Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Συγχωρήστε με για το άκυρο, μα έχω απορία.

Γιατί τις βρύσες τις αποκαλούμε μπαταρίες;  Ξέρει κανείς πως έχει προκύψει;

 ίσως απ το  διπολική βρύση  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Το είχα πάθει κι εγώ με μπαταρία μπάνιου δεκαετίας 80, η καινούργια αναμεικτική δεν ταίριαξε να μπει απευθείας. Εντωμεταξύ όταν είχε μπει η παλιά μπαταρία, μπήκε πάνω στο σοβά και αργότερα περάστηκε πλακάκι, οπότε τα έκκεντρα ήταν "εντοιχισμένα". Μόνη λύση να σκαφτεί το πλακάκι προσεκτικά, όσο καλύπτει η ροζέτα.

 

To διαμέρισμα είναι το 1975. Είχε γίνει μια ανακαίνιση πρίν το 2000 . Δε το πειράζω γιατι δεν φαίνεται εάν το έκκεντρο είναι σε ή σε σιδηροσωλήνα κατευθείαν και σπάσει . Θα φωνάξω ένα υδραυλικό και με τη ευκαιρία να τραβήξει και μια βρύση στο μπακλόνι .

4 ώρες πριν, GeG είπε

πολυ φοβαμαι πως οχι, δεν το αφαιρει ο μαστορας και ουτε παιζει να εχει καποια βανα να το απομονωνει. Αυτοματα εξαεριστικα εχω στο κυκλωμα μου, θα δοκιμασω να τα πατησω μηπως ειναι κολλημενα.Αλλα τοσον αερα που τον βρισκει απο την στιγμη που ο αυτοματος δεν βαζει νερο στο κυκλωμα ; δεν βαζει γιατι οπως ειπα το κανω χειροκινητα οταν πεφτει η πιεση.

Επειδή και εγώ ασχολήθηκα . Υπάρχουν ειδικές βάνες για δοχεία διαστολής . Αλλιώς το αποσυνδέεις αδειάζεις το κύκλωμα και πάς το φουσκώνεις στο 1,5 bar . Αναλόγως το μανομετρικό ρυθμίζεις +0,2 σε σύγκριση με το Δ.Δ το αυτόματο πλήρωσης . Όλα αυτά με κρύα εγκατάσταση. Επειδή και εμένα χάλασε ο αυτόματος πλήρωσης , χαλάνε συνήθως απο τη μη λειτουργία . Τόν άλλαξα 35€ μου πήγε + 1 φίλτρο που του έβαλα κεντρικής παροχής ορειχάλκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Ε ναι τότε έχω 😜

Αφού έχεις, είναι παραλογο να σου ζεσταίνει και άλλο κλάδο πέρα από αυτόν που έχεις επιλέξει. Ο τεχνικός σου τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αφού έχεις, είναι παραλογο να σου ζεσταίνει και άλλο κλάδο πέρα από αυτόν που έχεις επιλέξει. Ο τεχνικός σου τι λέει;

Μου είπε ότι είναι λογικό γιατί ο όροφος λειτουργεί σαν δευτερεύον του ισογείου. Θα έρθει όμως αύριο να δει γιατί βγάζει ένα κωδικό σφάλματος στον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nickol-us είπε

Συγχωρήστε με για το άκυρο, μα έχω απορία.

Γιατί τις βρύσες τις αποκαλούμε μπαταρίες;  Ξέρει κανείς πως έχει προκύψει;

Καλή απορία, με έκανες να το googlάρω.

Δε φαίνεται να το λέμε μόνο εμείς και μάλλον το έχουμε πάρει από τα γελλικά ή τα ιταλικά.

Δε φαίνεται να βγαίνει από το "μπαταρία" με την έννοια πχ της ηλεκτρικής μπαταρίας αλλά του "battery"  όπως:

a number of things of a similar type:
You have to pass a whole battery of tests to get into that school.
-
πιθανολογώ ότι αρχικά οι βρύσες ήταν σε κεντρικά σημεία, δημόσιες και στη σειρά, όπως πχ στο σχολείο (τουλάχιστον όταν είμουν εγώ στο σχολείο)
 
 
does-word-battery-can-mean-kitchen-fauce
 
Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Μου είπε ότι είναι λογικό γιατί ο όροφος λειτουργεί σαν δευτερεύον του ισογείου. Θα έρθει όμως αύριο να δει γιατί βγάζει ένα κωδικό σφάλματος στον πίνακα.

Μα αφού έχεις ηλεκτροβανες , δε περνάει το νερό εάν δε δώσει εντολή ο θερμοστάτης. Τώρα βέβαια εξαρτάται τη συνδεσμολογία που έχει κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2021 στις 1:19 ΜΜ, sarakats85 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα!Μετά αφού άλλαξα αντιπηκτικό στον ηλιακό ο ηλιακός μου δεν ζεσταίνει... ανέβηκα είδα και το ένα τουμποραμα είναι ζεστό το άλλο είναι κρύο (της επιστροφής) στο κλειστό κύκλωμα των συλλεκτών..τι μπορεί να έγινε? Υπάρχει περίπτωση επειδή εριξα πρώτα το αντιπηκτικό και μετά το νερό και δεν τα ανακατεψα να μην γίνεται σωστή κύκλοφορια??

Το αδειασες ολο; Δεν εχει καλο καιρο τωρα οποτε λογικο να μη δουλευει. Γενικα βαζουμε πρωτα νερο ή μειγμα οπως θελουμε. Τσεκαρε αν ειναι γεματο. Γενικα οσο λιγοτερο αντιπαγωτικο τοσο καλυτερα για την αποδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το αδειασες ολο; Δεν εχει καλο καιρο τωρα οποτε λογικο να μη δουλευει. Γενικα βαζουμε πρωτα νερο ή μειγμα οπως θελουμε. Τσεκαρε αν ειναι γεματο. Γενικα οσο λιγοτερο αντιπαγωτικο τοσο καλυτερα για την αποδοση.

Ξανά άδειασα ηλιακό και κατέβασα πάλι κάτοπτρα και τα ξέπλυνα σχολαστικά όλα..πολύ μαυρίλα και λάσπη κακώς δε το έκανα εξαρχής...σήμερα ήταν χλιαρό το νερό ελπίζω και αύριο να στρώσει..πολύ δύσκολη δουλειά πάντως το μετάνιωσα που έβαλα χέρι..Έχει ένα εξαεριστικό δυστυχώς και ήθελε πολύ αργά το μείγμα να ρίξω για να μην μείνει αέρας μέσα... τρομάξα να βρω αντιπηκτικό μιας και σε δύο μαγαζια που πήγα μου λέγαν ρίξε αντιψυκτικό αυτοκίνητου όλοι αυτό βάζουν οι υδραυλικοί... Άντε να συνεννοηθείς μετά και να εμπιστευτείς μάστορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sarakats85 είπε

τρομάξα να βρω αντιπηκτικό μιας και σε δύο μαγαζια που πήγα μου λέγαν ρίξε αντιψυκτικό αυτοκίνητου όλοι αυτό βάζουν οι υδραυλικοί.

Στο leroy merlin πουλάνε μπιτονάκι έτοιμο, ειδικό για ηλιακό, 4 ή 5 λίτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sarakats85 είπε

Ξανά άδειασα ηλιακό και κατέβασα πάλι κάτοπτρα και τα ξέπλυνα σχολαστικά όλα..πολύ μαυρίλα και λάσπη κακώς δε το έκανα εξαρχής...σήμερα ήταν χλιαρό το νερό ελπίζω και αύριο να στρώσει..πολύ δύσκολη δουλειά πάντως το μετάνιωσα που έβαλα χέρι..Έχει ένα εξαεριστικό δυστυχώς και ήθελε πολύ αργά το μείγμα να ρίξω για να μην μείνει αέρας μέσα... τρομάξα να βρω αντιπηκτικό μιας και σε δύο μαγαζια που πήγα μου λέγαν ρίξε αντιψυκτικό αυτοκίνητου όλοι αυτό βάζουν οι υδραυλικοί... Άντε να συνεννοηθείς μετά και να εμπιστευτείς μάστορα..

Ο επαγγελματίας θα βάλει αυτό που έχει κέρδος. Του αυτοκίνητου δουλεύει μια χαρά στη πράξη και είναι οικονομικο απλά υπάρχει ένας θεωρητικός κίνδυνος. Κανονικά βγάζεις βαλβίδα ασφαλείας και τάπα και γεμίζεις να φεύγει ο αερας. Θεωρητικά με τη ζέστη θα βγει ο αέρας και ίσως θέλει συμπλήρωμα λίγο. Κάποια μαγαζιά έχουν. Επίσης ενώ θεωρητικά σε χαλκοσωλήνες για πόσιμο βάζεις κόλληση χωρίς μόλυβδο οι υδραυλικοί βάζουν με μόλυβδο.

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Στο leroy merlin πουλάνε μπιτονάκι έτοιμο, ειδικό για ηλιακό, 4 ή 5 λίτρα.

Το έχω δει λογικά θα είναι μια χαρά. Βέβαια ένας επαγγελματίας θα το θεωρήσει ότι έχεις λεφτά για πέταμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάει την προηγούμενη βδομάδα στην 5όροφη πολυκατοικία φίλης. Μένει στον τελευταίο όροφο, στον 5ο και δεν είχανε απόδοση τα καλοριφέρ της, δηλαδή δεν έκαιγαν καλά παρά μόνο ελάχιστα. Έκανα εξ@έρωση λοιπόν (είχαν @έρα) και ξαναπήραν καλή θερμοκρασία. Όμως μετά από 3-4 μέρες μου λέει πως πάλι ίδια κατάσταση, όπως κ πριν την εξ@έρωση. Ξαναπήγα ο καψερός, πάλι εξ@έρωση, πάλι είχαν αέρα, έφτιαξαν, είχαν απόδοση και σε 2-3 μέρες, ξανά τηλέφωνο πως πάλι τα ίδια. Τί να φταίει βρε παιδιά;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zoranb είπε

Είχα πάει την προηγούμενη βδομάδα στην 5όροφη πολυκατοικία φίλης. Μένει στον τελευταίο όροφο, στον 5ο και δεν είχανε απόδοση τα καλοριφέρ της, δηλαδή δεν έκαιγαν καλά παρά μόνο ελάχιστα. Έκανα εξ@έρωση λοιπόν (είχαν @έρα) και ξαναπήραν καλή θερμοκρασία. Όμως μετά από 3-4 μέρες μου λέει πως πάλι ίδια κατάσταση, όπως κ πριν την εξ@έρωση. Ξαναπήγα ο καψερός, πάλι εξ@έρωση, πάλι είχαν αέρα, έφτιαξαν, είχαν απόδοση και σε 2-3 μέρες, ξανά τηλέφωνο πως πάλι τα ίδια. Τί να φταίει βρε παιδιά;

Να φωνάξει τον συντηρητή.  

Αρχικά πρέπει να δείτε τη πίεση στο αυτόματο πληρωσης πόσο έχει ρυθμιστεί και επιπλέον να γίνει και έλεγχος στο δοχείο διαστολής του καλοριφέρ . Οι υπόλοιποι όροφοι ζεσταίνουν κανονικά ; 

Ακούγεται δηλαδή σαν αέρας στα σώματα ; 

Είναι κεντρική θέρμανση με αυτονομίες το κάθε διαμέρισμα ή έχει ατομική το κάθε διαμέρισμα με φυσικό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...