Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

καλησπερα

 

χθες ξαφνικα το toyotomi A/C απλο 12αρι σταματησε να δουλευει στο ζεστο αερα: μπηκε σε defrost mode.

Η ψυξη δουλευει κανονικα.

Το αφησαμε κανα 2ωρο τπτ. Εχει κολλησει εκει

Καμμια συμβουλη?

Δοκίμασε να αλλάξεις μπαταρίες στο χειριστήριο.

Αν έχει κουμπί αυτόματης εκίννησης δοκίμασε να το βάλεις μπροστά από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

καλησπερα

 

χθες ξαφνικα το toyotomi A/C απλο 12αρι σταματησε να δουλευει στο ζεστο αερα: μπηκε σε defrost mode.

Η ψυξη δουλευει κανονικα.

Το αφησαμε κανα 2ωρο τπτ. Εχει κολλησει εκει

Καμμια συμβουλη?

Κλεισε την ασφαλεια του μηχανήματος για λίγο και σήκωσε την πάλι, να δεις το κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, infini είπε

Μπορεί να γράψει κάποιος πως λέγεται αυτό το εργαλείο;

 

Dremel

dremel είναι η πρώτη και πιο επώνυμη ακριβή εταιρία, όμως υπάρχουν πολλά no name οικονομικά που μπορείς να κάνεις δουλεια

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Dremel

dremel είναι η πρώτη και πιο επώνυμη ακριβή εταιρία, όμως υπάρχουν πολλά no name οικονομικά που μπορείς να κάνεις δουλεια

Περιστροφικό εργαλείο μάλλον, από την περιγραφή που δίνει στο link που έγραψες. Επειδή το θέλω μόνο για την συγκεκριμένη εργασία, ξέρεις αν υπάρχει κάποιο εργαλείο χειρός που θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά για να μειώσω το κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infini είπε

Περιστροφικό εργαλείο μάλλον, από την περιγραφή που δίνει στο link που έγραψες. Επειδή το θέλω μόνο για την συγκεκριμένη εργασία, ξέρεις αν υπάρχει κάποιο εργαλείο χειρός που θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά για να μειώσω το κόστος;

Με πολλά εργαλεία θα μπορούσες, ακόμα και με φαλτσέτα με πολλά περάσματα. Αν βέβαια το πλαστικό είναι σχετικά χοντρό, θα μπορούσες με σιδεροπρίονο τέτοιου τύπου ώστε να μπορεί να μπορεί να στρίψει στις γωνίες

51-0580710004.jpg.bb5fe0917c2252d3e33d95e4d13018ef.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, infini είπε

Περιστροφικό εργαλείο μάλλον, από την περιγραφή που δίνει στο link που έγραψες.

Όλοι ντρέμελ το λένε, ανεξάρτητα τι μάρκα είναι. Βγάζει και το lidl που και που, ένα parkside.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Κλεισε την ασφαλεια του μηχανήματος για λίγο και σήκωσε την πάλι, να δεις το κάνει;

το μονο που προσπαθησαμε ειναι να το βγαλουμε απο το ρευμα (καπου το εγραφε και στο μανουαλ για να καθαρισει η μνημη και καλα) αλλα τπτ

19 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλησπερα,

Πιθανή βλαβη θερμοστάτη η ακομα και έλλειψη φρεον. Θα πρεπει να φωναξεις μάστορα. Πριν απο όλα βγαλτο απο την πρίζα για κανενα 20-30 λεπτο και βάλτο μετα να δεις αν θα ξεκινησει. Επισης μια ματια στα φίλτρα μηπως θελουν καθάρισμα.

το μηχανημα του εκανα συντηρηση τον ιουνιο και βαλαμε φρεον. Αλλωστε η ψυξη δουλευει κανονικα. Επισης τα φιλτρα τα καθαρισαμε αλλα μπορω να τα ξαναδω. Για θερμοστατη δεν εχω ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

το μονο που προσπαθησαμε ειναι να το βγαλουμε απο το ρευμα (καπου το εγραφε και στο μανουαλ για να καθαρισει η μνημη και καλα) αλλα τπτ

το μηχανημα του εκανα συντηρηση τον ιουνιο και βαλαμε φρεον. Αλλωστε η ψυξη δουλευει κανονικα. Επισης τα φιλτρα τα καθαρισαμε αλλα μπορω να τα ξαναδω. Για θερμοστατη δεν εχω ιδεα

Αν δεν έχει πιάσει πάγο το μηχάνημα (που τέτοιες μέρες δεν το βλέπω πιθανό) φώναξε τεχνικό να το δει δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

το μονο που προσπαθησαμε ειναι να το βγαλουμε απο το ρευμα (καπου το εγραφε και στο μανουαλ για να καθαρισει η μνημη και καλα) αλλα τπτ

Αν το άφησες αρκετή ώρα χωρίς ρεύμα και δεν επανήλθε, φώναξε σέρβις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Κάηκε μια παλιά πλακετα που έχω και θέλω να την ξαναφτιάξω αλλά δε μπορώ να βρω πουθενά τα specs του παρακάτω relay που έχει καεί (είναι 30 χρονων και δεν υπάρχει πλέον, νομίζω είναι siemens το συγκεκριμένο. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για να μπορέσω να βρώ κάποιο αντίστοιχο;

V23027-B0008-A101. 4 pin είναι συνδεδεμένα από ότι βλέπω στην κάτω πλευρά της πλακέτας. Και σε κάποιο άλλο σημείο γράφει R6S2.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Κάηκε μια παλιά πλακετα που έχω και θέλω να την ξαναφτιάξω αλλά δε μπορώ να βρω πουθενά τα specs του παρακάτω relay που έχει καεί (είναι 30 χρονων και δεν υπάρχει πλέον, νομίζω είναι siemens το συγκεκριμένο. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για να μπορέσω να βρώ κάποιο αντίστοιχο;

V23027-B0008-A101. 4 pin είναι συνδεδεμένα από ότι βλέπω στην κάτω πλευρά της πλακέτας. Και σε κάποιο άλλο σημείο γράφει R6S2.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ανέβασε και καμιά φώτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

αλλά δε μπορώ να βρω πουθενά τα specs του παρακάτω relay που έχει καεί

αν το θεμα σου είναι μόνο  το ρελε  τα αμπερ θα τα υπολογίσεις ανάλογα με το τι συνδέεται σε αυτό Τώρα για την τάση του πηνίου τροφοδοτείς την πλακέτα και μετράς στα πιν αν δείξει κατι

edit Τωρα που εβαλες φωτο ο πυκνωτής τι τάση είναι 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, hp8 said:

αν το θεμα σου είναι μόνο  το ρελε  τα αμπερ θα τα υπολογίσεις ανάλογα με το τι συνδέεται σε αυτό Τώρα για την τάση του πηνίου τροφοδοτείς την πλακέτα και μετράς στα πιν αν δείξει κατι

Μια λάμπα (lampara), και βάσει του παρακάτω είναι maximum 2A (θα την ελέγξω κιόλας).

image.png

Τώρα θα πρέπει να δω τι input παίρνει για να καταφέρω να υπολογίσω την τάση. Όλο το manual είναι στα ισπανικά!

Αν όμως υπάρχει κάποια σελίδα με τα specs, θα ήμουν υπόχρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...