Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/1/2023 στις 8:58 ΜΜ, hp8 είπε

από το τίποτα καλύτερα Ανοίγουν τρύπες στο εξω τοιχο και ρίχνουν μεσα 

https://www.youtube.com/watch?v=0y0ifn4XU9k

https://www.youtube.com/watch?v=FRMHM3IOuz0

 

Πόσο βλέπεις τη διάμετρο της τρύπας; αν επιχειρήσω DIY με ποτηροτρύπανο, θα γίνει δουλειά ή θα ξεσπιτωθούμε;

Εννοείται θα γίνει δοκιμή σε ένα αδιάφορο κομμάτι πρώτα, πχ κλιμακοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Πόσο βλέπεις τη διάμετρο της τρύπας; αν επιχειρήσω DIY με ποτηροτρύπανο, θα γίνει δουλειά ή θα ξεσπιτωθούμε;

Εννοείται θα γίνει δοκιμή σε ένα αδιάφορο κομμάτι πρώτα, πχ κλιμακοστάσιο.

οι τρύπες γίνονται στον εξωτερικό τοίχο Νομίζω ειναι μικρές 25 - 28 mm?  Έστειλα πμ Μου έχει φτιάξει μια ταράτσα γύρω στα 25τμ πριν 22 - 23 χρονα

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Amaretos είπε

Καλησπέρα θα ηθελα την βοηθεια σας και θελω λιγο προσοχη να μην εχουμε ατυχηματα. Εχω μια κουκετα σε σχημα Γ, οπως φαινεται στην εικονα. Το κατω κρεβάτι οπως φαινεται ειναι σταθερο και εχει 2 ξυλα καθετα που φευγουν μεχρι πανω και παταει το κρεβατι το απο πανω.  Το πανω κρεβατι απο αριστερα (εκει που δεν φαινεται στην φωτοο) παταει σε ξυλα , και επισης κατα μηκος (το μεγαλο μερος του κρεβατιου δλδ) ειναι βιδωμενο στον τοιχο.  Οπως φαινεται στην αλλη φωτο εκει ποου εχω τα 2 κοκκινα τετραγωνα, τα 2 ξυλα ειναι βιδωμενα στον τοιχοο με στριφωνια. Εγω θελω να κοψω τα κομματι τα καθετα , απο τα στριφωνια και κατω και να τα βγαλω ωστε να μποορω να κουναω το κατω κρεβατι για βαψιμο, καθαρισμα τοιχου κλπ.

Αρα το ζητουμενο ειναι πως θα στηριξω το κρεβατι απο εκεινη την μερια.  Τα 2 καθετα ξυλα ειναι 5.5cm επι 3cm για την ιστορια και η αποσταση μεταξυ τους πρεπει να ειναι 70-80 ποντους. Σκεφτομουν αν παρω ενα καδρονι, χοντρο αρκετα (ποσο θα ειναι αυτοο) , θα ηθελα εδω την γνωμη σας και το βιδωσω στον τοιχο ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ (οπως ειναι η μπλε γραμμουλα που εχω ζωγραφισει), αναμεσα στα 2 ξυλα τα καθετα που τα τα κοψω ωστε να πατησει το κρεβατι εκει με στριφωνια μεγαλα 4 ισως και παραπανω αν χρειαζεται, οπως κανει ο τυπος εδω 

θα ειμαι ασφαλες? Πχ 4 στριφωνια σαν αυτα 

https://www.praktiker.gr/p/vysma-14x70mm-fischer-duopower-kai-strifoni-set-2-temaxion-98501 λενε max 70 kgr, φανταζομαι το 1 αναφερεται? και εχω βαλει αλλη μια φωτο απο την αλλη μερια, αλλα εκει που ειναι η πρασινη ειναι κολωνα και δεν θελω να κανω τρυπες1675072981716small.jpg.82e2d6b5b87dea300da507b53d610ffe.jpg1675072981703small.jpg.a18cf554649ca08f9497ecfc35e6a000.jpg1675072981688small.jpg.92cfab59f292bb1b5f7d077cddc6befb.jpg εκει. 

 

 

Οπως καταλαβαινετε θελω κατι να ειναι σιγουρο, μην πεσει κανα κρεβατι στο κεφαλι του παιδιου απο κατω, αλλιως να βαλω τιποτε γωνιες βαρεους τυπου και ας ειναι ασχημο, αλλα να ειναι ασφαλες.

 

Ευχαριστω

αν  κόψεις τα δυο ορθια καδρονακια , βάλεις ενα καδρόνι 8χ8 π.χ. το οποίο θα βιδώσεις καλα στον τοίχο με 3-4 στριφόνια φυσικα και δεν θα έχει πρόβλημα. Μονο να πιάσεις και το κρεβάτι με ξυλόβιδες πανω στο καδρόνι να ειναι σταθερό.

Προσωπικά θα στηριζα το καδρόνι π.χ. με δύο στροφονια και δύο γωνιές 6χ6 εκατοστα περίπου από την κάτω πλευρά . Οι γωνιές δέχονται απεριόριστο βάρος χωρίς πρόβλημα να υποχωρήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι να σκεφτείς τί λειτουργία επιτελούν τα στριφώνια. Ο ρόλος τους δεν είναι η αντοχή στο βάρος, αλλά η παραλαβή των ροπών καθώς το πλαίσιο του κρεβατιού δεν έχει την απαραίτητη στρεπτική ακαμψία για να παραλάβει δυνάμεις στην οριζόντια διεύθυνση. Κοινώς δεν είναι ότι δεν αντέχει το βάρος, αλλά το κούνημα πέρα-δώθε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσω ότι η μία πλευρά η μεγάλη του κρεβατιού είναι ήδη βιδωμενη στον άλλον τοίχο και η άλλη "μικρη" πλευρά πατάει μέχρι κάτω στο πάτωμα με ξύλινα γερά πόδια, οπότε νομίζω δεν θα έχει θέμα όπως πολύ σωστά επισημάνεις για δυνάμεις οριζοντιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Να θυμίσω ότι η μία πλευρά η μεγάλη του κρεβατιού είναι ήδη βιδωμενη στον άλλον τοίχο και η άλλη "μικρη" πλευρά πατάει μέχρι κάτω στο πάτωμα με ξύλινα γερά πόδια, οπότε νομίζω δεν θα έχει θέμα όπως πολύ σωστά επισημάνεις για δυνάμεις οριζοντιες

Α, ΟΚ...Οπότε τότε, πώς θα το μετακινήσεις, αν διατηρήσεις την άλλη πλευρά, βιδωμένη; Γιατί αυτό κατάλαβα, ότι θες να το ξεβιδώσεις από τον τοίχο, για να το μετακινείς για καθαριότητες κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Για πείτε ιδέες για το πώς να καλύψω/αφαιρεσω το παρακάτω;

Είναι αναμονή σωλήνα νερού, δεν ξέρω γιατί το άφησαν έτσι.

Αν σκάψω τον τοίχο μπορεί να κοπεί πιο μέσα; Και αν ναι πως κλείνει;

 

5378E2F2-A162-4E57-AC45-E068BE933F8F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Καλησπέρα!

Για πείτε ιδέες για το πώς να καλύψω/αφαιρεσω το παρακάτω;

Είναι αναμονή σωλήνα νερού, δεν ξέρω γιατί το άφησαν έτσι.

Αν σκάψω τον τοίχο μπορεί να κοπεί πιο μέσα; Και αν ναι πως κλείνει;

 

5378E2F2-A162-4E57-AC45-E068BE933F8F.jpeg

Ο χώρος είναι δικός σου ή νοικιασμένος; αν δεν είναι δικός σου μην πειράζεις τίποτα χωρίς έγκριση του ιδιοκτήτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Είναι αναμονή σωλήνα νερού, δεν ξέρω γιατί το άφησαν έτσι.

Αν σκάψω τον τοίχο μπορεί να κοπεί πιο μέσα; Και αν ναι πως κλείνει;

δεν την χρειάζεσαι ? 

αν γίνει με προσοχή δεν κόβεται Βρες από που έρχεται και  κλεισε το νερο Βγάλε την γωνία και βάλε τάπα στην κάθετη σωλήνα  αν δεν απομονώνεται από αλλού Μπορεί να χρειαστει  ζέσταμα  η w40 βιάζοντας την τάπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και καλά είναι για το ψυγείο αν ήθελε παροχή νερού αλλά είναι εκτός της "περιοχής εντοιχισμού".

Οπότε αν κλείσω το νερό και το ξεβιδωσω μπαίνει πλακέ τάπα; Με κόλληση; Φοβάμαι μην έχει διαρροή στον τοίχο μετά.

13 minutes ago, Doubt said:

Ο χώρος είναι δικός σου ή νοικιασμένος; αν δεν είναι δικός σου μην πειράζεις τίποτα χωρίς έγκριση του ιδιοκτήτη. 

Δικός μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Όχι και καλά είναι για το ψυγείο αν ήθελε παροχή νερού αλλά είναι εκτός της "περιοχής εντοιχισμού".

Οπότε αν κλείσω το νερό και το ξεβιδωσω μπαίνει πλακέ τάπα; Με κόλληση; Φοβάμαι μην έχει διαρροή στον τοίχο μετά.

Δικός μου

Υπάρχει πλακέ τάπα , θα κερδίσεις περίπου 1-2 πόντους. Μόνο εάν έχεις γνώσεις, σκάβεις , κόβεις τη σωλήνα και την ταπωνεις μέσα στον τοίχο , ειδάλλως δε μπορείς να κάνεις κάτι. Εξυπακούεται ότι αν κάνεις οτιδήποτε, κλείνεις το γενικό τού νερού και ανοίγεις μια βρύση να "σκάσει "η πίεση. Επίσης κλείσε το διακόπτη του κρύου νερού του ηλιακού, αν τυχόν έχεις, γιατί αν έχει χαλάσει το αντεπιστροφο του , θα σου αδειάσει το ηλιακό στην κουζίνα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορω να βρω οικονομικα ενεργο ανθρακα? Θελω να φτιαξω πουγκακια να βαλω σε διαφορους κλειστους χωρους για τις οσμες και στο μπανιο σε ενα μεγαλο κασπό για τις οσμες και λιγο υγρασια καθως το μπανιο ειναι εσωτερικο και ο ανεμιστηρας δεν μπορει να δουλευει συνεχεια ουτε ο αφυγραντηρας.

Εχω διαβασει οτι μπορεις να βγαζεις τα πουγκακια στον ηλιο 4-5 ωρες μια φορα το μηνα και "καθαριζει" επανερχεται στις ιδιοτητες του.

Εχω βρει σε μαγαζια με ειδη κατοικιδιων απλα δεν ξερω αν κανουν ολοι οι τυποι για τη δουλεια που θελω λ.χ. αυτο ειναι σε pellet δεν ξερω αν εχει καλη απορροφητικοτητα για τη χρηση που χρειαζομαι

https://www.petcity.gr/mp266-activated-carbon-500gr-22402809.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sebu είπε

Που μπορω να βρω οικονομικα ενεργο ανθρακα? Θελω να φτιαξω πουγκακια να βαλω σε διαφορους κλειστους χωρους για τις οσμες και στο μπανιο σε ενα μεγαλο κασπό για τις οσμες και λιγο υγρασια καθως το μπανιο ειναι εσωτερικο και ο ανεμιστηρας δεν μπορει να δουλευει συνεχεια ουτε ο αφυγραντηρας.

Εχω διαβασει οτι μπορεις να βγαζεις τα πουγκακια στον ηλιο 4-5 ωρες μια φορα το μηνα και "καθαριζει" επανερχεται στις ιδιοτητες του.

Εχω βρει σε μαγαζια με ειδη κατοικιδιων απλα δεν ξερω αν κανουν ολοι οι τυποι για τη δουλεια που θελω λ.χ. αυτο ειναι σε pellet δεν ξερω αν εχει καλη απορροφητικοτητα για τη χρηση που χρειαζομαι

https://www.petcity.gr/mp266-activated-carbon-500gr-22402809.html

Aliexpress, εχω παρει φυλλα για κλιματιστικα παλιοτερα (τα κοβω και τα βαζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...