Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, greg4 said:

Για 2600x με τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html
https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html
 

Με μαμά ψήκτρα θα είναι οκ για PBO και XFR2? (gaming setup)

Σε τι κουτί; Αυτά με τα tempered glass μπροστά/πλάι ανεβάζουν θερμοκρασιούλες, ειδικά αν έχεις από κάτω καμιά βαρβάτη γραφικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στα review που κοιταγα παντως επαιζαν με το το bios version που σου ειπα και δουλευαν ολα ρολοι ,εγω θα το δοκιμαζα. Αν το περασεις και παλι δεν σε αφηνει να τα επιλεξεις κατι θα υπαρχει που δεν θα το εχεις προσεξει.

Θα δοκιμασω το βραδυ το bios που μου λες. εγω εχω περασει το 10.0.04.ελπιζω να βγαλω ακρη.

σ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Σε τι κουτί; Αυτά με τα tempered glass μπροστά/πλάι ανεβάζουν θερμοκρασιούλες, ειδικά αν έχεις από κάτω καμιά βαρβάτη γραφικών...

Δεν ξέρω. έλεγα για αυτό: https://www.skroutz.gr/s/5834882/NZXT-Source-S340.html (τώρα το φτιάχνω)

Κάρτα γραφικών θα μπει η gigabyte gaming 2080 OC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα είσαι ΟΚ με τη στοκ αν δεν κλοκάρεις. Μην περιμένεις καλές θερμοκρασίες σε AVX loads, αλλά σε gaming δε θα throttlάρει.

Ενώ λόγω XFR2.0 και PBO δεν θα boostάρουν τόσο ψηλά όσο θα μπορούσαν οι πυρήνες, ωστόσο μιλάμε όντως για μερικές δεκάδες MHz (50-200), όχι κάτι τραγικό δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για τους κατόχους της asus x470 crosshair vii hero...
Η ψύκτρα για τους M.2 μπορεί να ξεβιδωθεί από την πάνω και να βιδωθεί στην κάτω θύρα;
Απ' ότι ξέρω η κάτω είναι του cpu (gen 3, x4)... για την πάνω δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς (είναι στο chipset;)
Διαβάζω πάντως ότι αν χρησιμοποιήσεις την πάνω, το 16x της κάρτας γραφικών γίνεται αυτόματα 8x

Ποιο το νόημα να βρίσκεται η ψύκτρα στην "αργή" θύρα M.2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Ερώτηση για τους κατόχους της asus x470 crosshair vii hero...
Η ψύκτρα για τους M.2 μπορεί να ξεβιδωθεί από την πάνω και να βιδωθεί στην κάτω θύρα;
Απ' ότι ξέρω η κάτω είναι του cpu (gen 3, x4)... για την πάνω δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς (είναι στο chipset;)
Διαβάζω πάντως ότι αν χρησιμοποιήσεις την πάνω, το 16x της κάρτας γραφικών γίνεται αυτόματα 8x

Ποιο το νόημα να βρίσκεται η ψύκτρα στην "αργή" θύρα M.2;

Nομιζω πως μπαινει χωρις να ειμαι 100% σιγουρος ,η πανω ειναι απο το cpu οπως και οι πρωτες 2 pci xpress οποτε ναι θα κοψει απο gpu γιαυτο θα τον βαλεις στην κατω m2 ,τωρα για την ψυκτρα την εχουν πανω γτ εκει ειναι πιο θερμο το περιβαλλον ,Gpu + cpu ενω κατω ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα και συνηθως υπαρχει και καποιος ανεμιστηρας που βαζει αερα απο το μπροστινο μερος του case οποτε δεν χρειαζεται και ιδιαιτερη ψυξη.

Ωστοσο την ch7 δεν θα την προτεινα ,too buggy bios...

46 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε
  • εχω ψαξει ολες τις επιλογες τα χω γυρισει όλα manual και δν βλεπω ν αλλαζει κατι..θα συνεχισω το ψαξιμο (αν και θα επρεπε by default να είναι ξεκλείδωτα...εχω κανει και clearcmos)
  • θα δοκιμασω παλιοτερη εκδοση του mystic light μηπως καταφερω τπτ

Δες λιγο αυτο απο το 22 περιπου λεπτο και μετα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Nομιζω πως μπαινει χωρις να ειμαι 100% σιγουρος ,η πανω ειναι απο το cpu οπως και οι πρωτες 2 pci xpress οποτε ναι θα κοψει απο gpu γιαυτο θα τον βαλεις στην κατω m2 ,τωρα για την ψυκτρα την εχουν πανω γτ εκει ειναι πιο θερμο το περιβαλλον ,Gpu + cpu ενω κατω ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα και συνηθως υπαρχει και καποιος ανεμιστηρας που βαζει αερα απο το μπροστινο μερος του case οποτε δεν χρειαζεται και ιδιαιτερη ψυξη

Δες εδώ... https://www.tweaktown.com/reviews/8612/asus-crosshair-vii-hero-amd-x470-motherboard-review/index2.html

The PCI-E layout is a bit interesting, for starters you get three x16 slots and like most other X370 and X470 motherboards, the first two slots are connected to the CPU and operate at x16/x0 or x8/x8 while the last x16 slot is wired x4 PCI-E 2.0 to the chipset. However, ASUS has integrated support for two x4 PCI-E 3.0 slots, the one without the heat sink is routed to the CPU and doesn't interfere with anything. However, the top M.2 slot with the heat sink will reduce the two top slots to x8/x4 mode if it is in use with a PCI-E x4 M.2 drive. So you should use the bottom M.2 slot first. Otherwise, you won't be able to run your PCI-E slot at x16.

Αυτό το review με έχει μπερδέψει και ρώτησα... Μήπως τελικά είναι έτσι όπως το γράφει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Δες εδώ... https://www.tweaktown.com/reviews/8612/asus-crosshair-vii-hero-amd-x470-motherboard-review/index2.html

The PCI-E layout is a bit interesting, for starters you get three x16 slots and like most other X370 and X470 motherboards, the first two slots are connected to the CPU and operate at x16/x0 or x8/x8 while the last x16 slot is wired x4 PCI-E 2.0 to the chipset. However, ASUS has integrated support for two x4 PCI-E 3.0 slots, the one without the heat sink is routed to the CPU and doesn't interfere with anything. However, the top M.2 slot with the heat sink will reduce the two top slots to x8/x4 mode if it is in use with a PCI-E x4 M.2 drive. So you should use the bottom M.2 slot first. Otherwise, you won't be able to run your PCI-E slot at x16.

Αυτό το review με έχει μπερδέψει και ρώτησα... Μήπως τελικά είναι έτσι όπως το γράφει; 

Νομιζω οτι και το πρωτο  M2 ειναι απο το cpu γιαυτο και θα κοψει μπορει και να κανω λαθος  ,το σιγουρο ειναι παντως πως πρεπει να το βαλεις στην κατω για να μην εχεις απωλειες

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ωστοσο την ch7 δεν θα την προτεινα ,too buggy bios...

Τι προβλήματα συνάντησες; Είσαι πιο ευχαριστημένος από την Prime παρότι λιγότερο "πολεμική" ;

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Τι προβλήματα συνάντησες; Είσαι πιο ευχαριστημένος από την Prime παρότι λιγότερο "πολεμική" ;

Absolutely ,μπες στο Overclock.net και διαβασε στο νημα της μητρικης πολυ κακα τα bios versions πολυ Bug ,και το τελευταιο bios που βγηκε προσφατα (1001) ειναι για πεταμα, παιδι εδω μεσα που μιλησαμε δεν μπορουσε να δουλεψει stable τις μνημες 3200cl14 με απλο docp ,ετρωγε Blue screen ,του ειπα να γυρισει στο 0804 bios και ειναι οκ τωρα με τις μνημες. Εγω παντως τους εχω ριξει πολυ κραξιμο ,μητρικη 280ευρω και δεν μπορουν να βγαλουν ενα Bios της προκοπης ,μονο αυτοι που τους την εκαναν δωρο στο oveclock.net την υποστηριζουν ολοι οι αλλοι κραζουν.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Absolutely ,μπες στο Overclock.net και διαβασε στο νημα της μητρικης πολυ κακα τα bios versions πολυ Bug ,και το τελευταιο bios που βγηκε προσφατα (1001) ειναι για πεταμα, παιδι εδω μεσα που μιλησαμε δεν μπορουσε να δουλεψει stable τις μνημες 3200cl14 με απλο docp ,ετρωγε Blue screen ,του ειπα να γυρισει στο 0804 bios και ειναι οκ τωρα με τις μνημες. Εγω παντως τους εχω ριξει πολυ κραξιμο ,μητρικη 280ευρω και δεν μπορουν να βγαλουν ενα Bios της προκοπης ,μονο αυτοι που τους την εκαναν δωρο στο oveclock.net την υποστηριζουν ολοι οι κραζουν.

Όλα αυτά και με b-die μνήμες;
Στήνω σύστημα φίλου και μάλλον με έσωσες. Εναλλακτική είχα την Taichi αλλά μιας και το είπες θα βάλω και την Prime στις υποψήφιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, godslayerxp είπε

Όλα αυτά και με b-die μνήμες;
Στήνω σύστημα φίλου και μάλλον με έσωσες. Εναλλακτική είχα την Taichi αλλά μιας και το είπες θα βάλω και την Prime στις υποψήφιες. 

ναι με tridentz 3200cl14

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greg4 είπε

Για 2600x με τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html
https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html
 

Με μαμά ψήκτρα θα είναι οκ για PBO και XFR2? (gaming setup)

Θα είσαι ok, εξαρτάται και απο το κουτί (airflow) που έχεις.

Γιατί δεν αγοράζει φθηνότερες bdies και να χωρέσεις & aftermarket ψήκτρα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα γενικά μιλάμε για ένα budget κοντά στα 2k. Οπότε είπα ας βάλουμε τώρα καλές μνήμες (που θα μείνουν) και η ψήκτρα μπαίνει και το Πάσχα που θα ζεστάνει. Δεν χάλασε ο κόσμος.

Επίσης ενδιαφέρεται για καλό και άνετο upgrade path για αυτό και η x470.

Θα μπει επίσης 2080 + gsync 1440p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...