Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, GeG είπε

Κάθε φορά αυτο το ρημάδι βουλώνει, έχεις καμια ιδέα για ξεβουλωσει;

Συνηθως με κλασικους τροπους, εχω ξεβουλώσει αρκετες φορες. Αν εχεις πλυστικό με εξαρτημα ισως κανεις δουλειά. Αλλιως καποια ατσαλινα να πιεσεις. Χημικα κτλ δε κανουν κατι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Συνηθως με κλασικους τροπους, εχω ξεβουλώσει αρκετες φορες. Αν εχεις πλυστικό με εξαρτημα ισως κανεις δουλειά. Αλλιως καποια ατσαλινα να πιεσεις. Χημικα κτλ δε κανουν κατι .

Σε τι πλαστικό με εξάρτημα αναφέρεσαι;

Κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά λέτε;

https://www.skroutz.gr/s/15354364/Silverline-Αποφρακτήρας-Σωλήνων-Σπιράλ-με-Κίνηση-από-Δράπανο-7m-SL-633025-1.html

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Στην παρακάτω πόρτα του χωριού, τι προτείνετε να κάνω από βάψιμο και την σκουριά; Μιλάμε για μεγάλο υψόμετρο με χιόνια κτλπ. 

IMG-02ef834d367b9b98a9576c78abed0104-V.jpg.7869658b2ff51a499144db2612a3c556.jpg

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Στην παρακάτω πόρτα του χωριού, τι προτείνετε να κάνω από βάψιμο και την σκουριά; Μιλάμε για μεγάλο υψόμετρο με χιόνια κτλπ. 

IMG-02ef834d367b9b98a9576c78abed0104-V.jpg.7869658b2ff51a499144db2612a3c556.jpg

Αν ετριβες τη σκουρια μετά με κάνα zinc rich primer να έκανες δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Για τρίψιμο προτείνετε κάτι συγκεκριμένο; 

Θα μπορούσε τροχός με συρματοβουρτσα , με συρματοβουρτσα χεριού, γυαλοχαρτο καφέ (aluminum oxide). Δε χρειάζεται να φτάσεις μέταλλο είναι αδύνατο. Ότι δε ξεκολλάει το αφήνεις. Γενικά όμως πρέπει να μας δείξεις καμία φωτο καλύτερη. Αν μένουν στάσιμα νερά είναι δύσκολα τα πράγματα

6 ώρες πριν, GeG είπε

Σε τι πλαστικό με εξάρτημα αναφέρεσαι;

Κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά λέτε;

https://www.skroutz.gr/s/15354364/Silverline-Αποφρακτήρας-Σωλήνων-Σπιράλ-με-Κίνηση-από-Δράπανο-7m-SL-633025-1.html

Έχω ξεβουλωσει φρεατιο με σκουπόξυλο ενώ προσπαθουσανε άλλοι με πλυστικο. Γενικά θέλει παρακολούθηση πριν βουλώσει να δεις που πιάνει λίπη κτλ. Το καλύτερο είναι να το καθαρίζεις προληπτικά

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ και καλή χρονιά! Τις τελευταίες μέρες δεν λειτουργουν τα καλοριφερ, την μια μέρα ημιλειτουργουσαν τα 2 από τα 5,  την επομένη κανένα. Πρόκειται για κεντρική θέρμανση με φυσικό αεριο, σε καποιο άλλο διαμερισμα λειτουργει κανονικά η θερμανση, τα σωματα λειτουργουσαν αψογα τον τελευταιο 1μισυ μηνα, εξαερωση έχει γίνει πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα. Μπορώ να δοκιμάσω κάτι πριν απευθυνθώ σε τεχνικό; Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ΑΠΟΛΛΩΝ83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 9:00 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Θα μπορούσε τροχός με συρματοβουρτσα , με συρματοβουρτσα χεριού, γυαλοχαρτο καφέ (aluminum oxide). Δε χρειάζεται να φτάσεις μέταλλο είναι αδύνατο. Ότι δε ξεκολλάει το αφήνεις. Γενικά όμως πρέπει να μας δείξεις καμία φωτο καλύτερη. Αν μένουν στάσιμα νερά είναι δύσκολα τα πράγματα

Έχω ξεβουλωσει φρεατιο με σκουπόξυλο ενώ προσπαθουσανε άλλοι με πλυστικο. Γενικά θέλει παρακολούθηση πριν βουλώσει να δεις που πιάνει λίπη κτλ. Το καλύτερο είναι να το καθαρίζεις προληπτικά

 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Φώτο θα στείλω μέσα στην εβδομάδα καλύτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Χαιρετώ και καλή χρονιά! Τις τελευταίες μέρες δεν λειτουργουν τα καλοριφερ, την μια μέρα ημιλειτουργουσαν τα 2 από τα 5,  την επομένη κανένα. Πρόκειται για κεντρική θέρμανση με φυσικό αεριο, σε καποιο άλλο διαμερισμα λειτουργει κανονικά η θερμανση, τα σωματα λειτουργουσαν αψογα τον τελευταιο 1μισυ μηνα, εξαερωση έχει γίνει πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα. Μπορώ να δοκιμάσω κάτι πριν απευθυνθώ σε τεχνικό; Ευχαριστώ!

Τι εννοείς δε λειτουργούν ; Δεν ζεσταίνει καθόλου τα σώματα ή ζεσταίνει το μισό σώμα .

Για αρχή δες εάν γνωρίζεις στο λέβητα τη πίεση του κυκλώματος χωρίς να είναι σε λειτουργία δεν πρέπει να είναι στο μηδέν η πίεση . Επιπλέον δες μέτα το κυκλοφορητή είναι ζεστή η σωλήνας ; 

Εάν δεν γνωριζεις φωνάξε τεχνικό .

 

Στις 7/1/2022 στις 7:07 ΜΜ, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Στην παρακάτω πόρτα του χωριού, τι προτείνετε να κάνω από βάψιμο και την σκουριά; Μιλάμε για μεγάλο υψόμετρο με χιόνια κτλπ. 

IMG-02ef834d367b9b98a9576c78abed0104-V.jpg.7869658b2ff51a499144db2612a3c556.jpg

Το πιο καλο θα ήταν ένα τρίψιμο με συρματοβουρτα , όσο είναι να βγει και πέρασμα με μίνιο ένα χέρι , και μετά το χρώμα . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τι εννοείς δε λειτουργούν ; Δεν ζεσταίνει καθόλου τα σώματα ή ζεσταίνει το μισό σώμα .

Για αρχή δες εάν γνωρίζεις στο λέβητα τη πίεση του κυκλώματος χωρίς να είναι σε λειτουργία δεν πρέπει να είναι στο μηδέν η πίεση . Επιπλέον δες μέτα το κυκλοφορητή είναι ζεστή η σωλήνας ; 

Εάν δεν γνωριζεις φωνάξε τεχνικό .

 

Το πιο καλο θα ήταν ένα τρίψιμο με συρματοβουρτα , όσο είναι να βγει και πέρασμα με μίνιο ένα χέρι , και μετά το χρώμα . 

Καλησπέρα! Μίνιο μου το βγάζει σε χρώματα όμως! Πρέπει να επιλέξω κάποιο συγκεκριμένο η οποίο να ναι ; Επίσης σε ξυλοσομπα μαντεμένια τι προτείνετε για να την βάψω ; Βρισκω το παρακάτω! Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε μεγάλες αλυσίδες ώστε να περάσω να το παραλαβω ;

https://www.kmaninos.gr/catalog/pipes/490-xroma-ipsilis-thermokrasias-700c-pirimaxo-pirantoxo

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας...

Έχω μια παλιά μονοκατοικία πλίνθινη την οποία ανακαινίζω.

Θέλω σε ένα μικρό κομμάτι να αφήσω τους πλίνθους φανερούς.

Είναι εφικτό με κάποιο τρόπο να γίνει αυτό χωρίς να φθείρονται οι πλίνθοι?

Έχω σκεφτεί ότι θα μπορούσε να γίνει με κάποιο υλικό τύπου εποξυκη ρητίνη, ή κάποιο ψιλό σοβά ο οποίος θα αφήνει φανερό το ανάγλυφο του τοίχου...

Θα ήθελα την γνώμη κάποιου έμπειρου ή ειδικού στο θέμα για το αν γίνεται και πώς....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Χαιρετώ και καλή χρονιά! Τις τελευταίες μέρες δεν λειτουργουν τα καλοριφερ, την μια μέρα ημιλειτουργουσαν τα 2 από τα 5,  την επομένη κανένα. Πρόκειται για κεντρική θέρμανση με φυσικό αεριο, σε καποιο άλλο διαμερισμα λειτουργει κανονικά η θερμανση, τα σωματα λειτουργουσαν αψογα τον τελευταιο 1μισυ μηνα, εξαερωση έχει γίνει πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα. Μπορώ να δοκιμάσω κάτι πριν απευθυνθώ σε τεχνικό; Ευχαριστώ!

Σε κεντρική θέρμανση ίσως να μην μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα μόνος σου. Οι εγκαταστάσεις συνήθως είναι πολλών ετών και είναι δύσκολο να βρεις που οφείλονται τα προβλήματα.

Πιθανές αιτίες για το πρόβλημα:

  • Χαμηλή πίεση νερού στο κλειστό κύκλωμα θέρμανσης
  • Ξεφούσκωτο ή τρύπιο δοχείο διαστολής
  • Προβληματική λειτουργία κυκλοφορητή
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pasho είπε

Καλησπέρα σας...

Έχω μια παλιά μονοκατοικία πλίνθινη την οποία ανακαινίζω.

Θέλω σε ένα μικρό κομμάτι να αφήσω τους πλίνθους φανερούς.

Είναι εφικτό με κάποιο τρόπο να γίνει αυτό χωρίς να φθείρονται οι πλίνθοι?

Έχω σκεφτεί ότι θα μπορούσε να γίνει με κάποιο υλικό τύπου εποξυκη ρητίνη, ή κάποιο ψιλό σοβά ο οποίος θα αφήνει φανερό το ανάγλυφο του τοίχου...

Θα ήθελα την γνώμη κάποιου έμπειρου ή ειδικού στο θέμα για το αν γίνεται και πώς....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θες γνώμη αρχιτέκτονα ή ΠΜ που να έχει ασχοληθεί με αρχαιολογικά, για κάτι τεκμηριωμένο. Εγώ θα το φοβόμουν! Αλλά δεν το αποκλείω να γίνεται!! Έχουν νομίζω φανερή την πλινθοδομή στο χάνι της Γραβιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα! Μίνιο μου το βγάζει σε χρώματα όμως! Πρέπει να επιλέξω κάποιο συγκεκριμένο η οποίο να ναι ; Επίσης σε ξυλοσομπα μαντεμένια τι προτείνετε για να την βάψω ; Βρισκω το παρακάτω! Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε μεγάλες αλυσίδες ώστε να περάσω να το παραλαβω ;

https://www.kmaninos.gr/catalog/pipes/490-xroma-ipsilis-thermokrasias-700c-pirimaxo-pirantoxo

Πλέον το μίνιο είναι προς κατάργηση , το έχουν προσθέσει στα ήδη χρώματα , ή ρωτάς στο χρωματοπωλειο για διαλυτικό για σκουριά . Το καλοκαίρι ασχολήθηκα γιατί έβαψα κάγκελα σε διαμέρισμα που είχαν να βαφτούν 20 χρόνια και είχα σκουριά . 

Όσο για τη σόμπα , το σίγουρο είναι όταν τη βάψεις και στεγνώσει , να τη ανάψεις σε εξωτερικό χώρο να ζεσταθει καλά  , θα βρωμισει στη αρχή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...