Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Εκτός την όποια μονώσεις βάλεις θα πρεπει να κανεις μια μικρη κατασκευή με τσιμεντοσανίδα για να καλυψεις την μονωση.

2. Πλαστικό σωλήνα θα βάλεις ή και πολυστρωματικη το ίδιο ειναι αρκεί να έχει μόνωση.

Η καλύτερη προστασία ειναι να σκάψεις καμια 50cm και να την θάψεις 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, giannisa1 είπε

το δευτερον ειναι οτι το καλοκαιρι θελω να αλλαξω το δικτυο υδρευσης που υπαρχει στην αυλη, ειναι περιπου 30 μετρα ολα στην ευθεια και δεν ξερω τι υλικο να βαλω, τωρα ειναι σιδηροσωληνα που διαβρωνεται πολυ απο οτι καταλαβαινω.

Αν δεν έχει πρόβλημα μην το πειράζεις, κρατάει πολλές δεκαετίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

1. Εκτός την όποια μονώσεις βάλεις θα πρεπει να κανεις μια μικρη κατασκευή με τσιμεντοσανίδα για να καλυψεις την μονωση.

2. Πλαστικό σωλήνα θα βάλεις ή και πολυστρωματικη το ίδιο ειναι αρκεί να έχει μόνωση.

Η καλύτερη προστασία ειναι να σκάψεις καμια 50cm και να την θάψεις 

Για την κατασκευή το χω σκεφτεί αλλα ειναι σε λιγο περιεργο σημειο οπότε θα δω. Για τις σωληνωσεις τοσο περιπου σκεφτομουν και εγώ να σκαψω. Θα δω αν το κανω μονος η βαλω κάποιον με αυτο το εργαλειο που σκαβει για τοποθέτηση σωλήνων κατι τετοιο αν το έχει κάποιος εργολαβος

https://newtools.gr/mini-trencher-tr-70-N14119900

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Αν δεν έχει πρόβλημα μην το πειράζεις, κρατάει πολλές δεκαετίες.

Είναι 25+ χρονων, βεβαια περσυ τρυπησε σε ενα σημειο εσκαψα και το διορθωσα αλλα τα ειδα αρκετα διαβρωμενα οποτε ειπα να τα αλλάξω πριν με ξαναβαλουν σε μπελα. 

Επεξ/σία από giannisa1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, giannisa1 είπε

Είναι 25+ χρονων, βεβαια περσυ τρυπησε σε ενα σημειο εσκαψα και το διορθωσα αλλα τα ειδα αρκετα διαβρωμενα οποτε ειπα να τα αλλάξω πριν με ξαναβαλουν σε μπελα. 

Αν τρύπησε από μόνη της, τότε ναι, υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, giannisa1 είπε

Για την κατασκευή το χω σκεφτεί αλλα ειναι σε λιγο περιεργο σημειο οπότε θα δω. Για τις σωληνωσεις τοσο περιπου σκεφτομουν και εγώ να σκαψω. Θα δω αν το κανω μονος η βαλω κάποιον με αυτο το εργαλειο που σκαβει για τοποθέτηση σωλήνων κατι τετοιο αν το έχει κάποιος εργολαβος

https://newtools.gr/mini-trencher-tr-70-N14119900

Είναι 25+ χρονων, βεβαια περσυ τρυπησε σε ενα σημειο εσκαψα και το διορθωσα αλλα τα ειδα αρκετα διαβρωμενα οποτε ειπα να τα αλλάξω πριν με ξαναβαλουν σε μπελα. 

Την αφήνεις όπως είναι την σωλήνα και περνάς απο άλλο σημείο νέα γραμμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κάνεις μόνωση όπως λες, όσο πιο παχύ από οποιοδήποτε μονωτικό (πετροβάμβακα, υαλοβάμβακα, πολυστερίνη). Το σημαντικό είναι να εξασφαλίσεις ότι δεν θα έχεις εισχώρηση υγρασίας, που ακυρώνει όλες τις ιδιότητες της μόνωσης.

Επίσης κάτι που είχα προτείνει στον πατέρα μου για αποφυγή παγώματος σε σωλήνα ανοικτού δοχείου διαστολής, είναι να τρέχει γύρω από τη σωλήνα μια διαδρομή σωλήνωσης με ζεστό νερό (έχει τζάκι με λέβητα, σημαντικό για λόγους ασφαλείας να μην παγώσει η σωλήνωση του δοχείου διαστολής). Δεν ξέρω αν έχει εφαρμογή στην δική σου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαμία πρόταση ρε παιδιά για νέα κουφώματα σε διαμέρισμα - κέντρο Θεσσαλονίκης (κατοικία);

Με καλή θερμομόνωση αλλά και αξιοπρεπή ηχομόνωση, καθότι το ακίνητο είναι μπροστά σε πάρκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john1987 είπε

Ερώτηση για αφορά φωτιστικών: Πρέπει να τα αποφασίσω από τώρα (τελικά στάδια ανακαίνισης) ή να περιμένω να μπουν όλα τα έπιπλα κλπα;

ανάλογα με το αν η τοποθέτηση τους βγάλει  μερεμέτια - τρύπες - σκόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και Χρονια πολλα,Καλη Χρονια σε ολους. Εχω τον μετασχηματιστη της φωτο, για τον φωτισμο κηπου, βγαζει οπως διαβαζω 42V, 1500vA. H  Απορια μου ειναι τι προβολεα led μπορω να τοποθετησω στον κηπο?? Δεν βρισκω 42V, απο οτι βλεπω υπαρχουν 110 και 220-230 V.

Transformer.jpg.52c4df871290c6c2b6c3bf22e4a90c9f.jpg

Επεξ/σία από van62
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hp8 είπε

ανάλογα με το αν η τοποθέτηση τους βγάλει  μερεμέτια - τρύπες - σκόνες

Δε σκοπεύω να αλλάξω τις παροχές αλλά θα μπουν φωτιστικά στις υπάρχουσες. Δεν ξέρω αν με δεσμεύει να βάλω dimmer από την αρχή ή αν μπορώ να το βάλω μετά σε κάθε παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, van62 είπε

Καλησπερα και Χρονια πολλα,Καλη Χρονια σε ολους. Εχω τον μετασχηματιστη της φωτο, για τον φωτισμο κηπου, βγαζει οπως διαβαζω 42V, 1500vA. H  Απορια μου ειναι τι προβολεα led μπορω να τοποθετησω στον κηπο?? Δεν βρισκω 42V, απο οτι βλεπω υπαρχουν 110 και 220-230 V.

220-230 θα πάρεις και θα τους βάλεις απευθείας στη γραμμή χωρίς μετασχηματιστή.

Πολύ "αντίκα" το βλέπω το εργαλείο εντωμεταξύ.

https://www.elvim-stavrou.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

χθες ξαφνικα το toyotomi A/C απλο 12αρι σταματησε να δουλευει στο ζεστο αερα: μπηκε σε defrost mode.

Η ψυξη δουλευει κανονικα.

Το αφησαμε κανα 2ωρο τπτ. Εχει κολλησει εκει

Καμμια συμβουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καλησπερα

 

χθες ξαφνικα το toyotomi A/C απλο 12αρι σταματησε να δουλευει στο ζεστο αερα: μπηκε σε defrost mode.

Η ψυξη δουλευει κανονικα.

Το αφησαμε κανα 2ωρο τπτ. Εχει κολλησει εκει

Καμμια συμβουλη?

Καλησπερα,

Πιθανή βλαβη θερμοστάτη η ακομα και έλλειψη φρεον. Θα πρεπει να φωναξεις μάστορα. Πριν απο όλα βγαλτο απο την πρίζα για κανενα 20-30 λεπτο και βάλτο μετα να δεις αν θα ξεκινησει. Επισης μια ματια στα φίλτρα μηπως θελουν καθάρισμα.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...