Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, DrLo είπε

α, κατάλαβα.

πιθανότατα δε μπορείς να το τραβήξεις 2.5μ

λογικά θα πρέπει να το βγάλεις

αν μπορεί να κουνηθεί ένα εν κομμάτι αεραγωγού πχ

ή να το κόψεις και να μουφάρεις εκεί.

Θα κλείσεις βάνες,

θα ανοίξεις την εξαέρωση πάνω, όταν σταματήσει να τρέχει θα αδειάσεις λίγο το καλοριφέρ από την κάτω τάπα (εδώ ότοπτε το έχω δοκιμάσει πετάγονται βρωμόνερα οπότε θέλει καλή προετοιμασία και προσοχή να περιορίσεις πιτσιλίσματα ... ποτέ δε κατάλαβα γιατί η κάτω τάπα δεν έχει κάποιο μικρό βανάκι, κάτι σαν το πάνω αλλά λίγο πιο μεγάλο)

όταν κατεβεί αρκετά ηστάθμη μπορείς να βγάλεις το πάνω και να βάλεις καινούργιο

δεν θέλει κάπιο ιδαίτερο skil παρά λίγο προσοχή όταν προσπαθήσεις να βγάλεις νερό από κάτω.

και φυσικά όταν το αλλάξεις θα ανοίξεις τη μία βάνα λίγο κάνοντας εξαέρωση και όταν βγάζει μόνο νερό μπορείς να ανοίξεις κανονικά

Για τον εξαερισμό θα μετρησω και θα βαλω έναν σαν αυτον που εβαλες σε φωτο. Τον αλλον απλα θα τον εχω μεσα δεν μπορω να το βγαλω..

Για το εξαεριστικο ειμαι ατυχος απο το θεμα της ταπας. Κατω εχει βαλει δεξια αριστερά τις βανες κρύου ζεστού και πανω εχει την ταπα. Κουλο. Αρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να κρυώσει το σύστημα θέρμανσης, να κλεισω βάνες και σιγα σιγα να αδειαζω το νερο ως του πέσει η σταθμη και δεν τρεχει αλλο. Μετα να το αλλαξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Για τον εξαερισμό θα μετρησω και θα βαλω έναν σαν αυτον που εβαλες σε φωτο. Τον αλλον απλα θα τον εχω μεσα δεν μπορω να το βγαλω..

Αυτός που θα είναι μέσα σταματημένος θα βάζει αρκετή αντίσταση στο σύστημα.

Πιθανότατα θα επηρεάζει υπερβολικά την απόδοση του νέου.

Δοκιμάζεις και βλέπεις βέβαια.

Σίγουρα το καλύτερο είναι να βγειο παλιός

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Για το εξαεριστικο ειμαι ατυχος απο το θεμα της ταπας. Κατω εχει βαλει δεξια αριστερά τις βανες κρύου ζεστού και πανω εχει την ταπα. Κουλο. Αρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να κρυώσει το σύστημα θέρμανσης, να κλεισω βάνες και σιγα σιγα να αδειαζω το νερο ως του πέσει η σταθμη και δεν τρεχει αλλο. Μετα να το αλλαξω.

μου φαίνεταιότι αυτή η διαμόρφωση είναι λάθος καθώς δεν εξασφαλίζεις μεγάλη "διάχυση"  του ζεστού νερού σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο μέρος του σώματος (εντός αν είναι κανα ειδικά σχεδιασμένο σώμα γι αυτό). 

Σκεπτόμενςο εντελως "πρακτικά", όπως και στους πλακοειδέις εναλλάκτες, το ιδανικό θα ήταν είσοδος/έξοδος νερου να είναι "σταυρωτοί" (δηλαδή πχ πανω δεξιά / κάτω αριστερά), αλλά αυτό είναι προφανώς μη πρακτικό στα καλοριφερ, οπότε το επόμενο καλύτερο είναι το συνήθες πάνω/κάτω από την ίδια μεριά. Η δικιά σου διαμόρφωση μου κάνει "κάπως".

Όταν έχεις το σώμα ανοικτό, παρατηρείς σημαντική διαφορα στη θερμοκρασία του κάτω μέρους με το πάνω; 

Ίσως βέβαια η επίδραση δεν είναι τόση όσο φαντ΄ζομαι.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αυτός που θα είναι μέσα σταματημένος θα βάζει αρκετή αντίσταση στο σύστημα.

Πιθανότατα θα επηρεάζει υπερβολικά την απόδοση του νέου.

Δοκιμάζεις και βλέπεις βέβαια.

Σίγουρα το καλύτερο είναι να βγειο παλιός

μου φαίνεταιότι αυτή η διαμόρφωση είναι λάθος καθώς δεν εξασφαλίζεις μεγάλη "διάχυση"  του ζεστού νερού σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο μέρος του σώματος (εντός αν είναι κανα ειδικά σχεδιασμένο σώμα γι αυτό). 

Σκεπτόμενςο εντελως "πρακτικά", όπως και στους πλακοειδέις εναλλάκτες, το ιδανικό θα ήταν είσοδος/έξοδος νερου να είναι "σταυρωτοί" (δηλαδή πχ πανω δεξιά / κάτω αριστερά), αλλά αυτό είναι προφανώς μη πρακτικό στα καλοριφερ, οπότε το επόμενο καλύτερο είναι το συνήθες πάνω/κάτω από την ίδια μεριά. Η δικιά σου διαμόρφωση μου κάνει "κάπως".

Όταν έχεις το σώμα ανοικτό, παρατηρείς σημαντική διαφορα στη θερμοκρασία του κάτω μέρους με το πάνω; 

Ίσως βέβαια η επίδραση δεν είναι τόση όσο φαντ΄ζομαι.

Για τον εξαερισμό δεν μπορω να τον βγαλω και να το τραβηξω θα ερθει μονοπαντα και τότε μπορεί να εμποδίζει πιο πολυ.

Εγω με σταματημενο τον ανεμιστήρα γιατι δεν δουλεύει απο χτες, όσες φορες εβαλα το χερι μου, νιωθω να τραβαει, μαλλον απο φυσικη ροη αερα, επειδη ειναι ψηλός ο σωλήνας.

Φωτο, ο ανεμιστήρας ειναι μεσα. 

https://ibb.co/b2y0VhH 

Για το καλοριφέρ κανονικα ηταν οπως το αναφέρεις οπως ολα τα υπολοιπα σωματα. Αλλα μετα από τοποθέτηση ατομικου λέβητα, εκοψε τις παροχες να τις στειλει εξω και τον βόλεψε να το κανει ετσι, που καταλαβαινω οτι ειναι λαθος. 

Το σωμα καιει σχεδον ομοιομορφα. Μπορουσε να κανει αυτο που λες αντικριστά, κατω ο ενας και εκει που πείραξε την ταπα να εβαζε την αλλη σωληνα. Ειναι το σωμα οου βρίσκεται σχεδον κολλητα με το λεβητα, ενας τοιχος τα χωριζει, οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης, ακούγονται τα νερα στιγμιαια, αερα δεν εχει. Νερό βγαζει οταν τα εξαερωνω. Αλλα πιστεύω λογο τις κοντινης αποστασης ακουγεται η ωθηση του νερου για κυκλοφορία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2021 στις 3:49 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Για τον εξαερισμό δεν μπορω να τον βγαλω και να το τραβηξω θα ερθει μονοπαντα και τότε μπορεί να εμποδίζει πιο πολυ.

Εγω με σταματημενο τον ανεμιστήρα γιατι δεν δουλεύει απο χτες, όσες φορες εβαλα το χερι μου, νιωθω να τραβαει, μαλλον απο φυσικη ροη αερα, επειδη ειναι ψηλός ο σωλήνας.

Φωτο, ο ανεμιστήρας ειναι μεσα. 

https://ibb.co/b2y0VhH 

 

Το εβγαλα τον εσωτερικό ανεμιστήρα.

Μετρησα τον σωληνα. Η εσωτερική διάμετρος ειναι φ95 και η εξωτερική φ100. Οσους εξαεριστήρες βλέπω λενε φ100 θα θυληκωνουν ή θα βρισκουν;

Μήπως θελει συστολή διαστολή αλλα θα κατεβει πολυ κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το τζάκι που έχω σπίτι καπνίζει και έτσι αναγκάζομαι να εχω ανοιχτό παράθυρο ώστε να τραβάει. 

Βέβαια αυτό δεν έχει καμία λογική, διότι τι νόημα έχει να μπαίνει κρύο από την άλλη πλευρά του σπιτιού; 

Η αλήθεια είναι πως καθάρισμα δεν έχει γίνει ποτέ. Βέβαια, δεν έχει γίνει και πολύ χρήση, οπότε δεν πολύ πιστεύω ότι φταίει αυτό. 

Λέτε να ξεκινήσω από καθάρισμα και αν δεν φτιάξει να φέρω τζακα; Το τζάκι είναι στο ισόγειο και μέχρι την καμινάδα / ταράτσα θέλουμε 3 ορόφους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Το τζάκι που έχω σπίτι καπνίζει και έτσι αναγκάζομαι να εχω ανοιχτό παράθυρο ώστε να τραβάει. 

Βέβαια αυτό δεν έχει καμία λογική, διότι τι νόημα έχει να μπαίνει κρύο από την άλλη πλευρά του σπιτιού; 

Η αλήθεια είναι πως καθάρισμα δεν έχει γίνει ποτέ. Βέβαια, δεν έχει γίνει και πολύ χρήση, οπότε δεν πολύ πιστεύω ότι φταίει αυτό. 

Λέτε να ξεκινήσω από καθάρισμα και αν δεν φτιάξει να φέρω τζακα; Το τζάκι είναι στο ισόγειο και μέχρι την καμινάδα / ταράτσα θέλουμε 3 ορόφους. 

Αν το έχεις για ζεστη τζάμπα καις ξύλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αν το έχεις για ζεστη τζάμπα καις ξύλα.

Καλημέρα! Όχι, δεν το έχω για ζέστη, αλλά εφόσον υπάρχει πρέπει να δουλεύει και σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Το τζάκι που έχω σπίτι καπνίζει και έτσι αναγκάζομαι να εχω ανοιχτό παράθυρο ώστε να τραβάει. 

Βέβαια αυτό δεν έχει καμία λογική, διότι τι νόημα έχει να μπαίνει κρύο από την άλλη πλευρά του σπιτιού; 

Η αλήθεια είναι πως καθάρισμα δεν έχει γίνει ποτέ. Βέβαια, δεν έχει γίνει και πολύ χρήση, οπότε δεν πολύ πιστεύω ότι φταίει αυτό. 

Λέτε να ξεκινήσω από καθάρισμα και αν δεν φτιάξει να φέρω τζακα; Το τζάκι είναι στο ισόγειο και μέχρι την καμινάδα / ταράτσα θέλουμε 3 ορόφους. 

Παντα σε όλα τα τζακια αφηνουμε μια ανακλιση ανοιχτη καθως αφενος το βοηθάει και αφετέρου ανανεωνει λιγο τον αερα καλου κακου... Προσωπικα αφηνω το παραθυρο του μπανιου.

Απο εκει κ περα, το καθαρισμα κακο δε θα κάνει αλλα δε νομιζω οτι θα ειναι η λυση σου (εκτος εαν εχει καμια φωλια πουλιου κ εχει μπουκωσει οντως). Τι καπελο εχεις; για πολλους οροφους ενδείκνυται περιστρεφόμενο, χωρις αυτο συνηθως δε δημιουργείται καλή ροη και δε τραβαει..

Υποθέτω εισαγωγη εξωτερικου αερα εχεις κανονικα ετσι; λειτουργει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Το εβγαλα τον εσωτερικό ανεμιστήρα.

Μετρησα τον σωληνα. Η εσωτερική διάμετρος ειναι φ95 και η εξωτερική φ100. Οσους εξαεριστήρες βλέπω λενε φ100 θα θυληκωνουν ή θα βρισκουν;

Μήπως θελει συστολή διαστολή αλλα θα κατεβει πολυ κατω.

Τα ανεμιστηρακια αυτά είναι για φ100, αλλά χρειάζεται να έχει κεφάλι η σωλήνα. Εσένα έχει κεφάλι ; ή είναι μόνο κορμί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, troi.g είπε

Τα ανεμιστηρακια αυτά είναι για φ100, αλλά χρειάζεται να έχει κεφάλι η σωλήνα. Εσένα έχει κεφάλι ; ή είναι μόνο κορμί;

Καλημερα. Οταν λες κεφαλι; Να θυληκωνει; Κορμι λογικα ειναι με τις διαμέτρους που εγραψα. Μόνο διαστολη ή μουφα αν βαλω. Ή κοψω την σωληνα λιγο. 

Αλλα δεν ξερω πως να κάνω κόψιμο εσωτερικα. Δεν εχω Dremel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν.

https://www.hamradio.net.gr/index.php?route=product/product&path=165&product_id=1533

Και αυτόν

https://www.hamradio.net.gr/index.php?route=product/product&path=165&product_id=1533

Γράφει για φ96 , οπότε λογικά μπαίνει.

Και γενικά κοιτάς σε αυτούς που μπαίνουν εσωτερικά σε φ100.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Το τζάκι που έχω σπίτι καπνίζει και έτσι αναγκάζομαι να εχω ανοιχτό παράθυρο ώστε να τραβάει. 

Βέβαια αυτό δεν έχει καμία λογική, διότι τι νόημα έχει να μπαίνει κρύο από την άλλη πλευρά του σπιτιού; 

μάλλον μιλάς για ανοιχτό τζάκι και α αν έχεις και κουφώματα που δεν αφήνουν να μπαίνει αέρας λογικό είναι να καπνίζει και αναγκάζεσαι να ανοίγεις παράθυρο καθ όσον για να υπάρξει καύση χρειάζεται αναλογία αέρα - καύσιμης ύλης - θερμοκρασίας Ο όγκος των καυσαερίων που παράγοντε για να βγουν από την καμινάδα θέλουν θερμοκρασία και ανάλογη διατομή καμινάδας Αν λείπει  πχ αέρας τότε η καύση δεν είναι σωστή και αρχίζουν τα θέματα Αν ανοίγοντας το παράθυρο τραβάει κανονικά δεν θέλει καθάρισμα Κακό δεν κάνεις βέβαια με ένα καθάρισμα Είναι φασαρία όμως  Δες και το ταμπερ Τώρα όσον αφορά το ότι μπαίνει κρύο αν είναι ανοιχτού τύπου υπάρχουν διάφορες πατέντες που κάνουν για να παίρνει αέρα καύσης από έξω Αυτό βέβαια προϋποθέτει να είναι κοντά σε εξωτερικό τοίχο Αν συμφέρει η όχι δεν ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Το τζάκι που έχω σπίτι καπνίζει και έτσι αναγκάζομαι να εχω ανοιχτό παράθυρο ώστε να τραβάει. 

Βέβαια αυτό δεν έχει καμία λογική, διότι τι νόημα έχει να μπαίνει κρύο από την άλλη πλευρά του σπιτιού; 

Η αλήθεια είναι πως καθάρισμα δεν έχει γίνει ποτέ. Βέβαια, δεν έχει γίνει και πολύ χρήση, οπότε δεν πολύ πιστεύω ότι φταίει αυτό. 

Λέτε να ξεκινήσω από καθάρισμα και αν δεν φτιάξει να φέρω τζακα; Το τζάκι είναι στο ισόγειο και μέχρι την καμινάδα / ταράτσα θέλουμε 3 ορόφους. 

Ενα καθάρισμα και ένας έλεγχος για πιθανή απόφραξη σε κάποιο σημείο του μήκους της καμινάδας δεν βλάπτει, αλλά μάλλον δεν φταίει αυτό. Οι μακριές καμινάδες συνήθως χρειάζονται μηχανική υποβοήθηση για να εξαεριζουν αποδοτικά. Εγω το έλυσα με ενα καπέλο με προπελα και μοτερ στην κορυφή της καμινάδας. 300 ευρώ μου στοίχισε υλικά + εγκατάσταση με διακοπτες κλπ

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .
Ερωτηση σχετικη με λεβητα πετρελαιου .
Ο λεβητας εχει 2 ρυθμιστες , ενας (pump) για  την θερμοκρασία που θα κυκλοφορεί το νερο και ενας (burner) για την θερμοκρασία θέρμανσης νερού ( εαν τα λεω καλα ) .
Ποιες ειναι οι σωστές ρυθμίσεις σε αυτα τα 2 ?

6tM6Az2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλησπερα .
Ερωτηση σχετικη με λεβητα πετρελαιου .
Ο λεβητας εχει 2 ρυθμιστες , ενας (pump) για  την θερμοκρασία που θα κυκλοφορεί το νερο και ενας (burner) για την θερμοκρασία θέρμανσης νερού ( εαν τα λεω καλα ) .
Ποιες ειναι οι σωστές ρυθμίσεις σε αυτα τα 2 ?

6tM6Az2.jpg

Τον burner βάλε τον στους 65-70 περίπου. Τον pump βάλε τον περίπου 40-45 , εάν έχεις μποιλερ στους 45-50

Κάτσε λίγη ώρα όταν τα ρυθμίσεις , για να τσεκαρεις το θερμόμετρο την ώρα που θα σβήσει ο καυστήρας , γιατί αυτά τα όργανα μπορεί να έχουν απόκλιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...