Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, divo είπε

μινιο στο σιδερο, περασμα με revinex 50/50, λασπη του θεουλη με ενισχυμένο τσιμέντο και γαλακτωμα και μετα κλασικο σοβα μιας στρωσης που πιανει μεγαλυτερο παχος απο τον τελικης. Αυτο εγινε γιατι ειχα και αλλα τετοια, οχι σε κολωνες αλλα σε σπασιμα ηλεκτρολογου. Διαφορετικα αν ηταν μονο αυτο θα εβαζα οποιοδηποτε επισκευαστικο στη θεση της λασπης. Nα επισημανω οτι δεν ηταν κομμενη κολωνα απο σεισμο, αλλα απλα ειχε φυγει εξωτερικο κομματι απο σκουριασμα του σιδερου. Στις κομμένες κολόνες πας με μηχανικό και εναίσιμες ρητίνες. 

εκει που θα παρεις και τα επισκευαστικα. χρωματοπολεια, μαντρες και πολυκαταστηματα τυπου lerroy

https://www.skroutz.gr/c/3309/veltiotika-koniamaton.html?keyphrase=ινες+πολυπροπυλενιου

Σε τι αναλογια κανεις τη λασπη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2019 στις 2:04 ΜΜ, Alejandro είπε

Δεν είπε κανείς ότι δεν προτείνονται τα ρολά με ιμάντα. Τα εξωτερικά ρολά και ειδικά με ιμάντα, δεν προτείνονται.

Φίλε επειδή κάναμε πολύ κουβέντα για την λειτουργικότητα ή όχι των εξωτερικών ρολών σε τοίχο κρεμασμένα με ιμάντα και όχι ηλεκτρικά, ανέβασα βιντεάκι με τα δύο μπροστινά δικά μου που τοποθέτησα πρόσφατα.Σε αυτά πήγα σε ρολό επειδή πέραν της εμφάνισης από την αρχή ήταν προβληματικά και δεν άνοιγαν τελείως αλλά άφηναν 30-40 πόντους κλείσιμο στο παράθυρο γιατί έβρισκαν στο πλευρό του μπαλκονιού.

Επειδή ενθουσιάστηκα με την εμφάνιση λειτουργία αλλά πάνω από όλα τη τιμή τους παρήγγειλα και τα δύο μεσαία τα οποία περιμένω με αγωνία για τοποθέτηση.😊

Που ξέρεις μπορεί να δώσω έναυσμα σε σένα ή σε κάποιο άλλο αλουμινά να το προσπαθήσει.Να ξέρεις με την κρίση υποφέρει ο κόσμος και δεν μπορεί να πληρώνει όπως πλήρωνε πριν 10 και 15 χρόνια.Για ηλεκτρικά το κόστος ανέβαινε πάνω από το 100% της τιμής για να βάλεις ένα μοτέρ της προκοπής και όχι κινέζικο.Βάλε  Χ 5  που ήθελα εγώ  (τοποθέτησα και το πίσω αλλά δεν το έχω σε βίντεο) να δεις που φτάνει.

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tornado είπε

Παππού μαστορικη δουλειά... 

Εγώ έβαλα ηλεκτρικά,  αλλά τα έβαλα μέσω του εξ οικονομω οπότε μου ήρθε μισή τιμή. 

Άσε τα είδαν 2-3 γειτόνοι και γνωστοί και με παρακαλάνε να πάω να τους φτιάξω και σε αυτούς.:lol::D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φίλε επειδή κάναμε πολύ κουβέντα για την λειτουργικότητα ή όχι των εξωτερικών ρολών σε τοίχο κρεμασμένα με ιμάντα και όχι ηλεκτρικά, ανέβασα βιντεάκι με τα δύο μπροστινά δικά μου που τοποθέτησα πρόσφατα.Σε αυτά πήγα σε ρολό επειδή πέραν της εμφάνισης από την αρχή ήταν προβληματικά και δεν άνοιγαν τελείως αλλά άφηναν 30-40 πόντους κλείσιμο στο παράθυρο γιατί έβρισκαν στο πλευρό του μπαλκονιού.

Επειδή ενθουσιάστηκα με την εμφάνιση λειτουργία αλλά πάνω από όλα τη τιμή τους παρήγγειλα και τα δύο μεσαία τα οποία περιμένω με αγωνία για τοποθέτηση.😊

Που ξέρεις μπορεί να δώσω έναυσμα σε σένα ή σε κάποιο άλλο αλουμινά να το προσπαθήσει.Να ξέρεις με την κρίση υποφέρει ο κόσμος και δεν μπορεί να πληρώνει όπως πλήρωνε πριν 10 και 15 χρόνια.Για ηλεκτρικά το κόστος ανέβαινε πάνω από το 100% της τιμής για να βάλεις ένα μοτέρ της προκοπής και όχι κινέζικο.Βάλε  Χ 5  που ήθελα εγώ  (τοποθέτησα και το πίσω αλλά δεν το έχω σε βίντεο) να δεις που φτάνει.

 

Παππου,σε παραδεχομαι.Πιανεσαι με ολα αλλα μου αρεσει που κανεις δουλεια.Εχω δει σε πολλους που πιανονται μονοι τους (οχι σε αλουμινια,γενικα) και το τελικο αποτελεσμα ειναι χαλι μαυρο.Εσενα,οσο μπορει να φανει απο το βιντεο τουλαχιστον,φαινεται αψογο το τελικο αποτελεσμα.Μπραβο και παλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα μπω απευθείας στο ψητό,

έχω ένα τοίχο από τσιμεντόλιθους στον οποίο θέλω να κρεμάσω κάτι, μέγιστο βάρος 15 κιλά. Υπάρχει κάποιος τρόπος ;κάποιο ειδικό ουπα ή κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, divo είπε

ουπα google it ☺️

μωρε το google it και πριν. Απλά δεν εβγαλα ακρη γιατι παντα εβλεπα γυψοσανιδα στην αρχη :P

Θεωρητικα αυτο με καλύπτει. Αν και δεν εχω καταλαβει σιγουρα πως θα γίνει αυτος ο ωραίος φιόγκος, Υποθέτω οτι έχει μεγαλύτερο ανοιγμα στην κορυφη ωστε να μην πέσει μεσα στον τσιμεντόλιθο και όσο το σφίγγεις μαζευει το ουπα. Τελος παντων, τωρα πρεπει να βρω αν εχουμε πουθενα σε καταστημα εδω! Θενκ γιου

https://venieris.com/Dremel-Shop/ProductID/40194

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Spect~ είπε

μωρε το google it και πριν. Απλά δεν εβγαλα ακρη γιατι παντα εβλεπα γυψοσανιδα στην αρχη :P

Θεωρητικα αυτο με καλύπτει. Αν και δεν εχω καταλαβει σιγουρα πως θα γίνει αυτος ο ωραίος φιόγκος, Υποθέτω οτι έχει μεγαλύτερο ανοιγμα στην κορυφη ωστε να μην πέσει μεσα στον τσιμεντόλιθο και όσο το σφίγγεις μαζευει το ουπα. Τελος παντων, τωρα πρεπει να βρω αν εχουμε πουθενα σε καταστημα εδω! Θενκ γιου

https://venieris.com/Dremel-Shop/ProductID/40194

όσο το βιδώνεις το πλαστικό της κορυφής μαζεύεται προς τα πίσω μέχρι που γίνεται σαν φιόγγος και σφίγγει.Τέτοια ούπα χρησιμοποιούμε όταν το σημείο δεν έχει μεγάλο βάθος να πιάσουν τα μεγάλα ούπα  αλλά πάχος 1,2,3 εκατοστά όπως έχει ο τσιμεντόλιθος στα μεσαία σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, papoys1 είπε

όσο το βιδώνεις το πλαστικό της κορυφής μαζεύεται προς τα πίσω μέχρι που γίνεται σαν φιόγγος και σφίγγει.Τέτοια ούπα χρησιμοποιούμε όταν το σημείο δεν έχει μεγάλο βάθος να πιάσουν τα μεγάλα ούπα  αλλά πάχος 1,2,3 εκατοστά όπως έχει ο τσιμεντόλιθος στα μεσαία σημεία.

Ναι αυτο φαντάστηκα και εγω :D  Ετσι και αλλιως το ποδηλάτο που θέλω να κρεμάσω ειναι περίπου 9 κιλα και η βαση του εχει 6 βιδες οποτε σίγουρα δεν θα εχω θέμα με το βαρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ναι αυτο φαντάστηκα και εγω :D  Ετσι και αλλιως το ποδηλάτο που θέλω να κρεμάσω ειναι περίπου 9 κιλα και η βαση του εχει 6 βιδες οποτε σίγουρα δεν θα εχω θέμα με το βαρος

Να προσέξεις ώστε όσες περισσότερες βίδες γίνεται να πέσουν σε ενώσεις τσιμεντόλιθων.Και 2 να πέσουν σε τέτοια σταθερά σημεία σηκώνουν όχι 9 αλλά 19 κιλά.😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Να προσέξεις ώστε όσες περισσότερες βίδες γίνεται να πέσουν σε ενώσεις τσιμεντόλιθων.Και 2 να πέσουν σε τέτοια σταθερά σημεία σηκώνουν όχι 9 αλλά 19 κιλά.😊

αυτο ειναι πρακτικά αδύνατο να το κάνω γιατί εχει σοβατιστεί ο τοίχος απο πάνω οποτε δεν ξερω που είναι τι. :P οπως και να χει μονο αυτο θελω να βαλω οποτε δεν με απασχολεί το ιδανικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spect~ είπε

αυτο ειναι πρακτικά αδύνατο να το κάνω γιατί εχει σοβατιστεί ο τοίχος απο πάνω οποτε δεν ξερω που είναι τι. :P οπως και να χει μονο αυτο θελω να βαλω οποτε δεν με απασχολεί το ιδανικό 

Αν έχει και σοβά 2-3 εκατοστά πάνω από τον τσιμεντόλιθο δεν υπάρχει πρόβλημα.Νόμιζα ότι είναι σκέτα τσιμεντόλιθα.😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έχω μέρες να δω διαρροή στην μπαταρία από τότε που την άνοιξα. ϊσως να πήγαν όλα καλά με την επανατοποθέτηση του λάστιχου μόνωσης του μίκτη.

Από την άλλη θέλω βοήθεια σε κάτι άλλο. Έχω μπανιέρα μικρή σε διαμέρισμα προς ενοικίαση με 4 στάμπες σκουριάς στον πάτο. Υπάρχει καμία κρέμα επισμάλτωσης κάτι ή είμαι χαμένος?

Επεξ/σία από Konstantin77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Konstantin77 είπε

Λοιπόν έχω μέρες να δω διαρροή στην μπαταρία από τότε που την άνοιξα. ϊσως να πήγαν όλα καλά με την επανατοποθέτηση του λάστιχου μόνωσης του μίκτη.

Από την άλλη θέλω βοήθεια σε κάτι άλλο. Έχω μπανιέρα μικρή σε διαμέρισμα προς ενοικίαση με 4 στάμπες σκουριάς στον πάτο. Υπάρχει καμία κρέμα επισμάλτωσης κάτι ή είμαι χαμένος?

Δεν αξίζει η επισμαλτωση για εμενα, ειδικά στην δική σου περίπτωση με σκουριές στον πατο. (αν ειναι πολυ μικρές οι στάμπες σε μέγεθος πχ κέρμα, τότε βάλε την κρέμα αλλιώς θα φαίνεται άσχημο) 

Οπότε ή αλλάζεις μπανιέρα, η την βγάζεις τελείως και κάνεις μια ωραία ντουζιέρα 😉

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μέγεθος κέρματος μεγαλό όμως. Ποια κρέμα?

Έχω πρόβλημα με τα πλακάκια μετά, είναι με σχέδιο παλιά.

Επεξ/σία από Konstantin77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...