Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Δεν είναι δικό μου το σπίτι. Θέλω κάτι που να μπορώ να το ξυλωσω αν χρειαστεί και δε θέλει ο ιδιοκτήτης ως μόνιμη λύση. Το να στερεωθεί σωστά και να στοκαρω μετά όπου τρυπήσω δε με απασχολεί. 

Ξύλινα πηχάκια στα μέτρα που θέλεις, τοποθέτηση με μπετόβιδες και αεροστόπ στα σημεία επαφής με το τζάμι.

*Λύση πατέντα - DIY, αλλά ότι κάνεις με δική σου ευθύνη, εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Doubt said:

Ξύλινα πηχάκια στα μέτρα που θέλεις, τοποθέτηση με μπετόβιδες και αεροστόπ στα σημεία επαφής με το τζάμι.

*Λύση πατέντα - DIY, αλλά ότι κάνεις με δική σου ευθύνη, εννοείται.

θα μιλήσω πρώτα με τον ιδιοκτήτη για το τι θέλει και εκείνος. Δε θα κάνω κάτι αυθαίρετο και χωρίς να μπορεί να γίνει πλήρης αποκατάσταση με λίγο στόκο και βάψιμο χωρίς μηχανικές παρεμβάσεις στις πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2023 στις 4:46 ΜΜ, Son^Goku είπε

Λοιπόν όσο περίεργο και αν μου κάνει τα φίλτρα τα είχα καθαρίσει με βούρτσα και πανάκια χλωρίνης χωρίς διάφορα. Τα έβαλα σε μια κούπα με ζεστό νερό και τα άφησα να στεγνώσουν, πλέον έχει επανέλθει το στεγνωτήριο.

Να σε ρωτήσω... επειδή μάλλον έχουμε παρόμοιο στεγνωτήριο, και το ίδιο πρόβλημα, τα φίλτρα που καθάρισες είναι αυτά μπροστά στην πόρτα; Ή έχει κι άλλα κάπου αλλού;

 

Ευχαριστώ...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

θα μιλήσω πρώτα με τον ιδιοκτήτη για το τι θέλει και εκείνος. Δε θα κάνω κάτι αυθαίρετο και χωρίς να μπορεί να γίνει πλήρης αποκατάσταση με λίγο στόκο και βάψιμο χωρίς μηχανικές παρεμβάσεις στις πόρτες.

Πάρε μια απλή γωνία αλουμινίου πχ 30x30 mm και βάλε την στην άκρη με μπόλικη σιλικόνη να πιάσει και από τις δύο πλευρές.

Πολύ απλό, αποτελεσματικό, και βγαίνει εύκολα όταν θέλεις απλά τραβώντας/ξύνοντας την σιλικόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, cthulhucarbide said:

Πάρε μια απλή γωνία αλουμινίου πχ 30x30 mm και βάλε την στην άκρη με μπόλικη σιλικόνη να πιάσει και από τις δύο πλευρές.

Πολύ απλό, αποτελεσματικό, και βγαίνει εύκολα όταν θέλεις απλά τραβώντας/ξύνοντας την σιλικόνη

 

ναι δε διαφωνώ...λύσεις υπάρχουν. τη βέλτιστη ψάχνω κυρίως για την επιλογή υλικών στα + - και το αποτέλεσμα ηχομόνωσης όσο γίνεται. ότι γλιτώσω επιθυμητό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, μία ερώτηση και από εμένα :

1. Αναζητώ βουρτσάκι (σκουπάκι) για σιτα κατακόρυφης κίνησης. Η σιτα έχει τοποθετηθεί λανθασμένα από την έξω πλευρά (πιο έξω δηλαδή, από τα ρολά) με αποτέλεσμα να το έχει κάψει ο ήλιος.

2. Αναζητώ λάστιχο στεγάνωσης (τσιμούχα) για σταθερό κούφωμα (παράθυρο). Ουσιαστικά, πρόκειται για το υλικό που καλύπτει την περιοχή συναρμογής υαλοπίνακα και πλαισίου αλουμινίου και τοποθετείται προφανώς, εξωτερικά (κουμπωτά).

Γνωρίζει κανείς να με κατευθύνει για συγκεκριμένο/α κατάστημα/ατα στην Αθήνα; Έχω ακούσει για τον Δούκα, κοντά στη συμβολή Θηβών και Καβάλας. 

Η λύση των αλουμινάδων αποκλείεται, καθώς δεν πωλούν λιανική και θέλουν να έρθουν να τα βάλουν κιόλας (ο ένας ζήτησε 55€ για 80εκ. λάστιχο και 1μ. σκουπακι και ο άλλος 50€). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κλείσω αυτήν την τρύπα η οποία έχει 7 εκατοστά βάθος. Το θέμα είναι ότι θέλω να έχει μια καλή ηχομόνωση και για αυτόν το λόγο έχω πάρει ένα αφρώδες για να το βάλω μόλις κλείσω την τρύπα.

Επειδή η τρύπα δε θα κλείσει με τουβλο κτλ, αλλά για ευκολία θα βάλω κόλλα μιας και δεν υπάρχει αρκετός χώρος. Υπάρχει κάποια συμβουλή για ενδιάμεσο ηχομονωτικό υλικό ή απλά να κόψω 2 ξύλα (για εσωτερικά και εξωτερικά της τρύπας) και να δημιουργήσω ένα κενό ανάμεσα στις στρώσεις σοβά/κόλλας;

 

pa.jpg

Αφρώδες: https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/monosi-steganosi/ulika-ihomonosis/afrodes-ihoaporrofitiko-puramida-100x100cm-40mm-85852930

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Να σε ρωτήσω... επειδή μάλλον έχουμε παρόμοιο στεγνωτήριο, και το ίδιο πρόβλημα, τα φίλτρα που καθάρισες είναι αυτά μπροστά στην πόρτα; Ή έχει κι άλλα κάπου αλλού;

 

Ευχαριστώ...!

Αυτά μπροστά στη πόρτα. Βάλε τα σε ένα μπολ με ζεστό νερό και σκούπισε τα απαλά με μια πετσέτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Θέλω να κλείσω αυτήν την τρύπα η οποία έχει 7 εκατοστά βάθος. Το θέμα είναι ότι θέλω να έχει μια καλή ηχομόνωση

Εγώ θα έκοβα το καπάκι του καναλιού που είναι εκτός τρύπας για να γίνει επισκέψιμο  και θα γέμιζα την τρύπα με αφρό Στοκάρισμα αφρού Βάψιμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να έχει όσο καλύτερη ηχομόνωση γίνεται (πάντα σε οικονομικά πλαίσια)....

ο αφρός ενδείκνυται για ηχομόνωση;

Το κανάλι που να το κόψω; είναι από αλλού επισκέψιμος ο χώρος, έχει πορτάκι ακριβώς δίπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε αφρό πολυουρεθάνης και καθάρισες.

Γεμίζοντάς το όλο το κενό και θα σφραγίζει αλλά και θα έχει μεγάλο πάχος οπότε καλύτερη μόνωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

ο αφρός ενδείκνυται για ηχομόνωση;

Το κανάλι που να το κόψω; είναι από αλλού επισκέψιμος ο χώρος, έχει πορτάκι ακριβώς δίπλα

1.3. ΗΧΟΜΟΝΩΣΗ

Spoiler

image.png.3f85b4f88d080588bc8242e3a5361bfa.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

θέλω να έχει όσο καλύτερη ηχομόνωση γίνεται (πάντα σε οικονομικά πλαίσια)....

ο αφρός ενδείκνυται για ηχομόνωση;

Το κανάλι που να το κόψω; είναι από αλλού επισκέψιμος ο χώρος, έχει πορτάκι ακριβώς δίπλα

Μπορείς να βάλεις και κομμάτια φελιζόλ από συσκευασίες με κόλλα πλακιδίων ή έτοιμο σοβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...