Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O v23027 δεν υπαρχει υπάρχει ομως ο ν23057, το μονο που μένει ειναι να δεις τι ταση στέλνει η πλακέτα και να παρεις τον ανάλογο που να ταιριάζει στις τρύπες. πας σε ενα μαγαζι με το ρελεδακι και την ταση και παίρνεις το αντίστοιχο ασχέτως κωδικών

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Τώρα θα πρέπει να δω τι input παίρνει για να καταφέρω να υπολογίσω την τάση. Όλο το manual είναι στα ισπανικά

μπορεις να βαλεις ρελε ιδιας τασης με την λαμπα ισως ? η αναλογα με την ταση που δινει η εντολη για να οπλίσει το ρελε Μεταφραση google

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, NikosKallithea said:

O v23027 δεν υπαρχει υπάρχει ομως ο ν23057, το μονο που μένει ειναι να δεις τι ταση στέλνει η πλακέτα και να παρεις τον ανάλογο που να ταιριάζει στις τρύπες. πας σε ενα μαγαζι με το ρελεδακι και την ταση και παίρνεις το αντίστοιχο ασχέτως κωδικών

 

 

Από εδώ (https://datasheet.octopart.com/2-1393215-1-TE-Connectivity---AMP-datasheet-136674035.pdf) είδα και τι σημαίνουν κα ικοι υπόλοιποι κωδικοί B0008 κτλ κτλ.

 

4 minutes ago, hp8 said:

μπορεις να βαλεις ρελε ιδιας τασης με την λαμπα ισως ? Μεταφραση google

Οπότε βγάζω τη λάμπα και βλέπω την τάση της και βάζω relay 2A με την ίδια τάση της λάμπας(όπως λέει και στην προηγούμενη εικόνα που έστειλα); Έχω χρόνια να ασχοληθώ και δε μου κόβει και τόσο

google translate χρησιμοποιώ, απλά το manual είναι σε pdf με εικόνες και πρέπει να κάθομαι να τα γράφω (και δεν είναι μόνο για 1 προϊόν, αλλά ανακατεμένα για διάφορα προϊόντα...)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Από εδώ (https://datasheet.octopart.com/2-1393215-1-TE-Connectivity---AMP-datasheet-136674035.pdf) είδα και τι σημαίνουν κα ικοι υπόλοιποι κωδικοί B0008 κτλ κτλ.

 

Οπότε βγάζω τη λάμπα και βλέπω την τάση της και βάζω relay 2A με την ίδια τάση της λάμπας(όπως λέει και στην προηγούμενη εικόνα που έστειλα); Έχω χρόνια να ασχοληθώ και δε μου κόβει και τόσο

google translate χρησιμοποιώ, απλά το manual είναι σε pdf με εικόνες και πρέπει να κάθομαι να τα γράφω (και δεν είναι μόνο για 1 προϊόν, αλλά ανακατεμένα για διάφορα προϊόντα...)

google lens και μετάφραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λάμπα είναι μια κλασική των 230V

Βασικά το παραπάνω link που είχα βάλει στο προηγούμενο μήνυμα μου, έχει όλες τις πληροφορίες που μου χρειάζονται για να βρω αντίστοιχο ρελε (μαζεμένες στην παρακάτω εικόνα). Στην ουσία ψάχνω για ένα 5πινο κάθετο ρελε 5V 8A (τελικά είναι 5πινο με κομμένο το 1 ποδαράκι ~ λογικα είναι κομμένο το NO ποδαράκι)

image.png

Όλα τα υπόλοιπα, π.χ. version, contact set, contact material, παίζουν κάποιο ρόλο ως προς τη λειτουργία ή με αφήνουν αδιάφορο ως χρήστη;

 

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Στην ουσία ψάχνω για ένα 5πινο κάθετο ρελε 5V 8A (τελικά είναι 5πινο με κομμένο το 1 ποδαράκι ~ λογικα είναι κομμένο το NO ποδαράκι)

αυτό το βρίσκεις εύκολα πχ εδώ Ρελέ  τωρα τα αμπερ πανε ανάλογα με το φορτιο  Εμένα άλλο με προβληματίζει Η αντίσταση η δίοδος και ο πυκνωτής τι ρολο παίζουν ? Υπαρχει περιπτωση να παιζουν τορολο τροφοδοτικου χαμηλης 5 v ?   Τώρα στην μια διπολική  κλεμα  μπαίνει η τάση του πηνιου και από την άλλη μπαινει στη μια υποδοχη  η φάση της λαμπας περνα απο τις επαφές του ρελε  και βγαινει απο την αλλη  να παει στη λαμπα ? Και ουδέτερος πάει απ ευθείας στη λαμπα ? Για να γίνει απλο Θέλεις να τροφοδοτήσεις με dc τάση 5V το πηνίο και με 220 v ac μέσω των επαφών του ρελε μια λαμπα 220 v ac ? Μόνο εσυ ξέρεις για όλα τα παραπάνω

image.png.d413cb5d38543837726975d503344673.png

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hp8Να σου πω τι έχω καταλάβει ..

Είμαι από το κινητό και δε θυμάμαι σίγουρα τα νούμερα... Αλλα η μια κλέμα ειναι συνδεδεμένη σε 12vac 15VDC και ίσως η αντίσταση, δίοδος και πυκνωτής παίζουν το ρόλο της μετατροπής σε 5VDC που είναι η προδιαγραφές λειτουργίας του ρελε ( ;;; ). H άλλη κλέμα ειναι απευθείας συνδεδεμένη στην έξοδο του ρελε που εχει 8A/250VAC. Σε αυτήν την κλεμα συνδέεται η λάμπα, με τη φάση όπως λες κι εσύ.

Επεξ/σία από thodoris1985
Διόρθωση του 12VAC σε 15VDC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα κόπων και βασάνων κατέληξα στο  V23061-A1002-A302 το οποίο έχει διαφορές με αυτό που έχω (π.χ. είναι SPST και όχι SPDT και διάφορα άλλα) αλλά δεδομένου ότι θα φτιάξω νέο κυκλωματάκι σε διάτρητη πλακέτα θα κάνω τις ενώσεις ανάλογα. Έτσι κι αλλιώς το ποδαράκι του OPEN δε χρειάζεται και ήταν κομμένο και στο αρχικό ρελέ της πλακέτας.

Τα χαρακτηριστηκά που αφορούν το κύκλωμα είναι ίδια (5VDC - 8A/250VAC).

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , σχεδον ανα χρονο βουλωνει το κεντρικο συφωνι της πολυκατοικιας στο οποιο καταληγουν 3 διαμερισματα. Για αποφραξη ζητανε 70 ευρω και καθε χρονο ειναι ενα καπιο κοστος. Εχετε κατι να πρωτεινετε ωστε να το ξεβουλωνω μονος ; δεν εχω θεμα να λερωσω τα χερια μου. Απο οσο καταλαβαινω μαζευει λοιπη και διαφορα αλλα στο U που κανει πριν βγουν τα λυματα στην κεντρικη αποχευτεση λογικα, Νομιζω λεγετε μηχανοσυφωνας ; Για πειτε βρε μαστορια καμια λυση, ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeG είπε

καλησπερα , σχεδον ανα χρονο βουλωνει το κεντρικο συφωνι της πολυκατοικιας στο οποιο καταληγουν 3 διαμερισματα. Για αποφραξη ζητανε 70 ευρω και καθε χρονο ειναι ενα καπιο κοστος. Εχετε κατι να πρωτεινετε ωστε να το ξεβουλωνω μονος ; δεν εχω θεμα να λερωσω τα χερια μου. Απο οσο καταλαβαινω μαζευει λοιπη και διαφορα αλλα στο U που κανει πριν βγουν τα λυματα στην κεντρικη αποχευτεση λογικα, Νομιζω λεγετε μηχανοσυφωνας ; Για πειτε βρε μαστορια καμια λυση, ευχαριστω εκ των προτερων

Γενικα δημιουργεί προβλήματα ο μηχανοσιφωνας σε καποιες χωρες δεν ειναι και "νομιμο" να βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συμφορουμητες μετά από ενημέρωση έμαθα ότι το νερό στο σπίτι μου είναι στη κατηγορία "σκληρό". Αυτό έχει κάποια θετικά/αρνητικά και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;

Screenshot_20220107_121154_com.google.android.gm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα δημιουργεί προβλήματα ο μηχανοσιφωνας σε καποιες χωρες δεν ειναι και "νομιμο" να βαλεις.

Είναι υποχρεωτικό να βάλεις κάτι τέτοιο;;; Για ποιο λόγο πρέπει να μπει οπότε σίγουρα θα δημιουργεί και προβλήματα.

Γέρακα δεν έχουμε αποχέτευση τώρα ξεκίνησαν να σκάβουν και ήθελα να ξέρω αν με το καλό έρθει η ώρα της σύνδεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Son^Goku said:

Αγαπητοί συμφορουμητες μετά από ενημέρωση έμαθα ότι το νερό στο σπίτι μου είναι στη κατηγορία "σκληρό". Αυτό έχει κάποια θετικά/αρνητικά και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;

Screenshot_20220107_121154_com.google.android.gm.jpg

σε ποια περιοχή βρίσκεσαι αν επιτρέπεται; Καταλαβαίνω καλά για Κύπρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα δημιουργεί προβλήματα ο μηχανοσιφωνας σε καποιες χωρες δεν ειναι και "νομιμο" να βαλεις.

Κάθε φορά αυτο το ρημάδι βουλώνει, έχεις καμια ιδέα για ξεβουλωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...