Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα ειμαι σε αναζήτηση θερμοστάτη διπλής εντολής, για να ζεσταίνει μόνο το νερο χωρίς να ανάψουν τα σώματα, για το σπίτι μου, ο ηλεκτρολόγος μου είπε καλύτερα οχι ηλεκτρονικό αλλα εγω θελω να εχω τα προγράμματα οπότε θα παω σε τέτοιον.

κατι ακομα στη σκεπή πανω αφησα καλώδιο 3χ1 με μπλενταζ (αυτο ειπε ο ηλεκτρολόγος) το οποίο καταλήγει μεσα στο σπίτι διπλα απο το θερμοστάτη. το καλώδιο αυτο θα συνδεθει με αισθητήριο που θα μπει στο κυαθιο του μποιλερ και μεσα στο σπίτι θελω να βαλω ενα δείκτη για να βλεπω τι θερμοκρασία εζει το μποιλερ για να ξερω αν θα το ανάψω η όχι.

υπάρχει κάποιος θερμοστάτης που να εχει και ένδειξη για νερο μποιλερ; αν οχι εχετε να προτείνετε καποιο δείκτη για τη θερμοκρασία;

αγόρασα το παρακάτω αλλα δε ξερω αν κανει, το καλώδιο θα ταιριαξει σε αυτό; ο ηλεκτρολόγος μου χε πει οτι το 3χ1 τα καλύπτει ολα.

Screenshot_2022-01-10-23-18-54-666_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Δέ ξέρω τι σύνδεση έχεις αλλά , σε δική μου περίπτωση που έχω μποιλερ τριπλής ενέργειας , έχει εμβαπτιζόμενο θερμοστάτη επάνω στο μποίλερ και το ρυθμίζω απο εκεί πόσο θερμοκρασία θέλω . Απο το θερμοστάτη χωρου έχω μονο τη εντολή για να πάρει ο 2ος κυκλοφορητής .

Και ψάχνω και εγω να αντικαταστήσω το απλό διμεταλλικό  με κάποιο απλό ηλεκτρονικό.  Κοιτάζω τούς olympia electronics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Δέ ξέρω τι σύνδεση έχεις αλλά , σε δική μου περίπτωση που έχω μποιλερ τριπλής ενέργειας , έχει εμβαπτιζόμενο θερμοστάτη επάνω στο μποίλερ και το ρυθμίζω απο εκεί πόσο θερμοκρασία θέλω . Απο το θερμοστάτη χωρου έχω μονο τη εντολή για να πάρει ο 2ος κυκλοφορητής .

Και ψάχνω και εγω να αντικαταστήσω το απλό διμεταλλικό  με κάποιο απλό ηλεκτρονικό.  Κοιτάζω τούς olympia electronics.

Κοιτα και τους Charmeg. Επισης Ελληνικοί και πολυ καλοί

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μέρες εγκατέστησα ένα φωτιστικό, αλλά το 'βαλα "πιάνοντας" το καλώδιο της φάσης με το σιδεράκι που συγκρατεί το σώμα του (προφανώς από αμέλεια) και το τσάκισα (το καλώδιο). Ανάβοντας το διακόπτη, τσαφ... οκ λέω, μικρό το κακό, πάμε να το φτιάξουμε. Αμ έλα που το τσαφ πάνω στο σίδερο του φωτιστικού έκοψε το καλώδιο της φάσης σύριζα απ'τον τοίχο! 

Λέω οκ, συμβαίνουν αυτά, θα κάνω αυτό που πρέπει. Θα ξηλώσω το πλακέ και θα ρίξω καινούριο, ατσαλίνα έχω. Αμ, έλα που δεν ξηλωνόταν με τίποτα! Όσο και να τράβαγα, όσο και να δίπλωνα απ' το κουτί, λίγο έλειψε να φύγει ο τοίχος, αλλά το καλώδιο δεν... 

Προς το παρόν έχω στείλει ρεύμα μέσα απ' το καλώδιο της γείωσης (!) απλά για να 'χω φως. Φυσικά όμως θέλω ν' αλλάξω το πλακέ, κι αν όχι με πλακέ (που'ναι πιο δύσκολο να περαστεί), έστω με ΝΥΑ.

Τι να κάνω για να το βγάλω, χωρίς να ξηλώσω τον μισό τοίχο με το πιστολέτο; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Haldol είπε

Πριν μέρες εγκατέστησα ένα φωτιστικό, αλλά το 'βαλα "πιάνοντας" το καλώδιο της φάσης με το σιδεράκι που συγκρατεί το σώμα του (προφανώς από αμέλεια) και το τσάκισα (το καλώδιο). Ανάβοντας το διακόπτη, τσαφ... οκ λέω, μικρό το κακό, πάμε να το φτιάξουμε. Αμ έλα που το τσαφ πάνω στο σίδερο του φωτιστικού έκοψε το καλώδιο της φάσης σύριζα απ'τον τοίχο! 

Λέω οκ, συμβαίνουν αυτά, θα κάνω αυτό που πρέπει. Θα ξηλώσω το πλακέ και θα ρίξω καινούριο, ατσαλίνα έχω. Αμ, έλα που δεν ξηλωνόταν με τίποτα! Όσο και να τράβαγα, όσο και να δίπλωνα απ' το κουτί, λίγο έλειψε να φύγει ο τοίχος, αλλά το καλώδιο δεν... 

Προς το παρόν έχω στείλει ρεύμα μέσα απ' το καλώδιο της γείωσης (!) απλά για να 'χω φως. Φυσικά όμως θέλω ν' αλλάξω το πλακέ, κι αν όχι με πλακέ (που'ναι πιο δύσκολο να περαστεί), έστω με ΝΥΑ.

Τι να κάνω για να το βγάλω, χωρίς να ξηλώσω τον μισό τοίχο με το πιστολέτο; :P 

απο αυτά που γράφεις και για να ρωτάς εδω θα σου πρότεινα  να φωνάξεις ένα καλο παιδί να στα φτιαξει αφ ενός αφ ετέρου βαλε και καμια φωτο Μόνο εσυ εχεις δει αυτα που εχουν συμβει

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κεντρικο λαστιχο 16mm αυτοματου ποτισματος, εχει μεγαλωσει η τρυπα για τον ανταπτορ/λαστιχακι 6mm που φευγει απο το κεντρικο και παει στο φυτο με αποτελεσμα να σταζει αρκετο νερο οταν λειτουργει. Υπαρχει τροπος να φευγει νερο απο την τρυπα χωρις να αντικαταστησω το 16mm λαστιχο και ανοιξω νεα τρυπα?  Κατι σαν τεφλον αλλα για λαστιχα ποτισματος σεκφτομουνα~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Σε κεντρικο λαστιχο 16mm αυτοματου ποτισματος, εχει μεγαλωσει η τρυπα για τον ανταπτορ/λαστιχακι 6mm που φευγει απο το κεντρικο και παει στο φυτο με αποτελεσμα να σταζει αρκετο νερο οταν λειτουργει. Υπαρχει τροπος να φευγει νερο απο την τρυπα χωρις να αντικαταστησω το 16mm λαστιχο και ανοιξω νεα τρυπα?  Κατι σαν τεφλον αλλα για λαστιχα ποτισματος σεκφτομουνα~

βάλε  σιλικόνη - κόλα 2 συστατικών Κοψτο βάλε μαστό Φ16  και κανε νέα τρύπα φ6 Βγαλε το συνδεσμο φ6 ζέστανετο με αναπτηρα και ξαναβαλε το συνδεσμο

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Πριν μέρες εγκατέστησα ένα φωτιστικό, αλλά το 'βαλα "πιάνοντας" το καλώδιο της φάσης με το σιδεράκι που συγκρατεί το σώμα του (προφανώς από αμέλεια) και το τσάκισα (το καλώδιο). Ανάβοντας το διακόπτη, τσαφ... οκ λέω, μικρό το κακό, πάμε να το φτιάξουμε. Αμ έλα που το τσαφ πάνω στο σίδερο του φωτιστικού έκοψε το καλώδιο της φάσης σύριζα απ'τον τοίχο! 

Λέω οκ, συμβαίνουν αυτά, θα κάνω αυτό που πρέπει. Θα ξηλώσω το πλακέ και θα ρίξω καινούριο, ατσαλίνα έχω. Αμ, έλα που δεν ξηλωνόταν με τίποτα! Όσο και να τράβαγα, όσο και να δίπλωνα απ' το κουτί, λίγο έλειψε να φύγει ο τοίχος, αλλά το καλώδιο δεν... 

Προς το παρόν έχω στείλει ρεύμα μέσα απ' το καλώδιο της γείωσης (!) απλά για να 'χω φως. Φυσικά όμως θέλω ν' αλλάξω το πλακέ, κι αν όχι με πλακέ (που'ναι πιο δύσκολο να περαστεί), έστω με ΝΥΑ.

Τι να κάνω για να το βγάλω, χωρίς να ξηλώσω τον μισό τοίχο με το πιστολέτο; :P 

Έχω την εντύπωση οτι το πλακέ σοβατίζεται και δεν τρέχει σε κανάλι, για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω εμπειρία από οικοδομή.

Νομίζω πως καλύτερη λύση είναι να σκάψεις λίγο τοπικά(μερεμέτι) και να ματίσεις καλώδιο, με πολύ προσοχή στις ενώσεις αλλά και τις μονώσεις που θα κάνεις για να μην έχεις προβληματα στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας

λοιπον πριν κατι μηνες ειχα παρει εναν καναπε σαν αυτον εδω

https://www.skroutz.gr/s/28830968/Maximus-Γωνιακός-Καναπές-Κρεβάτι-με-Αναστρέψιμη-Γωνία-Μπεζ-271x192εκ-035-000055.html

ε τις προαλλες απο μαλακια μου πατησα με δυναμη σε αυτο το σημειο που φαινεται στην εικονα και εσπασε και το ξυλο απο τα πλαγια αλλα και καπου μεσα

αυτο εχετε καμια ιδεα πως μπορει να φτιαχτει; και ειδικα αν δεν εχεις και πολλα πραγματα απο εργαλεια...

kana.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

καλησπερα σας

λοιπον πριν κατι μηνες ειχα παρει εναν καναπε σαν αυτον εδω

https://www.skroutz.gr/s/28830968/Maximus-Γωνιακός-Καναπές-Κρεβάτι-με-Αναστρέψιμη-Γωνία-Μπεζ-271x192εκ-035-000055.html

ε τις προαλλες απο μαλακια μου πατησα με δυναμη σε αυτο το σημειο που φαινεται στην εικονα και εσπασε και το ξυλο απο τα πλαγια αλλα και καπου μεσα

αυτο εχετε καμια ιδεα πως μπορει να φτιαχτει; και ειδικα αν δεν εχεις και πολλα πραγματα απο εργαλεια...

kana.jpg

Εργαλεία μπορεί να μην έχεις, έχεις τουλάχιστον κινητό να μας βγάλεις μια φωτό τη ζημιά μήπως καταλάβουμε τι παίζει κι εμείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

εχετε καμια ιδεα πως μπορει να φτιαχτει; και ειδικά αν δεν έχεις και πολλά πράγματα από εργαλεία...

μήπως θα ήταν καλύτερα να το πας σε ταπετσιέρη ? Η προθεση δεν εναι πάντα αρκετή ιδιαίτερα αν είναι πρόσφατα αγορασμένο όπως το δικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Εργαλεία μπορεί να μην έχεις, έχεις τουλάχιστον κινητό να μας βγάλεις μια φωτό τη ζημιά μήπως καταλάβουμε τι παίζει κι εμείς;

εχεις δικιο. βλακεια μου. θα επανελθω στο νημα μολις γυρισω σπιτι και βγαλω τις φωτογραφιες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

μήπως θα ήταν καλύτερα να το πας σε ταπετσιέρη ? Η προθεση δεν εναι πάντα αρκετή ιδιαίτερα αν είναι πρόσφατα αγορασμένο όπως το δικό σου

οπως ειπε και ο φιλος απο πανω θα ανεβασω μια τις φωτογραφιες μηπως και δεν ειναι καποια δυσκολη περιπτωση και αν δεν γινεται κατι προφανως και θα φωναξω καποιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Πριν μέρες εγκατέστησα ένα φωτιστικό, αλλά το 'βαλα "πιάνοντας" το καλώδιο της φάσης με το σιδεράκι που συγκρατεί το σώμα του (προφανώς από αμέλεια) και το τσάκισα (το καλώδιο). Ανάβοντας το διακόπτη, τσαφ... οκ λέω, μικρό το κακό, πάμε να το φτιάξουμε. Αμ έλα που το τσαφ πάνω στο σίδερο του φωτιστικού έκοψε το καλώδιο της φάσης σύριζα απ'τον τοίχο! 

Λέω οκ, συμβαίνουν αυτά, θα κάνω αυτό που πρέπει. Θα ξηλώσω το πλακέ και θα ρίξω καινούριο, ατσαλίνα έχω. Αμ, έλα που δεν ξηλωνόταν με τίποτα! Όσο και να τράβαγα, όσο και να δίπλωνα απ' το κουτί, λίγο έλειψε να φύγει ο τοίχος, αλλά το καλώδιο δεν... 

Προς το παρόν έχω στείλει ρεύμα μέσα απ' το καλώδιο της γείωσης (!) απλά για να 'χω φως. Φυσικά όμως θέλω ν' αλλάξω το πλακέ, κι αν όχι με πλακέ (που'ναι πιο δύσκολο να περαστεί), έστω με ΝΥΑ.

Τι να κάνω για να το βγάλω, χωρίς να ξηλώσω τον μισό τοίχο με το πιστολέτο; :P 

Απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι σε ταβάνι; Το σωστο ειναι να ξαναπεραστει, αλλα πλακε μαλλον ειναι χυμα καρφωμενο. Μπορεις να σκάψεις τοπικα το τοιχο και να κανεις μια ενωση ισως με καπς η κατι αντοιστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Haldol είπε

Πριν μέρες εγκατέστησα ένα φωτιστικό, αλλά το 'βαλα "πιάνοντας" το καλώδιο της φάσης με το σιδεράκι που συγκρατεί το σώμα του (προφανώς από αμέλεια) και το τσάκισα (το καλώδιο). Ανάβοντας το διακόπτη, τσαφ... οκ λέω, μικρό το κακό, πάμε να το φτιάξουμε. Αμ έλα που το τσαφ πάνω στο σίδερο του φωτιστικού έκοψε το καλώδιο της φάσης σύριζα απ'τον τοίχο! 

Λέω οκ, συμβαίνουν αυτά, θα κάνω αυτό που πρέπει. Θα ξηλώσω το πλακέ και θα ρίξω καινούριο, ατσαλίνα έχω. Αμ, έλα που δεν ξηλωνόταν με τίποτα! Όσο και να τράβαγα, όσο και να δίπλωνα απ' το κουτί, λίγο έλειψε να φύγει ο τοίχος, αλλά το καλώδιο δεν... 

Προς το παρόν έχω στείλει ρεύμα μέσα απ' το καλώδιο της γείωσης (!) απλά για να 'χω φως. Φυσικά όμως θέλω ν' αλλάξω το πλακέ, κι αν όχι με πλακέ (που'ναι πιο δύσκολο να περαστεί), έστω με ΝΥΑ.

Τι να κάνω για να το βγάλω, χωρίς να ξηλώσω τον μισό τοίχο με το πιστολέτο; :P 

To πλακέ συνήθως είναι καρφωμένο - σοβατισμενο κ χωρίς σωλήνα. Άστο όπως το έκανες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 12:12 ΜΜ, Son^Goku είπε

Αγαπητοί συμφορουμητες μετά από ενημέρωση έμαθα ότι το νερό στο σπίτι μου είναι στη κατηγορία "σκληρό". Αυτό έχει κάποια θετικά/αρνητικά και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;

Screenshot_20220107_121154_com.google.android.gm.jpg

Μπαμπ για αυτό. Επίσης της συζύγου έπεσε ένα φλυτζάνι στο πάγκο της κουζίνας (γρανίτη) και γδαρθηκε κάπως. Υπάρχει κίνδυνος να επεκταθεί; Μπορώ να κάνω κάτι για συντήρηση/επαναφορά; 

IMG_20220114_182542.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...