Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτό το "πελάτες της κληρονομιάς" με πέθανε..

:o

legacy users κληρονομια εννοει τις παλαιοτερες συσκευες ο ορος χρησιμοποιειται σε τετοιες περιπτωσεις αλλα η ελληνικη μεταφραση χριζει λιγο διορθωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PCwizard93 είπε

legacy users κληρονομια εννοει τις παλαιοτερες συσκευες ο ορος χρησιμοποιειται σε τετοιες περιπτωσεις αλλα η ελληνικη μεταφραση χριζει λιγο διορθωσης

Legacy clients, ναι στην κυριολεξία του σωστό, αλλά .. έλεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν το είχα ενοποιημένο.... οπότε δε φταίει αυτό

Το θέμα ειναι ότι 1,5 ώρα χτές μου αλλάζανε εκδόσεις από το helpdesk

εφτιαξε για το βράδυ

Σήμερα το πρωι πάλι τα ίδια. το έκανα factory reset (ότι κάνανε κι αυτοί δηλαδή)  και περιμένω να δω αν τα legacy θα μπούνε στο κανάλι 5 αν το διαλέξει πάλι....

Το θέμα ειναι ότι λεει ότι έχει το κανάλι πέντε. Στην πραγματικότητα δεν έχει κανένα κανάλι.

Δηλαδή πάει στο 5 και διάφορες συσκευές που έχω δε βρίσκουν καθόλου wifi στα 2,4.... (από laptop μέχρι κινητά και box)

Δε μπήκα με root όχι. Αν δε στρώσει θα το κάνω κι αυτό

Εμένα η ερώτηση μου ήταν, γιατί το κανάλι 5 να έχει πρόβλημα (αν ειναι αληθινό ...)

Τα άλλα με το root πολύ χρήσιμα αλλά δεν έχω τη διάθεση τώρα... σε 2 μέρες ίσως να βαρεθώ και τελικά να το κάνω

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, coyote2 είπε

δεν το είχα ενοποιημένο.... οπότε δε φταίει αυτό

Το θέμα ειναι ότι 1,5 ώρα χτές μου αλλάζανε εκδόσεις από το helpdesk

εφτιαξε για το βράδυ

Σήμερα το πρωι πάλι τα ίδια. το έκανα factory reset (ότι κάνανε κι αυτοί δηλαδή)  και περιμένω να δω αν τα legacy θα μπούνε στο κανάλι 5 αν το διαλέξει πάλι....

Το θέμα ειναι ότι λεει ότι έχει το κανάλι πέντε. Στην πραγματικότητα δεν έχει κανένα κανάλι.

Δηλαδή πάει στο 5 και διάφορες συσκευές που έχω δε βρίσκουν καθόλου wifi στα 2,4.... (από laptop μέχρι κινητά και box)

Δε μπήκα με root όχι. Αν δε στρώσει θα το κάνω κι αυτό

Εμένα η ερώτηση μου ήταν, γιατί το κανάλι 5 να έχει πρόβλημα (αν ειναι αληθινό ...)

Τα άλλα με το root πολύ χρήσιμα αλλά δεν έχω τη διάθεση τώρα... σε 2 μέρες ίσως να βαρεθώ και τελικά να το κάνω

σου ειπα και κατι αλλο αλλα δε το δοκιμασες σου ειχα πει και να κλεισεις μαζι και την επι,λογη που εχει για αυτοματη επιλογη καναλιου και στις 2 μπαντες κανε αυτο και πηγαινε και στον επιλογεα ευρους καναλιων εχει μια επιλογη στο γενικα που δειχνει ολα τα καναλια ως ευρος αριθμημενα ασε μονο αυτο που θες να ειναι χειροκινητα  μονο του δηλαδη ενα καναλι πατα Χ στα αλλα και  και μετα δες δε ξερω κατι αλλο νομιζω απ τις τελευταιες εκδοσεις μας φιρμγουεαρ μας εχουν ξετιναξει ειναι ασταθες τωρα και εγω μπορει να το ξανα σεταρω παντως επεζα με τις δυνατοτητες στο XDSL και καταφερα παροτι δεν εριξα καθολου το memory usage να παρω καλυτερο latency χωρις να χασω ταχυτητα 

το 5ρι δε ξερω γιατι το διαλεγει μιας και δε ξερω και πιο πολλα πραγματα για το πως δουλευουν τα ρουτερ παντως νιωθω λιγο περιεργα που καταφερα να εχω καλυτερο ping και latency με ιδιο memory usage

13 ώρες πριν, Doubt είπε

Legacy clients, ναι στην κυριολεξία του σωστό, αλλά .. έλεος..

φιλε μου δε μας ειπες εσυ τι εγινε το σεταρες ολα καλα αφου εκανες τα βηματα που σου ειπα
μπαινεις μονιμα με root χωρις να βλεπεις undefined στις καρτελες ???

Επεξ/σία από PCwizard93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα νέα firmware δε υπάρχει αυτό με το Χ που αφαιρείς κανάλια. Ουτε η ζώνη

Προυποθέτει να μπεις σαν ροοτ.

το έκανα για λίγο reset και μου την εβγαλε και εβγαλα το 1 το 5 και το 13.... αλλά τώρα που έκανε πάλι update μόνο του δε ξέρω αν αυτό το setting το κράτησε.

Αμφιβάλω.

Το θέμα ειναι για μένα να υποχρεωθεί η vodafone να το φτιάξει.

Αν το ξανακάνει 3η φορά θα πάω για άλλο ρουτερ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, coyote2 είπε

στα νέα firmware δε υπάρχει αυτό με το Χ που αφαιρείς κανάλια. Ουτε η ζώνη

Προυποθέτει να μπεις σαν ροοτ.

το έκανα για λίγο reset και μου την εβγαλε και εβγαλα το 1 το 5 και το 13.... αλλά τώρα που έκανε πάλι update μόνο του δε ξέρω αν αυτό το setting το κράτησε.

Αμφιβάλω.

Το θέμα ειναι για μένα να υποχρεωθεί η vodafone να το φτιάξει.

Αν το ξανακάνει 3η φορά θα πάω για άλλο ρουτερ..... 

το ειδα και εγω κανει κατι μαιμουδιες καταλαβα γιατι σκεψου εχω 2 αρχεια ενα του παιδιου που μας εδωσε root και ενα δικο μου τα περασα παλι και τα 2 στην αρχη ειχα ελεγχο στα καναλια τωρα μονο του και εμενα αλλαξε καναλι το γυρισε στο αυτοματο και 5ρι πηγε μονο του αφου εκανα ρεσταρτ τον υπολογιστη αλλιως δεν εμπαινε κατι μαιμουδια εχουνε κανει και μας βαζουν περιορισμους δηλαδη με 2 λογια μονο του παιζει μετα καναλια οντως εχεις δικιο κατι περιεργο συμβαινει
επισης εφυγε το undefined οταν το ειχα κανει 3 power cycle απ το κουμπι μαζεμενα οτι να ναι πραγματικα χαχαχα
η vodafone μας γειωσε εντελως χαχαχα
θα το αφηνω ανοιχτο και αν θελω να κλεινω το wifi θα βαλω ελεγχο ωρων η χειροκινητα
γιατι ειχε γραψει σε προηγουμενη σελιδα εδω οτι ειχε θεμα με τυχαιες αποσυνδεσεις μαλλον παθαινε το ιδιο και αυτος και του ειπαν να μην το κλεινει καθολου να το κλεινει χειροκινητα μονο το wifi και ετσι θα στρωνει και οντως εστρωσε θα κανω και εγω το ιδιο γιατι μου φαινεται στα powercycle 
πιτσκαριζει αρκετα το δολιο ασε τρελα τελειως

Επεξ/σία από PCwizard93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με τον τρόπο που το έκανα πάντως ποιο πριν παιδιά το κανάλι ακόμα όπως το είχα έχει μείνει.... η επιλογή εξαφανίστηκε πάλι αλλά το κανάλι πλέον δεν αλλάζει... δοκιμάστε τον τρόπο με το console από το browser ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εσας που εξαφανιζονται οι ρυθμισεις / επιλογες του WiFi, πιθανοτατα εχει ενεργοποιηθει το WiFi Doctor. Ειναι ενα εσωτερικο εργαλειο του ομιλου το οποιο κανει Monitoring των συνδεδεμενων συσκευων, βλεπει τι προβληματα υπαρχουν (σημα, αποσυνδεσεις, κτλ) και κανει αυτοματα αλλαγες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SaFiS είπε

Σε εσας που εξαφανιζονται οι ρυθμισεις / επιλογες του WiFi, πιθανοτατα εχει ενεργοποιηθει το WiFi Doctor. Ειναι ενα εσωτερικο εργαλειο του ομιλου το οποιο κανει Monitoring των συνδεδεμενων συσκευων, βλεπει τι προβληματα υπαρχουν (σημα, αποσυνδεσεις, κτλ) και κανει αυτοματα αλλαγες…

το εχω καταλαβει αυτο πως μπορω να παρακαμψω αυτο το εργαλειο να τους πω να μου κατεβασουν firmware version ???
εγω μετα απο πολλες δοκιμες διαπιστωσα οτι κατι συμβαινει με το τελευταιο firmware παροτι μπηκα απο console και εκλεισα λειτουργιες οπως obss auto chanel select band steering κλπ κλπ κλπ γιατι δε με ενιαφερει το προτυπο 5ghz εντουτοις παρατηρησα το εξης τουλαχιστον σε εμενα οσο ειχα χωρισμενα τα SSID μου εκανε αυτα τα αλλοπροσαλα μολις τα ενωσα η τα ανοιξα και τα 2 σταματησαν οι αποσυνδεσεις
το θεμα ειναι ομως οτι δε γουσταρω 5g ανοιχτο 
υπαρχει τροπος να παρακαμψω wifi doctor η τελωσπαντων να το κανω να μη κανει τα δικα του χωρις την εγκριση μου???

Επεξ/σία από PCwizard93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SaFiS είπε

Σε εσας που εξαφανιζονται οι ρυθμισεις / επιλογες του WiFi, πιθανοτατα εχει ενεργοποιηθει το WiFi Doctor. Ειναι ενα εσωτερικο εργαλειο του ομιλου το οποιο κανει Monitoring των συνδεδεμενων συσκευων, βλεπει τι προβληματα υπαρχουν (σημα, αποσυνδεσεις, κτλ) και κανει αυτοματα αλλαγες…

Ναι αυτό μου είπαν κι εμένα 

Αυτό είναι, αλλά δε δουλεύει σωστά.

Προχτές κόλλησε.....

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποτιθεται οτι αυτο το εργαλειο βοηθαει αλλα μονο μπερδεμα προκαλει εμενα σταματησε να κολλαει οταν μπηκα και σεταρα καναλι στο γενικα και στο settings ως admin θυμηθηκα οτι και παλαιοτερα ετσι το ειχα στρωσει τελικα
αλλα αυτο που με εκνευριζει τρελα ειναι οτι αλλαζει παλι μονο του κατα το δοκουν καναλια
βεβαια η συνδεση ειναι σταθεροτατη αλλα παιζει με τα καναλια......................
Ε Λ Ε Ο Σ.....................................

Επεξ/σία από PCwizard93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, εμένα κόλλησε πάλι. Κανάλι 5 και άφαντο

 

Δηλαδή μας λέει ότι είναι το 5.... Στην ουσία δεν εκπέμπει 

Πήγα μια βόλτα έξω .....

 

Κανάλι 5 δεν υπάρχει πουθενά σε άλλα δίκτυα wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ου αντικατέστησαν και μένα το ZTE  με το Η300s και ενώ κλειδώνει σε πολύ καλή ταχύτητα (το ZTE συγχρονίζει στα 85 ενώ αυτό στα 105). Στην αρχή μπήκε με κωδικούς superuser αλλά μετά σύστησε να μπαίνει. Δεν ξέρω αν αναβαθμίστηκε. Παρατήρησα όμως θέμα στα 5ghz. Επειδή δεν το έβλεπε η tcl το έβαλα χειροκίνητα στο κανάλι 40 και πότε πάει καλά σε ταχύτητες ποτέ σέρνεται και πιάνει 2-3 mbps. Μου φαίνεται ασταθές το 5ghz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...