Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καθάρισμα δερματίνης

Ο πάγκος/κάθισμα στη βάρκα με δερματίνη -άσπρη- βρώμισε υπερβολικά αφού καθόμαστε με μαγιό και ακουμπάει το δέρμα μας πάνω του (ιδρωτίλες, λιπαρότητα, αντιηλιακά, σκόνες, αλμύρα κ.λπ.). Λίγο που είχα ψάξει στο ίντερνετ δεν είχα βρει κάποιο τρόπο καθαρισμού και με διάφορα ήπια καθαριστικά που είχα δοκιμάσει δεν είχε γίνει τίποτε.

Επειδή σκίστηκε και θα βάλουμε άλλη δερματίνη είπα να δοκιμάσω με ένα ξεχασμένο λιποκαθαριστικό του Lidl, και καθάρισε πολύ εύκολα και γρήγορα. Πιθανόν να είναι το ίδιο αποτελεσματικά και τα λιποκαθαριστικά των άλλων εταιριών.

00.jpg.71c15efd2b5115bb80db45c2ecacc17e.jpg

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι άλλο θα ήθελα να το έχω υπόψη για το μέλλον. Η καινούργια δερματίνη δεν θα είναι άσπρη, αλλά θα θέλει καθάρισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Άρα λές καλύτερα θερμοπίστολο (έχω πρόσβαση σε ένα) και καλύτερα όχι αναπτήρα;

Τα καλώδια θα μπούν μέσα στο κουτί στον τοίχο (το οποίο είναι στην πλάτη μιας ντουλάπας), άρα ρεγκλέτα δε θα χωρέσει για 2 6αδες καλωδια που θέλω και δεν είμαι σίγουρός αν η ρεγκλέτα κάνει για τη δουλειά που θέλω...Τέλος πάντων, επειδή δε θα χρησιμοποιήσω ρεγκλέτα έτσι κι αλλιώς, ας μη μονοπολώ το θέμα...

Φίλε απάντησε μου σε παρακαλώ αν είναι για τηλεφωνία. Αν ναι τότε η επαγγελματική μου γνώμη σαν τεχνικός τηλεπικοινωνιακού παρόχου σε μια φανταστική χώρα της Ευρώπης είναι πως εμείς τα τηλεφωνικά καλώδια τα συνδέουμε με τα jelly connectors. Οι ηλεκτρολόγοι έχουν τάση να τα γυμνωνουν και να τα περιστρέφουν και να τα καλύπτουν είτε με μονωτική είτε με τα βιδωτά connectors που χρησιμοποιούνται για το ρεύμα. Απλά αν δεν το έχεις με το γυμνωμα και την περιστροφή το πιο πιθανό είναι να κοπεί σε κάποια στιγμή το ένα από τα πολλά σκέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

νεφτι που εχουμε απο δουλεια (μπογιες) θα κανει δουλεια;

Ξυστρα θα το αποφυγω μη κανω καμμια χαραξη

Οινοπνευμα ?

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

νεφτι που εχουμε απο δουλεια (μπογιες) θα κανει δουλεια;

Ξυστρα θα το αποφυγω μη κανω καμμια χαραξη

Οινοπνευμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Άρα λές καλύτερα θερμοπίστολο (έχω πρόσβαση σε ένα) και καλύτερα όχι αναπτήρα;

Τα καλώδια θα μπούν μέσα στο κουτί στον τοίχο (το οποίο είναι στην πλάτη μιας ντουλάπας), άρα ρεγκλέτα δε θα χωρέσει για 2 6αδες καλωδια που θέλω και δεν είμαι σίγουρός αν η ρεγκλέτα κάνει για τη δουλειά που θέλω...Τέλος πάντων, επειδή δε θα χρησιμοποιήσω ρεγκλέτα έτσι κι αλλιώς, ας μη μονοπολώ το θέμα...

Το ενδεχόμενο να τα κόψεις, να τα πατσάρεις με φιδάκια και να βάλεις μουφίτσες, το έχεις σκεφτεί...για πιο γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Son^Goku said:

Φίλε απάντησε μου σε παρακαλώ αν είναι για τηλεφωνία. Αν ναι τότε η επαγγελματική μου γνώμη σαν τεχνικός τηλεπικοινωνιακού παρόχου σε μια φανταστική χώρα της Ευρώπης είναι πως εμείς τα τηλεφωνικά καλώδια τα συνδέουμε με τα jelly connectors. Οι ηλεκτρολόγοι έχουν τάση να τα γυμνωνουν και να τα περιστρέφουν και να τα καλύπτουν είτε με μονωτική είτε με τα βιδωτά connectors που χρησιμοποιούνται για το ρεύμα. Απλά αν δεν το έχεις με το γυμνωμα και την περιστροφή το πιο πιθανό είναι να κοπεί σε κάποια στιγμή το ένα από τα πολλά σκέλη.

Θα χρειστώ 8 3πλά jelly connectors για να συνδεσω τα 6 ζεύγη. Νομίζω ότι  δεν έχει κάτι άλλο μέσα στο κουτί, ίσως και να χωράνε (;;;).

Αυτή τη στιγμή δουλεύει μια χαρά πάντως στην 50άρα που έχω, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα (ούτε στην τηλεφωνία). Και είναι περιστραμμένα με μονωτική (εδώ και 8 χρόνια).

26 minutes ago, mechpanos said:

Το ενδεχόμενο να τα κόψεις, να τα πατσάρεις με φιδάκια και να βάλεις μουφίτσες, το έχεις σκεφτεί...για πιο γρήγορα...

είναι συνολικά 6 ζεύγη καλωδίων. Άρα τις έχω αποκλείσει τις μούφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

νεφτι που εχουμε απο δουλεια (μπογιες) θα κανει δουλεια;

Ξυστρα θα το αποφυγω μη κανω καμμια χαραξη

Τώρα που το σκέφτομαι δοκίμασε πρώτα με νερό μπας και είναι πλαστικό χρώμα ;ρ

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Οινοπνευμα ?

Δύσκολα να πιάσει σε μπογιά αλλά δεν χάνει και κάτι να δοκιμάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάζω εδώ μιας και αφορά τις "λοιπές εργασίες".

Σε ένα οικόπεδο, έχω 2 ελιές ~60 και 40 ετών που δεν τις χρειάζομαι πλέον, καθώς θα γίνουν εκσκαφές στο οικόπεδο σε λίγο καιρό. Αξίζει να πληρώσω κάποιον να τις κόψει για τα ξύλα? Πόσο παίρνουν συνήθως? Λογικά ο τόνος πάει 110-160€, τις ελιές τις κόβω για 300+100 κιλά ξύλα, οπότε ίσα που βγαίνει ένα μεροκάματο.

Αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται να τις κόψει με αλυσοπρίονο και να πάρει τα μισά ξύλα ας μου στείλει. Περιοχή Άλιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν γείτονας ευχαρίστως θα το κάναμε αλλά δεν συμφέρει γιατί είσαι αρκετά μακριά.(μένω Γέρακα) Αν βρεις κανένα γείτονα κάνε το γιατί επαγγελματίας μάλλον θα σου ζητήσει και τις ρίζες που έχουν αρκετά ξύλα αλλά εκεί μπαίνεις σε άλλες περιπέτειες τσάπες σκαψίματα κ.λ.π. .Αν μπορείς για ανέβασε καμιά φωτογραφία να δούμε στο περίπου για τι δέντρα  πρόκειται γιατί μεγάλο πριόνι έχω στο εξοχικό και με την καραντίνα πάπαλα.Έχω ένα μεσαίο εδώ να δω αν μπορεί να κάνει δουλειά.

3 ώρες πριν, sargyrop81 είπε

Το βάζω εδώ μιας και αφορά τις "λοιπές εργασίες".

Σε ένα οικόπεδο, έχω 2 ελιές ~60 και 40 ετών που δεν τις χρειάζομαι πλέον, καθώς θα γίνουν εκσκαφές στο οικόπεδο σε λίγο καιρό. Αξίζει να πληρώσω κάποιον να τις κόψει για τα ξύλα? Πόσο παίρνουν συνήθως? Λογικά ο τόνος πάει 110-160€, τις ελιές τις κόβω για 300+100 κιλά ξύλα, οπότε ίσα που βγαίνει ένα μεροκάματο.

Αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται να τις κόψει με αλυσοπρίονο και να πάρει τα μισά ξύλα ας μου στείλει. Περιοχή Άλιμος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με πριόνι δε γίνεται γιατί θα πάρει σίγουρα κανά 8ωρο, δεν αξίζει και δεν μπορώ να διαθέσω τόσο χρόνο. Μόνο αλυσοπρίονο πιστεύω. Επισυνάπτω εικόνα από τη μεγάλη, η μικρή έχει κορμό ~10εκ.

IMG_8827.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sargyrop81 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με πριόνι δε γίνεται γιατί θα πάρει σίγουρα κανά 8ωρο, δεν αξίζει και δεν μπορώ να διαθέσω τόσο χρόνο. Μόνο αλυσοπρίονο πιστεύω. Επισυνάπτω εικόνα από τη μεγάλη, η μικρή έχει κορμό ~10εκ.

IMG_8827.JPG

Βενζινοπρίονο έχω απλά όχι το πολύ μεγάλο. Για αυτή όπως τη βλέπω δεν θα έχει κανένα πρόβλημα αλλά φίλε δεν αξίζει τον κόπο γιατί όπως τη βλέπω πόσα ξύλα έχει να τα μοιράσουμε;;;; εκτόςμ και πάρω εγώ από αυτή και εσύ από την άλλη.🤪 

Άστο 2-3 μέρες μήπως εμφανιστεί κάποιος άλλος κοντινός γιατί λόγω και lokdown δεν γίνεται και αν όχι μόλις τελειώσει ο αποκλεισμός βλέπουμε.

Υ.Γ. Πριν λίγο το μαστόρευα γιατί είχα ένα προβληματάκι με το σχοινί. Να περνάει λίγο και η ώρα της φυλακής ρε γαμώτο.😁

IMG-2487.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Τώρα που το σκέφτομαι δοκίμασε πρώτα με νερό μπας και είναι πλαστικό χρώμα ;ρ

Δύσκολα να πιάσει σε μπογιά αλλά δεν χάνει και κάτι να δοκιμάσει

με νερο και αζαξ (που νομιζω εχει οινοπνευμα) δοκιμασε το συνεργειο καθαρισμου. Η φωτο που εβαλα ειναι αφου προσπαθησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καθαρίσω ένα παλιό καρμπυρατέρ σομπας πετρελαίου το οποίο έχει κάποιο πρόβλημα και δεν τροφοδοτεί με πετρέλαιο τις εστίες. 

Θα το αποσυναρμολογησω όλο και θα το καθαρίσω με κάποιο χημικό. Γνωρίζετε κάποιο χημικό το οποίο να αφαιρεί το πετρελαιο και να καθαρίζει τα εξαρτήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

με νερο και αζαξ (που νομιζω εχει οινοπνευμα) δοκιμασε το συνεργειο καθαρισμου. Η φωτο που εβαλα ειναι αφου προσπαθησαν!

Το αζαξ έχει αμωνιαζολ και όχι οινόπνευμα. Αρχικά θα σου έλεγα να ξύσεις λίγο την μπογιά σε ένα σημείο. Αν βγαίνει φλούδα λωρίδα σαν πέτσα είναι λαδομπογια αν από την άλλη βγαίνει κ τρίβεται κομμάτια είναι πλαστικό.

Στο πλαστικό χρώμα μπορείς να κολλήσεις επάνω του χαρτί εφημερίδας παπαριασμενο σε νερό να φουσκώσει. Μετά το πλακώνεις με το γνωστό WD40 και το απλώνεις παντού. Μετά από 5-10 λεπτά το καθαρίζεις με στεγνό χαρτί κ έπειτα κλασσικά με αζαξ κλπ ή πανακι με μικροΐνες.

Αν είναι λαδομπογια τότε κάνεις παρόμοια δουλειά με πριν. Ψεκάζεις με διαλυτικό κολλάς εφημερίδες να κρατήσει κ να ποτίσει και μετά το βγάζεις με πλαστική ξύστρα για να μην το γδάρεις. Αν δεν έχεις τέτοια τότε πάρε χάρακα μικρό, τηλεκαρτα ή την πιστωτική από την γυναίκα (αυτό ίσως θα φανεί πιο χρήσιμο αργότερα)

Μόλις βγει ομοίως καθαρίζεις εθιμοτυπικά με αζαξ ή πανακι με μικροΐνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Θέλω να καθαρίσω ένα παλιό καρμπυρατέρ σομπας πετρελαίου το οποίο έχει κάποιο πρόβλημα και δεν τροφοδοτεί με πετρέλαιο τις εστίες. 

Θα το αποσυναρμολογησω όλο και θα το καθαρίσω με κάποιο χημικό. Γνωρίζετε κάποιο χημικό το οποίο να αφαιρεί το πετρελαιο και να καθαρίζει τα εξαρτήματα; 

WD 40

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...