Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά , 

Θα προσπαθήσω να είμαι το δυνατότερο συντομότερος για μην σας ταλαιπωρήσω . Άλλη μια κλασική περίπτωση βλάβης! Νοίκιασα ένα διαμέρισμα στην περιοχή της Πλάκας πριν απο 8 μήνες για εμπορική χρήση, εκμίσθωση σε εταιρίες για βραχυχρόνια μίσθωση  , το διαμέρισμα δεν είχε την παραμικρή ανακαίνιση από την εποχή της κατασκευής του το 1960. Με αποτέλεσμα να κάνω ένα μεγάλο συμβόλαιο αρκετών ετών και να του κάνω μια ανακαίνιση της τάξεως των 40.000 - 45.000 χιλιάδων ευρώ . Ένα μήνα μετά το τέλος της ανακαίνισης άρχισαν κάποια σημάδια υγρασίας στον χώρο του σαλονιού , τα σημάδια για ένα διάστημα περίπου 1,5 μήνα έμειναν σταθερά χωρίς να έχουν εξέλιξη . Ύστερα από ένα μικρό διάστημα με ιδιαίτερα χαμηλές και αρνητικές θερμοκρασίες η κατάσταση ξέφυγε πέρα από κάθε έλεγχο , η υγρασία άρχισε να εξαπλώνεται με ταχύτατους ρυθμούς σε όλη την επιφάνεια του σαλονιού Άμεσα ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη μου και τον μηχανικό της ανακαίνισης , ανακαλύψαμε το -αυτονόητο- ότι η πηγή του προβλήματος είναι από πάνω . Όλη η επιφάνεια του σαλονιού μου από επάνω είναι η βεράντα του ρετιρέ. Βλέποντας την βεράντα με τα μάτια μου και χωρίς καμία τεχνική γνώση ήμουν σίγουρος για την υπαιτιότητα του . Ήταν σπασμένες οι μαρμαροποδιες σε όλη την επιφάνεια περιμετρικά , ταυτόχρονα σπασμένες γλάστρες παντού με αποτέλεσμα να έχει φυτρώσει το χώμα απευθείας από πάνω στα πλακάκια , 100-200 μαζεμένα μπουκάλια μπίρας γέματα νερό από την βροχή και τέλος το πλακάκι χωρίς αρμούς ( κολυμπητό σε κόλλες όταν κατασκευάστηκε 1960 !!!! )
Οι μηχανικοί όλοι όσοι ήρθαν ήταν απόλυτοι , πρέπει να ξηλωθούν όλα και να τοποθετηθούν από την αρχή , στο άκουσμα και μόνο των προτάσεων ο υπαίτιος (επάνω ιδιοκτήτης) με ενημέρωσε πως δεν έχει την παραμικρή δυνατότητα για επισκευή αλλά και ταυτόχρονα και πρόθεση για επισκευή . Ταυτόχρονα πλέον το σπίτι δεν είναι καν κατοικήσιμο , η υγρασία έχει εξαπλωθεί παντού στο σαλόνι πέφτουν οι σοβάδες αλλά υπάρχει και κίνδυνος ηλεκτροπληξίας . Όπως αντιλαμβάνεστε είναι πλέον θέμα αστικής ευθύνης , και να ήθελα να το δώσω στους πελάτες μου , δεν μπορώ να πάρω τέτοια ευθύνη 
Η μόνη παρέμβαση που δέχτηκε μετά από πολύ κόπο από την μεριά του ιδιοκτήτη μου ήταν να κάνει μια επάλειψη με ένα διάφανο μονωτικό υλικό για να σταματήσει την παραπάνω υγρασία , βέβαια το κόστος το πλήρωσε ο ιδιοκτήτης μου και οχι εκείνος , προς ενημέρωση σας το υλικό αυτό δεν άντεξε ούτε 10 μέρες , έφυγε όλο σαν σεντόνι απο την βεράντα του , ξεκόλλησε
Αφού περίμενα υπομονετικά περίπου 2 μήνες χωρίς να προχωρήσω νομικά το θέμα και έβλεπα την "επιχείρηση" μου να καταστρέφεται μέρα με την μέρα , έφτασα πλέον στο αμήν και έχω κινήσει τις παρακάτω ενέργειες  

1) Υγειονομικό (ήρθαν έκαναν αυτοψία και μου έδωσαν την έκθεση τους)

2)  Έγγραφη ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων από την δικηγόρο μου

3) Έκθεση από μηχανικό

4) Πολεοδομία ( έκανα αίτηση αλλά θα έρθουν λένε στην καλύτερη σε 4 μήνες!!!!)

!Ερωτήσεις!

α) από παρόμοιες υποθέσεις που ίσως γνωρίζεται πως καταλήγουν ?

β) κρίνεται πως πρέπει να κάνω κάτι ακόμα ?

γ) υπάρχει τρόπος να κινηθεί η πολεοδομία νωρίτερα? (γιατί καθημερινά έχω πραγματικά τεράστια διαφυγόντα κέρδη)

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους απαντήσουν και πάλι συγνώμη για το πανί που έγραψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, hihagr είπε

Καλησπέρα σας παιδιά , 

Θα προσπαθήσω να είμαι το δυνατότερο συντομότερος για μην σας ταλαιπωρήσω . Άλλη μια κλασική περίπτωση βλάβης! Νοίκιασα ένα διαμέρισμα στην περιοχή της Πλάκας πριν απο 8 μήνες για εμπορική χρήση, εκμίσθωση σε εταιρίες για βραχυχρόνια μίσθωση  , το διαμέρισμα δεν είχε την παραμικρή ανακαίνιση από την εποχή της κατασκευής του το 1960. Με αποτέλεσμα να κάνω ένα μεγάλο συμβόλαιο αρκετών ετών και να του κάνω μια ανακαίνιση της τάξεως των 40.000 - 45.000 χιλιάδων ευρώ . Ένα μήνα μετά το τέλος της ανακαίνισης άρχισαν κάποια σημάδια υγρασίας στον χώρο του σαλονιού , τα σημάδια για ένα διάστημα περίπου 1,5 μήνα έμειναν σταθερά χωρίς να έχουν εξέλιξη . Ύστερα από ένα μικρό διάστημα με ιδιαίτερα χαμηλές και αρνητικές θερμοκρασίες η κατάσταση ξέφυγε πέρα από κάθε έλεγχο , η υγρασία άρχισε να εξαπλώνεται με ταχύτατους ρυθμούς σε όλη την επιφάνεια του σαλονιού Άμεσα ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη μου και τον μηχανικό της ανακαίνισης , ανακαλύψαμε το -αυτονόητο- ότι η πηγή του προβλήματος είναι από πάνω . Όλη η επιφάνεια του σαλονιού μου από επάνω είναι η βεράντα του ρετιρέ. Βλέποντας την βεράντα με τα μάτια μου και χωρίς καμία τεχνική γνώση ήμουν σίγουρος για την υπαιτιότητα του . Ήταν σπασμένες οι μαρμαροποδιες σε όλη την επιφάνεια περιμετρικά , ταυτόχρονα σπασμένες γλάστρες παντού με αποτέλεσμα να έχει φυτρώσει το χώμα απευθείας από πάνω στα πλακάκια , 100-200 μαζεμένα μπουκάλια μπίρας γέματα νερό από την βροχή και τέλος το πλακάκι χωρίς αρμούς ( κολυμπητό σε κόλλες όταν κατασκευάστηκε 1960 !!!! )
Οι μηχανικοί όλοι όσοι ήρθαν ήταν απόλυτοι , πρέπει να ξηλωθούν όλα και να τοποθετηθούν από την αρχή , στο άκουσμα και μόνο των προτάσεων ο υπαίτιος (επάνω ιδιοκτήτης) με ενημέρωσε πως δεν έχει την παραμικρή δυνατότητα για επισκευή αλλά και ταυτόχρονα και πρόθεση για επισκευή . Ταυτόχρονα πλέον το σπίτι δεν είναι καν κατοικήσιμο , η υγρασία έχει εξαπλωθεί παντού στο σαλόνι πέφτουν οι σοβάδες αλλά υπάρχει και κίνδυνος ηλεκτροπληξίας . Όπως αντιλαμβάνεστε είναι πλέον θέμα αστικής ευθύνης , και να ήθελα να το δώσω στους πελάτες μου , δεν μπορώ να πάρω τέτοια ευθύνη 
Η μόνη παρέμβαση που δέχτηκε μετά από πολύ κόπο από την μεριά του ιδιοκτήτη μου ήταν να κάνει μια επάλειψη με ένα διάφανο μονωτικό υλικό για να σταματήσει την παραπάνω υγρασία , βέβαια το κόστος το πλήρωσε ο ιδιοκτήτης μου και οχι εκείνος , προς ενημέρωση σας το υλικό αυτό δεν άντεξε ούτε 10 μέρες , έφυγε όλο σαν σεντόνι απο την βεράντα του , ξεκόλλησε
Αφού περίμενα υπομονετικά περίπου 2 μήνες χωρίς να προχωρήσω νομικά το θέμα και έβλεπα την "επιχείρηση" μου να καταστρέφεται μέρα με την μέρα , έφτασα πλέον στο αμήν και έχω κινήσει τις παρακάτω ενέργειες  

1) Υγειονομικό (ήρθαν έκαναν αυτοψία και μου έδωσαν την έκθεση τους)

2)  Έγγραφη ενημέρωση όλων των εμπλεκομένων από την δικηγόρο μου

3) Έκθεση από μηχανικό

4) Πολεοδομία ( έκανα αίτηση αλλά θα έρθουν λένε στην καλύτερη σε 4 μήνες!!!!)

!Ερωτήσεις!

α) από παρόμοιες υποθέσεις που ίσως γνωρίζεται πως καταλήγουν ?

β) κρίνεται πως πρέπει να κάνω κάτι ακόμα ?

γ) υπάρχει τρόπος να κινηθεί η πολεοδομία νωρίτερα? (γιατί καθημερινά έχω πραγματικά τεράστια διαφυγόντα κέρδη)

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους απαντήσουν και πάλι συγνώμη για το πανί που έγραψα

Πιστεύω ότι τα έχεις κάνει όλα . Αλλά η υγρασία επεκτείνεται τόσο πολύ ραγδαία? Εάν είναι από την επάνω βεράντα ( ποσα τετραγωνικά? ) έβρεχε τόσο πολύ ώστε να έχεις τοσο σοβαρό πρόβλημα? Έχετε τσεκαρει μήπως υπάρχει καμιά βρυση και έχει τρυπήσει καμιά σωλήνα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακού, συνεννοήσου με τον πάνω γείτονα, κλείστε όλες τις βρύσες και ρίξε μια ματιά στα ρολόγια της ΕΥΔΑΠ.
Αν υπάρχει διαρροή, το ρολόι μπορεί να τη δείχνει. Ακόμα κι αν είναι μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει κάποια διαρροή απο βρύση είναι ξεκάθαρο το θέμα , όποτε βρέχει εκείνες τις ημέρες και ώρες ο τοίχος είναι όλος υγρός σχεδον σταζει νερο. έχουμε δει τα ρολόγια δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ! Απλα ειναι ραγδαια η κατασταση μετα απο ενα κρυο που εκανε στην αθηνα και μαλλον απο τις συστολες διαστολες καταστραφηκε η κατασταση πανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, για να μην συνεχίσεις να χάνεις λεφτά, είναι μια υγρόμόνωση στην βεράντα, με δικά σου έξοδα.

Η διαδικασία σίγουρα θα καθυστερήσει πολύ κ αν ο πάνω ιδιοκτήτης δεν έχει μία αποκλείεται να προβεί στις απαραίτητες εργασίες.

Το κόστος τής υγρόμόνωσης είναι πολύ μικρό απέναντι στα διαφυγοντα σου κέρδη,να το ξέρεις, κ όσο το αφήνεις θα χρειαστείς περισσότερα για την αποκατάσταση του εσωτερικού.

Επίσης μίλησε με τον δικηγόρο σου διότι νομίζω οτι μπορείς να κρατήσεις τα τιμολόγια των εργασιών αποκατάστασης κ να τα αιτήθεις στο δικαστήριο αν κ οπότε δικαιωθείς.

Το τελευταίο με επιφύλαξη μιας κ θα γίνουν εργασίες ( υγρομονωση) σε άλλη ιδιοκτησία κ ίσως αυτό το κόστος δεν μπορείς να το αιτηθεις.

Εάν αποφασίσεις να μην κάνεις κάτι από τα παραπάνω, μιας κ το ακίνητο αφορά επιχειρηματική δραστηριότητα μπορείς δικαστικά να αιτήθεις διαφυγοντα κέρδη.

Αλλά αυτό προϋποθέτει την οικονομική δυνατότητα του γείτονα να σε αποζημίωσει- που νομίζω είναι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 7:09 ΜΜ, kronos73 είπε

Αυτό το χάλι πως μπορώ να το μαζέψω ρε παιδιά; Επισκευαστικό σοβά; Πώς θα το δουλέψω εκεί; Υπάρχει  κάτι  άλλο σα στόκος που να μπορώ να πάρω σε μικρή ποσότητα και να το εφαρμόσω;

IMG_20190320_185541.jpg

Το καλύτερο θα ήταν πλακάκι αλλά αν δεν έχεις και γενικά δεν το έχεις και να μην πληρώνεις μάστορα θα μπορούσες να βάλεις  λευκό στόκο πλακιδίων  ή και κάποιο μπεζάκι ,υπάρχει και σε 5κιλο γύρω στα 5 ευρώ.Το περνάς με μικρή σπάτουλα τον αφήνεις να τραβήξει πολύ καλά και μετά με βρεγμένο σφουγγάρι τον λειαίνεις και καθαρίζεις καλά τα γύρω πλακάκια αν τα λέρωσες.Φεύγει πολύ εύκολα τις πρώτες ώρες απλά μην το αφήσεις να σφίξει πολύ πριν τον λειάνεις και για να μη σκάσει τις πρώτες ώρες πέρασέ τον συχνά με βρεγμένο σφουγγάρι.

Μόλις στεγνώσει καλά δεν περνάει νερό να σου κάνει ζημιά στα πλακάκια.Βέβαια το πιο ωραίο θα ήταν να έβγαζες τη βρύση να έβαζες και 2 ροζέτες που είπαν και οι άλλοι αλλά άστο και το κάνεις όοοοοοοοοοοοοοοοοταν χαλάσει η βρύση και τη βγάλεις.:D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 1:01 ΜΜ, papoys1 είπε

Φίλε αν είναι τόσα μέτρα εξωτερική και αν είναι και φτιαγμένη από από αυτά τα τετράγωνα αλλάζει.Οπουδήποτε μπορεί να έχει ανοίξει και να περνάνε νερά.Πρέπει να την μονώσεις από κάτω μέχρι πάνω αν δεν παίρνει από την πάνω μεριά όπως λες.

Εγώ νόμιζα ότι ξεκινάει από την ταράτσα όπως οι περισσότερες και ανεβαίνει 1-2 μέτρα.

 

Στις 19/3/2019 στις 5:27 ΠΜ, papoys1 είπε

Καλό θα ήταν να έβαζες και κάποιες εικόνες για να καταλάβει κάποιος ορισμένα γενικά προβλήματα.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με καμινάδα στο εξοχικό και προσπαθούσα και εγώ να βρω λύση στην κορυφή της αλλάζοντας καπέλα και άλλα κόλπα.Τελικά μια μέρα ύστερα από τυχαίο έλεγχο είδα μία πολύ πολύ  μικρή ρωγμή στο σοβά στη βάση της.Μη πιστεύοντας ότι είναι από εκεί, πήρα ένα στεγανωτικό επαλειφόμενο    (πάρε και duro stik αν δεν σου αρέσει) του λίτρου 5--6 ευρώ κάνει που πάντα υπάρχει στο εξοχικό  πέρασα την καμινάδα δύο χέρια και ώ του θαύματος δεν ξαναπέρασε νερό.Τελικά το πρόβλημα ήταν η ρωγμή.Όταν έβρεχε και φυσούσε αέρας το έσπρωχνε στη ρωγμή και περνούσε από εκεί.Παρόμοιο είχε και ο κουνιάδος μου εδώ στην Αθήνα του το είπα εφάρμοσε την ίδια τεχνική και τελικά το έλυσε και αυτός.

Για καλύτερη μόνωση αν τυχόν υπάρχει ρωγμή και να μην ξαναανοίξει λόγω ζέστης κρύου αν ανάβεις και συχνά το τζάκι πάρε και μία τέτοια ταινία   πέρνα τη πρώτα και βάψε μετά δύο χέρια από πάνω ή και τρία ακόμη.Τη χρησιμοποιώ στο εξοχικό αρκετές φορές να καλύψω κακοτεχνίες "μαστόρων" και κάνει θαύματα σε ρωγμές που τις έκλεινα με στεγανωτικό και τον επόμενο χρόνο άνοιγαν.

Edit. Σε δύσκολες περιπτώσεις όπως η δική σου βάζουμε και εικόνες γιατί η φαντασία μας πολλές φορές οργιάζει.:P:lol:

 

Στις 19/3/2019 στις 12:40 ΜΜ, Home Done είπε

Οι καμινάδες σου από τι είναι φτιαγμένες?
(χτιστά τετράγωνα καμιναδάκια, ελενίτ, μεταλλικές κτλ)

Η απόληξή τους είναι σε ταράτσα ή σε στέγη?

Όπως το περιγράφεις ακούγεται σα να παίρνει νερό το εξωτερικό τους μέρος και το πάει μέχρι κάτω

 

Στις 20/3/2019 στις 12:13 ΠΜ, divo είπε

ριξε μια ματια εδω και εδω. αν ειναι απο την καμινάδα θα σου έλεγα μενβρανη αυτοκόλλητη ή αυτες που κολλανε με καμινέτο. Απο πλευρας αντοχης στο χρονο τα ασφαλτικα εχουν τη πιο μεγαλη αντοχη και κολλανε παντου. 😉

https://ibb.co/NVhXqmg
https://ibb.co/cxc1rs0
https://ibb.co/QvzPMdz

Εχω ανεβασει 3 φωτογραφιες που δειχνουν το χαμηλο μερος οπου εχει μονωθει και τεσταριστει οτι δεν περναει νερο. 

Το μεσαιο μερος οπου φαινονται ρωγμες απο ανοιγμα του σοβα.

Και τελος το πανω μερος που προσφατα προστεθηκαν τα καπελα.

Πιστευετε οτι απο μια τοσο λεπτη ρωγμη μπορει να περασει τοσο νερο ?

Ευχαριστω πολυ οσους μου απαντησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί να περάσει άνετα αν βρέχει για αρκετή ώρα και φυσάει κιόλας.

Εμένα μία πολύ πιο λεπτή 15-20 μήκους εκατοστά  είχε στη βάση  και περνούσε.Δυστυχώς δεν έγινε καλή δουλειά με ειδικό πλαστικό πλέγμα ή κοτετσόσυρμα που πρέπει να μπει κατά το σοβάτισμα στην καμινάδα γιατί ανοίγει από τις διαστολές συστολές λόγω του του τζακιού.Όπως φαίνεται είναι με τους χτιστούς τσιμεντόλιθους.Αν ήταν με τα τύπου ελενίτ με ειδικό τσιμέντο που βγαίνουν τώρα δεν θα είχε πρόβλημα.

Πλέον η μόνη λύση το καλοκαίρι σκαλωσιά και ειδική μόνωση - βάψιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

σκεφτομαι να αγορασω αυτο

 

https://www.ebay.com/itm/Hot-Cold-Water-Mixer-Temperature-Control-Valve-Thermostatic-For-Shower-Head-Top/223444719083?hash=item340657d5eb:g:9v0AAOSw1lxchvWS&frcectupt=true

 

για να το βαλω σε αυτη την ντουζιερα

 

douche.jpg

 

 

Φανταζομαι οτι θα μπει καπου για να δινει στη στηλη.

Το προβλημα μου ειναι οτι η στηλη θελει συχνα ρυθμισμα,

ποτε γινεσαι παγακι ποτε ψητος στα καρβουνα και για να αποφυγω τα χειροτερα το 

παω τσικ τσικ... κατι που εχει γινει εκνευριστικο, παρολο που εχω μαθει τα κολπα του....

 

Το προβλημα ειναι θα κανω δουλεια? και αν ναι πως? που?

Μηπως εχω βρει κατι ασχετο? χρειαζεται κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, puelito είπε

https://ibb.co/NVhXqmg
https://ibb.co/cxc1rs0
https://ibb.co/QvzPMdz

Εχω ανεβασει 3 φωτογραφιες που δειχνουν το χαμηλο μερος οπου εχει μονωθει και τεσταριστει οτι δεν περναει νερο. 

Το μεσαιο μερος οπου φαινονται ρωγμες απο ανοιγμα του σοβα.

Και τελος το πανω μερος που προσφατα προστεθηκαν τα καπελα.

Πιστευετε οτι απο μια τοσο λεπτη ρωγμη μπορει να περασει τοσο νερο ?

Ευχαριστω πολυ οσους μου απαντησαν.

Εγώ φοβάμαι την καμινάδα, στο ψηλό σημείο ,οπου κάνουν τις εσοχές τα ντουβαρια. Γιατί αφού είναι χτισμένη η καμινάδα, αποκλείεται να έχει σοβατιστει η πίσω πλευρά, αφού για να πάει ίσια πατάει στα δοκάρια, οπότε υπάρχει ένα κενό τουλάχιστον 10 πόντους (απ'ότι μπορώ να δω) . Πιστεύω ότι έχει κάνει ρωγμή σε εκείνο το σημείο , και αφού πίσω δεν έχει σοβά , το περνάει εύκολα μέσα στην καμινάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado είπε

Καλησπερα,

σκεφτομαι να αγορασω αυτο

https://www.ebay.com/itm/Hot-Cold-Water-Mixer-Temperature-Control-Valve-Thermostatic-For-Shower-Head-Top/223444719083?hash=item340657d5eb:g:9v0AAOSw1lxchvWS&frcectupt=true

για να το βαλω σε αυτη την ντουζιερα

douche.jpg

Φανταζομαι οτι θα μπει καπου για να δινει στη στηλη.

Το προβλημα μου ειναι οτι η στηλη θελει συχνα ρυθμισμα,

ποτε γινεσαι παγακι ποτε ψητος στα καρβουνα και για να αποφυγω τα χειροτερα το 

παω τσικ τσικ... κατι που εχει γινει εκνευριστικο, παρολο που εχω μαθει τα κολπα του....

Το προβλημα ειναι θα κανω δουλεια? και αν ναι πως? που?

Μηπως εχω βρει κατι ασχετο? χρειαζεται κατι αλλο?

Για να βάλεις αυτό που βρήκες πρέπει να αλλάξεις μπαταρία.

Αλλά αν είναι να αλλάξεις μπαταρία βρίσκεις έτοιμη.

Αυτό με το κρύο- ζεστό γτ στο κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado είπε

Καλησπερα,

σκεφτομαι να αγορασω αυτο

https://www.ebay.com/itm/Hot-Cold-Water-Mixer-Temperature-Control-Valve-Thermostatic-For-Shower-Head-Top/223444719083?hash=item340657d5eb:g:9v0AAOSw1lxchvWS&frcectupt=true

για να το βαλω σε αυτη την ντουζιερα

douche.jpg

Φανταζομαι οτι θα μπει καπου για να δινει στη στηλη.

Το προβλημα μου ειναι οτι η στηλη θελει συχνα ρυθμισμα,

ποτε γινεσαι παγακι ποτε ψητος στα καρβουνα και για να αποφυγω τα χειροτερα το 

παω τσικ τσικ... κατι που εχει γινει εκνευριστικο, παρολο που εχω μαθει τα κολπα του....

Το προβλημα ειναι θα κανω δουλεια? και αν ναι πως? που?

Μηπως εχω βρει κατι ασχετο? χρειαζεται κατι αλλο?

Μη μπερδευεσαι , αυτό είναι ανταλλακτικό για συγκεκριμένη μπαταρία, δε μπαίνει σε οποιαδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπερδεψατε,

μπαινει η δεν μπαινει? και αν ναι, πως?

το ζεστο - κρυο πακετο το τρωω γιατι το ζεστο ερχεται απο ηλιακο 6 οροφων και προφανως εχει διαφορες εναλλαγες στη διαδρομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tornado είπε

με μπερδεψατε,

μπαινει η δεν μπαινει? και αν ναι, πως?

το ζεστο - κρυο πακετο το τρωω γιατι το ζεστο ερχεται απο ηλιακο 6 οροφων και προφανως εχει διαφορες εναλλαγες στη διαδρομη.

Δεν μπαίνει , το δείχνει και στις φωτογραφίες, είναι για την συγκεκριμένη. Εάν έμπαινε σε ολες θα είχαμε βάλει όλοι. Τώρα στην περίπτωση σου, επειδή έχεις πολλά μέτρα από το ηλιακό σου, σου προτείνω όταν κάνεις μπάνιο, να μην κλείνεις τελείως το νερό, ώστε να υπάρχει μια μικρή ροή , γιατί αν κλείσεις έστω και για λίγο το νερό, παγώνει μέσα στη σωλήνα και μόλις το ανοίξεις μέχρι να ξαναέρθει το ζεστό,εσύ έχεις παγώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...