Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Οι ετοιμες γεμισμένες φιάλες δεν εχουν διαφορά από το υγραέριο κινησης. Τα ποσοστα βουτανίου προπανίου παιζουν και στις δύο περιπτώσεις αναλογα την εποχή χειμωνα - καλοκαίρι. Μπορώ να πω οτι το υγραέριο κινησης είναι πιο σίγουρα γιατί αν δεν πάρεις επώνυμη ετοιμη που είναι και πιο ακριβη , μπορεί να πέσεις σε φιάλη γεμισμένη στο παραεμπόριο με αγνωστης ποιότητας υγραέριο.

Ακούω πολλούς να λένε ότι μυρίζει. Χειρίζομαι τρεις (δικό μου διαμέρισμα και των παιδιών μου) και ποτέ δεν χρειάστηκε να ανοίξουμε παράθυρο για μυρωδιά. Αν εχει γίνει σωστη σύνδεση και σωστό άναμμα δεν μυρίζει και για μενα η μυρωδια οφείλετε στο κακό αναμμα.

Παντα ανάβουμε στο strart (οχι στη θεση 1) και ποτέ δεν πάμε στη θεση 2 από τη θεση 1.  Από τη θεση σταρτ που αναψαμε αν θέλουμε 2 σκάλες πάμε στη θεση 3 περιμένουμε να αναψουν τα τρία ματια και σβήνουμε το 1 αν θέλουμε 2.

Τα βιντεάκια στο youtube ναι δικά μου είναι και προσπάθησα να μοιραστω τις λίγες εμπειρικές γνωσεις που διαθέτω

 

 

 

Επειδή δεν είμαι σχετικός. Αν θέλουμε και τις τρεις σκάλες σε μια σομπα δεν θα πάμε τον διακόπτη στο 3; Θα ανάψουμε στο start και αφού ανάψει η φλόγα θα ανεβάσουμε τ την σκάλα στο 3;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι υγραεριόσομπες είναι έτσι κατασκευασμένες που δεν μπορείς ούτως ή άλλως ν' ανάψεις την σόμπα με τον "διακόπτη" οπουδήποτε αλλού εκτός του "start" (και δεν εννοώ σώνει και καλά την χρήση της ενσωματωμένης ηλεκτρονικής ανάφλεξης - αλλά την "θέση" start του ρυθμιστή έντασης της σόμπας (κάποιες φορές συμπίπτει με την "θέση έντασης 1" βέβαια - εννοώ ανάλογα την σόμπα). Αν θες δηλαδή και τις 3 εστίες, αναγκαστικά ανάβεις στο "start" (με τον "διακόπτη" που λες = ρυθμιστή, πιεσμένο προς τα κάτω) και πας "σκάλα-σκάλα" ως το 3. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Επειδή δεν είμαι σχετικός. Αν θέλουμε και τις τρεις σκάλες σε μια σομπα δεν θα πάμε τον διακόπτη στο 3; Θα ανάψουμε στο start και αφού ανάψει η φλόγα θα ανεβάσουμε τ την σκάλα στο 3;

Ακριβως οπως το λες. Παντα ανάβουμε στο σταρτ ανεξάρτητα πόσες σκάλες θέλουμε και αφού πυρακτωσει καλά πάμε στη σκάλα 3.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2022 στις 8:00 ΜΜ, papoys1 είπε

Οι ετοιμες γεμισμένες φιάλες δεν εχουν διαφορά από το υγραέριο κινησης. Τα ποσοστα βουτανίου προπανίου παιζουν και στις δύο περιπτώσεις αναλογα την εποχή χειμωνα - καλοκαίρι. Μπορώ να πω οτι το υγραέριο κινησης είναι πιο σίγουρα γιατί αν δεν πάρεις επώνυμη ετοιμη που είναι και πιο ακριβη , μπορεί να πέσεις σε φιάλη γεμισμένη στο παραεμπόριο με αγνωστης ποιότητας υγραέριο.

Ακούω πολλούς να λένε ότι μυρίζει. Χειρίζομαι τρεις (δικό μου διαμέρισμα και των παιδιών μου) και ποτέ δεν χρειάστηκε να ανοίξουμε παράθυρο για μυρωδιά. Αν εχει γίνει σωστη σύνδεση και σωστό άναμμα δεν μυρίζει και για μενα η μυρωδια οφείλετε στο κακό αναμμα.

Παντα ανάβουμε στο strart (οχι στη θεση 1) και ποτέ δεν πάμε στη θεση 2 από τη θεση 1.  Από τη θεση σταρτ που αναψαμε αν θέλουμε 2 σκάλες πάμε στη θεση 3 περιμένουμε να αναψουν τα τρία ματια και σβήνουμε το 1 αν θέλουμε 2.

Τα βιντεάκια στο youtube ναι δικά μου είναι και προσπάθησα να μοιραστω τις λίγες εμπειρικές γνωσεις που διαθέτω

 

 

 

Καλησπέρα κι από εμένα και ευχαριστούμε για τις συμβουλές και τα κατατοπιστικά βιντεάκια!!

Πήρα κι εγώ μια σόμπα υγραερίου για λόγους οικονομίας και απόδοσης, και ψάχνω να βρω κάποια κενή φιάλη, μήπως έχετε καμία ιδέα που θα μπορούσα να βρω κάποια μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση? Πουλάνε κάπου ή χαρίζει κανείς που δε τη χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πας σε μαγαζιά που δίνεις άδεια/παίρνεις γεμάτη (από είδη υγραερίου και βενζινάδικα, μέχρι  είδη κάμπινγκ/καυσόξυλα/χρωματοπωλεία) και θα τους ρωτήσεις πόση εγγύηση θέλουν για πρώτη φιάλη, και θ' αγοράσεις περιεχόμενο (+"εγγύηση") από αυτόν που θα σου ζητήσει τα λιγότερα (κι αν είναι να γεμίσεις σε βενζινάδικο, απλά δεν θα ξαναπατήσεις εκεί. Για φιάλη).

Να σου χαρίσει, μόνο φίλος/συγγενής (και ΑΝ). Τζάμπας ιζ ντεντ.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2022 στις 12:57 ΜΜ, papoys1 είπε

Ακριβως οπως το λες. Παντα ανάβουμε στο σταρτ ανεξάρτητα πόσες σκάλες θέλουμε και αφού πυρακτωσει καλά πάμε στη σκάλα 3.

 

Τα βιντεακια σου ήταν ο οδηγός μου στο άναμμα της σούπας και πλέον δεν μυρίζει. Το μυστικό τελικά ήταν ότι όταν πατάμε το σταρτ και μετά το κόκκινο κουμπί της ανάφλεξης αν δεν πάρει αμέσως το ξαναπατάμε. Εμένα μύριζε γιατί δεν το πατούσα συνέχεια μέχρι να πάρει ενώ είχα το σταρτ συνέχεια πατημένο. 

Μια ερώτηση μιας και είμαι στην πρώτη φιάλη. Ο μέτρησης (πήρα φιαλι coral gas) όταν τη συνδεσαμε ήταν στο πράσινο αλλα όχι στο τέρμα. Ο τύπος που μου την έφερε είπε ότι είναι γεμάτη αλλα απλά δείχνει έτσι ο δείκτης. Είχε και την ταινία ή φιάλη ότι δεν έχει ανοίξει ποτε. Ισχύει αυτό που μ ειπε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο topic, έχω κάποιο θέμα με την καινούρια σόμπα υγραερίου.Χτες την πρωτοανάψαμε για κάπου 2-3 ώρες και δούλεψε κανονικά.Σήμερα όμως , εκεί που δούλευε περίπου μια ώρα  , έσβησε.Δοκίμασα να την ξαναανάψω κρατώντας πατημένο το κουμπί , έδινε φλόγα αλλά όταν άφηνα το κουμπί ξαναέσβηνε.Παρατήρησα οτι η φλόγα δεν ανάβει ακριβώς πάνω από το ακροφύσιο αλλά αρκετούς πόντους παραπάνω.Σαν να φυσάει αέρα το ακροφύσιο.Αλλιώς δεν ξέρω να το περιγράψω.

Επειδή είναι Κυριακή σήμερα και δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο το κατάστημα που την πήρα , και επειδή δεν είμαι σχετικός με το αντικείμενο , μήπως έχει χαλάσει ο ρυθμιστής; Ή δεν είναι ποιοτικός και μου βάλανε 2ης διαλογής; Η φιάλη είναι καινούρια και γεμάτη.Μήπως δεν έχει ποιοτικό υγραέριο; Δίνω παρακάτω μερικές φωτο μπας και κάποιος γνωρίζει τι μπορεί να φταίει.

Spoiler

20221127_095151.jpg.f018720274172b8a384b8426e656f3b7.jpg

 

20221127_095225.jpg.a814289cf9bddadba25c15448d1642ca.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο βίντεο είχα δει ότι αυτό μπορεί να γίνεται επειδή είναι πολύ γεμάτη η μπουκάλα η κάτι τέτοιο.. αν μειώσεις απειροελαχιστα την παροχή από την μπουκάλα δεν έρχεται στα ίσα της; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, txcellas είπε

Σε κάποιο βίντεο είχα δει ότι αυτό μπορεί να γίνεται επειδή είναι πολύ γεμάτη η μπουκάλα η κάτι τέτοιο.. αν μειώσεις απειροελαχιστα την παροχή από την μπουκάλα δεν έρχεται στα ίσα της; 

Όχι.Καμία διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την δικη μου εμπειρια διαπιστωσα οταν το υγραεριο ειναι σωστο βλεπεις την πλακα να κοκκινιζει μονο! Πουθενα μπλε.. Τοτε αλλαζει κατα πολυ η αποδοση και με πολυ λιγοτερες οσμες..!!! 

Οταν πεσω σε μαπα υγραεριο με αναγκαζει να το εχω απο μια ενταση και πανω για λιγοτερες οσμες.. και σαφως  εχω και χαμηλοτερη αποδοση!

Στις 15/11/2022 στις 11:15 ΜΜ, txcellas είπε

Δεν ειμαι χημικος η τιποτα τετοιο αλλα καπου ειχα διαβασει οτι εχουν διαφορετικη συσταση, πιεση και ειναι επικινδυνο. Τι να πω, εσυ ξερεις. Εγω τωρα την μαθαινω τη σομπα..

Καθαρα υποστηριζουν τα συμφεροντα τους!  Απλα το lpg εχει μεσα λαδι..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει κάποιο "mini" σομπάκι, αρκετά κάτω από 1000W; Π.χ. στα 750W; Έχω ένα δωμάτιο που τον περασμένο χειμώνα "κρατούσε" ~15 βαθμούς χωρίς καμία πηγή θέρμανσης, ενώ συνήθως το κράταγα κλειστό ( ώστε να μην επιβαρύνω το υπόλοιπο σπίτι ). Φέτος λέω να βάλω "κάτι", τώρα σόμπα αερίου θα 'ναι, θερμοπομπός θα 'ναι, δε ξέρω...

Με απασχολεί η κατανάλωση, όχι τόσο σαν κόστος, όσο ότι δε θέλω να αλλάζω φιάλη κάθε λίγο. Έχω δει ότι οι περισσότερες σόμπες υγραερίου στη μικρή σκάλα (1.500W) ζητάνε 100+ gr καύσιμο την ώρα. Συνεπώς, η φιάλη μας βγάζει < 100 ώρες.

Στην κουζίνα έχω μία 10-κιλη που δε λέει ν' αδειάσει εδώ και μήνες, οπότε θα 'θελα κάτι αντίστοιχο σε διάρκεια (ξέρω, πολλά θέλω)! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tarantules είπε

Παρατήρησα οτι η φλόγα δεν ανάβει ακριβώς πάνω από το ακροφύσιο αλλά αρκετούς πόντους παραπάνω.Σαν να φυσάει αέρα το ακροφύσιο.Αλλιώς δεν ξέρω να το περιγράψω.

...μια χαρά το περιγράφεις - ακριβώς αυτό γίνεται και είναι κλασσικό "πρόβλημα". Επειδή ΔΕΝ παίζει το σενάριο "παραγεμισμένη φιάλη" (αντίθετα παίζει το,,,,"παρα-αδειασμένη" αν την έχεις πάρει από μαγαζί=το πιθανότερο και δεν γεμίζεις ο ίδιος σε αντλία υγραεριοκίνησης βενζινάδικου=το λιγότερο πιθανό).

Λογικά έχεις "πολλή" υγρασία στον χώρο (ένα παραπάνω αν έχεις γενικά στην περιοχή, πχ σχετικά κοντά σε θάλασσα). Άνοιξε παράθυρα/αέρισε (τουλα΄χιστον για κα'να τέταρτο, αν όχι μισάωρο) και ξαναδοκίμασε. Κατά τ' άλλα, αν έχεις από τους "ειδικούς" μακρυούς αναπτήρες "τζακιού", όσο κρατάς πατημένο το "κουμπί" έχοντας ανάψει την σόμπα με την ηλεκτρονική ανάφλεξη (και το φλόγιστρο "πέταει" αέριο προς τα πάνω δημιουργώντας εμφανές κενό μεταξύ της "λάθος" φλόγας που βλέπεις και του ακροφυσίου), πλησίασε τον αναπτήρα στο ακροφύσιο και πάτα το δικό του κουμπάκι για έκλυση αερίου (δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις ΚΑΙ σπινθήρα πατώντας το τέρμα - όχι ότι θα γίνει κάτι, απλά "μη χαλάς τον αναπτήρα" γιατί έχουν περιορισμένο χρόνο ζωής, συνήθως. Άντε να σου βγάλει έτος). Το πιθανότερο είναι σε λίγο να δεις να "κατεβαίνει" η φλόγα και να,,,"κάθεται" στο ακροφύσιο. Συνέχισε να κρατάς πατημένο το "κουμπί" της, γιατί έτσι δίνει περισσότερο αέριο, για "αρκετά δευτερόλεπτα". Αν όταν το αφήσεις, πάλι χαθεί η φλόγα, μια "λύση ανάγκης" είναι, αφού την ξανανάψεις, να βάλεις κάτι πάνω στο "κουμπί" με αρκετό βάρος (πάνω-κάτω κα'να κιλό, άρα θέλεις κάτι απ' την μια μικρών διαστάσεων - εγώ πχ έχω μασίφ σιδερένιο στοπ πόρτας διαμέτρου πορτοκαλιού που ταιριάζει γάντι για τέτοια δουλειά: μικρό/ επίπεδο/βαρύ - αλλά και αρκετά βαρύ για να "κάτσει" πάνω στο "κουμπί" και να το κρατάει πιεσμένο, καθώς είναι ελάχιστα χιλιοστά που πάει "προς τα κάτω" ούτως ή άλλως, όταν πατιέται. Εναλλακτικά, δες μήπως βρεις κάτι κατάλληλο για να "στριμώξεις" μεταξύ "κουμπιού" και του "γύω-γύρω",,,,γύρω του, αφού το έχεις κρατήσει πατημένο: συνήθως κάποιο ίσιο κατσαβίδι κατάλληλου πάχους μπορεί να βολέψει, ακόμη και μύτη δραπανοκατσάβιδου). Ίσως μετά από ώρα, αν βγάλεις το βάρος από πάνω, να συνεχίσει ν' ανάβει κανονικά η σόμπα και να μη σβήσει - όχι απότομα έστω. ΑΝ σβήσει, ειδικά απότομα, υπάρχει περίπτωση να έχει ελλάττωμα ο μηχανισμός του "κουμπιού" κάτω από αυτό (αλλά δύσκολο). Αν σβήσει μετά από ώρα (όπως χθες), παίζει πολύ η υγρασία που προείπα.

Σε κάθε περίπτωση: α) ο ρυθμιστής της σόμπας, δύσκολα παίζει να είναι το πρόβλημα. β) τα όσα σου περι΄γραψα να δοκιμάσεις, σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν θα ΔΗΜΙΟΥΡΓΉΣΟΥΝ πρόβλημα στον μηχανισμό της σόμπας (το "βάρος", το "στριμωγμα κατσαβιδιού", η υποβοήθηση με μακρύλαιμο αναπτήρα στην φλόγα κτλ). ΟΥΤΕ το να την δουλέψεις με το "κουμπί" πατημένο, ακόμη και για ώρες. "Απλώς" δεν ενδείκνυται αυτή η χρήση της, γιατί έτσι απενεργοποιείται  ο κόφτης της εκροής αερίου, αν τυχόν σβήσει η φλόγα. Προφανώς "θα την έχεις κατά νου", αλλα΄και πάλι "χωρίς φόβο", γιατί για να γίνει ζημιά, ακόμη κι έτσι, είναι "δύσκολο" (είτε,,,έκρηξη, είτε να,,,,δηλητηριαστείς: η εκροή ΕΙΝΑΙ μικρή και πρέπει να είναι ερμητικά κλειστός/μικρός ο χώρος για να μην "εξαφανιστεί" το αέριο - πράγμα που ισχύει και για την "δηλητηρίαση". Και γενικά "γρήγορα" καταλαβαίνει μια,,,μύτη ότι "κάτι δεν πάει καλά" και το,,,χέρι διορθώνει την κατάστση εγκαίρως, καθώς θέλει ΠΟΛΛΗ ώρα να,,,,"αμολάει στον βρόντο" αέριο η σόμπα για να γίνουν ολ' αυτά...). Γενικά η σόμπα υγραερίου ΔΕΝ είναι κάτι περισσότερο "επικίνδυνο", από πχ πες ένα καλώδιο ρεύματος: μπορείς να το πιάσεις, ακόμη και με ΒΡΕΓΜΕΝΑ χέρια, να το,,,τυλίξεις στον λαιμό σου κτλ - ΑΡΚΕΙ βέβαια ναι είναι ΠΛΗΡΩΣ μονωμένο, χωρίς "σπασίματα"...Όπως και με το καλώδιο/μια ηλεκτρική συσκευή, τα ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ που μας χωρίζουν από το,,,,μοιραίο, ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ για να μην επέλθει αυτό. Αρκεί βέβαια να είναι όπως κι η σόμπα, έτσι και συσκευή/καλώδιο σε καλή κατάσταση...(ελπίζω να έγινε αντιληπτό το point). Τα προαναφερθέντα ΔΕΝ σημαίνουν ότι δεν πρέπει να τα χειριζόμαστε ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ. Όπως ένα καλώδιο, έτσι και σόμπα υγραερίου. Και στην σόμπα, "προσοχή" σημαίνει κυρίως προσήλωση στην διαδικασία αλλαγής φιάλης (μη ξεχάσει κάποιος πχ να βάλει φλάντζα, κι αν έχει δική "μόνιμη" λαστιχένια ο ρυθμιστής, μια ματιά μη τυχόν έχει φθαρεί και θέλει αλλαγή, συνήθως στα 1-2 χρόνια. Επίσης προσοχή με το κλειδί, 25άρι μόνο, και "μαλακά" μη τυχόν χαλάσουν τα πάσα του "παξιμαδιού" του ρυθμιστή, ή και σπάσει/ραγίσει ο λαιμός του ρυθμιστή, ειδικά αν είναι "φτηνιάρης". Και μια στο τόσο έστω (μια τον μήνα) έλεγχος με αφρό ξυρίσματος ή "σαπουνάδα" (whatever works for you) για τυχόν διαρροές, είτε στην σύνδεση ρυθμιστή με φιάλη, είτε στο λάστιχο, είτε στα σωληνάκια της σόμπας που φαίνονται, μετά το λάστιχο...). ΛΙΓΗ φροντίδα και περισσότερο προσοχή, και ποτέ δεν θα υπάρξει θέμα...

Τέλος υπάρχει και περίπτωση (για την "λάθος φλόγα") να έχει πάει κα'να σκουπιδάκι στο εσωτερικό του φλογίστρου - αφαίρεσε το προστατευτικό πλέγμα (το τραβάς λίγο από το ένα πλάι του - λίγο από το άλλο και "ξεκουμπώνει", δεν χρειάζεται να "λύσεις" κάτι), πέσε στα,,,γόνατα και απλά ΦΥΣΑ όσο πιο δυνατά μπορείς μέσα στο φλόγιστρο, μια γερή ριπή αέρα, άντε 2-3. Σε καμμάι περίπτωση μη ΧΩΣΕΙΣ το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μέσα στο φλόγιστρο, πχ μπατονέτα, για απόπειρα καθαρισμού, γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο ενώ ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα "σκουπιδιού", να,,,,δημιορυγήσεις, ή και να χειροτερέψεις τυχόν υπάρχον. Κάλο είναι δε "μια στο τόσο" (...κάθε βδομάδα; Μπα....Κάθε 15; Και πάλι "ποιος θα θυμηθεί ν' ασχοληθεί"....Άντε κάθε μήνα, ή ΕΣΤΩ μια φορά μέσα στον χειμώνα να κάνεις το "φύσημα", και να το ξανακάνεις στην αρχή του επόμενου χειμώνα. Μπορείς και απλά να φυσήξεις με σεσουάρ, καλύτερα στο "κρύο", ή και με "leaf-blower" αν τυχόν έχεις, χωρίς να χρειαστεί απαραίτητα ν' αφαιρέσεις την "σχάρα"  -αν και καλύτερα, γόνατα και,,,,"ΦΟΥΟΥΥΟΥΥΥΥΥ!. To δε blower θα ήταν ιδανικό για να το βάλεις να φυσήξει ΚΑΙ τις κεραμικές εστίες της).

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Παιδιά υπάρχει κάποιο "mini" σομπάκι, αρκετά κάτω από 1000W; Π.χ. στα 750W; Έχω ένα δωμάτιο που τον περασμένο χειμώνα "κρατούσε" ~15 βαθμούς χωρίς καμία πηγή θέρμανσης, ενώ συνήθως το κράταγα κλειστό ( ώστε να μην επιβαρύνω το υπόλοιπο σπίτι ). Φέτος λέω να βάλω "κάτι", τώρα σόμπα αερίου θα 'ναι, θερμοπομπός θα 'ναι, δε ξέρω...

Με απασχολεί η κατανάλωση, όχι τόσο σαν κόστος, όσο ότι δε θέλω να αλλάζω φιάλη κάθε λίγο. Έχω δει ότι οι περισσότερες σόμπες υγραερίου στη μικρή σκάλα (1.500W) ζητάνε 100+ gr καύσιμο την ώρα. Συνεπώς, η φιάλη μας βγάζει < 100 ώρες.

Στην κουζίνα έχω μία 10-κιλη που δε λέει ν' αδειάσει εδώ και μήνες, οπότε θα 'θελα κάτι αντίστοιχο σε διάρκεια (ξέρω, πολλά θέλω)! :P

Σοαμπάκια θα βρεις, σε αλογόνου (αλλά "δικινδυνεύεις" να καεί λάμπα, επειδή συνήθως τόσο μικρά είναι φτηνιάρικα ή να έχεις θέματα με το ρεύμα: spikes κτλ - οπότε μπορεί να συμφέρει καλύτερα κάτι με αντίσταση που θα έχει δύο ή και 3 σκάλες και να καις πχ μόνο την μία, στα 700-800 Βατ, αλλα΄θα το αγοράσεις και πιο ακριβά), από 300-400 Βατ (μίας λάμπας, ή έστω δύο λαμπών επί 300-400 αλλά δυνατότητα ν' ανάβουν ξεχωριστά, όπως ΚΑΙ μαζί). Κόστος 10-15 λογικά (πλέον). Είναι ιδανικά για ζέστη σε πόδια κτλ, και τα βάζεις όσο ψηλά ή χαμηλά θες, αν "ακινητοποιήσεις" το τσουνί που έχουν από κάτω για να σβήνουν όταν δεν πατιέται (έχω βάλει ένα έτσι στο μπάνιο). Όμως έχει σημασία πόσες ώρες θα το καις. Αν είναι για αρκετές ώρες τη μέρα, έχε κατά νου μη ξεπεράσεις όρια κατανάλωσης, είτε για επιδότηση (500kWh/μήνα) είτε ξερωγώ για ΚΟΤ αν τυχόν έχεις. 800 Βατ, σημαίνει για 15 ώρες ~12kWh, πράγμα που για 'μας (2 άτομα) είναι σχεδόν η συνολική κατανάλωση 24ώρου...Το οποίο επίσης σημαίνει ότι αν καίει για 4 μήνες χειμώνα, 15ωρο καθημερινά, ~1.500kWh MONO AYTO...Kάνε τους υπολογισμούς σου και δες αν όντως σε συμφέρει κάτι που καίει ρεύμα. Η δε ζέστη που θα βγάζει, θα είναι για να σου "βελτιώσει" κάπως τους 15C σε το πολύ-πολύ 10 τετραγωνικά. Που σημαίνει ότι το να καίει "ΜΟΝΙΜΑ", δεν αξίζει ούτε γι' αστείο. Ακόμη κι αν (με τα τρέχοντα δεδομένα) δεν ξεπερνάς τις 500kWh/μήνα, το κόστος του στον λογαριασμό ρεύματος (μαζί με τις "Ρυθμιζόμενες" που επίσης ανεβαίνουν με την κατανάλωση, αν δεν υπάρχει ΚΟΤ) θα είναι περίπου στο,,,κατοστάρικο τον ΜΗΝΑ  (Γ1 ΔΕΗ)...Από αυτήν λοιπόν την άποψη, συμφερότερη είναι μια σόιμπα υγραερίου (...που όμως θέλει αρχικό κεφάλαιο γύρω στο 200άρι: 100 στην καλύτερη η σόμπα, συν 2 πες φιάλες άδειες - κι από 'κει και πέρα, αν βρίσκεις βενζινάδικο να γεμίζεις ο ίδιος σε αντλία υγραεριοκίνησης, θα σου βγαίνει το περιεχόμενο ~ στα μισά απ' ό,τι το ηλεκτρικό σομπάκι, και σίγουρα θα έχεις και καλύτερη ζέστη,,,,,,,,,,,,,,,όπως όμως και υγρασία).

Βαλ΄ τα κάτω και δες τί συμφέρει/προτιμάς, ανάλογα πώς θα χρησιμοποιείς αυτό που τελικά θα πάρεις.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μια χαρά το περιγράφεις - ακριβώς αυτό γίνεται και είναι κλασσικό "πρόβλημα". Επειδή ΔΕΝ παίζει το σενάριο "παραγεμισμένη φιάλη" (αντίθετα παίζει το,,,,"παρα-αδειασμένη" αν την έχεις πάρει από μαγαζί=το πιθανότερο και δεν γεμίζεις ο ίδιος σε αντλία υγραεριοκίνησης βενζινάδικου=το λιγότερο πιθανό).

Λογικά έχεις "πολλή" υγρασία στον χώρο (ένα παραπάνω αν έχεις γενικά στην περιοχή, πχ σχετικά κοντά σε θάλασσα). Άνοιξε παράθυρα/αέρισε (τουλα΄χιστον για κα'να τέταρτο, αν όχι μισάωρο) και ξαναδοκίμασε. Κατά τ' άλλα, αν έχεις από τους "ειδικούς" μακρυούς αναπτήρες "τζακιού", όσο κρατάς πατημένο το "κουμπί" έχοντας ανάψει την σόμπα με την ηλεκτρονική ανάφλεξη (και το φλόγιστρο "πέταει" αέριο προς τα πάνω δημιουργώντας εμφανές κενό μεταξύ της "λάθος" φλόγας που βλέπεις και του ακροφυσίου), πλησίασε τον αναπτήρα στο ακροφύσιο και πάτα το δικό του κουμπάκι για έκλυση αερίου (δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις ΚΑΙ σπινθήρα πατώντας το τέρμα - όχι ότι θα γίνει κάτι, απλά "μη χαλάς τον αναπτήρα" γιατί έχουν περιορισμένο χρόνο ζωής, συνήθως. Άντε να σου βγάλει έτος). Το πιθανότερο είναι σε λίγο να δεις να "κατεβαίνει" η φλόγα και να,,,"κάθεται" στο ακροφύσιο. Συνέχισε να κρατάς πατημένο το "κουμπί" της, γιατί έτσι δίνει περισσότερο αέριο, για "αρκετά δευτερόλεπτα". Αν όταν το αφήσεις, πάλι χαθεί η φλόγα, μια "λύση ανάγκης" είναι, αφού την ξανανάψεις, να βάλεις κάτι πάνω στο "κουμπί" με αρκετό βάρος (πάνω-κάτω κα'να κιλό, άρα θέλεις κάτι απ' την μια μικρών διαστάσεων - εγώ πχ έχω μασίφ σιδερένιο στοπ πόρτας διαμέτρου πορτοκαλιού που ταιριάζει γάντι για τέτοια δουλειά: μικρό/ επίπεδο/βαρύ - αλλά και αρκετά βαρύ για να "κάτσει" πάνω στο "κουμπί" και να το κρατάει πιεσμένο, καθώς είναι ελάχιστα χιλιοστά που πάει "προς τα κάτω" ούτως ή άλλως, όταν πατιέται. Εναλλακτικά, δες μήπως βρεις κάτι κατάλληλο για να "στριμώξεις" μεταξύ "κουμπιού" και του "γύω-γύρω",,,,γύρω του, αφού το έχεις κρατήσει πατημένο: συνήθως κάποιο ίσιο κατσαβίδι κατάλληλου πάχους μπορεί να βολέψει, ακόμη και μύτη δραπανοκατσάβιδου). Ίσως μετά από ώρα, αν βγάλεις το βάρος από πάνω, να συνεχίσει ν' ανάβει κανονικά η σόμπα και να μη σβήσει - όχι απότομα έστω. ΑΝ σβήσει, ειδικά απότομα, υπάρχει περίπτωση να έχει ελλάττωμα ο μηχανισμός του "κουμπιού" κάτω από αυτό (αλλά δύσκολο). Αν σβήσει μετά από ώρα (όπως χθες), παίζει πολύ η υγρασία που προείπα.

Σε κάθε περίπτωση: α) ο ρυθμιστής της σόμπας, δύσκολα παίζει να είναι το πρόβλημα. β) τα όσα σου περι΄γραψα να δοκιμάσεις, σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν θα ΔΗΜΙΟΥΡΓΉΣΟΥΝ πρόβλημα στον μηχανισμό της σόμπας (το "βάρος", το "στριμωγμα κατσαβιδιού", η υποβοήθηση με μακρύλαιμο αναπτήρα στην φλόγα κτλ). ΟΥΤΕ το να την δουλέψεις με το "κουμπί" πατημένο, ακόμη και για ώρες. "Απλώς" δεν ενδείκνυται αυτή η χρήση της, γιατί έτσι απενεργοποιείται  ο κόφτης της εκροής αερίου, αν τυχόν σβήσει η φλόγα. Προφανώς "θα την έχεις κατά νου", αλλα΄και πάλι "χωρίς φόβο", γιατί για να γίνει ζημιά, ακόμη κι έτσι, είναι "δύσκολο" (είτε,,,έκρηξη, είτε να,,,,δηλητηριαστείς: η εκροή ΕΙΝΑΙ μικρή και πρέπει να είναι ερμητικά κλειστός/μικρός ο χώρος για να μην "εξαφανιστεί" το αέριο - πράγμα που ισχύει και για την "δηλητηρίαση". Και γενικά "γρήγορα" καταλαβαίνει μια,,,μύτη ότι "κάτι δεν πάει καλά" και το,,,χέρι διορθώνει την κατάστση εγκαίρως, καθώς θέλει ΠΟΛΛΗ ώρα να,,,,"αμολάει στον βρόντο" αέριο η σόμπα για να γίνουν ολ' αυτά...). Γενικά η σόμπα υγραερίου ΔΕΝ είναι κάτι περισσότερο "επικίνδυνο", από πχ πες ένα καλώδιο ρεύματος: μπορείς να το πιάσεις, ακόμη και με ΒΡΕΓΜΕΝΑ χέρια, να το,,,τυλίξεις στον λαιμό σου κτλ - ΑΡΚΕΙ βέβαια ναι είναι ΠΛΗΡΩΣ μονωμένο, χωρίς "σπασίματα"...Όπως και με το καλώδιο/μια ηλεκτρική συσκευή, τα ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ που μας χωρίζουν από το,,,,μοιραίο, ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ για να μην επέλθει αυτό. Αρκεί βέβαια να είναι όπως κι η σόμπα, έτσι και συσκευή/καλώδιο σε καλή κατάσταση...(ελπίζω να έγινε αντιληπτό το point). Τα προαναφερθέντα ΔΕΝ σημαίνουν ότι δεν πρέπει να τα χειριζόμαστε ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ. Όπως ένα καλώδιο, έτσι και σόμπα υγραερίου. Και στην σόμπα, "προσοχή" σημαίνει κυρίως προσήλωση στην διαδικασία αλλαγής φιάλης (μη ξεχάσει κάποιος πχ να βάλει φλάντζα, κι αν έχει δική "μόνιμη" λαστιχένια ο ρυθμιστής, μια ματιά μη τυχόν έχει φθαρεί και θέλει αλλαγή, συνήθως στα 1-2 χρόνια. Επίσης προσοχή με το κλειδί, 25άρι μόνο, και "μαλακά" μη τυχόν χαλάσουν τα πάσα του "παξιμαδιού" του ρυθμιστή, ή και σπάσει/ραγίσει ο λαιμός του ρυθμιστή, ειδικά αν είναι "φτηνιάρης". Και μια στο τόσο έστω (μια τον μήνα) έλεγχος με αφρό ξυρίσματος ή "σαπουνάδα" (whatever works for you) για τυχόν διαρροές, είτε στην σύνδεση ρυθμιστή με φιάλη, είτε στο λάστιχο, είτε στα σωληνάκια της σόμπας που φαίνονται, μετά το λάστιχο...). ΛΙΓΗ φροντίδα και περισσότερο προσοχή, και ποτέ δεν θα υπάρξει θέμα...

Τέλος υπάρχει και περίπτωση (για την "λάθος φλόγα") να έχει πάει κα'να σκουπιδάκι στο εσωτερικό του φλογίστρου - αφαίρεσε το προστατευτικό πλέγμα (το τραβάς λίγο από το ένα πλάι του - λίγο από το άλλο και "ξεκουμπώνει", δεν χρειάζεται να "λύσεις" κάτι), πέσε στα,,,γόνατα και απλά ΦΥΣΑ όσο πιο δυνατά μπορείς μέσα στο φλόγιστρο, μια γερή ριπή αέρα, άντε 2-3. Σε καμμάι περίπτωση μη ΧΩΣΕΙΣ το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μέσα στο φλόγιστρο, πχ μπατονέτα, για απόπειρα καθαρισμού, γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο ενώ ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα "σκουπιδιού", να,,,,δημιορυγήσεις, ή και να χειροτερέψεις τυχόν υπάρχον. Κάλο είναι δε "μια στο τόσο" (...κάθε βδομάδα; Μπα....Κάθε 15; Και πάλι "ποιος θα θυμηθεί ν' ασχοληθεί"....Άντε κάθε μήνα, ή ΕΣΤΩ μια φορά μέσα στον χειμώνα να κάνεις το "φύσημα", και να το ξανακάνεις στην αρχή του επόμενου χειμώνα. Μπορείς και απλά να φυσήξεις με σεσουάρ, καλύτερα στο "κρύο", ή και με "leaf-blower" αν τυχόν έχεις, χωρίς να χρειαστεί απαραίτητα ν' αφαιρέσεις την "σχάρα"  -αν και καλύτερα, γόνατα και,,,,"ΦΟΥΟΥΥΟΥΥΥΥΥ!. To δε blower θα ήταν ιδανικό για να το βάλεις να φυσήξει ΚΑΙ τις κεραμικές εστίες της).

Ευχαριστώ πολύ για το μακρυνάρι και τον κόπο που μπήκες...

Το φύσηξα έτσι λίγο πρόχειρα και το άναψα με αναπτήρα με λαιμό και τώρα παίζει μια χαρά αλλά δςν επαναπαύομαι.Υγρασία δεν έχω στο χώρο.Δεν ειμαι σε νησί.Άργος είμαι.Στο κέντρο της πόλης και το σπίτι μονοκατοικία με παλιά μεν αλλά με καλά κουφώματα συνθετικά Commerling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά.

...πάντως να ξέρεις ότι γενικά η υγρασία είναι περισσότερο που ευθύνεται για το σβήσιμο της φλόγας ΄ή το μη άναμμα (ακόμη κι αν δεν έχεις ιδιαίτερη υγρασία στον χώρο, είναι ο καιρός ούτως ή άλλως σαφώς πιο υγρός πια, τέλος Νοέμβρη). Κατά τ' άλλα μην "φοβάσαι" ν' ανοίγεις την στρόφιγγα της φιάλης - καμμιά φορά μπορεί κάποιος που σκέφτεται "μην την ανοίξω πολύ κι αν έχουμε κα'να ατύχημα, να μη βγάζει πολύ αέριο" να την ανοίγει ελάχιστα και να σταματάει η εκροή αργά ή γρήγορα. Μπορεί φυσικά να ήταν και κα'να σκουπιδάκι/σκόνη που έφυγε με το φύσημα. ή να έχει "πολύ αέρα η φιάλη" (σε μαγαζί μου το είχαν πει, αλλά δεν το πολυβασίζομαι ως λόγο), αλλά αν σου ξανακάτσει, δοκίμασε ν' αφήσεις να φύγει λίγο αέριο από την φιάλη (προφανώς καλύτερα σ' εξωτερικό χώρο, κυρίως για τη μυρωδιά), ξεβιδώνοντας τον ρυθμιστή. όχι για πολύ, αλλά για 5'' ξερωγώ, ανοίγοντάς την "αρκετά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους. Περυσι σε σπιτι 60+ τετραγωνικων εκαιγα κλιματιστικο στους 30 και οπως ηταν φυσικο πληρωσα πολλα στην ηρων, τα οποια τα πληρωσα κ με δυσκολια. Φετος μου ειπαν οι δικοι μου να αγορασω σομπα υγραεριου και να εχω το κλιματιστικο στους 20 ολη μερα. Εγω κατα βαση δουλευω απο το πρωι και επιστρεφω σπιτι στις 8-9 το βραδυ. Απλα χρειαζομαι τουλαχιστον 23 βαθμους για να ζεσταθω. Το κλιματιστικο στους 20-22 δινει στο σπιτι μια θερμοκρασια 18-19 προφανως γτ υπαρχουν καποιες απωλειες. Τι αποψη εχετε; Σκεφτομαι επισης να μεταφερθω στο σαλονι κ να κλεισω την κρεβατοκαμαρα. Υπαρχει γενικα επικινδυνοτητα με τις σομπες υγραεριου; Δε θα κοιμαμαι φυσικα με ανοιχτη σομπα. Βρηκα την τοπ σελερ στο σκρουτζ κ εχει καλες κριτικες. Θυμαμαι οτι πριν καμια δεκαετια, για να ζεσταθεις με σομπα υγραεριου επρεπε να κατσεις μπροστα της. Βοηθεια παιδια τα φωτα σας.

Επεξ/σία από mariariw22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...