Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, enterhere είπε

https://www.klinex.gr/products/klinex-sprays/katatismouxlas/

To έχω δοκιμάσει σε τοίχο μπάνιου με μούχλα και τον καθάρισε. Ψεκάζεις και δουλεύει μόνο του.

Δεν είναι και κανένα μυστικό/θαυματουργό υλικό

Είχα μαρμαρινο νεροχύτη που δεν άδειαζε 100% το νερό και μουχλιαζέ απίστευτα, όπου έριχνες λίγες σταγόνες απλή χλωρίνη η μούχλα εξαφανιζόταν από μόνη της σχςδόν αμέσως.

.... μέχρι να ξαναβγει οπότε πάλι απο την αρχή.

Δε θα έχει μονιμη δράση δηλαδή αλλά από όλότερα είναι μια αρχή.

..

και μια δική μου ερώτηση

Θέλω να πάρω μια πλάνη για κάτι μαστορέματα αλλά και γενικά να την έχω αν χρειαστεί.

Λέω να πάρω μια φθηνή 

πχ

https://www.thevashop.gr/bormann-bpl6000-plani-600w-017431-017431?search=πλάνη&description=true&sort=p.price&order=ASC

ή

https://www.thevashop.gr/bulle-plani-ilektriki-620w-633026-633026?search=πλάνη&description=true&sort=p.price&order=ASC

...

αλλά δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει καμία από τις δύο μάρκες.

.

συμβουλές ?

είναι υποφερτές ?

.

εγκυκλοπαιδικά :

τι είναι το "βάθς εγκοπής 9mm" και σε τι διαφέρει από το "βάθος πλαναρίσματος 2mm" ?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

και μια δική μου ερώτηση

Θέλω να πάρω μια πλάνη για κάτι μαστορέματα αλλά και γενικά να την έχω αν χρειαστεί.

Λέω να πάρω μια φθηνή 

πχ

https://www.thevashop.gr/bormann-bpl6000-plani-600w-017431-017431?search=πλάνη&description=true&sort=p.price&order=ASC

ή

https://www.thevashop.gr/bulle-plani-ilektriki-620w-633026-633026?search=πλάνη&description=true&sort=p.price&order=ASC

...

αλλά δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει καμία από τις δύο μάρκες.

.

συμβουλές ?

είναι υποφερτές ?

Έχω παρόμοια. ότι κόβουν κόβουν απλά θέλει πολύ προσοχή και πολύ σταθερό χέρι να μην τρώει ανομοιόμορφα το ξύλο.Και εγώ για χοντροδουλειές τη χρησιμοποιώ.

Και αν την πάρεις να τη βάζεις στην πιο χαμηλή σκάλα και με υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, enterhere είπε

https://www.klinex.gr/products/klinex-sprays/katatismouxlas/

To έχω δοκιμάσει σε τοίχο μπάνιου με μούχλα και τον καθάρισε. Ψεκάζεις και δουλεύει μόνο του.

Μαλλον ειναι προφανες και γι' αυτο κανεις δεν το ανεφερε, αλλα στο μπανιο χρησιμοποιουμε πλαστικο χρωμα μπανιου για το ταβανι που εχει αντιμυκητιακες (αντιμουχλικες δηλαδη) ιδιοτητες~

 

 

Και μια δικια μου ερωτηση, υπαρχει κανενα καλο αρθρο που να εξηγει πως στο δια λειτουργουν οι σιδηροδρομοι/βαγονετα στις κουρτινες? Υπαρχει καποιος τροπος σε κουρτινα με 2 φυλλα τραβωντας το σχοινι να ανοιγουν και να κλεινουν και τα 2 ταυτοχρονα? Ποσα βαγονετα χρειαζομαι για αυτο?

 

https://1drv.ms/u/s!Ar_De368oWY8jvw3s_83-U4l7KeJBw?e=TPo94J

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι 

Το είχε ρωτήσει και άλλος παλαιότερα νομίζω

Θέλω σε 2 κλιματιστικά (ίδια) να μεγαλώσω το καλώδιο.

Αντί να κόψω/ράψω θέλω να το βγάλω όλο και να βάλω άλλο, νέο, μεγαλύτερο.

Στη γωνία το κλιματιστικό ΄΄εχει ένα κομμάτι το κάλλυμα που ανοίξει και αφήνει μια μικρή πρόσβαση στο χώρο που συνδέονται τα καλώδια αλλά αυτό που έρχεται από τη πρίζα "χάνεται κάπου προς τα μπροστα (φαίνεται η ένωση του καλωδίου προς την εξωτερική μονάδα).

Υπάρχει κάποιος τ΄ροπος που "ξεκουμπώνει όλη η πρόσοψη/το μπροστά μέρος ? 

Φαίνεται ότι κουνιέται λίγο πάνω κάτω αλλά φοβάμαι μπας και το ξεχαρβαλώσω.

Χρειάζεται να το ξεβιδώσω για να έχω πρόσβαση στο σημείο που συνδέεται το καλώδιο ?

IMG-20191103-224057.jpg

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Αυτό το ξύλινο πάτωμα σώζεται ή θέλει ξηλωμα; 

IMG_20191103_155732.jpg

Σώζεται αλλά πιθανοτατα θα υπάρχουν κάποιες ατέλειες κάτω από το βερνίκι οι οποίες δεν θα φαίνονταν άσχημα. Αν θες αψεγάδιαστο αποτελέσματα μπορείς να αλλάξεις το προβληματικό σημείο με νέα ξύλα.

Πάντως σε δίκη μου περίπτωση με αντίστοιχη βλάβη από πόρτα το παρκέ έγινε σχεδόν καινούριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, divo είπε

Το που συνδεεται το καλωδιο θα το δεις απο μπροστα. Εκει συνηθως ειναι η κλεμα. Αλλα κλιματιστικα εχουν πορτακι εκει που ειναι τα καλωδια και άλλα πρεπει να βγαλεις ολη την πρόσοψη. Το εκανα προσφατα σε αφαιρεση κλιματιστικου δικου μου. 

Ναι κάτι τετοιο παλεύω αλλά δε ξέρω αν και πως βγαίνει η πρόσοψη (βγαίνει πολύ ευκολα το "καπάκι" του εναλλάκτη, εκεί που είναι τα φίλτρα).

Έχει πορτάκι με κλέμα αλλά εκεί είναι το καλώδιο που φεύγει για έξω. Το καλώδιο από τη πρίζα χάνεται μέσα.

Κάπου είχα δει ένα άλλο ότι "ανοίγει" (σαν με μεντεσέδες) αλλά δε ξέρω πως.

Εκτός αν ξεβιδώσω βίδες.

edit:

το ξεβίδωσα αλλά πρέπει όπως φαίνεται πρέπει να λύσω το μισό A/C γιατί πάει ακόμα πιο μέσα ... πιο τσακάλι το σκέφτηκε αυτό ?

 

...

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DrLo είπε

Δεν είναι και κανένα μυστικό/θαυματουργό υλικό .......

 

6 ώρες πριν, panos4tw είπε

Μαλλον ειναι προφανες και γι' αυτο κανεις δεν το ανεφερε, ......

Δεν είπα ότι είναι κάποιο μυστικό/θαυματουργό υλικό.

Απλά πρότεινα πως να καθαρίσει την μούχλα.

Δεν υπήρχε λόγος σχολιασμού της απάντησης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2019 στις 12:27 ΜΜ, Doubt είπε

Μπορεί να περάσει κατευθείαν επάνω απο την μουχλα/μαυρίλα?
Σίγουρα καλό θα ήταν να καθαριστεί πρώτα ,δεν το συζητάω, απλα ρωτάω ΑΝ γίνεται να χρησιμοποιηθεί και έτσι.

Στις 2/11/2019 στις 6:48 ΜΜ, divo είπε

να ανοιγεις το παραθυρακι. Και ψεκαζε το που και που με αυτο

Γενικά όλα αυτα τα καθαριστικά θέλουν καλό αερισμό κατα την χρήση. Οπως και καμια μασκούλα κατα την εφαρμογή.
Προσοχή γιατί γνωστός την πάτησε οταν δεν εκανε αερισμό κατα την χρήση και εφτασε στο νοσοκομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει πιάσει μουχλα ταβάνι σίγουρα θέλει γενικά καλυτερο εξαερισμό. Τα καθαριστικά μουχλας απο οσο ξέρω σκοτωνουν επιφανειακα τη μουχλα οχι σε βάθος τα σπορια οποτε ξαναεμφανιζεται. Κατα τη γνώμη μου θέλει καθάρισμα πρώτα και μετά τριψιμο με γυαλόχαρτο χοντρο μετα ξεσκονισμα / καθαρισμα ξανα. Αφου στεγνώσει σπατουλάρισμα ή τριψιμο με πιο λεπτο και βάψιμο με 2 χερια αντιμουχλικο χρωμα σωστα αραιωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosvlass είπε

Μπορεί να περάσει κατευθείαν επάνω απο την μουχλα/μαυρίλα?
Σίγουρα καλό θα ήταν να καθαριστεί πρώτα ,δεν το συζητάω, απλα ρωτάω ΑΝ γίνεται να χρησιμοποιηθεί και έτσι.

Τι θα έκανα εγώ...

Πλύσιμο με χλωρίνη αραιωμένη με νερό. Αφού στεγνώσει, πλύσιμο με σκέτο νερό  κι αφού στεγνώσει πάλι, βάψιμο 2 χέρια αντιμουχλικό.

Αν βάλεις τα ειδικά spray θα καθαρίσει μεν η μούχλα, αλλά θέλει πολύ προσοχή. Εξαερισμός, μάσκα και ψεκάζεις σε σφουγγαράκι και καθαρίζεις με αυτό. Αν ψεκάσεις κατευθείαν στο ταβάνι  σίγουρα θα στάξει κάπου που δεν πρέπει.

Αν το ταβάνι δεν είναι στοκαρισμένο μπορείς μετά το πλύσιμο να το στοκάρεις, τρίψιμο,, αστάρωμα (περιέχει βιοκτόνο παράγοντα) και μετά βάψιμο με αντιμουχλικό.

Θα ντρέπεσαι μετά να μπεις μέσα.

Γιατί όμως τόση μούχλα; Μήπως έχεις καμιά διαρροή στο πατάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, divo είπε

τι μαρκα ειναι το κλιματιστικό? 

απλα μα κολλητήρι. το ενα παντως δε φαινεται να ειναι φαγωμένο.

Και τα δύο το ίδιο είναι.Με φακό που κοίταξα πριν τα βγάλω σχεδόν δεν πατούσαν καθόλου γιατί και η βάση που μπαίνουν μέσα βρσκετε 5 με 10 χιλιοστά απόσταση από αυτό που γυρίζει και λογικά πρέπει να πατάνε πάνω.

Αγόρασα καινούργιο , αλλά θα βγω για αναζήτηση τις επόμενες μέρες να κάνω τα πειράματά μου και θα σας γνωρίσω αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, divo είπε

σε βλεπω στον πειραια στις περιελίξεις να ρωτας που θα βρω καρβουνακια...😁

κοιτα μηπως βγαινει ολοκληρο το πλαισιο. Και μενουν μονο ξυκτρες και κλεμες. Αν ειναι κατι τετοιο θα εχει δυο επανω πλαστικα και δυο απο κατω. Αλλα προσεχε τα στο ξεκουμπονα μη σπασει το πλαισιο

Αν δεις στη φωτογραφία που ανέβασα το πλαίσιο ξεκουμπώνει εύκολα όπως είπες.Το αριστερό είναι το κλειστό .Τα υπόλποιπα κομμάτια είναι από αυτό που άνοιξα.Έχω ανοίξει το ένα από το οποίο έβγαλα και την ψύκτρα.Έχει καταστήματα στο ίντερνετ που πουλάνε και ολόκληρο το σετ και ψύκτρα σκέτη που φυσικά είναι πιο φτηνή.Θα πάω σε τέτοια και θα κολήσω το συρματάκι.

Τα παραπάνω τα έχω δει σε βιντεάκια που ανεβάζει ο τύπος.Ειδικά για πλυντήρια ανεβάζει τα πάντα. όπως είπα πήρα καινούργιο πλυντήριο αλλά επειδή γουστάρω να παιδεύομαι και να επιχειρώ τέτοια πράγματα θα αγοράσω καινούργια να δοκιμάσω και τα λέμε.😊

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...