Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gpapadakis είπε

Aliexpress, εχω παρει φυλλα για κλιματιστικα παλιοτερα (τα κοβω και τα βαζω).

Ευχαριστω αλλα δεν θελω φυλλα για κλιματιστικο. Θελω κομματακια, μπιλιες, πετρες, σκονη, πελετ κτλ που να μπορει να απορροφησει και καποιο μερος υγρασιας μαζι. Και φοβαμαι οτι λογω ογκου απο Αλι θα κινδυνευει περισσοτερο για τελωνειο. Συν του οτι θα αργησει.

Δεν μπορει να μην υπαρχει καποια πιο βιομηχανικη λυση λχ σε μαγαζια με χημικα, καθαριστικα περαν των ειδων pet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Η ερώτηση μου δεν είναι σχετική με κατασκευη,συμβουλή για σέρβις κλπ αλλά για την καταναλωση του καλοριφέρ φυσικού αερίου . 
Ναι, σίγουρα εξαρτάται από τον καυστηρα, την παλαιότητα,την κατάσταση του κλπ, αλλά ας υποθέσουμε ότι αυτή η παράμετρος είναι σταθερή-Χ .

Ποια είναι η πιο οικονομική λύση, για σπίτι στο οποίο βρίσκομαι μόνο το βράδυ όταν γυρνάω από τη δουλειά και έπειτα το πρωί μέχρι να ξαναφύγω νωρίς το μεσημέρι : 

Α) το να το έχω τον θερμοστάτη πχ στους 10 βαθμούς (τυχαίο νούμερο, γενικα καπου πολύ χαμηλά) και να το ανάβω το βράδυ ένα δίωρο τρίωρο μέχρι να ζεσταθεί λίγο, ή 

Β) τον θερμοστάτη σταθερά καπου υψηλότερα πχ 15-16 ώστε αν πέσει αρκετά η θερμοκρασία να ανοιγοκλείνει μόνο του και να το έχει σε μια Χ σταθερή «ζέστη» ;

Σημειωση, στο σπίτι έχει γίνει αλλαγή κουφωμάτων πρόσφατα και είναι πιο «μονωμένο» από άποψη θερμοκρασίας,σταθερά στους 15-16 βαθμούς αυτές τις μερες. Το πρωί πχ δεν το ανάβω καν διότι δεν κρυώνω,με μια ζακέτα είναι ανεκτά . 
Απλα δεν ξέρω από άποψη οικονομίας ποιο είναι λιγότερο κοστοβόρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από πολλά πράγματα, πχ όροφο, αν είναι εκτεθειμένες κάποιες πλευρές και ποιες, μόνωση τοίχων κλπ.

Αν δεν είναι καλά μονωμένο, δεν συμφέρει να αφήνεις ανοιχτή θέρμανση όταν λείπεις για πολλές ώρες.

Από εκεί και πέρα κάνε τις δοκιμές σου και εκτίμησε τις ανάγκες και τις προτιμήσεις σου (και τα οικονομικά σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Για ακόμα μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα σας.

Κάνω ένα πρόσθετο wc (συνορεύει με φωταγωγό) και ο υδραυλικός μου είπε ότι αν κάνω σιφωνάκι, όταν λειπω καιρό, επειδή θα ξεραίνεται θα βγάζει μυρουδιά και για αυτό να το σκεφτώ αν όντως το θέλω.

Έχει βάση αυτό που λέει; Ξέρω ότι δεν δίνω αρκετές πληροφορίες αλλά δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να μάθω για να σας γράψω.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!
Θα χρειαστώ τα φώτα τον insomniacs για να με βγάλουν από τη μέρα της μαρμότας που βιώνω.
Πριν 3 εβδομάδες αγόρασα πλυντήριο πιάτων συγκεκριμένα το Candy CDCP 6S. Όλα καλά, το βάζω σε ένα ντουλάπι κάτω από το πάγκο της κουζίνας που χωράει τσίμα τσίμα και ξεκινάει η λειτουργία. Μετά από 2-3 πλύσεις στάζανε νερά από τα πλάγια του ραφιού, λέω να τα μας.... Το βγάζω το στερεώνω σε 2 σκαμπό ξεκινάω πλένω ούτε σταγόνα ούτε τίποτα.
Λέω θα τσακίζουν οι σωλήνες. Ανοίγω μεγαλύτερες τρύπες για να υπάρχει αέρας, λέω όλα καλά, τσεκάρω ότι δεν τσακίζουν το ξαναβάζω στη θέση του 4-5 πλύσεις κομπλέ ξαφνικά νεράκι πάλι (σε ποσότητα μισή κούπα νερού), λέω εδώ σε έχω πλέον το χέρι μου χωράει στη τρύπα που άνοιξα, σωλήνες στεγνοί όπως και από κάτω. Πλέον είμαστε στη φάση που το ράφι στο ντουλάπι πήρε νερά φούσκωσε και πήρε μια κλίση προς τα δεξιά λέω θα φταίει η κλίση. Το ξαναβγάζω (πάλι σε σκαμπό και πάλι πλύσεις για να δω από που στάζει και πάλι τίποτα) λοιπόν, βάζω ένα panel πάνω στο ξύλο που έχει βραχεί για να μην γίνουν χειρότερα τα πράγματα, αγοράζω ρυθμιζόμενες βάσεις για έπιπλα και με αλφάδι πλέον ξέρω ότι το πλυντήριο είναι ίσιο. Κάνω ελέγχο με χαρτοπετσέτες, στεγνοί στα πλάγια, στεγνοί κάτω από τη πόρτα και λέω για να τσεκάρουμε και λίγο πιο μέσα οπότε βάζω χαρτοπετσέτες κάτω από τη πόρτα και το πιέζω προς τα μέσα...βρεγμένα πάλι περίπου στο κέντρο του πλυντηρίου, κοιτάω από πίσω πάλι στεγνά. Οι σωλήνες δεν έχουν διαρροή όπως επίσης είναι στην ευθεία ο σωλήνας της αποχέτευσης με την αποχέτευση (οπότε δύσκολα να επιστρέφει νερά). Πλέον η μόνη διαφορά είναι ότι όταν το βάζω στα σκαμπό και ο σωλήνας νερού και ο σωλήνας αποχέτευσης έχουν κλίση διαγώνια προς τα κάτω και όχι ευθυγραμμισμένοι όπως είπα και πιο πάνω. Το νερό που βρίσκω μερικές φορές είναι απλά κρύο νερό άλλες φορές βρώμικο.
Περιττό να πω ότι όσες φορές το έχω σηκώσει για να το βάλω από το ράφι του ντουλαπιού πάνω στα σκαμπό υποχρεωτικά το σηκώνω με κλίση και τα κάνει όλα χάλια στο πάτωμα ενώ είναι στεγνή και άδεια η καμπίνα.

(Όλα τα στανταρ να τσεκάρω φίλτρα κτλ κτλ κτλ το έχω κάνει, επίσης το πλυντήριο κάνει κανονικά αποστράγγιση)

Ζητάω βοήθεια γιατί δυστυχώς έχω κολλήσει σε loopα επειδή και το σέρβις να πάρω να έρθει να το πάρει δεν νομίζω να βρει βλάβη

Παραθέτω και ένα video μέσω WETRANSFER για να υπάρχει καλύτερη εικόνα της κατάστασης:

https://wetransfer.com/downloads/98f8823ab6244358fa744555f5251b5620230131114519/c2c5cbd370126f07b03cdcac943585fb20230131114535/1d55ec

***στο video φαίνεται ότι ο σωλήνας της αποχέτευσης κάνει κούρμπα προς τα πάνω για να μπει στις σωληνώσεις, αυτό το έχω γυρίσει όποτε ο σωλήνας πάει από πάνω με κουρμπά προς τα κάτω και όχι το ανάποδο που φαίνεται στο βίντεο.

Επεξ/σία από iFrankie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Antretng είπε

Καλησπέρα. Για ακόμα μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα σας.

Κάνω ένα πρόσθετο wc (συνορεύει με φωταγωγό) και ο υδραυλικός μου είπε ότι αν κάνω σιφωνάκι, όταν λειπω καιρό, επειδή θα ξεραίνεται θα βγάζει μυρουδιά και για αυτό να το σκεφτώ αν όντως το θέλω.

Έχει βάση αυτό που λέει; Ξέρω ότι δεν δίνω αρκετές πληροφορίες αλλά δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να μάθω για να σας γράψω.

αν μιλάς για πατοσιφωνο εννοείται οτι θα το κάνεις καθ όσον αν τρέξουν νερά στο δάπεδο από βλάβη και δεν φύγουν από το σιφόνι θα πλημμυρίσει ολο το σπίτι Υπάρχουν τάπες για την μυρωδιές Τώρα αν ο υδραυλικός σου διαφωνεί άλλαξε τον

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Antretng είπε

Καλησπέρα. Για ακόμα μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα σας.

Κάνω ένα πρόσθετο wc (συνορεύει με φωταγωγό) και ο υδραυλικός μου είπε ότι αν κάνω σιφωνάκι, όταν λειπω καιρό, επειδή θα ξεραίνεται θα βγάζει μυρουδιά και για αυτό να το σκεφτώ αν όντως το θέλω.

Έχει βάση αυτό που λέει; Ξέρω ότι δεν δίνω αρκετές πληροφορίες αλλά δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να μάθω για να σας γράψω.

Είτε βάλεις ειτε δε βαλεις θα μυρίζει αν στεγνώσει. Για να μη μυρίζει θελει ταπωμα η να βαλεις προπυλογλυκενολη.

1 ώρα πριν, hp8 είπε

αν μιλάς για πατοσιφωνο εννοείται οτι θα το κάνεις καθ όσον αν τρέξουν νερά στο δάπεδο από βλάβη και δεν φύγουν από το σιφόνι θα πλημμυρίσει ολο το σπίτι Υπάρχουν τάπες για την μυρωδιές Τώρα αν ο υδραυλικός σου διαφωνεί άλλαξε τον

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Είτε βάλεις ειτε δε βαλεις θα μυρίζει αν στεγνώσει. Για να μη μυρίζει θελει ταπωμα η να βαλεις προπυλογλυκενολη.

Πως βοηθαει η προπυλογλυκενολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Sebu είπε

Πως βοηθαει η προπυλογλυκενολη?

Αν εχεις wc που δε το λειτουργείς για μηνες αν βαλεις στο σιφώνι δε θα εξατμιστει οπως το νερο σε θα αργησει. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Είτε βάλεις ειτε δε βαλεις θα μυρίζει αν στεγνώσει. Για να μη μυρίζει θελει ταπωμα η να βαλεις προπυλογλυκενολη.

 

Αν δεν υπάρχει πατοσίφωνο πως θα μυρίζει;

12 ώρες πριν, hp8 είπε

αν μιλάς για πατοσιφωνο εννοείται οτι θα το κάνεις καθ όσον αν τρέξουν νερά στο δάπεδο από βλάβη και δεν φύγουν από το σιφόνι θα πλημμυρίσει ολο το σπίτι Υπάρχουν τάπες για την μυρωδιές Τώρα αν ο υδραυλικός σου διαφωνεί άλλαξε τον

Ναι αυτό του ειπα και γω. Δεν εχει θεμα, απλά μου ειπε να το σκεφτώ. Μιλάμε πάντα για το δεύτερο WC.

Αλλά αν θέλει μήνες για να μυρίσει, δεν χάλασε ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Antretng είπε

Αν δεν υπάρχει πατοσίφωνο πως θα μυρίζει;

Ναι αυτό του ειπα και γω. Δεν εχει θεμα, απλά μου ειπε να το σκεφτώ. Μιλάμε πάντα για το δεύτερο WC.

Αλλά αν θέλει μήνες για να μυρίσει, δεν χάλασε ο κόσμος.

Απο το νιπτήρα πχ οταν στεγνωσει το σιφωνι του. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2023 στις 12:24 ΜΜ, Antretng είπε

Καλησπέρα. Για ακόμα μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα σας.

Κάνω ένα πρόσθετο wc (συνορεύει με φωταγωγό) και ο υδραυλικός μου είπε ότι αν κάνω σιφωνάκι, όταν λειπω καιρό, επειδή θα ξεραίνεται θα βγάζει μυρουδιά και για αυτό να το σκεφτώ αν όντως το θέλω.

Έχει βάση αυτό που λέει; Ξέρω ότι δεν δίνω αρκετές πληροφορίες αλλά δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να μάθω για να σας γράψω.

μην δινεις σημασια καντο, το νερο μεσα στο σιφωνι κανει μηνες να ξεραθει ιδιως αν οι μηνες  δεν ειναι καλοκαιρινοί απλα οταν το χρειασθεις θα ανοιγεις το νερο να φυγει το βρωμικο, μυρωδια δεν θα εχεις  

Επεξ/σία από giavra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giavra είπε

μην δινεις σημασια καντο, το νερο μεσα στο μποιλερ κανει μηνες να ξεραθει ιδιως αν οι μηνες  δεν ειναι καλοκαιρινοί απλα οταν το χρειασθεις θα ανοιγεις το νερο να φυγει το βρωμικο, μυρωδια δεν θα εχεις  

Μου το ειπε περισσοτερο απο αποψη πόσο συχνά θα χρησιμοποιώ το δεύτερο wc (δεν εχω ακόμα οικογένεια).

Μιλησα πριν λιγο μαζι του και τελικά πέρασε το σιφώνι του μικρού wc στο μεγάλο μπάνιο οπότε δεν θα υπάρχει θέμα για μυρουδιές (ειναι στο διπλανό τοίχο).

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Antretng είπε

Μου το ειπε περισσοτερο απο αποψη πόσο συχνά θα χρησιμοποιώ το δεύτερο wc (δεν εχω ακόμα οικογένεια).

Μιλησα πριν λιγο μαζι του και τελικά πέρασε το σιφώνι του μικρού wc στο μεγάλο μπάνιο οπότε δεν θα υπάρχει θέμα για μυρουδιές (ειναι στο διπλανό τοίχο).

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :)

Πάντως για να ξέρεις, υπάρχει μια τάση σε πολλά μπάνια, να μην μπαίνει πατοσίφωνο, για λόγους αισθητικής. Εμένα να σου πω και να μπει και να μην μπει, δεν με χαλάει στην αισθητική μου, το τοποθετεί ο υδραυλικός σε σημείο που να το ψιλοκρύβει οπτικά η λεκάνη, βάζεις και ένα ωραίο λουσάτο σχαράκι valsir ξέρω 'γω και είναι ΟΚ. 
Από λειτουργικής άποψης και μυρωδιών, κερνάς λίγο νεράκι και τέλος. Όπως ειπώθηκε, κάνει μήνες να στεγνώσει. Εγώ έχω στο σπίτι, σε μια αποθήκη μαζεμένα όλα τα υδραυλικά (κολλεκτέρ ύδρευσης, θέρμανσης κλπ). Οπότε είπαμε με τον υδραυλικό μου, για να μην έχουμε πλημμύρα σε όλο το σπίτι σε περίπτωση κάποιας διαρροής, να μπει πατοσίφωνο να μαζεύει τα νερά. Ε όταν μπήκαμε στο σπίτι και ξεκίνησε να λειτουργεί, έφερε λίγο μυρωδιά, γιατί δεν είχε νερό μέσα το σιφώνι! Έριξα μισό μπουκαλάκι νερό, τέλος! Στο 6μηνο είχαμε την πρώτη διαρροή, χαλάρωσαν κάποια ρακόρ ζεστού από την συστολή διαστολή και έτρεχαν, μέσα στην αποθήκη δεν το είχα πάρει χαμπάρι παρά μόνο όταν χρειάστηκε να τακτοποιήσω κάποια πράγματα, άγνωστο για πόσο καιρό έτρεχαν εκεί αλλά έφευγαν στο πατοσίφωνο - σοφή επιλογή!...Έπιασε υγρασία η αποθήκη βέβαια, αλλά γλίτωσα το laminate, ακριβώς απ' έξω!!!

ΥΓ/ Τον ρόλο σιφωνιού μπορεί να παίξει και ένα ωραίο γραμμικό σιφώνι ντουζιέρας! ;) 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...