Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Son^Goku είπε

Μπαμπ για αυτό. Επίσης της συζύγου έπεσε ένα φλυτζάνι στο πάγκο της κουζίνας (γρανίτη) και γδαρθηκε κάπως. Υπάρχει κίνδυνος να επεκταθεί; Μπορώ να κάνω κάτι για συντήρηση/επαναφορά; 

IMG_20220114_182542.jpg

Είναι γρανίτης σίγουρα; Για χαλαζία μου φαίνεται. Για επισκευή δύσκολο ειδικά αν είναι χαλαζίας.

Γενικά έχοντας δει αρκετά υλικά από πάγκους θα έβαζα είτε φυσικό γρανίτη αλλά όχι σε μαύρο η κάτι πολύ σκούρο γιατί παρότι θεωρητικά δε γρατζουνιεται στη πράξη γίνονται μικρές επιφανειακές η σε λευκη απόχρωση χαλαζια η παρεμφερές. Αν ήταν λευκό παίζει να μη το εβλεπες καν. Το πιο vfm θεωρώ laminate πάγκους και αν έχει κόντρα πλάκε ακόμα καλύτερα. Δεν είναι σκληροί να σπάνε όπως πετρώματα κτλ δύσκολα χαρασετε (εκτός αν κόβεις) και βγαίνει εύκολα σχετικά και βάζεις άλλον με λίγα χρήματα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας. Είχα στείλει πριν λίγες μέρες για σπάσιμο καναπέ. Μου πάτε για φωτος. Σόρρυ που άργησα αλλά έβγαλα εν τέλει. Το σπάσιμο φαίνεται να είναι μόνο στο σημείο που δείχνω. Πιστεύετε ότι φτιάχνει; Αν ναι πως; Σκέφτηκα για πολύ δυνατή κόλλα και να το ξαναβάλω στη θέση του. Θα δούλευε κάτι τέτοιο;

Οι φωτογραφίες βρίσκονται στο παρακάτω λινκ

https://drive.google.com/folderview?id=12dsG_uarWSAmt40k-g9JdGwflfRkNE7-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

Οι φωτογραφίες βρίσκονται στο παρακάτω λινκ

αν βάλεις ατλακολ στο σπάσιμο και ένα πηχακι και από τις 2 πλευρές με κολα και βιδες κατι μπορεί να γίνει Η γωνιες αλουμινίου και βίδες  Αλλιώς μάστορα Εννοείται αποφεύγουμε τις κατανοήσεις 

Spoiler

image.png.3a94edad4ecfa0da6e686a42e2b37a60.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, hp8 είπε

αν βάλεις ατλακολ στο σπάσιμο και ένα πηχακι και από τις 2 πλευρές με κολα και βιδες κατι μπορεί να γίνει Η γωνιες αλουμινίου και βίδες  Αλλιώς μάστορα Εννοείται αποφεύγουμε τις κατανοήσεις 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.3a94edad4ecfa0da6e686a42e2b37a60.png

 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Τι εννοείς αποφεύγουμε τις κατανοήσεις; Εννοείς καταπονήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jim D. Ace είπε

Καλησπέρα σας. Είχα στείλει πριν λίγες μέρες για σπάσιμο καναπέ. Μου πάτε για φωτος. Σόρρυ που άργησα αλλά έβγαλα εν τέλει. Το σπάσιμο φαίνεται να είναι μόνο στο σημείο που δείχνω. Πιστεύετε ότι φτιάχνει; Αν ναι πως; Σκέφτηκα για πολύ δυνατή κόλλα και να το ξαναβάλω στη θέση του. Θα δούλευε κάτι τέτοιο;

Οι φωτογραφίες βρίσκονται στο παρακάτω λινκ

https://drive.google.com/folderview?id=12dsG_uarWSAmt40k-g9JdGwflfRkNE7-

 

Αν είσαι στη Θεσσαλονίκη, ψάξε τον κατασκευαστή. Μόνος σου δεν το βλέπω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν είσαι στη Θεσσαλονίκη, ψάξε τον κατασκευαστή. Μόνος σου δεν το βλέπω..

 

Ο κατασκευαστής λέει δεν το καλύπτει η εγγύηση και οτι το κάνα εγώ. Θεωρείται τόσο λεπτοδουλεια και δεν θα τα καταφέρω νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

Ο κατασκευαστής λέει δεν το καλύπτει η εγγύηση και οτι το κάνα εγώ. Θεωρείται τόσο λεπτοδουλεια και δεν θα τα καταφέρω νομίζεις;

Χωρίς γνώση και χωρίς πολλά εργαλεία αρκετά δύσκολο.

Πρέπει να μπει κόλλα,  να ενισχύσει ότι μπορεί και να βάλεις ενισχύσεις στο ξύλο.

Κάποιος από μακριά πολύ δύσκολα μπορεί να καθοδηγήσει.

Ιδανικά, τι θα έκανα χωρίς να είμαι "ειδικός", θα έβαζα στη μέση του σπασίματος λάμες σιδήρου 3mm , χωνευτή μέσα στο ξύλο σε αυλάκι να μην εξέχει, σε μήκος ~20 εκατοστα, με φρεζατες τρύπες (2-3 από κάθε μεριά) και θα την βίδωνα με 4mm ξυλοβιδες. 

Μέτρα εργαλεία και υλικά...  και θα πρέπει "εμπειρικά"  να ελέγξεις ότι αρκεί και ότι θα αντέξει, διαφορετικά πρέπει να ξαναδείς τι άλλο σε παίρνει να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Χωρίς γνώση και χωρίς πολλά εργαλεία αρκετά δύσκολο.

Πρέπει να μπει κόλλα,  να ενισχύσει ότι μπορεί και να βάλεις ενισχύσεις στο ξύλο.

Κάποιος από μακριά πολύ δύσκολα μπορεί να καθοδηγήσει.

Ιδανικά, τι θα έκανα χωρίς να είμαι "ειδικός", θα έβαζα στη μέση του σπασίματος λάμες σιδήρου 3mm , χωνευτή μέσα στο ξύλο σε αυλάκι να μην εξέχει, σε μήκος ~20 εκατοστα, με φρεζατες τρύπες (2-3 από κάθε μεριά) και θα την βίδωνα με 4mm ξυλοβιδες. 

Μέτρα εργαλεία και υλικά...  και θα πρέπει "εμπειρικά"  να ελέγξεις ότι αρκεί και ότι θα αντέξει, διαφορετικά πρέπει να ξαναδείς τι άλλο σε παίρνει να κάνεις.

Κατάλαβα... Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Έχεις υπόψιν σου Θεσσαλονίκη κανέναν που να ασχολείται με τέτοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Jim D. Ace said:

Καλησπέρα σας. Είχα στείλει πριν λίγες μέρες για σπάσιμο καναπέ. Μου πάτε για φωτος. Σόρρυ που άργησα αλλά έβγαλα εν τέλει. Το σπάσιμο φαίνεται να είναι μόνο στο σημείο που δείχνω. Πιστεύετε ότι φτιάχνει; Αν ναι πως; Σκέφτηκα για πολύ δυνατή κόλλα και να το ξαναβάλω στη θέση του. Θα δούλευε κάτι τέτοιο;

Οι φωτογραφίες βρίσκονται στο παρακάτω λινκ

https://drive.google.com/folderview?id=12dsG_uarWSAmt40k-g9JdGwflfRkNE7-

 

 

11 hours ago, hp8 said:

ναι 👍  Οποίος βιάζεται σκοντάφτει :)

Ότι είπε ο hp8 . Όχι στο παραπάνω μήνυμα γιατί και εγώ βιάστηκα 😜αλλά στο προηγούμενο. Απλά σου το κάνω πιο λιανά. Πάρε δύο τέτοιες γωνίες καμιά 10αριά ξυλόβιδες 2-3 εκατοστών βάλε  από μία στις απέναντι πλευρές και είσαι έτοιμος. Αν είναι μεγάλες σίγουρα θα έχουν και πιο μικρό μέγεθος.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, papoys1 said:

. Πάρε δύο τέτοιες γωνίες καμιά 10αριά ξυλόβιδες 2-3 εκατοστών βάλε  από μία στις απέναντι πλευρές και είσαι έτοιμος. Αν είναι μεγάλες σίγουρα θα έχουν και πιο μικρό μέγεθος.

κάπως έτσι το εχω στο μυαλο μου 20-25 cm μήκος και υψος ανάλογα με το καδρόνι  γωνιά αλουμινίου για να εχει μεγάλη επιφάνεια στερεωσης Να μπουν δυο τετοια κοματια το ενα απέναντι απο το άλλο να γινει σαντουιτς

Spoiler

image.png.1b3ae6fb7c41c5f9a34f064119c95953.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Jim D. Ace said:

Ο κατασκευαστής λέει δεν το καλύπτει η εγγύηση και οτι το κάνα εγώ.

Δεν είπα για εγγύηση, να το επισκευάσει μπορεί; και με τι κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Doubt said:

Αν είσαι στη Θεσσαλονίκη, ψάξε τον κατασκευαστή. Μόνος σου δεν το βλέπω..

 

αν το εχεις λυσει τελειως βγαλε τα κομματια και πηγαινε σε ξυλουργο να σου κανει ενα ιδιο

δεν εχω καταλαβει σε ποιο σημειο ειναι απο τις φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, papoys1 said:

 

Ότι είπε ο hp8 . Όχι στο παραπάνω μήνυμα γιατί και εγώ βιάστηκα 😜αλλά στο προηγούμενο. Απλά σου το κάνω πιο λιανά. Πάρε δύο τέτοιες γωνίες καμιά 10αριά ξυλόβιδες 2-3 εκατοστών βάλε  από μία στις απέναντι πλευρές και είσαι έτοιμος. Αν είναι μεγάλες σίγουρα θα έχουν και πιο μικρό μέγεθος.

το προβλημα με αυτη τη λυση ειναι οτι εχει σπασει σε σημειο που υπαρχει ξυλο/ταβλα που ενωνεται με την απεναντι πλευρα του καναπε. αρα οπως το σκεφτομαι εγω δεν μπορω να το κανω "σαντουιτς"

στο λινκ που εστειλα πιο πανω με τις φωτγραφιες νομιζω φαινεται αυτο που λεω αλλα αν θελετε βγαζω μπορω να βγαλω κι αλλες (τις εστειλα με λινκ στο drive γιατι δεν χωρανε να τις επισυναψω κατευθειαν)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...