Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το τελικό πλαστικό καταρχήν για εξωτερικό πάμε σε 100% ακρυλικό πλαστικό.Δεν συζητάμε για άλλα πλαστικά.

Εάν πας στη vivechrom για μένα είναι μονόδρομος το https://dagiopoulos.gr/products/vivechrom-vivecryl-eco-akryliko?variant=50446413269&gclid=Cj0KCQiAxfzvBRCZARIsAGA7YMyvkgWy__XDmxl-a1dbwomUv9jt3iAVGcekSQ36c3m7YncWt37lqw4aAsrpEALw_wcB αν θέλεις καλά αποτελέσματα  διάρκεια σε χρόνο και καιρικές συνθήκες.Δεν πρέπει να τσιγκουνευόμαστε 5-10 ευρώ που θα δώσουμε παραπάνω από ένα άλλο ίδιας ποσότητας ή ακόμη και περισσότερης γιατί θα τα κερδίσουμε από την την αντοχή του στο χρόνο.

26 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αν και εντελώς άσχετο.

Αυτό εδώ κάνει για να διορθώσω κάτι σημαδάκια σε λευκό τοίχο;

Όχι θα πας σε ένα ακρυλικό στόκο σπατουλαρίσματος τέτοιου τύπου που κυκλοφορούν σε διάφορες μάρκες.Κλείνει μικρές τρύπες και ρωγμές σε βαμμένους τοίχους έχει λείο τελικό αποτέλεσμα και σε λευκό τοίχο δεν θα φαίνεται και πολύ μέχρι να τον ξαναβάψεις γιατί έχει λευκή απόχρωση.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2018 στις 9:22 ΠΜ, sargio01 είπε

Πολύ καλής ποιότητας και οι δυο εταιρίες, σωστά σου πρότειναν να διαλέξεις απλά όποια απο τις δυο θέλεις(acrylan-vitex, vivecryl-vivechrom. super neopal δεν κάνει επειδή είναι για εσωτερικούς χώρους).

Για αστάρωμα συνιστώ αστάρι τύπου dur(πχ vivedur της vivechrom), είναι το κατ' εξοχίν αστάρι για εξωτερικά και κυκλοφορεί και νερού και διαλύτη(είναι δυνατότερο το δεύτερο).

Πάμε στα τεχνικά τώρα: Το revinex δεν είναι αστάρι, απορώ ποιός σου πρότεινε αυτή την καγκουριά!:o Αυτό το υλικό είναι σκληρυντής κονιαμάτων("δυναμώνει" τον σοβά, τον στόκο σπατουλαρίσματος, το υδρόχρωμα κλπ συμπεριλαμβανόμενο μέσα στο χαρμάνι, οχι ως επάλλειψη πρίν ή μετά). Δεν προσφέρει κανενός είδους αδιαβροχοποίηση ή ελαστικότητα... το οτι δεν έχει ξεφλουδίσει ο τοίχος, παρότι πέρασαν πόσα χρόνια, είναι επειδή έχει σκληρύνει το τελικό χρώμα μέσω του ρελιέφ και δεν υπάρχουν, προφανώς, μεγάλα επίπεδα υγρασίας στην ατμόσφαιρα της περιοχής που είναι το σπίτι. Καθαρή τύχη δηλαδή.

Υ.Γ. Για Kraft συμφωνώ κι επ' αυξάνω, ΜΑΚΡΙΑΑ!! Έχει ελεηνή πυκνότητα(κυλινδράρεις κι ολο το υλικό πάει στο πάτωμα και πάνω σου!) ενω παράλληλα η καλυπτικότητά του είναι για γέλια(σαν υλικό γ' ποιότητας)... ισχύουν και για τα αστάρια και για τα πλαστικά.

Γενικα πολλοι μαστορες ειναι πορωμενοι με revinex. Πιστευεις πως κανει για ασταρι σε τσιμετοκονια / σοβα η οχι για να μπουν πλακακια; Ολοι οι πλακαδες αυτο προτεινουν που εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω κι εδω γιατι στο θεμα του φυσικου αεριου δεν βλεπω φως:

Ειχα δει το προγραμμα της ΕΔΑ Αττικης 2018 μεχρι 2022 και βλεποντας οτι δε θα καλυψει τη γειτονια μου, ειχα αρχισει χαρουμενος να αφαιρω τα σωματα καλοριφερ, να κερδιζω πολυτιμο χωρο στο σπιτι και να σχεδιαζω με βαση τη θερμανση με aircondition. Ξαφνικα βλεπω οτι το προγραμμα αλλαξε, και οτι το πρωτο εξαμηνο 2019 ολος ο Χολαργος -και η γειτονια μου- θα εχε φυσικο αεριο, οποτε πρεπει πλεον να δω τι θα κανω~~

Η πολυκατοικια εχει 8 διαμερισματα, με κεντρικο καυστηρα και αυτονομια διαμερισματων με ωρομετρηση με αποτελεσμα το κοστος να ειναι τοσο μεγαλο οταν αναβει 1 διαμερισμα μονο του θερμανση, που πλεον δεν τον χρησιμοποιει κανενας και ολοι εχουν aircondition. Επισης εχει κεντρικο boiler -που τον χειμωνα λειτουργει με τον καυστηρα- για ζεστο νερο και το καλοκαιρι με ρευμα (+ηλιακο). Φανταζομαι οτι εφοσον βαλουμε φυσικο αεριο, οι περισσοτεροι ιδιοκτητες θα θελουν να βαλουν αυτονομα στο διαμερισμα τους ωστε να μην εχουν το υπερβολικο κοστος που ειχε και ο κεντρικος καυστηρας πετρελαιου. Καποιες ερωτήσεις:

  1. Ειναι λογικη εκτιμηση οτι οπως ο κεντρικος καυστηρας πετρελαιου ηταν υπερβολικα ακριβος οταν αναβε μονο 1 διαμερισμα, το ιδιο θα συμβαινει και με κεντρικο καυστηρα ΦΑ οποτε καλυτερα το καθε διαμερισμα να παει σε αυτονομια?
  2. Εφοσον το καθε διαμερισμα βαλει δικο του καυστηρα, ποσο δυσκολη θα ειναι η αλλη στη συνδεσμολογια? Αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα κουτι εξω απο καθε διαμερισμα με την ηλεκτροβανα κτλπ. Εφοσον ο καυστηρας του ΦΑ μπει στο μπαλκονι, οι σωληνωσεις πρεπει να φτασουν στο κουτι εξω απο το διαμερισμα? Δεν βλεπω πως μπορεις να γινει αυτο χωρις να διασχισουν ολο το σπιτι...
  3. Θα εχει νοημα το κεντρικο boiler να συνεχισει να λειτουργει με ρευμα ολες τις εποχες ή θα ειναι τοσο αποδοτικο το ζεστο νερο απο ΦΑ οποτε δεν θα αξιζει τον κοπο? Θα χρειαστουν και αλλες αλλαγες στις σωληνωσεις για αυτο? Αυτη τη στιγμη το ζεστο νερο το χειμωνα με boiler κοστιζει περιπου 15-20 ευρω το μηνα για 2 ατομα~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, divo είπε

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν πρωτεινεται?

Δεν είπε κανείς ότι δεν προτείνονται τα ρολά με ιμάντα. Τα εξωτερικά ρολά και ειδικά με ιμάντα, δεν προτείνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divo είπε

Εννοεις που βγαινει το κουτι προς τα εξω, αντι να ειναι μεσα και να εξέχει?

Όχι να βγαίνει προς τα έξω, να είναι όλο το κουτί έξω. Τα δικά σου είναι επικαθήμενα, πατάει δηλαδή το κουτί του ρολού πάνω στην κάσα του κουφώματος και η επισκέψιμη πλευρά είναι μέσα στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Δεν είπε κανείς ότι δεν προτείνονται τα ρολά με ιμάντα. Τα εξωτερικά ρολά και ειδικά με ιμάντα, δεν προτείνονται.

Εμένα παντως μου φαίνονται καλύτερα ενεργειακά. Εννοείς πχ να ειναι ηλεκτρικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Εμένα παντως μου φαίνονται καλύτερα ενεργειακά. Εννοείς πχ να ειναι ηλεκτρικά; 

Έχω γράψει πιο πάνω τους λόγους. Τα ηλεκτρικά βελτιώνουν την κατάσταση αλλά τα αρνητικά όπως το κόστος, η επισκευή από έξω και το ότι όταν είσαι μέσα βλέπεις μέρος από το κουτί του ρόλου καθώς και το τελευταίο φυλλαράκι, παραμένουν.

Ενεργειακό πλεονέκτημα σε σχέση με ένα πλαστικό κουτί ή αλουμινίου θερμομονωτικό, δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panos4tw είπε

Ρωταω κι εδω γιατι στο θεμα του φυσικου αεριου δεν βλεπω φως:

Ειχα δει το προγραμμα της ΕΔΑ Αττικης 2018 μεχρι 2022 και βλεποντας οτι δε θα καλυψει τη γειτονια μου, ειχα αρχισει χαρουμενος να αφαιρω τα σωματα καλοριφερ, να κερδιζω πολυτιμο χωρο στο σπιτι και να σχεδιαζω με βαση τη θερμανση με aircondition. Ξαφνικα βλεπω οτι το προγραμμα αλλαξε, και οτι το πρωτο εξαμηνο 2019 ολος ο Χολαργος -και η γειτονια μου- θα εχε φυσικο αεριο, οποτε πρεπει πλεον να δω τι θα κανω~~

Η πολυκατοικια εχει 8 διαμερισματα, με κεντρικο καυστηρα και αυτονομια διαμερισματων με ωρομετρηση με αποτελεσμα το κοστος να ειναι τοσο μεγαλο οταν αναβει 1 διαμερισμα μονο του θερμανση, που πλεον δεν τον χρησιμοποιει κανενας και ολοι εχουν aircondition. Επισης εχει κεντρικο boiler -που τον χειμωνα λειτουργει με τον καυστηρα- για ζεστο νερο και το καλοκαιρι με ρευμα (+ηλιακο). Φανταζομαι οτι εφοσον βαλουμε φυσικο αεριο, οι περισσοτεροι ιδιοκτητες θα θελουν να βαλουν αυτονομα στο διαμερισμα τους ωστε να μην εχουν το υπερβολικο κοστος που ειχε και ο κεντρικος καυστηρας πετρελαιου. Καποιες ερωτήσεις:

  1. Ειναι λογικη εκτιμηση οτι οπως ο κεντρικος καυστηρας πετρελαιου ηταν υπερβολικα ακριβος οταν αναβε μονο 1 διαμερισμα, το ιδιο θα συμβαινει και με κεντρικο καυστηρα ΦΑ οποτε καλυτερα το καθε διαμερισμα να παει σε αυτονομια?
  2. Εφοσον το καθε διαμερισμα βαλει δικο του καυστηρα, ποσο δυσκολη θα ειναι η αλλη στη συνδεσμολογια? Αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα κουτι εξω απο καθε διαμερισμα με την ηλεκτροβανα κτλπ. Εφοσον ο καυστηρας του ΦΑ μπει στο μπαλκονι, οι σωληνωσεις πρεπει να φτασουν στο κουτι εξω απο το διαμερισμα? Δεν βλεπω πως μπορεις να γινει αυτο χωρις να διασχισουν ολο το σπιτι...
  3. Θα εχει νοημα το κεντρικο boiler να συνεχισει να λειτουργει με ρευμα ολες τις εποχες ή θα ειναι τοσο αποδοτικο το ζεστο νερο απο ΦΑ οποτε δεν θα αξιζει τον κοπο? Θα χρειαστουν και αλλες αλλαγες στις σωληνωσεις για αυτο? Αυτη τη στιγμη το ζεστο νερο το χειμωνα με boiler κοστιζει περιπου 15-20 ευρω το μηνα για 2 ατομα~

Προσωπική μου θέση είναι ότι καλύτερα ατομικός επίτοιχος λέβητας για το κάθε σπίτι.

Έχει κάποιο υψηλο αρχικό κόστος αλλά η ευκολία που δίνει ταυτόχρονα με την ανεξαρτησία δε συγκρίνονται.

1. Εξαρτάται από το αν υποθέσουμε ότι όλοι θέλουν τις ίδιες ώρες αλλά γενικα η απάντηση είναι ΝΑΙ

2. Κι αυτό εξαρτάται από τη καθε συγκεκριμένη περίπτωση, γενικά ναι θέλει δουλειά να γίνει (δεν είναι ότι κουμπώνεις κάπου και τελείωσε) αλλά αυτό γίνεται άπαξ και φυσικά εξαρτάται και πόσο καλή δουλειά θα κάνει ο εγκαταστάτης

3. Δε βλέπω το λόγο

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δηλαδή λεκέδες;;;;;; Τότε γιατί δεν το βάφεις λίγο με λευκό πλαστικό;;;

Γιατί δεν θέλω να πάρω τόσο μεγάλη ποσότητα. Ήθελα να πάρω χρώμα σε σωληνάριο ώστε να το χρησιμοποιώ όποτε θέλω για σημάδια που γίνονται στον τοίχο. Δεν θέλω ούτε ξέρω να κάτσω να φτιάξω χρώμα για κάτι τόσο λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρωμα δεν το φτιαχνεις εσυ 😲 ετοιμο το αγοραζεις προς χρηση και αν θελεις μικρη ποσοτητα παιρνεις μικρη ποσοτητα παραδειγμα 180 γρ κοστους 2 ευρω γιατι μπλεκεσαι με σωληναρια;

ασε που ειναι λαθος τροπος ενα σημαδακι να πας να το καλυψεις με μια βουλα λευκου χρωματος :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeγ είπε

το χρωμα δεν το φτιαχνεις εσυ 😲 ετοιμο το αγοραζεις προς χρηση και αν θελεις μικρη ποσοτητα παιρνεις μικρη ποσοτητα παραδειγμα 180 γρ κοστους 2 ευρω γιατι μπλεκεσαι με σωληναρια;

ασε που ειναι λαθος τροπος ενα σημαδακι να πας να το καλυψεις με μια βουλα λευκου χρωματος :shock:

Αυτό θελω. Το εχει μια φίλη. Το πηρε πριν δυο χρονια απο το πρακτικερ και τωρα δεν το εχουν. Ειναι πολυ καλο. Διαθετει μπροστα στομιο με το οποιο βαφεις κανονικα τις ατελειες του τοιχου. Πρακτικο και ευκολο και με μεγαλη ποσοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 1comment είπε

Αυτό θελω. Το εχει μια φίλη. Το πηρε πριν δυο χρονια απο το πρακτικερ και τωρα δεν το εχουν. Ειναι πολυ καλο. Διαθετει μπροστα στομιο με το οποιο βαφεις κανονικα τις ατελειες του τοιχου. Πρακτικο και ευκολο και με μεγαλη ποσοτητα.

Δεν ξέρω αν πρόκειται για πλαστικό χρώμα γιατί αν είναι κάτι άλλο παίζει να μην έχει καλή επαφή με το παλιό πλαστικό και να φεύγει.Επίσης αν έχει σφουγγαράκι θα βάψεις μία φορά και είναι για πέταμα γιατί το χρώμα που θα μείνει στο σφουγγαράκι θα στεγνώσει και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ξανά,ενώ αν πάρεις μία τέτοια συσκευασία ,βάψεις με μικρό πινελάκι το κλείνεις πλένεις το πινελάκι και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ξανά όποτε γουστάρεις.

Εάν εσένα σου αρέσει η άλλη συσκευασία τι να πω ψάξε και ενδεχομένως κάπου θα βρεις.Προσωπικά δεν έχω δει τέτοια σωληνάρια για πλαστικό τοίχου αλλά για άλλες χρήσεις όπως ζωγραφική του οποίου το χρώμα δεν ξέρω αν κάνει στον τοίχο.

Ψάξε σε κανένα βιβλιοπωλείο μήπως βρεις κάτι τέτοιο που τα χρησιμοποιούν για άλλες χρήσεις αν και δεν το συνιστώ για τους λόγους που είπα παραπάνω.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...