια;

Α) το προηγούμενο που άλλαξα, ένα pioneer, έμπαινε ουσιαστικά συρταροτα. Αυτό βλέπω στο πλάι έχει τα μεταλλικά με τις βίδες. Πρέπει να κάνω εγώ τις τρύπες; 

Β) στο pioneer είχε φισα μέσα απλά την κουμπωσα έβαλα και τη κεραία και όλα καλά. Εδώ βλέπω έχει μεν φυσα αλλά μάλλον πρέπει να ενώσω τα καλώδια υπάρχει κάποιος οδηγός ποιο με ποιο καλώδιο; 

Γ) επίσης έχει τα rca καλώδια μέσα. Στο προηγούμενο δεν υπήρχε κάτι ανάλογο πως τα βάζω αυτά; 

Ρώτησα σε μάστορα και ζήτησε 50ρικο. 

Υπάρχει κάνα βίντεο σχετικό; δεν βρήκα κάτι 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από mylo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mylo είπε

Α) το προηγούμενο που άλλαξα, ένα pioneer, έμπαινε ουσιαστικά συρταροτα. Αυτό βλέπω στο πλάι έχει τα μεταλλικά με τις βίδες. Πρέπει να κάνω εγώ τις τρύπες; 

Β) στο pioneer είχε φισα μέσα απλά την κουμπωσα έβαλα και τη κεραία και όλα καλά. Εδώ βλέπω έχει μεν φυσα αλλά μάλλον πρέπει να ενώσω τα καλώδια υπάρχει κάποιος οδηγός ποιο με ποιο καλώδιο; 

Γ) επίσης έχει τα rca καλώδια μέσα. Στο προηγούμενο δεν υπήρχε κάτι ανάλογο πως τα βάζω αυτά; 

Ρώτησα σε μάστορα και ζήτησε 50ρικο. 

Υπάρχει κάνα βίντεο σχετικό; δεν βρήκα κάτι 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Τόσο εξειδικευμένα δεν μπορώ να πω. Εγώ άλλαξα από εργοστασιακό Sony σε Kenwood. Πήρα αντάπτορα από τη φίσα του αυτοκινήτου σε universal. Επίσης ανταπτοράκι για την υποδοχή της κεραίας (η νέα ήταν με jack). Δε νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τρύπες. Εγώ πήρα βάση που βίδωσε πάνω στο νέο και μπήκε συρταροτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τον universal αντάπτορας τον είχε μέσα ή τον πήρες χώρια; 

Εσύ αυτό που έκανες είναι εύκολο το έκανα και εγώ απλά τώρα αγόρασα άλλο 

https://m.banggood.com/IMars-7-Inch-2-Din-for-Android-8_0-Car-MP5-Player-2_5D-Touch-Screen-Stereo-Radio-GPS-WIFI-bluetooth-FM-Support-Rear-Camera-p-1564792.html?rmmds=myorders

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Δε μου λες τι χρονολογίας αμάξι έχεις εσύ; εκτός από αυτή τη φυσα και την αντενα είχε άλλο καλώδιο; 

Επεξ/σία από mylo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mylo είπε

Δε μου λες τι χρονολογία αμάξι έχεις εσύ; εκτός από αυτή τη φυσα και την αντενα είχε άλλο καλώδιο; 

Ford Focus 2008. Χρειάστηκα τη φίσα και ένα ακόμη αντάπτορα για τα χειριστήρια του τιμονιού αλλά αυτά δεν ήταν απαραίτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mylo είπε

Α) το προηγούμενο που άλλαξα, ένα pioneer, έμπαινε ουσιαστικά συρταροτα. Αυτό βλέπω στο πλάι έχει τα μεταλλικά με τις βίδες. Πρέπει να κάνω εγώ τις τρύπες; 

Β) στο pioneer είχε φισα μέσα απλά την κουμπωσα έβαλα και τη κεραία και όλα καλά. Εδώ βλέπω έχει μεν φυσα αλλά μάλλον πρέπει να ενώσω τα καλώδια υπάρχει κάποιος οδηγός ποιο με ποιο καλώδιο; 

Γ) επίσης έχει τα rca καλώδια μέσα. Στο προηγούμενο δεν υπήρχε κάτι ανάλογο πως τα βάζω αυτά; 

Ρώτησα σε μάστορα και ζήτησε 50ρικο. 

Υπάρχει κάνα βίντεο σχετικό; δεν βρήκα κάτι 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Το γ είναι για να ενώσεις τυχών υπάρχων κάμερα. Για τα υπόλοιπα ψάξε με ποιο γενικούς όρους στο youtube. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...