Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, science είπε

Παιδια καλησπερα!Εστησα ενα pc με ενα ryzen 2400g 16gb ddr4 ripjaws kai asrock b450m pro 4 μητρικη και δεν μπουταρε με τιπορα στο bios.στην αρχη υπεθεσα πως ηταν ασυμβατοτητα μνημων αλλα τελικα όχι στη συνεχεια υπεθεσα πως ηταν μητρικη αλλα ουτε αυτο ηταν αφου κουμπωθηκε ο 1600 και μπουταρε μια χαρα και εν τελει ηταν θεμα επεξεργαστη καθως τον επεστρεψα στο καταστημα και μου ειπαν οτι αμφιβαλλουν και δεν τους εχεις ξανασυμβει με ryzen αλλα πολυ ευγενικα δεχτηκαν να μου τον αντικαταστησουν με την καινουργια παρτιδα που περιμενουν.Εχετε ξαναακουσει τετοια περιπτωση με ryzen η ειμαι γκανεμης?Πιστευετε οτι μπορει να συμβαινει κατι αλλο που δεν εχω φανταστει?

ε καλα μπορει να τυχει και αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, science είπε

Παιδια καλησπερα!Εστησα ενα pc με ενα ryzen 2400g 16gb ddr4 ripjaws kai asrock b450m pro 4 μητρικη και δεν μπουταρε με τιπορα στο bios.στην αρχη υπεθεσα πως ηταν ασυμβατοτητα μνημων αλλα τελικα όχι στη συνεχεια υπεθεσα πως ηταν μητρικη αλλα ουτε αυτο ηταν αφου κουμπωθηκε ο 1600 και μπουταρε μια χαρα και εν τελει ηταν θεμα επεξεργαστη καθως τον επεστρεψα στο καταστημα και μου ειπαν οτι αμφιβαλλουν και δεν τους εχεις ξανασυμβει με ryzen αλλα πολυ ευγενικα δεχτηκαν να μου τον αντικαταστησουν με την καινουργια παρτιδα που περιμενουν.Εχετε ξαναακουσει τετοια περιπτωση με ryzen η ειμαι γκανεμης?Πιστευετε οτι μπορει να συμβαινει κατι αλλο που δεν εχω φανταστει?

Ή BIOS (δύσκολα γιατί είναι Β450 και day one θεωρητικά βλέπαν τους 2#00). Τυχαίνει ο επεξργαστής, σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, science είπε

Παιδια καλησπερα!Εστησα ενα pc με ενα ryzen 2400g 16gb ddr4 ripjaws kai asrock b450m pro 4 μητρικη και δεν μπουταρε με τιπορα στο bios.στην αρχη υπεθεσα πως ηταν ασυμβατοτητα μνημων αλλα τελικα όχι στη συνεχεια υπεθεσα πως ηταν μητρικη αλλα ουτε αυτο ηταν αφου κουμπωθηκε ο 1600 και μπουταρε μια χαρα και εν τελει ηταν θεμα επεξεργαστη καθως τον επεστρεψα στο καταστημα και μου ειπαν οτι αμφιβαλλουν και δεν τους εχεις ξανασυμβει με ryzen αλλα πολυ ευγενικα δεχτηκαν να μου τον αντικαταστησουν με την καινουργια παρτιδα που περιμενουν.Εχετε ξαναακουσει τετοια περιπτωση με ryzen η ειμαι γκανεμης?Πιστευετε οτι μπορει να συμβαινει κατι αλλο που δεν εχω φανταστει?

Εχω πετυχει 2 περιστατικα με 2400G και ενα με 2200G. Ειναι περισσοτερο επιρεπης στο να χαλασουν επειδη ειναι CPU/GPU μαζι στο ιδιο die.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Στα 3.7 βράχος, να μην ακούει τίποτα, με τις μνήμες όπως κάθονται...το παρατάω εδώ προς το παρόν, και μόνο τα volts θα ρίξω όπου είναι εφικτό.

Ακόμα και με βελτιωμένα timings σε αυτές τις μνήμες (αν ήταν ποτέ εφικτό), πόσο καλύτερα θα ήταν?

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η θερμοκρασία, όπως φαίνεται εδώ (tctl/tdie max = 68.8)

stavlos1.png.c8ee501559a1cf5e8f49f28a5097147f.png

Περίμενα κάτι καλύτερο με τη D15.

Από την άλλη, εδώ δείχνει άλλα στοιχεία  (CPU max=50.5):

stavlos2.png.6bb674ebcd8a800719f8f587a48ae5ed.png

Ποιό από τα δυο να με ενδιαφέρει?

Μέσα από το BIOS έχω ρυθμίσει τα φουρφούρια.

Συνεχίζοντας...τρέχω αυτή τη στιγμή ΙΒΤ-AVX, από περιέργεια...

tdie max=58, cpu max=32 και το block της D15 είναι μάλλον στους 32...το ίδιο τα heatpipes στη βάση κλπ.

Να μετράει αλλού για αλλού, λόγω ενδεχομένως και του beta BIOS που φοράει?

Να πατάει τόσο άσχημα η ψύκτρα (βράχος είναι)? Να έβαλα τόσο παραπάνω παστούλα (της μαμάς της D15)? Δεν νομίζω, γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Συνεχίζοντας...τρέχω αυτή τη στιγμή ΙΒΤ-AVX, από περιέργεια...

tdie max=58, cpu max=32 και το block της D15 είναι μάλλον στους 32...το ίδιο τα heatpipes στη βάση κλπ.

Να μετράει αλλού για αλλού, λόγω ενδεχομένως και του beta BIOS που φοράει?

Να πατάει τόσο άσχημα η ψύκτρα (βράχος είναι)? Να έβαλα τόσο παραπάνω παστούλα (της μαμάς της D15)? Δεν νομίζω, γμτ.

Δεν ξερω μιας και δεν ειχα ποτε μου αεροψυξη αλλα με την aio 58-60 επαιζα με 1.325v 

11 λεπτά πριν, splanis είπε

@akoinonitos τι θα παρεις μαν; :P

2700x

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ok.

Ισχύει το 75 για max safe 24/7?

Να ξέρω πάνω-κάτω τί περιθώρια έχω.

Με παραξενεύει-ανησυχεί, πάντως, η (ούτε καν) χλιαρή ψύκτρα.

Ryzen Master για Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2600x με τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html
https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html
 

Με μαμά ψήκτρα θα είναι οκ για PBO και XFR2? (gaming setup)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, greg4 είπε

Για 2600x με τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/14721945/Asus-Prime-X470-Pro.html
https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html
 

Με μαμά ψήκτρα θα είναι οκ για PBO και XFR2? (gaming setup)

Οχι οτι δεν θα παιζεις αλλα καλυτερα να παρεις μια aftermarket ψυκτρα ,θα εχεις και μεγαλυτερα ρολογια λογω καλυτερης ψυξης. Περιπου 150-200mhz παραπανω.

10 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ok.

Ισχύει το 75 για max safe 24/7?

Να ξέρω πάνω-κάτω τί περιθώρια έχω.

Με παραξενεύει-ανησυχεί, πάντως, η (ούτε καν) χλιαρή ψύκτρα.

Max temps η AMD  δινει 95 βαθμους.

Βγαλε την noctua και ξαναβαλτην αν εχεις παστα. Δυο λεπτα υποθεση ειναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Στη μητρική της υπογραφής μου αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

  •  Κάποιες επιλογές στο bios (εχω αναβαθμίσει στο τελευταίο) είναι ''κλειδωμένες'' - γκρι και δν μπορώ να τις επιλέξω.. Επιλογές όπως το cpu frequency, cpu ratio και όχι μονο. Ουτε τα +/- βοηθησαν. Προσπαθω να κλοκαρω με τον παραδοσιακο τροπο μιας και το pbo enabled μου δινει ρευματα average 1.45 και πανω οπότε δν το προτιμώ σαν επιλογή.
  • Δευτερο σημαντικο για μενα τα μονιμα αναμμενα κοκκινα leds της μητρικης που δν μπορω να σβησω με καποιο τροπο.(ουτε από το bios αλλα ουτε και με το mystic light software)κάθε βοηθεια σας πολυτιμη

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Καλημέρα,

Στη μητρική της υπογραφής μου αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

  •  Κάποιες επιλογές στο bios (εχω αναβαθμίσει στο τελευταίο) είναι ''κλειδωμένες'' - γκρι και δν μπορώ να τις επιλέξω.. Επιλογές όπως το cpu frequency, cpu ratio και όχι μονο. Ουτε τα +/- βοηθησαν. Προσπαθω να κλοκαρω με τον παραδοσιακο τροπο μιας και το pbo enabled μου δινει ρευματα average 1.45 και πανω οπότε δν το προτιμώ σαν επιλογή.
  • Δευτερο σημαντικο για μενα τα μονιμα αναμμενα κοκκινα leds της μητρικης που δν μπορω να σβησω με καποιο τροπο.(ουτε από το bios αλλα ουτε και με το mystic light software)κάθε βοηθεια σας πολυτιμη

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων 

Στο πρωτο σου ερωτημα μηπως πρεπει να επιλεξεις καποιο oc mode για να σου τα ξεκλειδωσει ,καποια επιλογη που να την γυριζεις σε manual για παραδειγμα γτ δεν γινεται να μην μπορεις να τα αλλαξεις.

Στο δευτερο ερωτημα δοκιμασε καποιο παλαιοτερο βερσιον του mystic να δεις αν μπορεις να κανεις αυτα που θελεις.

Επισης να προτιματε τα bios version με τον agesa 1.0.0.2 ,τα τελευταια bios σε ολες τις μητρικες ειναι με τον agesa 1.0.0.4 που εχεις καποια θεματακια 

Γιατην δικη σου περιπτωση προτιμησε το δευτερο bios που θα βρεις στο site μετα το παλαιοτερο.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο πρωτο σου ερωτημα μηπως πρεπει να επιλεξεις καποιο oc mode για να σου τα ξεκλειδωσει ,καποια επιλογη που να την γυριζεις σε manual για παραδειγμα γτ δεν γινεται να μην μπορεις να τα αλλαξεις.

Στο δευτερο ερωτημα δοκιμασε καποιο παλαιοτερο βερσιον του mystic να δεις αν μπορεις να κανεις αυτα που θελεις.

  • εχω ψαξει ολες τις επιλογες τα χω γυρισει όλα manual και δν βλεπω ν αλλαζει κατι..θα συνεχισω το ψαξιμο (αν και θα επρεπε by default να είναι ξεκλείδωτα...εχω κανει και clearcmos)
  • θα δοκιμασω παλιοτερη εκδοση του mystic light μηπως καταφερω τπτ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LionHurt1982 είπε
  • εχω ψαξει ολες τις επιλογες τα χω γυρισει όλα manual και δν βλεπω ν αλλαζει κατι..θα συνεχισω το ψαξιμο (αν και θα επρεπε by default να είναι ξεκλείδωτα...εχω κανει και clearcmos)
  • θα δοκιμασω παλιοτερη εκδοση του mystic light μηπως καταφερω τπτ

Στα review που κοιταγα παντως επαιζαν με το το bios version που σου ειπα και δουλευαν ολα ρολοι ,εγω θα το δοκιμαζα. Αν το περασεις και παλι δεν σε αφηνει να τα επιλεξεις κατι θα υπαρχει που δεν θα το εχεις προσεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...