Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Gιατι τα σπίτια φτιαχνόντανε για 10ετιες, μετά μπορείς να βαλεις ψευδοροφής αλλα οχι γυψοσανίδα στο ταβανι δεν εχει κανένα νόημα.

Αν ειναι εργολαβος αυτος που στα λεει στα λεει γιατι το στοκάρισμα των ταβανιων και το βαψιμο ειναι μανίκι, πετάει εκει τρεις γυψοσανίδα τις πληρώνεις χρυσές και αυτος καθάρισε

Το σπίτι το φτιαχνω μόνος μ δεν μεσολαβεί κάποιος εργολάβος και όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι κ πολύ γνωστης σε τέτοια θέματα και παω ρωτώντας βέβαια δεν καταλαβα την διαφορα γυψοσανίδας- ψευδοροφήΣ ,νόμιζα ήταν το ίδιο.οποτε από οικονομικής πλευράς διαλέγω σοβά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Kara-man είπε

Το σπίτι το φτιαχνω μόνος μ δεν μεσολαβεί κάποιος εργολάβος και όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι κ πολύ γνωστης σε τέτοια θέματα και παω ρωτώντας βέβαια δεν καταλαβα την διαφορα γυψοσανίδας- ψευδοροφήΣ ,νόμιζα ήταν το ίδιο.οποτε από οικονομικής πλευράς διαλέγω σοβά 

Και εγώ θα έλεγα σοβά εκτός και θέλεις να κάνεις στο ταβάνι σου κάποια σχέδια για ομορφιά (κρυφούς φωτισμούς κ.λ.π.) τα οποία φυσικά θα σου κοστίσουν παραπάνω. 

Το λέω γιατί το έκανα στης κόρης.Κόστισε ακριβά αλλά βγήκε ωραίο σχέδιο στο ταβάνι.Αν έχεις και το ύψος αξίζει τον κόπο.Είναι κάτι που αν γίνει θα γίνει τώρα που είναι στο φτιάξιμο.Μελλοντικά και αν κατοικήσεις δεν γίνεται γιατί έχει πολύ σκόνη και σκουπίδι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και εγώ θα έλεγα σοβά εκτός και θέλεις να κάνεις στο ταβάνι σου κάποια σχέδια για ομορφιά (κρυφούς φωτισμούς κ.λ.π.) τα οποία φυσικά θα σου κοστίσουν παραπάνω. 

Το λέω γιατί το έκανα στης κόρης.Κόστισε ακριβά αλλά βγήκε ωραίο σχέδιο στο ταβάνι.Αν έχεις και το ύψος αξίζει τον κόπο.Είναι κάτι που αν γίνει θα γίνει τώρα που είναι στο φτιάξιμο.Μελλοντικά και αν κατοικήσεις δεν γίνεται γιατί έχει πολύ σκόνη και σκουπίδι.

Ευχαριστω για την απάντηση ,η αλήθεια είναι ότι η αρχική σκέψη ήταν μόνο για σαλόνι για να γίνουν οι κρυφοί αλλά μετά έπεσε η ιδέα για όλα τα ταβάνια ,από ύψος είμαι στα 3 μέτρα καθαρό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kara-man είπε

Ευχαριστω για την απάντηση ,η αλήθεια είναι ότι η αρχική σκέψη ήταν μόνο για σαλόνι για να γίνουν οι κρυφοί αλλά μετά έπεσε η ιδέα για όλα τα ταβάνια ,από ύψος είμαι στα 3 μέτρα καθαρό 

Σοβατίζεις τότε τα υπόλοιπα και κάνε στο σαλόνι γυψοσανίδα με κάποιο σχέδιο που θα αναζητήσεις.Γίνεται πολύ όμορφο και ξεφεύγεις από το κλασικό ίσιο ταβάνι.

Αν μπορέσω αύριο θα ανεβάσω κάποια φωτογραφία από της κόρης να πάρεις μια ιδέα.Αφού είσαι 3 μέτρα καθαρό έχεις άνετο περιθώριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πια περιφραξη ειναι πιο οικονομικη; εχω σχετικα μικρη μαντρα να κανω 70μετρα και 10 μετρα γκαραζοπορτες 6 κ 4.

Δυο προσφορες που εχω ειναι 70€ το μετρο με wpc η 55€ με γαλβανιζε ταβλες και στηριξη με 8mm βεργα αντι βιδων και οι πορτες σχεδον 3000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση αν γνωρίζει κανείς:

Έχω έναν ανεμιστήρα μικρό επιτραπέζιο. Τις τελευταίες μέρες είχε αρχίσει να κάνει το εξής: Μόλις τον έβαζες μπροστά, σε όποια ταχύτητα και να το έκανες, άρχιζε να περιστρέφεται πάρα πολύ αργά. Μετά από 2-3 λεπτά σιγά σιγά ξεκίναγε κανονικά. Σήμερα μάλλον τα έφτυσε γιατί δεν αντιδρά καν, δεν κουνιέται καθόλου.

Έχει κανείς ιδέα αν παίρνει ή αν αξίζει η επισκευή του; Μπορώ να δω κάτι μόνος μου; (πιάνουν τα χέρια μου γενικά).

Δεν είναι θέμα αξίας, 20ε έκανε απλά είπα να μην τον στείλω ανακύκλωση στεγνά.

Επεξ/σία από red7genius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ίδιο πρόβλημα μου είχαν πει για "πυκνωτή εκκίνησης". Που είναι και πόσο κάνει δεν ξέρω να σου πω.

Υ.Γ. Αν τον γυρίσεις με το χέρι παίρνει μπρος;

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε σημερα ο μηχανικος(?) απο την εταιρια κατασκευης του δικτυου του φυσικου αεριου για να δει που θα μπει η παροχη και ο μετρητης για το 1 διαμερισμα μεχρι στιγμης (απο τα 8 της πολυκατοικιας) που θα μπει στο δικτυο. Αν και διαχειριστης, δεν ειχα ενημερωθεί για αυτο και ετυχε να πετυχω τον μηχανικο με την ιδιοκτητρια του διαμερισματος στο ισογειο.

Ο μηχανικος ισχυριζοταν οτι οι μετρητες πρεπει υποχρεωτικα να μπουν στον κοντινοτερο διαθεσιμο τοιχο, περιπου 3 μετρα απο την παροχη. Οταν του ζητησα να τους παμε λιγο πιο μεσα που υπαρχει πολυ ελευθερος στεγασμενος χωρος και δεν ειναι τοσο ορατοι απο την εισοδο της πολυκατοικιας, ειπε οτι δεν μπορει να υπαρχει τοσο μεγαλη αποσταση (7-10 μετρα, αναλογα που θα περασει ο σωληνας). Ισχυει κατι τετοιο? Μπορω να πιεσω να ερθουν πιο μεσα οι μετρητες? Δεν χρειαζεται καποιου ειδους γραπτη εγκριση απο τη διαχειριση της πολυκατοικιας για να τοποθετηθουν οι μετρητες σε κοινοχρηστο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ηρθε σημερα ο μηχανικος(?) απο την εταιρια κατασκευης του δικτυου του φυσικου αεριου για να δει που θα μπει η παροχη και ο μετρητης για το 1 διαμερισμα μεχρι στιγμης (απο τα 8 της πολυκατοικιας) που θα μπει στο δικτυο. Αν και διαχειριστης, δεν ειχα ενημερωθεί για αυτο και ετυχε να πετυχω τον μηχανικο με την ιδιοκτητρια του διαμερισματος στο ισογειο.

Ο μηχανικος ισχυριζοταν οτι οι μετρητες πρεπει υποχρεωτικα να μπουν στον κοντινοτερο διαθεσιμο τοιχο, περιπου 3 μετρα απο την παροχη. Οταν του ζητησα να τους παμε λιγο πιο μεσα που υπαρχει πολυ ελευθερος στεγασμενος χωρος και δεν ειναι τοσο ορατοι απο την εισοδο της πολυκατοικιας, ειπε οτι δεν μπορει να υπαρχει τοσο μεγαλη αποσταση (7-10 μετρα, αναλογα που θα περασει ο σωληνας). Ισχυει κατι τετοιο? Μπορω να πιεσω να ερθουν πιο μεσα οι μετρητες? Δεν χρειαζεται καποιου ειδους γραπτη εγκριση απο τη διαχειριση της πολυκατοικιας για να τοποθετηθουν οι μετρητες σε κοινοχρηστο χωρο?

Οι μετρητές (είτε αερίου, ρευματος, νερού, οτιδήποτε) βρίσκονται κατά το δυνατό στο όριο της ιδοκτησίας. 

Δε ξέρω αν υπάρχει αυστηρό/τυπικό όριο αλλά ως βασική αρχή είναι πολύ λογική καθώς στο τμήμα του αγωγού/γραμμής/καλωδίου μέχρι το μετρητή ο κάθε πάροχος έχει το ρισκο αλλά όχι και τον έλεγχο. Συνεπώς αυτό θα πρέπει να είναι το κατα δυνατό μικρότερο.

αντίστοιχα πχ και ο ιδιοκτήτης δε θα ήθελε να έχει το μετρητή μακρυά.

Εγώ έχω (στο νερό) το αντίθετο πρόβλημα. το ρολόι του νερού βρίσκεται καμιά 20ρια μέτρα μακρτιά από το σπίτι μου, στη γωνία του τετραγώνου ενώ το σπίτι μου δεν είναι το γωνιακό. δηλαδή θεωρητικά θα μπορούσε ο διοκτήτης του δίπλα σπιτιού ή ο δήμος πχ να κάνει κάποια μλκια στο τμήμα Ρολόι-σπίτι και η ΕΥΔΑΠ να έκανε την πάπια.

Αντίστοιχα από την ανάποδη η περίπτωσή σου. 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα .
στο wc έχω έναν νιπτήρα 30 χρονια τωρα απο αυτους που "πιανουν" με 2 17αρες βιδες στον τοιχο/πλακακια και απο κατω εχων κολονακι σαν ποδι πχ σαν αυτον

Spoiler

FHiURXX.jpg

Και θελω να τον αλλαξω και να βαλω ενα επιπλο με ποδαρακια που εχει πανω του τον νιπτήρα Monoblock πχ σαν αυτο

Spoiler

o8UbM7u.jpg

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν ο νιπτηρας "καθετε" απλα πανω στο επιπλο/παγκο ή θελει και αυτος ή το επιπλο να πιασει με βιδες στον τοιχο/πλακακια .
Εανξερει καποιος θα μου εκανε χαρη .

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πανομοιότυπο νιπτήρα με αυτόν που έχεις υποψήφιο για αγορά. Βιδώνει στον τοίχο κι αυτός σε δυο σημεία , αντίστοιχα με αυτά του παλιού που έχεις με την κολώνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να ανοιξω μια τρυπα στην οροφη (ταρατσα απο μπετον), νομιζω η διαδικασια λεγεται αδιαταρακτη κοπη, για να περασω σωληνα αποροφητηρα. Γνωριζει κανεις τιμες περιπου? 

Επεξ/σία από Evaggelos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evaggelos1 είπε

Θελω να ανοιξω μια τρυπα στην οροφη (ταρατσα απο μπετον), νομιζω η διαδικασια λεγεται αδιαταρακτη κοπη, για να περασω σωληνα αποροφητηρα. Γνωριζει κανεις τιμες περιπου? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Evaggelos1 είπε

Θελω να ανοιξω μια τρυπα στην οροφη (ταρατσα απο μπετον), νομιζω η διαδικασια λεγεται αδιαταρακτη κοπη, για να περασω σωληνα αποροφητηρα. Γνωριζει κανεις τιμες περιπου? 

Ενας μου χε πει 350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Evaggelos1 είπε

Θελω να ανοιξω μια τρυπα στην οροφη (ταρατσα απο μπετον), νομιζω η διαδικασια λεγεται αδιαταρακτη κοπη, για να περασω σωληνα αποροφητηρα. Γνωριζει κανεις τιμες περιπου? 

Για πιο λόγο να κάνεις την τρύπα στην οροφή και όχι σε τοίχο?

είναι η κουζίνα τόσο κεντρικά σε σπίτι που δεν έχει τοίχο προς τα έξω?

ακόμα κι έτσι θα ήταν καλύτερο να τ΄ρεξει σωλήνας σε ταβάνι λίγο παρά να τρυπήσεις ταράτσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...