Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/11/2019 στις 2:45 ΜΜ, Doubt είπε

Τι θα έκανα εγώ...

Πλύσιμο με χλωρίνη αραιωμένη με νερό. Αφού στεγνώσει, πλύσιμο με σκέτο νερό  κι αφού στεγνώσει πάλι, βάψιμο 2 χέρια αντιμουχλικό.

Αν βάλεις τα ειδικά spray θα καθαρίσει μεν η μούχλα, αλλά θέλει πολύ προσοχή. Εξαερισμός, μάσκα και ψεκάζεις σε σφουγγαράκι και καθαρίζεις με αυτό. Αν ψεκάσεις κατευθείαν στο ταβάνι  σίγουρα θα στάξει κάπου που δεν πρέπει.

Αν το ταβάνι δεν είναι στοκαρισμένο μπορείς μετά το πλύσιμο να το στοκάρεις, τρίψιμο,, αστάρωμα (περιέχει βιοκτόνο παράγοντα) και μετά βάψιμο με αντιμουχλικό.

Θα ντρέπεσαι μετά να μπεις μέσα.

Γιατί όμως τόση μούχλα; Μήπως έχεις καμιά διαρροή στο πατάρι;

Be there done that με το καθαριστικο της κλινεξ... Πολυ καλό αποτέλεσμα πάντως αλλα εγινε καλοκαιράκι με ολο το σπιτι ανοιχτο κλτ...
Δεν εχω τραγικο θέμα ποιο πολύ σαν καλυτερη λύση το σκέφτομαι.
Ειναι μικρό μπάνιο με επικληνή οροφή και κακοτοποθετημένο των ανεμηστήρα εξαγωγής...

Θα δοκιμάσω την λύση με χλωρίνη και το αντιμουχλικό .Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/11/2019 στις 2:45 ΜΜ, Doubt είπε

Τι θα έκανα εγώ...

Πλύσιμο με χλωρίνη αραιωμένη με νερό. Αφού στεγνώσει, πλύσιμο με σκέτο νερό  κι αφού στεγνώσει πάλι, βάψιμο 2 χέρια αντιμουχλικό.

Αν βάλεις τα ειδικά spray θα καθαρίσει μεν η μούχλα, αλλά θέλει πολύ προσοχή. Εξαερισμός, μάσκα και ψεκάζεις σε σφουγγαράκι και καθαρίζεις με αυτό. Αν ψεκάσεις κατευθείαν στο ταβάνι  σίγουρα θα στάξει κάπου που δεν πρέπει.

Αν το ταβάνι δεν είναι στοκαρισμένο μπορείς μετά το πλύσιμο να το στοκάρεις, τρίψιμο,, αστάρωμα (περιέχει βιοκτόνο παράγοντα) και μετά βάψιμο με αντιμουχλικό.

Θα ντρέπεσαι μετά να μπεις μέσα.

Γιατί όμως τόση μούχλα; Μήπως έχεις καμιά διαρροή στο πατάρι;

ποιο ασταρι ειναι αυτο που προτεινεις με βιοκτονους παραγοντες?

και απο τα αντιμουχλικα χρωματα που κυκλοφορουν ποιο ειναι το καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marios1515 είπε

ποιο ασταρι ειναι αυτο που προτεινεις με βιοκτονους παραγοντες?

και απο τα αντιμουχλικα χρωματα που κυκλοφορουν ποιο ειναι το καλυτερο?

https://www.tomara.gr/index/products/paints_lacquers?row=14051

Το γράφει κάτω κάτω στο γαλάζιο πλαίσιο, πιθανόν να έχουν κι άλλα.

Χρώμα μου έχει προτείνει μάστορας το Vivechrom αλλά και πριν μου το προτείνει είχα βάψει τα μισά ταβάνια στο σπίτι με αυτό. Από τότε έβαψα και τα άλλα μισά και περιμένω να δω τι θα γίνει το χειμώνα(?). Πέρσι είχα μούχλα παντού (ρετιρέ) κι έκανα 4 μήνες ειδικότητα ελαιοχρωματιστής οροφών. Για τους επόμενους μήνες δε θα βάψω ούτε σπιρτόξυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και μερες παρατηρουσα συσωρευμενο νερο στα πλακακια του μπανιου στο δαπεδο (μαυρο βελακι). Το μυαλο  μου αρχικα πηγε στο οτι δεν τα σφουγγαριζω καλα και αργουν να στεγνωσουν. Ομως πλεον ειδα οτι το νερο προερχεται απο την αριστερη κατω γωνια της μπανιερας (πρασινο βελακι), γλυφει μεχρι ενα σημειο την μπανιερα και καταληγει στα πλακακια .

Το μυαλο μου παει οτι εχει ραγισει η μπανιερα και επειδη ειναι κουφιο περναει το νερο μεσα απο εκεινο το σημειο και βγαινει εξω. Η αλλη σκεψη ειναι μηπως υπαρχει διαρροη απο την βρυση της μπανιερας (κοκκινο βελακι). Να σημειωσω οτι εχουμε κανει πληρη ανακαινιση στο μπανιο πριν 10 χρονια περιπου. Υδραυλικα (γιατι ειχαμε διαρροη απο τις σωληνες του τοιχου), πλακακια, μπανιερα κτλ κτλ.

Θα φωναξω καποιον να το δει εννοειται αλλα ποια ειναι η γνωμη σας? Τι μπορει να συμβαινει? Επισης θελει υδραυλικο υποθετω, σωστα?

http://444444.jpg upload image online

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει μόνιμα ή μόνο όταν κάνεις μπάνιο;

Δηλαδή υπάρχει μόνιμη ροή;

Αν η ροή είναι μόνιμη τότε κάποια σωλήνα έχει διαρροή.

Αν το κάνει όταν κάνεις μπάνιο τότε πρέπει να ψάχτεις με τη μπανιέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bill999r είπε

Το κάνει μόνιμα ή μόνο όταν κάνεις μπάνιο;

Δηλαδή υπάρχει μόνιμη ροή;

Αν η ροή είναι μόνιμη τότε κάποια σωλήνα έχει διαρροή.

Αν το κάνει όταν κάνεις μπάνιο τότε πρέπει να ψάχτεις με τη μπανιέρα

Δεν υπαρχει μονιμη ροη. Π.χ σημερα που το αφησα απο το μεσημερι μεχρι τωρα το βραδυ, δεν εχει ουτε σταγονα. Θα το παρακολουθησω...

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Δεν υπαρχει μονιμη ροη. Π.χ σημερα που το αφησα απο το μεσημερι μεχρι τωρα το βραδυ, δεν εχει ουτε σταγονα. Θα το παρακολουθησω...

Αν από κάτω είναι άλλο διαμέρισμα να φέρεις υδραυλικό άμεσα, γιατί τυχόν ζημιές θα τις πληρώσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν από κάτω είναι άλλο διαμέρισμα να φέρεις υδραυλικό άμεσα, γιατί τυχόν ζημιές θα τις πληρώσεις εσύ.

Απο κατω ειναι κλειστο το σπιτι και ανηκει στον θειο μου, πλεον. Εμενε παππους και γιαγια οσο ζουσαν. Το δικο μας ανηκει σε εμας. Θα το κοιταξω, ναι.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη αν δεν είμαι στο σωστό topic! Είμαι νέος στο εδώ μέσα. Θα ήθελα τη πολύτιμη συμβουλή σας. Έχω έναν χώρο χωρισμένο με τοίχο από γυψοσανίδα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι μια διαφορετική διαμόρφωση του χώρου κ θα με βόλευε εξαιρετικά αν μπορούσα να μετακινήσω τον υπάρχων τοίχο από γυψοσανίδα. Ρωτάω λοιπόν αν αυτό είναι εφικτό η'να τον γκρεμισω κ να ξεκινήσω από την αρχή φτιάχνοντας έναν άλλον? Φυσικά δεν είμαι επαγγελματίας αλλά έχω τις βασικές γνώσεις κ έχω φτιάξει κάποιες εύκολες κατασκευές από γυψοσανίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο divo. Άπαξ και στοκαριστει είναι σχεδόν αδύνατο να το λύσεις - μεταφέρεις - ξανά χρησιμοποιήσεις.... στην πράξη θεωρω ότι δεν αξίζει και την ταλαιπωρία είναι φθηνά υλικά για τόσο μικρή δουλειά (έναν τοίχο όπως λες). Πιο εύκολα κρατάς εάν δε πάθουν ζημιά με το ξηλωμα παντως τους ορθοστάτες που είναι κ το «Πιο ακριβό» από τα σίδερα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2019 στις 2:15 ΜΜ, ardi21 είπε

Εδω και μερες παρατηρουσα συσωρευμενο νερο στα πλακακια του μπανιου στο δαπεδο (μαυρο βελακι). Το μυαλο  μου αρχικα πηγε στο οτι δεν τα σφουγγαριζω καλα και αργουν να στεγνωσουν. Ομως πλεον ειδα οτι το νερο προερχεται απο την αριστερη κατω γωνια της μπανιερας (πρασινο βελακι), γλυφει μεχρι ενα σημειο την μπανιερα και καταληγει στα πλακακια .

Το μυαλο μου παει οτι εχει ραγισει η μπανιερα και επειδη ειναι κουφιο περναει το νερο μεσα απο εκεινο το σημειο και βγαινει εξω. Η αλλη σκεψη ειναι μηπως υπαρχει διαρροη απο την βρυση της μπανιερας (κοκκινο βελακι). Να σημειωσω οτι εχουμε κανει πληρη ανακαινιση στο μπανιο πριν 10 χρονια περιπου. Υδραυλικα (γιατι ειχαμε διαρροη απο τις σωληνες του τοιχου), πλακακια, μπανιερα κτλ κτλ.

Θα φωναξω καποιον να το δει εννοειται αλλα ποια ειναι η γνωμη σας? Τι μπορει να συμβαινει? Επισης θελει υδραυλικο υποθετω, σωστα?

http://444444.jpg upload image online

Η μπανιέρα να έχει ραγίσει δεν παίζει , διότι είναι μαντεμενια. Παρατήρησε εάν σου βγάζει νερά και όταν δε τη χρησιμοποιείς. Με τον υδραυλικό που στα έφτιαξε , δεν έχεις επαφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, troi.g είπε

Η μπανιέρα να έχει ραγίσει δεν παίζει , διότι είναι μαντεμενια. Παρατήρησε εάν σου βγάζει νερά και όταν δε τη χρησιμοποιείς. Με τον υδραυλικό που στα έφτιαξε , δεν έχεις επαφή?

Απο χτες το μεσημερι μονο η μητερα μου την χρησιμοποιησε κανα 10 λεπτο σημερα το πρωι, αλλα δεν εχει βγαλει ουτε σταγονα. Θα δω και σημερα το βραδυ που θα κανω μπανιο εγω και την χρησιμοποιω περισσοτερο. Ο πατερας μου τα εφτιαξε, αλλα δεν ειναι αυτον τον καιρο στο σπιτι. Οταν επιστρεψει θα το δει.

Σκεφτομαι μηπως περναει το νερο απο την ενωση του τοιχου με την μπανιερα αλλα δεν ξερω, εχω μπερδευτει λιγο.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ardi21 είπε

Απο χτες το μεσημερι μονο η μητερα μου την χρησιμοποιησε κανα 10 λεπτο σημερα το πρωι, αλλα δεν εχει βγαλει ουτε σταγονα. Θα δω και σημερα το βραδυ που θα κανω μπανιο εγω και την χρησιμοποιω περισσοτερο. Ο πατερας μου τα εφτιαξε, αλλα δεν ειναι αυτον τον καιρο στο σπιτι. Οταν επιστρεψει θα το δει.

Σκεφτομαι μηπως περναει το νερο απο την ενωση του τοιχου με την μπανιερα αλλα δεν ξερω, εχω μπερδευτει λιγο.

Ο μπαμπάς σου είναι υδραυλικός? Πάντως από τα σημάδια που βλέπω, σιγουρα τρέχει πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, troi.g είπε

Ο μπαμπάς σου είναι υδραυλικός? Πάντως από τα σημάδια που βλέπω, σιγουρα τρέχει πολύ καιρό.

Oχι δεν ειναι αλλα τα παντα στο σπιτι εκεινος τα φτιαχνει.

Χτες που εκανα μπανιο αμεσως μετα ετρεξε παλι λιγο νερο. Οποτε εχω καταληξει οτι τρεχει μονο οταν χρησιμοποιει καποιος την μπανιερα πανω απο ενα 10 λεπτο π.χ με σχετικα αρκετο νερο.

Αρχικα λεω να βαλω σιλικονη στεγανοποιησης στην ενωση μεταξυ τοιχοι και μπανιερας.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...