Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Τον burner βάλε τον στους 65-70 περίπου. Τον pump βάλε τον περίπου 40-45 , εάν έχεις μποιλερ στους 45-50

Κάτσε λίγη ώρα όταν τα ρυθμίσεις , για να τσεκαρεις το θερμόμετρο την ώρα που θα σβήσει ο καυστήρας , γιατί αυτά τα όργανα μπορεί να έχουν απόκλιση.

Τόσο χαμηλά; Ο δικός μου είναι ρυθμισμένος από αυτόν που τον έβαλε στους 85 και 55 αντίστοιχα ( έχω boiler). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Εχω ηλιακο τριπλης , 45-50 θελει ?

Αφου έχεις ηλιακό , βάλε το λίγο παραπάνω ,στο 50+  γιατί έχεις και μεγάλη διαδρομή σωλήνων.  Και επειδή τα όργανα δεν είναι ακριβείας,  τσεκαρισε και το θερμόμετρο την ώρα που σβήνει , και στους πόσους βαθμούς ανάβει το λαμπάκι του κυκλοφορητή.

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τόσο χαμηλά; Ο δικός μου είναι ρυθμισμένος από αυτόν που τον έβαλε στους 85 και 55 αντίστοιχα ( έχω boiler). 

85 είναι ψηλά , λίγο χαμηλότερα για ασφάλεια και σχετική οικονομία. Αν το μποιλερ το έχεις μέσα στο λεβητοστάσιο μπορείς να το βάλεις και λιγο χαμηλότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τόσο χαμηλά; Ο δικός μου είναι ρυθμισμένος από αυτόν που τον έβαλε στους 85 και 55 αντίστοιχα ( έχω boiler).

 

37 λεπτά πριν, troi.g είπε

85 είναι ψηλά , λίγο χαμηλότερα για ασφάλεια και σχετική οικονομία. Αν το μποιλερ το έχεις μέσα στο λεβητοστάσιο μπορείς να το βάλεις και λιγο χαμηλότερα. 

εγώ θα έλεγα ανάλογα με την μελετη Δηλ Στα σώματα ο κατασκευαστής δίνει τόσες θερμίδες σε μια Α θερμοκρασία εσόδου και μια Β  εξόδου του  νερού και με μια ορισμένη ταχύτητα -  ποσότητα  που θα κυκλοφορεί Τώρα οσο  μεγαλύτερη  είναι η θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερη και η καταπόνηση του συστήματος  Οσο χαμηλότερη λιγότερη απόδοση Μια θερμοκρασία  προσαγωγής 80 να πάει στα σώματα 75  και επιστροφής 65-68 πιστεύω είναι οκ Τώρα του κυκλοφορητή 45 - 48 πιστεύω καλα είναι Δεν ξεκινά ψηλά και δεν ακους τα κρακ κρουκ της διαστολής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

85 είναι ψηλά , λίγο χαμηλότερα για ασφάλεια και σχετική οικονομία. Αν το μποιλερ το έχεις μέσα στο λεβητοστάσιο μπορείς να το βάλεις και λιγο χαμηλότερα. 

Το μποιλερ είναι ο ηλιακός (3πλης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

 

εγώ θα έλεγα ανάλογα με την μελετη Δηλ Στα σώματα ο κατασκευαστής δίνει τόσες θερμίδες σε μια Α θερμοκρασία εσόδου και μια Β  εξόδου του  νερού και με μια ορισμένη ταχύτητα -  ποσότητα  που θα κυκλοφορεί Τώρα οσο  μεγαλύτερη  είναι η θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερη και η καταπόνηση του συστήματος  Οσο χαμηλότερη λιγότερη απόδοση Μια θερμοκρασία  προσαγωγής 80 να πάει στα σώματα 75  και επιστροφής 65-68 πιστεύω είναι οκ Τώρα του κυκλοφορητή 45 - 48 πιστεύω καλα είναι Δεν ξεκινά ψηλά και δεν ακους τα κρακ κρουκ της διαστολής 

Την θερμοκρασία προσαγωγής, αναλόγως και της περιοχής, μπορεί να παίρνει να την χαμηλώσεις πολύ. Έτσι κάνει και εξοικονόμηση ενέργειας. Αλλά καλό είναι να μην πέσει κάτω από 70, γιατί αρχίζουν οι υγροποιήσεις και φθείρεται ο λέβητας...

Ο κυκλοφορητής μπορεί να παίρνει από τους 45-50 για γρήγορη απόκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με ΖΝΧ.  Μένουμε σε διαμέρισμα με ατομικό λέβητα πετρελαίου και έχουμε βάλει ενεργειακό τζάκι (δεν είναι συνδεδεμένο με τα σώματα) για την θέρμανση. Στο μπάνιο έχουμε κλασικά τον θερμοσίφωνα ο οποίος είναι συνδεδεμένος και με το καλοριφέρ. Επειδή, τώρα τον χειμώνα σχεδόν δεν ανάβουμε ποτέ το καλοριφέρ λόγω κόστους (έχουμε βέβαια πετρέλαιο), κάθε φορά που χρειάζεται να κάνουμε μπάνιο αναγκαστικά ανάβουμε τον θερμοσίφωνα, σχεδόν σε καθημερινή βάση λόγω γυμναστηρίου. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με συμφέρει να βάλω ταχυθερμαντήρα ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τον λέβητα πετρελαίου μόνο για ζεστό νερό και πως μπορεί να γίνει αυτό. Για το καλοκαίρι έχουμε ηλιακό, οπότε είμαστε καλυμμένοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με ΖΝΧ.  Μένουμε σε διαμέρισμα με ατομικό λέβητα πετρελαίου και έχουμε βάλει ενεργειακό τζάκι (δεν είναι συνδεδεμένο με τα σώματα) για την θέρμανση. Στο μπάνιο έχουμε κλασικά τον θερμοσίφωνα ο οποίος είναι συνδεδεμένος και με το καλοριφέρ. Επειδή, τώρα τον χειμώνα σχεδόν δεν ανάβουμε ποτέ το καλοριφέρ λόγω κόστους (έχουμε βέβαια πετρέλαιο), κάθε φορά που χρειάζεται να κάνουμε μπάνιο αναγκαστικά ανάβουμε τον θερμοσίφωνα, σχεδόν σε καθημερινή βάση λόγω γυμναστηρίου. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με συμφέρει να βάλω ταχυθερμαντήρα ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τον λέβητα πετρελαίου μόνο για ζεστό νερό και πως μπορεί να γίνει αυτό. Για το καλοκαίρι έχουμε ηλιακό, οπότε είμαστε καλυμμένοι. 

Μπορεις να εχεις ζεστό νερό απο τον λεβητα πετρελαίου αλλα θα πρέπει ειτε να βάλεις ενα bolier 2πλης ενεργείας και να καταργήσεις τον ηλ/κο θερμοσίφωνα.

Και φυσικά θα πρέπει να κάνεις και τις ανάλογες αλλαγές στο δίκτυο του λέβητα, πχ ηλεκτροβανα και ανεπίστροφες για να μην πηγαίνει το νερο στα σώματα.

Εγω στο σπίτι ειχα φτιάξει με boiler 3πλης απο λέβητα,ηλιακό, και αντίσταση.

EDIT τωρα ειδα οτι εχεις τον θερμοσίφωνα πανω στα καλοριφέρ. Παλι μια αλλαγη θα πρεπει να κανεις ωστε να κόβεις την κυκλοφορία προς τα σώματα και να ζεσταίνεις το νερό στο καζανι

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με συμφέρει να βάλω ταχυθερμαντήρα ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τον λέβητα πετρελαίου μόνο για ζεστό νερό και πως μπορεί να γίνει αυτό. Για το καλοκαίρι έχουμε ηλιακό, οπότε είμαστε καλυμμένοι. 

νομίζω μια η άλλη είναι Αν βάλεις τα έξοδα αγοράς και εγκατάστασης Ο ηλιακός γιατί δεν παίζει το χειμώνα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Μπορεις να εχεις ζεστό νερό απο τον λεβητα πετρελαίου αλλα θα πρέπει ειτε να βάλεις ενα bolier 2πλης ενεργείας και να καταργήσεις τον ηλ/κο θερμοσίφωνα.

Και φυσικά θα πρέπει να κάνεις και τις ανάλογες αλλαγές στο δίκτυο του λέβητα, πχ ηλεκτροβανα και ανεπίστροφες για να μην πηγαίνει το νερο στα σώματα.

Εγω στο σπίτι ειχα φτιάξει με boiler 3πλης απο λέβητα,ηλιακό, και αντίσταση.

EDIT τωρα ειδα οτι εχεις τον θερμοσίφωνα πανω στα καλοριφέρ. Παλι μια αλλαγη θα πρεπει να κανεις ωστε να κόβεις την κυκλοφορία προς τα σώματα και να ζεσταίνεις το νερό στο καζανι

 

Τον ηλιακό γιατί να τον καταργήσω; Δεν θα με συμφέρει για το καλοκαίρι. Αυτή η αλλαγή που λες, στην ουσία δλδ να μπει μια βάνα ας πούμε που να κόβει την κυκλοφορία στα σώματα και να αφήνει μόνο αυτό που πάει στο θερμοσίφωνα;

4 λεπτά πριν, hp8 είπε

νομίζω μια η άλλη είναι Αν βάλεις τα έξοδα αγοράς και εγκατάστασης Ο ηλιακός γιατί δεν παίζει το χειμώνα ? 

Έχουμε πολύ κρύο και πολύ λίγη ηλιοφάνεια, δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με ΖΝΧ.  Μένουμε σε διαμέρισμα με ατομικό λέβητα πετρελαίου και έχουμε βάλει ενεργειακό τζάκι (δεν είναι συνδεδεμένο με τα σώματα) για την θέρμανση. Στο μπάνιο έχουμε κλασικά τον θερμοσίφωνα ο οποίος είναι συνδεδεμένος και με το καλοριφέρ. Επειδή, τώρα τον χειμώνα σχεδόν δεν ανάβουμε ποτέ το καλοριφέρ λόγω κόστους (έχουμε βέβαια πετρέλαιο), κάθε φορά που χρειάζεται να κάνουμε μπάνιο αναγκαστικά ανάβουμε τον θερμοσίφωνα, σχεδόν σε καθημερινή βάση λόγω γυμναστηρίου. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με συμφέρει να βάλω ταχυθερμαντήρα ή αν μπορώ να χρησιμοποιώ τον λέβητα πετρελαίου μόνο για ζεστό νερό και πως μπορεί να γίνει αυτό. Για το καλοκαίρι έχουμε ηλιακό, οπότε είμαστε καλυμμένοι. 

Κλείνεις τους διακόπτες στα σώματα, εφόσον δεν σε πολυεδιαφέρουν κιόλας. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να υπήρχε τριπλής ενέργειας μπόιλερ, αλλά θα πρέπει να κάνεις μετατροπές/έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Τον ηλιακό γιατί να τον καταργήσω; Δεν θα με συμφέρει για το καλοκαίρι. Αυτή η αλλαγή που λες, στην ουσία δλδ να μπει μια βάνα ας πούμε που να κόβει την κυκλοφορία στα σώματα και να αφήνει μόνο αυτό που πάει στο θερμοσίφωνα;

Έχουμε πολύ κρύο και πολύ λίγη ηλιοφάνεια, δυστυχώς. 

Ετσι ακριβός κανεις ενα υπό-δυκτιο με τριοδη ηλεκτροβανα και κάνει κυκλοφορία μόνο στον λέβητα και το boiler. Αυτο ειχα κανει και εγω στον λεβητα μου, είχα εναν ξεχωριστό κυκλοφοριτη γιατι έπαιρνα και απο τον ηλιακό (πάνελ) 3πλης ενεργείας. Ολα τα έλεγχε ένας θερμοδιαφορικος θερμοστάτης ραγας.

31 λεπτά πριν, Doubt είπε

Κλείνεις τους διακόπτες στα σώματα, εφόσον δεν σε πολυεδιαφέρουν κιόλας. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να υπήρχε τριπλής ενέργειας μπόιλερ, αλλά θα πρέπει να κάνεις μετατροπές/έξοδα.

Προσωρινή λύση, αν το κάνει συχνά θα χαλάσει τις βάνες στα σώματα. Πάλι θα εχει μια μικρή απώλεια απο την ανακυκλοφορια στο δίκτυο των καλοριφέρ.

mpitsakakis_4__1_.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εξαεριστήρα τον εβαλα, τοποθετώντας μια μουφα φ100. Την εκοψα τοσο ωστε να βολευει να μπει μεσα ο εξαεριστηρας και να θυληκωσει στην προεξοχη της σωληνας που κατεβαινε.

Θα μπορουσα να το κανω και καλυτερο αν ειχα το καταλληλο εργαλείο να κοψω εσωτερικα την σωληνα και να φερω το εξαεριστηρα προσωπο. Αλλα ανεβαινε το κοστος, αν αγοραζα dremel. 

Ευχαριστώ ολους οσους βοηθησαν.

Υ.γ: για τον απο πανω φιλο που ρωταει για ζεστο νερό. Αν δεν κανω λαθος συμφερει το αντιστροφο, αν καις πετρέλαιο για σωματα να εχεις και θερμοσίφωνα διπλης(ρευμα και καλοριφέρ) να ζεσταινεις νερό, τωρα το αναποδο, νομιζω συμφερει το ρευμα στον θερμοσίφωνα. Γιατι ο λεβητας θα φερει πρωτα στην κατάλληλη θερμοκρασία το νερο για να ανοιξει ο κυκλοφορητης και θα σταματήσει οταν το νερό του της μοναδας πιάσει 75 βαθμους. Δεν ξερω αν αναψει μονο μια φορα αν ζεστανει το νερό για να κανεις μπανιο. 

Είναι και λιγο κουλο να μην το στειλεις και στα σωματα, αν αποφασισεις να το δουλεύεις.

Καλη χρονια και καλα να περάσετε ολοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια, εχω δυο θεματα που πρεπει να λυσω υδραυλικης φυσεως.

Το πρωτο ειναι οτι εχω ενα κομματι τουμποραμα περιπου 1.5μετρο που ειναι εκτεθειμενο, ειναι σωληνας που μεταφερει το ζεστο νερο απο το μποιλερ και επειδη το δωματιο που βρισκεται το μποιλερ ειναι χαμηλα το τουμποραμα ειναι για 1.5 μετρο γυμνο προτου μπει στη σκεπη του σπιτιου. Μια φορα παγωσε αλλα το εκανα με το πιστολακι και ξεπαγωσε αμεσως, το θεμα ειναι τι κανω απο θεμα μονωσης?Μενω δυτικη μακεδονια οποτε το χειμωνα μπορει να πιασει -20 -25. Προς το παρων το χω περασει δυο φορες με υαλοβαμβακα αλλα δεν ξερω τι αλλο υλικο να του βαλω,οσο και ακριβο να ειναι δεν πειραζει μιλαμε για 1.5μετρο μονωση.Σκεφτηκα να βαλω κοχυλι πετροβαμβακα και 2-3 στρωσεις υαλοβαμβακα απο πανω αλλα ακουω και τις γνωμες σας.

το δευτερον ειναι οτι το καλοκαιρι θελω να αλλαξω το δικτυο υδρευσης που υπαρχει στην αυλη, ειναι περιπου 30 μετρα ολα στην ευθεια και δεν ξερω τι υλικο να βαλω, τωρα ειναι σιδηροσωληνα που διαβρωνεται πολυ απο οτι καταλαβαινω. αλλοι μου λενε και τουμποραμα κανει, αλλοι πολυστρωματικη σωληνα, ουτε και εδω εχει τοση σημασια το κοστος και 2-3 ευρω το μετρο να κανει παλευεται. Και εδω πρεπει να ληφθει υποψιν η χαμηλη θερμοκρασια το χειμωνα, για να παγωσει μονο του δεν παγωνει γιατι αφηνουμε τις βρυσες λιγο ανοιχτες λογω του βαριου χειμωνα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...