Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα έλεγξε τα πορτακια ένα ενα οταν παραλάβεις ιδιως στο σημείο της κουρμπας.. Κατα την μεταφορα τους καμια φορα χτυπιούνται (μιλαω για μικρα χτυπηματα, οχι κατι κραυγαλεο) και ισως καποιοι να μην τα "κοβουν" και να μην τα αντικαθιστουν (λογω κοστους σαφως αλλά και λογω χρονου παράδοσης τους ξανά) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σώματα θέρμανσης με αντλία θερμότητας που εγκαταστάθηκαν πέρσι. Πρέπει να κάνω εξαέρωση ή κάποια άλλη μορφή συντήρησης πριν να τα θέσω σε λειτουργία φέτος; Και κάθε ποσό χρονικό διάστημα πρέπει να συντηρούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, someone- είπε

καλημέρα αλλαξα θεση σε αυτες τις πρίζες στο υπνοδωμάτιο στην ανακαίνιση που κάνω, ειναι λάθος αυτο που εκανε; επρεπε να σκάψει να φτιάξει καινούρια διακλάδωση, να κατεβαίνει κάθετα απο το κουτί;

IMG_20201109_101945.jpg

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ναι τις ήθελα πιο αριστερά τις πριζες για αυτό και αυτή η αλλαγη. όντως θα ήταν καλύτερα ακομα και στο ματι ενος άσχετου να κατέβει στο ύψος της παλιάς πρίζας και απο εκεί να παει πιο αριστερά.

ειναι τοιχος ακριβώς πανω απο το κρεβάτι, εκει που βγήκαν οι νέες πριζες θα ειναι τα κομοδίνα δεν υπάρχει περίπτωση να τρυπηθεί εκείνος ο τοίχος ωστε να μπει κατι πανω απο το κεφαλι μου. ειναι να έρθει να μου τελειώσει κατι στην κουζινα θα του το πω αν και πιστεύω θα μου πει δεν υπάρχει θεμα και θα μείνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, someone- είπε

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ναι τις ήθελα πιο αριστερά τις πριζες για αυτό και αυτή η αλλαγη. όντως θα ήταν καλύτερα ακομα και στο ματι ενος άσχετου να κατέβει στο ύψος της παλιάς πρίζας και απο εκεί να παει πιο αριστερά.

ειναι τοιχος ακριβώς πανω απο το κρεβάτι, εκει που βγήκαν οι νέες πριζες θα ειναι τα κομοδίνα δεν υπάρχει περίπτωση να τρυπηθεί εκείνος ο τοίχος ωστε να μπει κατι πανω απο το κεφαλι μου. ειναι να έρθει να μου τελειώσει κατι στην κουζινα θα του το πω αν και πιστεύω θα μου πει δεν υπάρχει θεμα και θα μείνει έτσι.

Αν το άφηνα έτσι θα έλεγα σε αυτόν που θα θα στοκάρει και θα βάψει στο σημείο που κάνει γωνία να έκανε ένα μικρό βαθούλωμα (με κάποια πρόκα ή κατσαβίδι πχ) ώστε να μπορώ να εντοπίσω στο μέλλον ανά πάσα στιγμή την ακριβή  διαδρομή των καλωδίων από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν το άφηνα έτσι θα έλεγα σε αυτόν που θα θα στοκάρει και θα βάψει στο σημείο που κάνει γωνία να έκανε ένα μικρό βαθούλωμα (με κάποια πρόκα ή κατσαβίδι πχ) ώστε να μπορώ να εντοπίσω στο μέλλον ανά πάσα στιγμή την ακριβή  διαδρομή των καλωδίων από κάτω.

Και να φωτογραφηθεί το σημείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

υπάρχει κάτι αντίστοιχο με αυτό στην παρακάτω φωτογραφία; Απλά θέλω να έχει 6 υποδοχές και να κάνει για τηλεφωνικό καλώδιο (μέτρησα το απογυμνωμένο καλώδιο και έχει διάμετρο 1mm).

4131.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

υπάρχει κάτι αντίστοιχο με αυτό στην παρακάτω φωτογραφία; Απλά θέλω να έχει 6 υποδοχές και να κάνει για τηλεφωνικό καλώδιο (μέτρησα το απογυμνωμένο καλώδιο και έχει διάμετρο 1mm).

4131.jpg

Καλησπέρα, να υποθέσω ότι θες να κάνεις διάταξη αστέρα ένα τηλ.καλωδιο σε άλλα δύο..

Σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά είδη (εξαρτήματα ανταλλακτικά) αλλά αν θες απλά να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί δεν τα γυμνωνεις και να τα βάλεις παράλληλα μετά Κολληση με καλαϊ και θερμοσυστελομενο μακαρόνι. Ποιο γρήγορο και οικονομικό κ εξοικονόμηση χώρου στου κουτί διακλάδωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, 360city said:

Καλησπέρα, να υποθέσω ότι θες να κάνεις διάταξη αστέρα ένα τηλ.καλωδιο σε άλλα δύο..

Σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά είδη (εξαρτήματα ανταλλακτικά) αλλά αν θες απλά να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί δεν τα γυμνωνεις και να τα βάλεις παράλληλα μετά Κολληση με καλαϊ και θερμοσυστελομενο μακαρόνι. Ποιο γρήγορο και οικονομικό κ εξοικονόμηση χώρου στου κουτί διακλάδωσης

Το κουτί είναι μέσα στη ντουλάπα η οποία έχει και ράφι.Μέχρι να κολλήσω  2 6αδες που έχω θα έχω ντουμανιάσει :) (έχω και καιρό να κολλήσω, θα μου πάρει λίγο χρόνο παραπάνω).

Στο μαγαζί με τα ηλεκτρονικά που είχα πάει πρόσφατα και είναι κοντά στο σπίτι, δε βρήκα ούτε ένα 3πινο jst συνδεσμο, οπότε δε με βλέπω να έχω τύχη για όταν ανοίξουν τα μαγαζία και ζητήσω κάτι τέτοιο.

Λίγο που έψαξα δε βρήκα κάτι, αν ήξερα καμια μάρκα να το έψαχνα έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Το κουτί είναι μέσα στη ντουλάπα η οποία έχει και ράφι.Μέχρι να κολλήσω  2 6αδες που έχω θα έχω ντουμανιάσει :) (έχω και καιρό να κολλήσω, θα μου πάρει λίγο χρόνο παραπάνω).

Στο μαγαζί με τα ηλεκτρονικά που είχα πάει πρόσφατα και είναι κοντά στο σπίτι, δε βρήκα ούτε ένα 3πινο jst συνδεσμο, οπότε δε με βλέπω να έχω τύχη για όταν ανοίξουν τα μαγαζία και ζητήσω κάτι τέτοιο.

Λίγο που έψαξα δε βρήκα κάτι, αν ήξερα καμια μάρκα να το έψαχνα έτσι

Αν είναι για τηλεφωνία η καλύτερη λύση είναι αυτή

https://images.app.goo.gl/YgJwmjRvoENL3wqG6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Son^Goku said:

Αν είναι για τηλεφωνία η καλύτερη λύση είναι αυτή

https://images.app.goo.gl/YgJwmjRvoENL3wqG6

Δε νομίζω ότι βγαίνουν σε 6απλά όμως, ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 3πλό.

@360city έστω ότι παίρνω αυτό, τι είναι καταλληλότερο/σωστότερο να κάνω; Αυτή τη λύση ή με καλάι και θερμοσυστελλόμενο όπως είπες και πριν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Δε νομίζω ότι βγαίνουν σε 6απλά όμως, ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 3πλό.

@360city έστω ότι παίρνω αυτό, τι είναι καταλληλότερο/σωστότερο να κάνω; Αυτή τη λύση ή με καλάι και θερμοσυστελλόμενο όπως είπες και πριν;

Φίλε αν είναι για τηλεφωνία δεν χρειάζεσαι 6απλο. Παίρνεις τα jelly connector που σου έδειξα. Κάθε ένα έχει 2 κανάλια. Σε κάθε κανάλι βάζεις 2 ή 3 σκέλη καλωδίων που θες να ενώσεις τα σπρώχνεις μέσα να τερματίσουν και το κλείνεις με μια πένσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Son^Goku said:

Φίλε αν είναι για τηλεφωνία δεν χρειάζεσαι 6απλο. Παίρνεις τα jelly connector που σου έδειξα. Κάθε ένα έχει 2 κανάλια. Σε κάθε κανάλι βάζεις 2 ή 3 σκέλη καλωδίων που θες να ενώσεις τα σπρώχνεις μέσα να τερματίσουν και το κλείνεις με μια πένσα. 

οκ κατάλαβα, δεν τα έχω δουλέψει αν και τα είχα δει και έλεγα να τα πάρω πριν τη καραντίνα από τον ΚΑΥΚΑ. Δεν ήξερα όμως αν χωράνε παραπάνω από ένα καλώδιο στο κάθε κανάλι.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2020 στις 11:42 ΜΜ, Son^Goku είπε

Σώματα θέρμανσης με αντλία θερμότητας που εγκαταστάθηκαν πέρσι. Πρέπει να κάνω εξαέρωση ή κάποια άλλη μορφή συντήρησης πριν να τα θέσω σε λειτουργία φέτος; Και κάθε ποσό χρονικό διάστημα πρέπει να συντηρούνται;

Μπορει να χασει νερο το συστημα αν δεν εχει για γεμισμα πχ αυτοματο. Δε νομιζω πως πρεπει να το πειραξεις.

21 ώρες πριν, someone- είπε

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ναι τις ήθελα πιο αριστερά τις πριζες για αυτό και αυτή η αλλαγη. όντως θα ήταν καλύτερα ακομα και στο ματι ενος άσχετου να κατέβει στο ύψος της παλιάς πρίζας και απο εκεί να παει πιο αριστερά.

ειναι τοιχος ακριβώς πανω απο το κρεβάτι, εκει που βγήκαν οι νέες πριζες θα ειναι τα κομοδίνα δεν υπάρχει περίπτωση να τρυπηθεί εκείνος ο τοίχος ωστε να μπει κατι πανω απο το κεφαλι μου. ειναι να έρθει να μου τελειώσει κατι στην κουζινα θα του το πω αν και πιστεύω θα μου πει δεν υπάρχει θεμα και θα μείνει έτσι.

Απλά είναι εππαγγελματίας και δε μπορει να χάνει το χρονο του να τα κανει οπως λέει ο κανονισμος γενικά έτσι γίνεται. Βεβαια πολλες φορες εχουν τρυπηθει λοξα καλωδια.

4 ώρες πριν, xsaviola28 είπε

Καλησπέρα σε γρανιτένιο νεροχύτη carron πως μπορεί να ανοιχθεί τρύπα για να μπει βρυσακι φίλτρου; 

Αν ειναι γρανιτης θελει ειδικά τρυπάνια και τροπο. 

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

οκ κατάλαβα, δεν τα έχω δουλέψει αν και τα είχα δει και έλεγα να τα πάρω πριν τη καραντίνα από τον ΚΑΥΚΑ. Δεν ήξερα όμως αν χωράνε παραπάνω από ένα καλώδιο στο κάθε κανάλι.

Ευχαριστώ

Χωράνε αλλα παιζει να χαλάσουν. Έχει και μοντελο με 3 θεσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...