Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Το TP-Link είναι με 100αρια Ethernet, αυτομάτως ενσύρματο bottleneck στις 200αρες...

Αυτο ισχύει. 

Όσο για το bridge mode στο TP-Link 100v, λειτουργεί κανονικότατα. Οι κωδικοί ρooτ βρίσκονται στο προηγούμενο πόστ μου (σελίδα 8 ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nzeppos είπε

Θα ήθελα να ήξερα που τα ξετρυπώνουν τέτοια "εργαλεία" οι ISP (όχι μόνο η Vodafone αλλά και οι υπόλοιποι που δεν πάνε πίσω)...

Δηλαδή υπάρχει κάποιος σύμβουλος ή technical director ή κάτι αντίστοιχο που κάνει σοβαρή έρευνα αγοράς, προτείνει και δοκιμάζει αυτά τα καταπληκτικά μηχανάκια που δίνουν στο λαό; Και το βράδυ κοιμάται έχοντας καθαρή τη συνείδησή του;

Μια χαρά κοιμάται παίρνει και ενα καλό ποσό το μήνα  και στα τέτοια του 

Για εμένα έπρεπε να το είχαν ελεύθερο να έβαζες ότι voip router θές απο τη στιγμή που πληρώνεις δεν έχεις και δικαίωμα να βάλεις ότι θες και να έχεις υπηρεσίες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill2015 είπε

Μια χαρά κοιμάται παίρνει και ενα καλό ποσό το μήνα  και στα τέτοια του 

Για εμένα έπρεπε να το είχαν ελεύθερο να έβαζες ότι voip router θές απο τη στιγμή που πληρώνεις δεν έχεις και δικαίωμα να βάλεις ότι θες και να έχεις υπηρεσίες ;

Οτε πχ γινεται, στους αλλους παροχους οχι γιατι παιζουν πανω σε εγκαταστασεις ΟΤΕ.

Κατι γινεται, οσο αναφορα τους κωδικους και δεν μπορει καμια εταιρια περα απο τον οτε να τους δωσει. Πιστευω ο ΟΤΕ εχει παρει την αποκλειστικοτητα σε τετοια θεματα ειτε επειδη υπαρχουν αδυναμιες στις εγκαταστασεις ή επειδη θελει να τραβηξει τους ψαγμενους στο δικτυο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

voip.png.39e8c6b768206292a00c8f1ed796aa94.png

Το νεο TP-Link 100v βγάζει ωραίες πληροφορίες προς τα έξω :D 
Πρέπει να βρω VoIP ρουτερ να περάσω αυτά τα στοιχεία να δω αν θα περάσει η εγγραφή του σταθερού εκεί. Αν γίνεται, θα βάλω aftermarket για internet + voip σίγουρα.

 

Ωστόσο, παίζει κάποιος να μου δώσει το user-config .bin απο H267A της Vodafone; Το χρειάζομαι για να επαναφέρω κάποιες ρυθμίσεις ύστερα απο εγκατάσταση firmware άλλης εταιρίας / ξένης χώρας (O2 - Τσεχία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

voip.png.39e8c6b768206292a00c8f1ed796aa94.png

Το νεο TP-Link 100v βγάζει ωραίες πληροφορίες προς τα έξω :D 
Πρέπει να βρω VoIP ρουτερ να περάσω αυτά τα στοιχεία να δω αν θα περάσει η εγγραφή του σταθερού εκεί. Αν γίνεται, θα βάλω aftermarket για internet + voip σίγουρα.

Ωστόσο, παίζει κάποιος να μου δώσει το user-config .bin απο H267A της Vodafone; Το χρειάζομαι για να επαναφέρω κάποιες ρυθμίσεις ύστερα απο εγκατάσταση firmware άλλης εταιρίας / ξένης χώρας (O2 - Τσεχία)

Αυτό το βλέπεις με τους απλούς κωδικούς ή με τους root/admin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αυτό το βλέπεις με τους απλούς κωδικούς ή με τους root/admin?

Είμαι συνδεδεμένος με root κωδικούς. Λογικά στο admin, δεν τα εμφανίζει. (Δεν μπορώ να κοιτάξω επειδή ο κωδικός του αντμίν βρίσκεται πάνω στη συσκευή και την έχω χωμένη πίσω απο έπιπλο)

Το κωδικό ρουτ μπορείς να το βρείς στο προηγούμενο ποστ μου σε αυτό το θρεντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Είμαι συνδεδεμένος με root κωδικούς. Λογικά στο admin, δεν τα εμφανίζει. (Δεν μπορώ να κοιτάξω επειδή ο κωδικός του αντμίν βρίσκεται πάνω στη συσκευή και την έχω χωμένη πίσω απο έπιπλο)

Το κωδικό ρουτ μπορείς να το βρείς στο προηγούμενο ποστ μου σε αυτό το θρεντ

Δεν εχω τέτοιο tp ink για να δοκιμάσω τώρα. Και μεσα στις γιορτες δεν θελω να μείνω χωρίς τηλεφωνο για να ζητήσω να μου στείλουν ενα.

 

Με τους κωδικούς αυτούς, εκτός από να τους βάλεις σε ενα voip modem και να εχει τηλεφωνία και ίντερνετ από εκεί.... δεν μπορείς να βάλεις πχ αυτούς τους κωδικούς σε καποια εφαρμογή και να εχεις το τηλεφωνο σου από εκεί; Κάτι σαν το παλιο cyta4u;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Δεν εχω τέτοιο tp ink για να δοκιμάσω τώρα. Και μεσα στις γιορτες δεν θελω να μείνω χωρίς τηλεφωνο για να ζητήσω να μου στείλουν ενα.

Με τους κωδικούς αυτούς, εκτός από να τους βάλεις σε ενα voip modem και να εχει τηλεφωνία και ίντερνετ από εκεί.... δεν μπορείς να βάλεις πχ αυτούς τους κωδικούς σε καποια εφαρμογή και να εχεις το τηλεφωνο σου από εκεί; Κάτι σαν το παλιο cyta4u;

Δεν το σκεφτηκα αυτο με την εφαρμογη. Θα το δοκιμασω. Ωστοσο, αν ζητησεις αλλο ρουτερ δεν σου κοβουν την γραμμη / τηλεφωνο, απλα περιμενεις το κουριερ να στο φερει και το συνδεεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Update!

Έχω κανονικά VoIP σετταρισμένο, το TP Link κάνει θαύματα. After market router/modem incoming :)

Που το σεταρες τελικά; Προσωπικά δεν θελω κανενα τρελό aftermarket. Το παλιο της cyta θέλω να βάλω που δουλευαν όλα super :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Που το σεταρες τελικά; Προσωπικά δεν θελω κανενα τρελό aftermarket. Το παλιο της cyta θέλω να βάλω που δουλευαν όλα super :)

Το εβαλα απευθειας σε αλλο ρουτερ το οποιο εχει ρυθμισεις μακαρονια. Εκατσα τα εστησα ολα απο την αρχη ενα ενα και κανει register κανονικα!

Θα προσπαθησω να βρω το pattern για το password με την ελπιδα οτι δεν ειναι random για να μην χρειαστει να ζητησουν tp link οσοι θελουν να βαλουν το δικο τους ρουτερακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Το εβαλα απευθειας σε αλλο ρουτερ το οποιο εχει ρυθμισεις μακαρονια. Εκατσα τα εστησα ολα απο την αρχη ενα ενα και κανει register κανονικα!

Θα προσπαθησω να βρω το pattern για το password με την ελπιδα οτι δεν ειναι random για να μην χρειαστει να ζητησουν tp link οσοι θελουν να βαλουν το δικο τους ρουτερακι.

Δεν είναι λογικό να υπάρχει κάποιο patern. Αν σκεφτείς ότι με αυτό το pass χοντρικά κάνεις login σε κάποιο server από οποί περνάνε οι κλίσεις. Οι κλήσεις γράφουν σε κάποια logs βάσει των οποίων τιμολογείσαι. Δεν είναι λογικό λοιπόν να μπορείς να καταλάβεις το pass έχοντας μόνο τον αριθμό. Θα μπορούσες μετά απλά να συνδέεσαι με το νούμερο κάποιου άλλου και να καλείς εξωτερικό κλπ χρεώνοντας εκείνον.

 

Εδώ να προσθέσω ότι, στο voip της cyta μπορούσες να πάρεις το modem σου και να το βάλεις σε άλλο σπίτι (με γραμμή cyta πάλι) και να είχες κανονικά το σταθερό σου εκεί. Έχω δλδ φίλο στην Θεσσαλονίκη που του είχε δοθεί για αντικατάσταση μεταχειρισμένο μοντεμ που δεν είχε γίνει reset και ενώ συγχρόνιζε κανονικά δεχόταν κλήσεις από άσχετα νούμερα. Εκείνοι καλούσαν το αθηναϊκό νούμερο του παλιού κατόχου και η κλήση εσκαγε σε αυτόν. Με ένα reset πήρε τις σωστές ρυθμίσεις και όλα καλά. Δεν νομίζω στην vodafone να γίνεται κάτι διαφορετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από σημερινή επικοινωνία με την voda όπου ανέφερα τα προβλήματα που όντως έχω με το τρέχων μόντεμ τους καταλήξαμε ότι το tplink δεν δίνεται σε όλους ακόμα γιατί είναι νωρίς. Είναι φρέσκο. Επίσης και να μου κάνουν αλλαγή σχεδόν σίγουρα θα μου στείλουν το ίδιο. Οπότε.... Μια τρύπα στο νερο

 

Υγ: με βλέπω για αλλαγή παρόχου

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Μετά από σημερινή επικοινωνία με την voda όπου ανέφερα τα προβλήματα που όντως έχω με το τρέχων μόντεμ τους καταλήξαμε ότι το tplink δεν δίνεται σε όλους ακόμα γιατί είναι νωρίς. Είναι φρέσκο. Επίσης και να μου κάνουν αλλαγή σχεδόν σίγουρα θα μου στείλουν το ίδιο. Οπότε.... Μια τρύπα στο νερο

Υγ: με βλέπω για αλλαγή παρόχου

Κριμα. Και εγω με βλεπω για αλλαγη σε ΟΤΕ οταν τελειωσει το συμβολαιο στη Vodafone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...