Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CptBill είπε

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Τελικά έμαθα ότι δεν ασταρωθηκε όλος ο τοίχος αλλά μέρος αυτού. Δεν καταλαβαίνω τη λογική (αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει εάν υπάρχει λογική να μην ασταρωνεις όλους τους τοίχους αλλά μέρος αυτών).

Οπότε φαντάζομαι έχουμε μια πρώτη απάντηση γιατι δαπανήθηκαν 15 λίτρα χρώματος.

Από την άλλη η αρχική φουρνιά από το πρακτικερ σίγουρα ήταν πρόβληματικη ως προς την απόχρωση γιατί η 2η φουρνιά ήταν πλησιέστερη στο χρώμα που είχαμε επιλέξει.

Συμπέρασμα. Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο δεν πάμε στο praktiker ή στο leroy ξέρω γω για αγορά χρώματος επιλογής μας παρά μόνου έτοιμου σε δοχείο , γιατί ο κάθε υπάλληλος έχει δικό του τρόπο να φτιάχνει το χρώμα άσε που μπορεί να πέσουμε και σε κάποιον καινούργιο που δεν ξέρει τι του γίνεται.

Πάμε σε ένα καλό εξωτερικό χρωματοπωλείο τα οποία έχουν ένα άτομο που ασχολείται με την παρασκευή χρωμάτων και ξέρει να κάνει τη δουλειά του. Και μη νομίζεις ότι έξω θα πληρώσεις περισσότερα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Συμπέρασμα. Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο δεν πάμε στο praktiker ή στο leroy ξέρω γω για αγορά χρώματος επιλογής μας παρά μόνου έτοιμου σε δοχείο , γιατί ο κάθε υπάλληλος έχει δικό του τρόπο να φτιάχνει το χρώμα άσε που μπορεί να πέσουμε και σε κάποιον καινούργιο που δεν ξέρει τι του γίνεται.

Πάμε σε ένα καλό εξωτερικό χρωματοπωλείο τα οποία έχουν ένα άτομο που ασχολείται με την παρασκευή χρωμάτων και ξέρει να κάνει τη δουλειά του. Και μη νομίζεις ότι έξω θα πληρώσεις περισσότερα.

Η δικιά μου εμεπιρία δε το "επαληθευει" αυτό. Μου έχουν τύχει στραβες και στα δύο, και ίσως πολύ περισσότερες σε χρωματόπωλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Καλησπερα σας, οπως ειπα και στο thread με τα κλιματιστικα, κανω μια ανακαινιση σε παλαιο σπιτι δεκατιας 70 και εχει προκυψει το εξης προβλημα με τα υδραυλικα (ειναι να αλλαχτουν). Το σπιτι ειναι της μανας μου, αλλα οι δικοι μου γενικα θελουν να κρατησουν το μωσαϊκο - γρανιτη. Εχει μπει νεος μετρητης νερου.

Οι επιλογες που μας εχει δωσει το συνεργειο ειναι 5

1. κατω απο το μωσαϊκο που συνδεει σωληνες κουζινας μπανιου να μεινει ως εχει και το αντιστοιχο ποσο θα αφαιρεθει


2. Να σπασει το μωσαικο και να αφαιρεθει, να μπει νεα σωληνωση, τσιμεντοκονία, πλακακι και υποδοχη ηλιακου με το εξτρα κοστος να ξεκιναει στο 500+ (οχι τοσο επιθυμητο απο τουςε δικους μου)


3.  να ερθει απο το νεο μετρητη νερου νεα σωληνωση εξωτερικη απο το μπανιο (να απομονωθει η παλια παροχη) και να καταληγει στη κουζινα με χρηση εν μερη της παλιας σωληνωσης απο το μπανιο στην κουζινα με κοστος στα 400 ευρω

4.   να ερθει απο το νεο μετρητη νερου νεα σωληνωση εξωτερικη απο το μπανιο (να απομονωθει η παλια εισοδος νερου) και να καταληγει στη κουζινα με χρηση  νεας σωληνωσης απο το μπανιο στην κουζινα με κοστος στα 500+ ευρω, με νεα σωληνωση, τσιμεντοκονία, πλακακι και υποδοχη ηλιακου


5. Να βγουν 2 νεες σωληνες εξωτερικες με 2 διαφορετικους διακοπτες ροης (αφαλειες) , μια στο μπανιο και μια στην κουζινα. Βεβαια τι γινεται με το ζεστο νερο και τον θερμοσιφωνα δεν ξερω σε αυτη την περιπτωση, και να απομονωθει το κομματι που ειναι θαμμενο πρακτικα μεσα στο μωσαϊκο. αντισοιχα κοστος στο 500.

Πρακτικα η συνδεση κουζινας μπανιου ειναι ενα "L"  αγγλικο(κουζινα στην βαση, μπανιο στην πανω πλευρα) με την κουζινα και το μπανιο να εχουν και τα 2 ανεξαρτητη ποσβαση σε μπαλκονι (γωνιακο)

Γενικα κατα ποσο η διατηρηση του μωσαϊκου και των παλαιων σωληνώσεων?
Το budget ειναι σχετικα σφιχτο, γι αυτο και επιζητω μια δευτερη αποψη.

Ειναι πολυ δυσκολο να σου πουμε χωρις να εχουμε εικονα/σχεδια.  Τη λυση 1 μάλλον δε θα την έκανα. Λογικά θα έχεις γαλβανιζε σωληνα και απορώ πως δεν έχει κλάσει στο ζεστο ακομα. Νομιζω 50 χρονια πλησιαζει αν δεν εχει στο τελος ζωης ισως έχει μειωθει και η διατομη. Τι σωληνες θα βάλεις; Παντως δεν ειναι καλη ιδεα να εχεις διαφορετικους τυπους σωληνα εκτος αν γινει σωστά. Αν δεν εχει σπασιματα/ρωγμες το μωσαικο μια χαρα ειναι να το γυαλισεις.. 

11 ώρες πριν, CptBill είπε

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Τελικά έμαθα ότι δεν ασταρωθηκε όλος ο τοίχος αλλά μέρος αυτού. Δεν καταλαβαίνω τη λογική (αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει εάν υπάρχει λογική να μην ασταρωνεις όλους τους τοίχους αλλά μέρος αυτών).

Οπότε φαντάζομαι έχουμε μια πρώτη απάντηση γιατι δαπανήθηκαν 15 λίτρα χρώματος.

Από την άλλη η αρχική φουρνιά από το πρακτικερ σίγουρα ήταν πρόβληματικη ως προς την απόχρωση γιατί η 2η φουρνιά ήταν πλησιέστερη στο χρώμα που είχαμε επιλέξει.

Αν προκυψει μπαλωμα δε χρειαζεται να ασταρωσεις ολο το τοιχο. Αλλιως λογω βαρεμαρας και για να τελειώνουμε. Δε βγαίνει παντα ιδιο το χρωμα. Εχω δει και σε χρωματοπωλειο να εχουν τελειώσει καποιες χρωστικές και να λεει το μηχανημα οτι ειναι αδειο με warning και ο αλλος να σου κανει το χρωμα. Εχω δει να πεφτουν και εξω οι χρωστικες και να βγαινει χρωμα οτι να ναι..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ειναι πολυ δυσκολο να σου πουμε χωρις να εχουμε εικονα/σχεδια.  Τη λυση 1 μάλλον δε θα την έκανα. Λογικά θα έχεις γαλβανιζε σωληνα και απορώ πως δεν έχει κλάσει στο ζεστο ακομα. Νομιζω 50 χρονια πλησιαζει αν δεν εχει στο τελος ζωης ισως έχει μειωθει και η διατομη. Τι σωληνες θα βάλεις; Παντως δεν ειναι καλη ιδεα να εχεις διαφορετικους τυπους σωληνα εκτος αν γινει σωστά. Αν δεν εχει σπασιματα/ρωγμες το μωσαικο μια χαρα ειναι να το γυαλισεις..

Καταληγουμε μαλλον στην λυση 5 με ενα μικρο θερμοσιφωνα στην κουζινα και ξεχωριστο 80λιτρο στο μπανιο. Το μωσαικο δεν φαινεται να εχει κατι, και εχουμε πει οτι θα μας το γυαλισει κιολας. θα προσπαθησω να κανω ενα σχεδιο μεσα στην μερα αν προλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos234 είπε

χαχαχα συγγνωμη λαθος μου, αλλα οπως νομιζω το ακουσα το μετεφερα. Το διορθωσα.

Πολλοί το λένε έτσι, μη σου πω οι περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Πολλοί το λένε έτσι, μη σου πω οι περισσότεροι.

πως το ειπε; παντως ειχα δει και επαγγελματια που το ειχε τυπώσει τσιμεντογωνια στο φορτηγο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

πως το ειπε; παντως ειχα δει και επαγγελματια που το ειχε τυπώσει τσιμεντογωνια στο φορτηγο του

Πόσες μοίρες είναι η γωνία;😁

11401403_1381097475530295_28698080242528

 

http://anakainisi-newhome.gr/tsimetogonia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πόσες μοίρες είναι η γωνία;😁

11401403_1381097475530295_28698080242528

http://anakainisi-newhome.gr/tsimetogonia/

Παντως νομιζω πως στην Ελλάδα οι τσιμεντογωνίες απλά καθονται λογο βαρους στη πλάκα. Δεν βαζουν κατι για να κολήσει με τη πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πόσες μοίρες είναι η γωνία;😁

11401403_1381097475530295_28698080242528

http://anakainisi-newhome.gr/tsimetogonia/

Ο τύπος με το κινητό στο αυτί όσο ρίχνει ... όλα τα λεφτά.

http://anakainisi-newhome.gr/wp-content/uploads/2015/08/11392889_1381097485530294_667159912072187554_n.jpg

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Συμπέρασμα. Για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο δεν πάμε στο praktiker ή στο leroy ξέρω γω για αγορά χρώματος επιλογής μας παρά μόνου έτοιμου σε δοχείο , γιατί ο κάθε υπάλληλος έχει δικό του τρόπο να φτιάχνει το χρώμα άσε που μπορεί να πέσουμε και σε κάποιον καινούργιο που δεν ξέρει τι του γίνεται.

Πάμε σε ένα καλό εξωτερικό χρωματοπωλείο τα οποία έχουν ένα άτομο που ασχολείται με την παρασκευή χρωμάτων και ξέρει να κάνει τη δουλειά του. Και μη νομίζεις ότι έξω θα πληρώσεις περισσότερα.

Και όμως. Σε ένα χρωματοπωλειο που ρώτησα τιμή για το συγκεκριμένο χρώμα, η τιμή ήταν στο θεό επειδή χρέωναν με βαση τη χρήση των χρωστικών πέρα από τη TR βάση.

Η τακτική του praktiker είναι να χρεώνει μόνο τη TR βάση ανεξάρτητα από τις χρωστικές.

Αντίστοιχα σε άλλο κωδικός χρώματος όπου απαιτούσε μακράν λιγότερες χρωστικές, το πρακτικερ εβγαινε ακριβότερο από χρωματοπωλειο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2020 στις 1:02 ΜΜ, vaha είπε

75 cm Υψος

75εκ υψος ειναι τωρα

ποσα Kcal ? Ενα πανελ να αποδίδει και περισσότερο.

Mου ανάφεραν τα Κorado (στα 100€) αλλά δεν ξερω αν ειναι καλα σε ποιότητα και απόδοση και ποιο μοντέλο.

Τα παλιά σωματα ειναι απο χάλυβα και αυτα?? τα πάνελ ??

Επισης διακοπτες FAR η PINTOSSI?

Αμα αλλάξω όλους τους διακόπτες και αργότερα χρειαστεί να βάλω πανελ δεν νομίζω να πρέπει να τους ξανααλλαξω

Αν βάλεις panel χρειάζεσαι 33/600/1200. Korado τι διαστάσεων σου ανέφεραν;

Οι Far αξιόπιστοι είναι.

Όχι αλλά επιβαρύνεσαι την εργασία του υδραυλικού εκ νέου.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cger είπε

Αν βάλεις panel χρειάζεσαι 33/600/1200. Korado τι διαστάσεων σου ανέφεραν;

Οι Far αξιόπιστοι είναι.

Όχι αλλά επιβαρύνεσαι την εργασία του υδραυλικού εκ νέου.

33/60/120 einai ok?  αλλα δεν γνωρίζω ποιο μοντέλο, έχεις εμπειρία ποιο θα έλεγες? πανελ τετοιο τελικα αποδίδει ποιο πολλα Kcal απο το παλιο σωμα τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...