Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω παλι νομίζω οτι είναι ολα μελαμινες, αλλα αυτο εχει μικρή σημασία τα πορτάκια αυτα δεν βάφονται πρέπει να τα αλλάξεις

ή βάψε ενα να δεις τι παιζει

Ομως το χρωματακι τους ειναι μια χαρα τι δεν σου αρεσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ταιριάζουν με το υπόλοιπο σπίτι έτσι όπως θέλω να τα κάνω..

Ειδικά το λαχανί στον σκελετό.

Αν τα θέλει κανένας μου λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hp8 είπε

Επειδή το έχω κάνει αυτό σε παλιά κουζίνα, στην αρχή βγαίνει και φαίνεται ωραίο. Μετά από λίγο καιρό θα αρχίσει να "μαζεύει" το αυτοκόλλητο και θα γίνει μια αηδία.

Δε ξέρω αν υπάρχουν ρολά καλής ποιότητας που να μην έχουν αυτό το πρόβλημα αλλά σίγουρα δε θα είναι αυτά του 1.5 ευρώ από τα jumbo

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrLo είπε

Επειδή το έχω κάνει αυτό σε παλιά κουζίνα, στην αρχή βγαίνει και φαίνεται ωραίο. Μετά από λίγο καιρό θα αρχίσει να "μαζεύει" το αυτοκόλλητο και θα γίνει μια αηδία.

Δε ξέρω αν υπάρχουν ρολά καλής ποιότητας που να μην έχουν αυτό το πρόβλημα αλλά σίγουρα δε θα είναι αυτά του 1.5 ευρώ από τα jumbo

σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση Απόψεις γράφουμε για να υπάρξουν οι καλύτερες επιλογες στο τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες γιορτές και καλα Χριστούγεννα σε ολους.

Σημερα αν και δεν είναι μερα για μαστορεματα. Οταν μπηκα στο μπανιο το πρωι, δεν ακουσα να δουλεύει ο εξαερισμος, δεν εχει παραθυρο. Ακουω μονο ενα βουητο ή κολλησε κατι ή απλα φρακαρε.

Ειναι σαν αυτον https://www.google.com/search?q=δεν+δουλεύει+ο+εξαερισμος+του+μπάνιου&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=invx&sxsrf=AOaemvKqrPILp1aF359Wuh-Yn7MTKqMQng:1640465405784&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjS-Zvu6f_0AhXi7rsIHVU6DGoQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=393&bih=706&dpr=2.75#imgrc=sv-280333259-199022 μεσα σε σωληνα φ100 αλλα σε υψος τουλάχιστον 2,5 μετρα γιατι με ενα σκουπόξυλο και το χερι μεσα το εδωσα μερικες αλλα τιποτα.

Η ερωτηση μου ειναι πως μπορει να βγαινει; Τραβώντας με δυναμη;, Απλα αν το τραβηξω απο το καλωδιο λογικα θα κοπει, Από πάνω δεν έχω πρόσβαση, εχει σκεπη.

Μια σκεψη ηταν να το αποσυνδεσω και να βαλω εναν αλλο τετράγωνο που θα εφάπτεται, θα γινει δουλειά; Κατι τέτοιο

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=35669&ref=bestprice.gr&__bpgid=3235769993809399808

Ρευμα πηγαινει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Καλες γιορτές και καλα Χριστούγεννα σε ολους.

Σημερα αν και δεν είναι μερα για μαστορεματα. Οταν μπηκα στο μπανιο το πρωι, δεν ακουσα να δουλεύει ο εξαερισμος, δεν εχει παραθυρο. Ακουω μονο ενα βουητο ή κολλησε κατι ή απλα φρακαρε.

Ειναι σαν αυτον https://www.google.com/search?q=δεν+δουλεύει+ο+εξαερισμος+του+μπάνιου&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=invx&sxsrf=AOaemvKqrPILp1aF359Wuh-Yn7MTKqMQng:1640465405784&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjS-Zvu6f_0AhXi7rsIHVU6DGoQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=393&bih=706&dpr=2.75#imgrc=sv-280333259-199022 μεσα σε σωληνα φ100 αλλα σε υψος τουλάχιστον 2,5 μετρα γιατι με ενα σκουπόξυλο και το χερι μεσα το εδωσα μερικες αλλα τιποτα.

Η ερωτηση μου ειναι πως μπορει να βγαινει; Τραβώντας με δυναμη;, Απλα αν το τραβηξω απο το καλωδιο λογικα θα κοπει, Από πάνω δεν έχω πρόσβαση, εχει σκεπη.

Μια σκεψη ηταν να το αποσυνδεσω και να βαλω εναν αλλο τετράγωνο που θα εφάπτεται, θα γινει δουλειά; Κατι τέτοιο

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=35669&ref=bestprice.gr&__bpgid=3235769993809399808

Ρευμα πηγαινει. 

δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως είναι τώρα,

αλλά στο σπίτι της μητέρας μου που έχει το ίδιο σύστημα (δεν έχει παράθυρο το μπάνιο) ο εξαεριστήρας μπαίνει μέσα στο σωλήνα,

το στρογγυλό κομμάτι δηλαδή του εξαεριστήρας σαν αυτόν έδώ πχ

vibor_ventilatsii_dlya_vannoy.jpg

"θυλακώνει" μέσα στον στογγυλό "αεραγωγό" (μια PVC σωλήνα βασικά).

ένα θεματάκι που μπορεί να υπάρχει είναι να είναι κάπως μικρή η διάμετρος και να μη "σφινωνει"  καλά μεσα στη στωλήνα.

Εκεί κάνεις κάποια πατέντα πχ, είχα βάλει μονωτική γύρω γυ΄ρω για να αυξηθεί 1-2mm η διάμετρος 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωληνας pvc που λες δεν εχει τον ανεμιστήρα που δειχνεις στην φώτο, αλλα μεσα στο σωμα του στα 2.5 μετρα εχει μονο το στρογγυλό κομματι, όπως το λινκ που εβαλα.

Επειδη δεν ξερω αν βγαινει, αν το τραβηξω, έλεγα ν το καταργησω και να βαλω εναν σαν αυτο που εβαλες φωτο που θα εφάπτεται με την αρχη του σωληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το λινκ που έβαλες δεν είναι σωστό, απλά.

https://www.skroutz.gr/s/22219826/Eurolamp-147-33250-Επιτοίχιος-Εξαεριστήρας-Μπάνιου-100mm-Λευκός.html

Εχει τέτοιο μεσα στον σωληνα.

Στις 8/12/2021 στις 11:00 ΠΜ, Doubt είπε

Αλλάζει αν έχει κολλήσει. Το δικό σου πρέπει να είναι διαφορετικό, παλαιού τύπου.

7-vimata-gia-eukolh-eksaerosi-kalorifer-

Άκυρο, τώρα είδα τα τελευταία μηνύματα.

Να ρωτήσω και για αυτο.

Για να αλλαχτει είναι μανουρα; 

Κλεινεις μονο τις βάνες του καλοριφέρ και τρεχει καποιο νερο ή ειναι πιο περίπλοκο; 

Ενοειτε με σβηστο συστημα θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Ο σωληνας pvc που λες δεν εχει τον ανεμιστήρα που δειχνεις στην φώτο, αλλα μεσα στο σωμα του στα 2.5 μετρα εχει μονο το στρογγυλό κομματι, όπως το λινκ που εβαλα.

Επειδη δεν ξερω αν βγαινει, αν το τραβηξω, έλεγα ν το καταργησω και να βαλω εναν σαν αυτο που εβαλες φωτο που θα εφάπτεται με την αρχη του σωληνα.

α, κατάλαβα.

πιθανότατα δε μπορείς να το τραβήξεις 2.5μ

λογικά θα πρέπει να το βγάλεις

αν μπορεί να κουνηθεί ένα εν κομμάτι αεραγωγού πχ

ή να το κόψεις και να μουφάρεις εκεί.

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Να ρωτήσω και για αυτο.

Για να αλλαχτει είναι μανουρα; 

Κλεινεις μονο τις βάνες του καλοριφέρ και τρεχει καποιο νερο ή ειναι πιο περίπλοκο; 

Ενοειτε με σβηστο συστημα θέρμανσης.

Θα κλείσεις βάνες,

θα ανοίξεις την εξαέρωση πάνω, όταν σταματήσει να τρέχει θα αδειάσεις λίγο το καλοριφέρ από την κάτω τάπα (εδώ ότοπτε το έχω δοκιμάσει πετάγονται βρωμόνερα οπότε θέλει καλή προετοιμασία και προσοχή να περιορίσεις πιτσιλίσματα ... ποτέ δε κατάλαβα γιατί η κάτω τάπα δεν έχει κάποιο μικρό βανάκι, κάτι σαν το πάνω αλλά λίγο πιο μεγάλο)

όταν κατεβεί αρκετά ηστάθμη μπορείς να βγάλεις το πάνω και να βάλεις καινούργιο

δεν θέλει κάπιο ιδαίτερο skil παρά λίγο προσοχή όταν προσπαθήσεις να βγάλεις νερό από κάτω.

και φυσικά όταν το αλλάξεις θα ανοίξεις τη μία βάνα λίγο κάνοντας εξαέρωση και όταν βγάζει μόνο νερό μπορείς να ανοίξεις κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...