Προς το περιεχόμενο

Χωρίς σήμανση για απαγόρευση παρκαρίσματος, επιτρέπεται η αφαίρεση πινακίδων?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ας πουμε απλα οτι δεν χρειαζεται απαριατητα σημανση . αν θυμαμαι καλα σε διασταυρωση κοντα πρεπει να εχεις μια αποσταση 10-12 μετρα τουλαχιστον ωστε να μπορεις να παρκαρεις, το ιδιο και μετ τις στασεις των λεωφορειων. αλλο που καποιοι παρκαρουν και κει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Δοϊράνης πριν γίνει Αλεξάνδρου Παντου? Αν ναι, που μάλλον αυτό είναι το σημείο, ένα θα πω, επιτέλους και άργησαν! 

Good job 👍

Όπου και φαίνεται καθαρά ότι εκτός από το προφανές (ότι δεν παρκαρεις στη μέση του δρόμου...), αυτοί που υποτίθεται "δεν ενοχλούν" εμποδίζουν εντελώς όσους έρχονται από τη Θέμιδος να στρίψουν αριστερά στη Δοιράνης, αναγκάζοντάς τους προφανώς να ακολουθήσουν άλλη διαδρομή.

Μου αρέσει πάντως ότι οι δικαιολογίες είναι universal, αν δείτε ας πούμε λίγο StopHam οι top απαντήσεις στην ερώτηση "γιατί πας να παρκάρεις/οδηγείς στο πεζοδρόμιο" είναι

-Κοίτα όλα τα άλλα αυτοκίνητα που οδηγούν/παρκάρουν εδώ, εγώ γιατί όχι?

-Μένω εδώ 150 χρόνια και πάντα οδηγώ/παρκάρω εδώ, ποιος είσαι εσύ να μου πεις ότι δεν πρέπει?

-Αν ήταν πεζοδρόμιο θα είχε σήμανση, που είναι η σήμανση? Ε? E? 

-Μα δεν ενοχλώ κανέναν, βλέπεις να ενοχλώ κανέναν, αφήνω αρκετό χώρο για τους άλλους.

Νομίζω τις χτυπήσαμε όλες σ'αυτό το topic :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί (σε άλλο νήμα) αλλά να το πω κι εδώ.

Τα "ενοχλεί/δεν ενοχλεί" είναι τουλάχιστον αστεία σαν επιχειρήματα αφού πρώτον είναι θέμα ερμηνείας τι ακριβώς εννοούμε "ενοχλεί" (ίσως έχουμε στο μυαλό μας ότι από εκεί θα περνάνε μόνο ιχ και δίκυκλα) και δεύτερον δεν τίθεται θέμα ερμηνείας του όποιου νόμου/κανονισμού αλλά απλής υπακοής σε αυτόν.

Απλά και ξεκάθαρα. Είτε μας αρέσει είτε όχι.

Και για να προλάβω τους "επαναστάτες", όχι δεν μιλάω εκ τους ασφαλούς και ούτε είμαι τέλειος. Κι εγώ έχω κάνει, και προφανώς θα ξανακάνω, παραβάσεις, όπως όλοι άλλωστε, αλλά σε αντίθεση με τους περισσότερους δεν μου φταίει ποτέ η κίνηση, το πολεοδομικό σχέδιο ή ότι άλλο (αυτά είναι δεδομένα) και ούτε βέβαια έβαλα ποτέ λυτούς και δεμένους να μου σβήσουν κάποια κλήση. Μάλιστα όταν "τσιμπάω" κάποια λέω κι....ευχαριστώ σε αυτόν που μου τη δίνει, όχι γιατί έχω κάποια διαστροφή αλλά γιατί πολύ απλά ο μόνος που φταίει είμαι εγώ. Ας μην έκανα την όποια παράβαση ή ας πρόσεχα (να μη με τσιμπήσουν)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έρχονται εκλογές, οι δήμαρχοι τους βγάζουν έξω και το παίζουν Ζορό (αυτό για την παράνοια του "ποτέ δεν γράφανε", όχι οτι δεν συμφωνώ με το γράψιμο). 
2. Αν όλη η αστυνομία έβγαινε σύσσωμη καθημερινά και πρωί-μεσημέρι-βράδυ και άρχιζε να γράφει, σε 2 βδομάδες θα είχαμε μείνει με το 1/8 των αυτοκινήτων στους δρόμους. Γιατί τόσο αντέχουν οι δρόμοι μας, και τόσο αντέχει η τσέπη του κοσμάκη εν μέσω κρίσης άμα αρχίσουνε να πέφτουνε τα 100ρικα ροζ χαρτάκια. 

Εγώ πάλι αντί να κόβουν τις συντάξεις π.χ. δεν καταλαβαίνω γιατί απλά δεν εντατικοποιούν μόνιμα το γράψιμο (εντάξει όχι στα 12 μέτρα από ΣΤΟΠ, αλλά τουλάχιστον σε αυτούς που είναι γωνία, σε ράμπες, διπλοπαρκαρισμένα, εγκατελελλειμένα, ζώνη, κράνος, κινητό) να μαζέψουν από κει τα φράγκα; Τι να σου πει ο άλλος, να κάνει πορεία στο σύνταγμα γιατί πάρκαρε σα μα**κας και δεν τον άφησες;


FOOD FOR THOUGHT. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Στην Ελλαδα εχει επικρατησει η ανομια και η παρανομια σε τετοιο βαθμο που ζητουνται εξηγησεις και διευκρινησεις αν εφαρμοστει ο νομος. Καμια εντυπωση με τετοια τοπικ λοιπον.

Αρα αφου η ρυμοτομια ειναι κακια να μην μπουν φαναρια και να συνεχισει να ξεκληριζεται ο κοσμακης για να φτανεις εσυ πιο γρηγορα στη δουλεια σου; Εννοω, ποιο ειναι το point σου, ποια ειναι η λυση που προτεινεις αντι των φαναριων που προφανως μπηκαν για την μειωση των τροχαιων;

Η λύση είναι η ενεργή συμβολή πολιτών σε όλα όσα πιάνει το μάτι τους

Και δεν το λέω απλά για να το πω

Κάποτε πριν 8-9 χρόνια πήγα να ξεκινήσω κάτι αλλά λόγω έλλειψης χρόνου και γνώσεων δεν το προχώρησα..Μετά πήρα μέρος στον διαγωνισμό της Εθνικής Τράπεζας το 2014 αλλά δεν προκρίθηκα. Κανά δυό χρόνια μετά βγήκε εφαρμογή από το πανεπιστήμιο της Πάτρας  στην οποία υπάρχουν στοιχεία από την δική μου ιδέα που δεν την έκανα πράξη

https://sense.city/main.html

Οι δικές μου προτάσεις ειναι εδώ

 

https://rimotomia.weebly.com/blog

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε οι δικες σου προτασεις ειναι να γραφτουμε στο blog σου για να κανουμε προτασεις; 

Το θεμα ειναι πως ρωταμε εσενα που τιθεσαι κατα της εγκαταστασης φαναριων. Μπορεις να απαντησεις εδω τι ρεαλιστικο εχεις να αντιπροτεινεις αντι των φαναριων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2018 στις 11:27 ΠΜ, bilya είπε

Επίσης όχι δεν το κάνει νο καθένας. Εσυ μπορεί εγώ όχι. Προσωπικά ποτε μα ποτέ δεν παρκάρω ακόμα κ νόμιμα αν ξέρω οτι ενοχλώ ειδικά σε στενούς δρόμους.

Ελπιζω καποτε να αλλάξει ο νόμος κ να παίρνεις πόντους στο δίπλωμα ακομα κ για το παρκάρισμα, μπας κ στρώσουν μερικοί που πιστεύουν οτι μπορούν να παρκάρουν όπου θέλουν.

Πόσο καλά γνωρίζεις τον ΚΟΚ όσον αφορά στο θέμα της στάθμευσης;

Έχεις δικό σου parking; Χρησιμοποιείς το αυτοκίνητό σου για δουλειές; Το χρησιμοποιείς για να πας επισκέψεις σε σπίτια άλλων;

Πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν έχεις παρκάρει ποτέ σου παράνομα, ανεξάρτητα αν ενοχλούσες ή όχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα 4 σελίδες σχόλια και πέρα από τον ts κανένας ποτέ δεν έχει παρκάρει παράνομα και ούτε φυσικά θα πάρκαρε σε τέτοιο σημείο.

Κύριοι πραγματικά η ειλικρίνεια δεν είναι κακό πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πόσο καλά γνωρίζεις τον ΚΟΚ όσον αφορά στο θέμα της στάθμευσης;

Έχεις δικό σου parking; Χρησιμοποιείς το αυτοκίνητό σου για δουλειές; Το χρησιμοποιείς για να πας επισκέψεις σε σπίτια άλλων;

Πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν έχεις παρκάρει ποτέ σου παράνομα, ανεξάρτητα αν ενοχλούσες ή όχι;

αρκετά καλά κ ειδικά τα τελευταία χρόνια δουλεύοντας ως συγκοινωνιολόγος στο εξωτερικό έγινα πιο εξτρεμιστης σε πολλά θέματα. 

Κ οχι ποτέ δεν παρατάω το αμάξι όπου βρω ειτε παω επίσκεψη είτε είμαι σπίτι μου. Ακόμα κ αν χρειαστεί κ παρκάρω προσωρινά κάπου κ ενοχλώ θα λέω οτι αυτοί που φωνάζουν έχουν δίκιο κ εχω κάνει μαλακία αντί να λεω την καθε δικαιολογία που έχουμε ακούσει εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Razgriz είπε

Διάβασα 4 σελίδες σχόλια και πέρα από τον ts κανένας ποτέ δεν έχει παρκάρει παράνομα και ούτε φυσικά θα πάρκαρε σε τέτοιο σημείο.

Κύριοι πραγματικά η ειλικρίνεια δεν είναι κακό πράγμα.

«Καταδίκη των καταδικαζόντων» είναι όταν ο εγκληματίας υποστηρίζει ότι εκείνοι που επικρίνουν ή αποφασίζουν την τιμωρία, το κάνουν από φθόνο ή για να μεταθέσουν την ευθύνη από τον εαυτό τους. Επειδή εσύ και μερικοί άλλοι παρανομείτε κατά συρροή, δεν σημαίνει πως μπορείτε να τσουβαλιάζεται και τους υπόλοιπους που δεν παρανομούν. Εύχομαι πολλές χαριτωμένες κλήσεις τροχαίας στο μέλλον σας B) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Narayan είπε

«Καταδίκη των καταδικαζόντων» είναι όταν ο εγκληματίας υποστηρίζει ότι εκείνοι που επικρίνουν ή αποφασίζουν την τιμωρία, το κάνουν από φθόνο ή για να μεταθέσουν την ευθύνη από τον εαυτό τους. Επειδή εσύ και μερικοί άλλοι παρανομείτε κατά συρροή, δεν σημαίνει πως μπορείτε να τσουβαλιάζεται και τους υπόλοιπους που δεν παρανομούν. Εύχομαι πολλές χαριτωμένες κλήσεις τροχαίας στο μέλλον σας B) 

Καλά εντάξει μην είμαστε υπερβολικοί , γιατί και εγώ δεν διπλοπαρκάρω, δεν ανεβαίνω πεζοδρόμιο, δεν κλείνω ράμπες, δεν πάω πάνω απο το όριο ταχύτητας κτλ. , αλλά δεν μετράω 20 μέτρα απο φανάρι ή 12 απο ΣΤΟΠ.

Οπότε όποιος λέει ότι το κάνει , συγνώμη δεν τον πιστεύω, και έστω απο αυτό ναι είμαστε παράνομοι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς δεν μπορεί να είναι 100% νόμιμος πάντα. Αλλά η διαφορά είναι στο που είμαστε παράνομοι.

Άλλο να πας με 130-140 με όριο 120 σε εθνική οδο και άλλο με 200.

Άλλο να παρκαρεις σε δρόμο με ελεγχόμενη στάθμευση και να κατσεις παραπάνω από ότι πληρώσει και άλλο να παρκάρεις σε θέση αναπήρων. Στο συγκεκριμένο παίρνω τη Γερμανια όπου έζησα πολλά χρόνια.5 έως 15 ευρώ το πρόστιμο για παράνομη στάθμευση οπου όμως δεν εμποδιζεις κανέναν,φυσικά όχι μέσα στη μέση του δρόμου,και 400 έως 700 ευρώ,ανάλογα το κρατίδιο για τις θέσεις αναπήρων. Εκεί φυσικά δεν αφαιρούν ποτέ και για κανέναν λογο πινακίδες,εντελως παράλογη πρακτική, στο παίρνει γερανός,όπως και αν διπλοπαρκαρεις,αν κλεισεις έξοδο αυτοκινητου ή αν παρκάρεις πάνω σε πεζοδρόμιο.Και δεν παίζει χάρισμα προστίμου λόγω εορτών ή λόγω γνωστού στη τροχαία.Τα πρόστιμα είναι ανάλογα τη παράβαση,η ζώνη π.χ είναι 60 ευρώ αλλά όταν έχει διάβαση πεζών σταματάνε ΟΛΟΙ και αν έχει όριο 30 μέσα σε περιοχή που έχει σχολεία και εσύ πας με 60 σε ξέσκισαν.Αν όμως πας με 150 με όριο 120 το πρόστιμο είναι σχετικα χαμηλό.

Εδώ εκτός που δεν έχουμε καμμία οδηγική παιδεία,είμαστε και ξερολες,μάγκες και τσαμπουκαδες και τα πρόστιμα είναι κυρίως εισπρακτικου χαρακτήρα.Ας δούνε λίγο τι επικρατεί σε χώρες της βόρειας Ευρώπης σχετικά με την τήρηση του ΚΟΚ και τα πρόστιμα και ας γίνουμε και εμείς λίγο πιο πολιτισμένοι στο θέμα της οδήγησης.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Razgriz said:

Διάβασα 4 σελίδες σχόλια και πέρα από τον ts κανένας ποτέ δεν έχει παρκάρει παράνομα και ούτε φυσικά θα πάρκαρε σε τέτοιο σημείο.

Κύριοι πραγματικά η ειλικρίνεια δεν είναι κακό πράγμα.

Whataboutism ftw? 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Κανείς δεν μπορεί να είναι 100% νόμιμος πάντα. Αλλά η διαφορά είναι στο που είμαστε παράνομοι.

Άλλο να πας με 130-140 με όριο 120 σε εθνική οδο και άλλο με 200.

Άλλο να παρκαρεις σε δρόμο με ελεγχόμενη στάθμευση και να κατσεις παραπάνω από ότι πληρώσει και άλλο να παρκάρεις σε θέση αναπήρων. Στο συγκεκριμένο παίρνω τη Γερμανια όπου έζησα πολλά χρόνια.5 έως 15 ευρώ το πρόστιμο για παράνομη στάθμευση οπου όμως δεν εμποδιζεις κανέναν,φυσικά όχι μέσα στη μέση του δρόμου,και 400 έως 700 ευρώ,ανάλογα το κρατίδιο για τις θέσεις αναπήρων. Εκεί φυσικά δεν αφαιρούν ποτέ και για κανέναν λογο πινακίδες,εντελως παράλογη πρακτική, στο παίρνει γερανός,όπως και αν διπλοπαρκαρεις,αν κλεισεις έξοδο αυτοκινητου ή αν παρκάρεις πάνω σε πεζοδρόμιο.Και δεν παίζει χάρισμα προστίμου λόγω εορτών ή λόγω γνωστού στη τροχαία.Τα πρόστιμα είναι ανάλογα τη παράβαση,η ζώνη π.χ είναι 60 ευρώ αλλά όταν έχει διάβαση πεζών σταματάνε ΟΛΟΙ και αν έχει όριο 30 μέσα σε περιοχή που έχει σχολεία και εσύ πας με 60 σε ξέσκισαν.Αν όμως πας με 150 με όριο 120 το πρόστιμο είναι σχετικα χαμηλό.

Εδώ εκτός που δεν έχουμε καμμία οδηγική παιδεία,είμαστε και ξερολες,μάγκες και τσαμπουκαδες και τα πρόστιμα είναι κυρίως εισπρακτικου χαρακτήρα.Ας δούνε λίγο τι επικρατεί σε χώρες της βόρειας Ευρώπης σχετικά με την τήρηση του ΚΟΚ και τα πρόστιμα και ας γίνουμε και εμείς λίγο πιο πολιτισμένοι στο θέμα της οδήγησης.

το εισπρακτικό ίσως είναι αποδοτικό για τη χώρα (έτσι πιστεύω) - το πιο σημαντικό όμως είναι η επιβολή του και κυρίως η αποτροπή να παρανομήσεις.

Για παράδειγμα, ας πάρουμε την -κατ'εμέ- πιο σημαντική παρανομία: του οδηγού που έχει πιει.

Αφενός πιστεύω πως το όριο πρέπει να είναι μηδέν (πιες ένα ποτό λιγότερο και πάρε ταξί να πας σπίτι σου) και πως το πρόστιμο θα έπρεπε να είναι τεράστιο (δεκάδες να μην πως εκατοντάδες χιλιάδες) και να συνοδεύεται από κοινωφελή εργασία (πολύμηνη, εργάσιμες ώρες ώστε να σου δημιουργήσει πρόβλημα και στη δουλειά σου για να το συνειδητοποιήσεις).

Άρα ναι μεν εισπρακτικό, αλλά κυρίως αποθαρρυντικό. (Προσωπικά αλκοόλ και οδήγηση το θεωρώ ανεπίτρεπτο και πως μιλάμε για το αυτονόητο). Το ρίσκο είναι τεράστιο αν οι συνέπειες είναι τόσο μεγάλες. Ε, αντίστοιχα και για τα υπόλοιπα πρόστιμα (οκ, το πάρκινγκ δεν σηκώνει τόσο βαριά ποινή, αλλά πρέπει να πονάει).

Πάντως, συμφωνώ με τον κόσμο που λέει ότι σχεδόν όλοι παραβαίνουμε τον ΚΟΚ: πολλές φορές, αν τον τηρήσεις...κινδυνεύεις (π.χ. διάβαση πεζών). Είναι πολύ κακή η οδηγική πρακτική που έχει επικρατήσει (κόκκινο και περνάν 2-3, στη διάβαση έχουν προτεραιότητα τα...αυτοκίνητα, φλας στον...έξτρα εξοπλισμό, η ΛΕΑ είναι μια ακόμα λωρίδα, .στην πλατεία έχει προτεραιότητα αυτός που μπαίνει (..), κτλ. κτλ.).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...