Προς το περιεχόμενο

[Eξωτ. Σκληρός Δίσκος] WD My Passport 4TB 2.5" 74.90€ @ Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


Grim Ripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να στο θέσω αλλιώς . Πες ότι έχεις κάνει μια παραγγελιά 3 μέρες πριν τη βλάκ φράιντε'ι την έχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ και σε ταλαιπωρουνε τόσο καιρό  . Και τα χρηματα σου δεσμευμένα ετσι ; Θα τους πεις και ευχαριστω ; Και τι θα παρεις με τα 10 ευρο τώρα χωρίς offer ουτε μιση τυροπιτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας δώσω και εγώ την δική μου οπτική επί του όλου θέματος.

Περσινή Black Friday. Αγοράζω το απόγευμα laptop (αξίας 1499€) από γνωστή αλυσίδα ηλεκτρονικών ειδών από κατάστημα της Θεσσαλονίκης (για το οποίο χρειάστηκε να κάνω ταξίδι από Ημαθία).

Χαλασμένη κάρτα γραφικών, το επιστρέφω το επόμενο πρωί (2ο ταξίδι στη Θεσσαλονίκη). Μου λένε περίπτωση DOA, θα αντικατασταθεί με νέο όμοιο. Δυστυχώς δεν έχουμε ετοιμοπαράδοτο.

Τους τονίζω ότι δεν θα δεχθώ καμιά αντιπροσφορά/ πιστωτικό με δέσμευση μελλοντικής αγοράς από την πλευρά μου πάρα μόνον αντικατάσταση με το ίδιο μοντέλο laptop. Ο υπεύθυνος του αρμόδιου τμήματος του καταστήματος με διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να μην λάβω το προϊόν το οποίο αγόρασα και αφότου με ενημερώσει σχετικά με το πώς θα μου αποσταλεί, αναχωρώ για τον τόπο διαμονής μου.

Ακολουθεί επί δυόμιση εβδομάδες μια απίστευτη φαρσοκωμωδία (τηλεφωνική διαβεβαίωση από τον product manager της εταιρείας ότι θα παραλάβω άμεσα -> αναβολές επί αναβολών -> περιμένουμε την ASUS να μας ενημερώσει για το πότε μπορεί να βρεθεί κομμάτι -> δυστυχώς υπήρξε πρόβλημα κατα την περίοδο των προσφορών και το σύστημα μας επέτρεψε εσφαλμένα στους αγοραστές να τοποθετήσουν περισσότερες παραγγελίες [15] σε σχέση με το διαθέσιμο απόθεμα [12] -> υπάρχουν 3 αγοραστές που έχουν δεσμεύσει κομμάτι για παραλαβή από κατάστημα αλλά δεν το έχουν πληρώσει, προσπαθούμε να έρθουμε σε επικοινωνία μαζί τους αλλά δεν μπορούμε να τους βρούμε -> θα τους δώσουμε διορία απάντησης μέχρι το Σάββατο και αν έστω και ένας δεν απαντήσει το κομμάτι που θα αποδεσμευτεί είναι δικό σας -> η διορία απάντησης επεκτείνεται για μία ακόμη εβδομάδα -> σας έχουμε δυσάρεστα νέα: δεν μπορούμε να σας αποστείλουμε το ίδιο προϊόν -> [γελοίες] αντιπροσφορές σε άλλους κωδικούς laptops -> επιστροφή χρημάτων και κάπου εδώ τελειώνουν όλες οι δυνατές ενέργειες από την πλευρά μας).

Σε κάθε επικοινωνία που είχα μαζί τους σημείωνα με ποιον συνομιλώ (από τον πωλητή, μέχρι το help desk και τον product manager). Απαιτούσα να μου απαντούν εγγράφως. Σε κανένα σημείο δεν άκουσα ένα "Συγγνώμη" για τον όλον εμπαιγμό (ο οποίος έγκειται στο ότι ο product manager δεν έκανε σωστά την δουλειά του είτε επειδή δεν ήξερε και στην πορεία θέλησε να καλυφθεί είτε επειδή ήθελε να εξυπηρετήσει 2 ή 3 δικούς του πριν από εμένα).

Τον "κυνήγησα" μεχρι εκεί που δεν πάει. Έκανα καταγγελίες όπου μπορείτε να φανταστείτε. Τους "μαύρισα" σε κάθε πλατφόρμα αξιολόγησης των υπηρεσιών τους (να ξέρετε ότι κάθε εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της πονάει όταν λαμβάνει δημόσια αρνητικό review). Εν τέλει πήρα τα χρήματα μου πίσω και αυτός καθαιρέθηκε.

Την φετινή Black Friday είδα μέχρι και σχετικό όρο στη συγκεκριμένη αλυσίδα ηλεκτρονικών ειδών σχετικά με τη δέσμευση προϊόντος και την διορία πληρωμής και παραλαβής του από το κατάστημα. Θα μου πείτε "Ρε Μήτσο για εσένα έβαλαν τον σχετικό όρο;". Τουλάχιστον ξέρω ότι έκανα όσά έπρεπε και όσα μπορούσα για να σας απαντήσω "Ναι, και για εμένα.".

TL; DR (Too long; Didn't read)

Αν σέβεστε τον εαυτό σας, τα χρήματα σας και τον χρόνο σας (= πάλι χρήματα), μάθετε ποια τα δικαιώματα σας και ποιες οι υποχρεώσεις σας ως καταναλωτές. Να απαιτείτε πάντοτε γραπτές απαντήσεις. Μόνον όταν εμείς (ως καταναλωτικό κοινό) γίνουμε πιο ευσυνείδητοι έχουμε ρεαλιστικές πιθανότητες καταχρηστικές συμπεριφορές όπως αυτές που αναφέρετε παραπάνω να εκλείψουν. Έχουμε πραγματική δύναμη (και όχι, αυτό δεν είναι κλισέ).

Εύχομαι κάθε ένας και κάθε μία από εσάς να ανταμειφθεί κατάλληλα για την ενέργεια, τα χρήματα και τον χρόνο που καταναλώσατε για αυτούς τους ανεκδιήγητους τύπους. Και επειδή συχνά είναι μία παράμετρος που παραβλέπεται,  θα το ξαναπώ: προσωπικός χρόνος = χρήμα.

Επεξ/σία από dim_plo
  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, james01gr είπε

τι πραγματικά πιστεύετε πως θα καταφέρετε κυνηγώντας τους για να εκτελέσουν μια παραγγελία που δεν έχει αντίκρυσμα; θα βρουν ξαφνικά απόθεμα να την εκτελέσουν;  το πολύ πολύ να δώσουν μια επιταγή (όπως έδωσαν σε εμένα 10 ευρώ για ένα πολύμπριζο που τελικά δεν είχαν) ανάλογα με το ύψος της παραγγελίας. θα απολογηθούν και τέλος.

εφόσον γίνεται επιστροφή χρημάτων και δεν τα παρακρατεί τότε τι άλλο θα του κάνεις; παραπλανητική διαφήμιση; εάν έχεις τον χρόνο και το χρήμα να ασχοληθείς τότε βουρ αλλά από ότι βλέπω πολύ μαγκιά πέφτει

για τον φίλο που του λένε πως του είπαν πως η παραγγελία ακυρώθηκε από τον ίδιο ενώ ο ίδιος δεν το έκανε, ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός και ας τους κυνηγήσει

το ότι ένας φούρνος δέχεται παραγγελίες για 10000 τυρόπιτες, δεν σημαίνει πως μπορεί να τις εκτελέσει. εφόσον ακυρώσει την παραγγελία κατόπιν ενημέρωσης τι θα κάνεις; θα πας στον συνήγορο του καταναλωτή για μια παραγγελία που δεν εκτελέστηκε;

Ο τρόπος που το παρουσιάζεις δεν μου αρέσει. Ίσως να τον παρερμηνεύω, είμαι και εγώ τσιτωμένος από αυτά που διαβάζω από συμφορουμίτες στο παρόν και άλλα θρεντς τις τελευταίες μέρες για τον τρόπο που τους αντιμετωπίζουν αρκετά καταστήματα που δεν μπορούν να εκπληρώσουν τις παραγγελίες τους. Εντωμεταξύ δεν έχω κάποια παραγγελία που περιμένω προσωπικά και δεν ξέρω γιατί κάθομαι και τα διαβάζω :P

Προσθέτω το παρακάτω παράδειγμα -που δεν πιστεύω ότι απέχει πολύ από την πραγματικότητα πολλών από εμάς- για να εξηγήσω γιατί μερικές φορές αξίζει και πρέπει να κάνεις τον μάγκα:

Κάνεις οικονομία μήνες τώρα για να τσιμπήσεις μία κονσόλα, ένα κινητό, μία τηλεόραση (ή ό,τι άλλο) κατά την διάρκεια εκπτώσεων. Έχεις τα λεφτά στην άκρη, βρίσκεις μια καλή τιμή και επιτέλους αγοράζεις αυτό που ήθελες. Αφού τελειώσουν οι εκπτώσεις, τρως άκυρο από το κατάστημα για οποιονδήποτε λόγο. Αν τώρα θες να πάρεις το ίδιο προϊόν πρέπει να πληρώσεις λίγα έως και αρκετά λεφτά παραπάνω μιας και οι εκπτώσεις έχουν τελειώσει. Επομένως, το κατάστημα σε χρέωσε για αέρα κοπανιστό την διαφορά της έκπτωσης + χρόνο που έχασες και δεν είχες στην διάθεση σου το προϊόν (φαντάσου να το ήθελες για δώρο, ή για άμεση χρήση), ενώ αν σε είχε ενημερώσει για έλλειψη αποθέματος εξαρχής θα μπορούσες να το πάρεις από αλλού.

Συμφωνώ πως δεν έχει νόημα να κυνηγήσεις τους υπαλλήλους για να εκτελεσθεί τελικά οι παραγγελίες σου. Αυτό είναι όντως χάσιμο χρόνο γιατί το μόνο που κερδίζεις είναι να γραφτεί τα ονόματα σου με κεφαλαία γράμματα στα @@ των υπαλλήλων.

Αλλά, ναι είναι μαγκιά να πας και να κάνεις παράπονο εκεί που πρέπει (είτε σε φόρουμ για να το δει ο κόσμος, είτε με καταγγελίες) ώστε να μην χρειαστεί να ζημιωθεί και κάποιος άλλος συμπολίτης σου (γιατί εσύ ζημιώθηκες όπως είπαμε) από το ίδιο κατάστημα (ή παρόμοιες πολιτικές άλλων καταστημάτων). Δεν λέω να τρελαθείς κιόλας και να φτύνεις κάθε φορά που ακούς το όνομα του καταστήματος αλλά να αφιερώσεις λίγο από τον χρόνο σου (ναι, δεν θα λάβεις κάποια άμεση αμοιβή για αυτόν τον χρόνο) για να γράψεις δυο-τρία πράγματα εκεί που πρέπει.

Έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει μόνο και μόνο γιατί μαθαίνουμε να σκύβουμε το κεφάλι έχοντας την εντύπωση πως με το να αντιδράσουμε θα ζημιώσουμε περισσότερο τον εαυτό μας και τελικά θα κάνουμε μια τρύπα στο νερό. Αυτή η νοοτροπία το μόνο που εγγυάται είναι πως με την πάροδο του χρόνο θα ζημιωνόμαστε ακόμα περισσότερο.

Όσο για τον φούρνο, πάει για βρούβες.

 

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Ο τρόπος που το παρουσιάζεις δεν μου αρέσει.

Ας δούμε το παρακάτω παράδειγμα που δεν πιστεύω ότι απέχει πολύ από την πραγματικότητα πολλών από εμάς:

Κάνεις οικονομία μήνες τώρα για να τσιμπήσεις μία κονσόλα, ένα κινητό, μία τηλεόραση (ή ό,τι άλλο) κατά την διάρκεια εκπτώσεων. Έχεις τα λεφτά στην άκρη, βρίσκεις μια καλή τιμή και επιτέλους αγοράζεις αυτό που ήθελες. Αφού τελειώσουν οι εκπτώσεις, τρως άκυρο από το κατάστημα για οποιονδήποτε λόγο. Αν τώρα θες να πάρεις το ίδιο προϊόν πρέπει να πληρώσεις λίγα έως και αρκετά λεφτά παραπάνω μιας και οι εκπτώσεις έχουν τελειώσει. Επομένως, το κατάστημα σε χρέωσε για αέρα κοπανιστό την διαφορά της έκπτωσης + χρόνο που έχασες με το να μην έχεις το προϊόν (φαντάσου να το ήθελες για δώρο, ή για άμεση χρήση), ενώ αν σε είχε ενημερώσει για έλλειψη αποθέματος εξαρχής θα μπορούσες να το πάρεις από αλλού.

Συμφωνώ πως δεν έχει νόημα να κυνηγήσουν τους υπαλλήλους για να εκτελεσθούν τελικά οι παραγγελίες τους. Αυτό είναι όντως χάσιμο χρόνο γιατί το μόνο που κερδίζουν είναι να γραφτούν τα ονόματα τους στα @@ των υπαλλήλων.

Αλλά, ναι είναι μαγκιά να πας και να κάνεις παράπονο εκεί που πρέπει (είτε σε φόρουμ για να το δει ο κόσμος, είτε με καταγγελίες) ώστε να μην χρειαστεί να ζημιωθεί και κάποιος άλλος συμπολίτης σου (γιατί εσύ ζημιώθηκες όπως είπαμε) από το ίδιο κατάστημα (ή παρόμοιες πολιτικές άλλων καταστημάτων). Δεν λέω να τρελαθείς κιόλας και να φτύνεις κάθε φορά που ακούς το όνομα του καταστήματος αλλά να αφιερώσεις λίγο από τον χρόνο σου (ναι, δεν θα λάβεις κάποια άμεση αμοιβή για αυτόν τον χρόνο) για να γράψεις δυο-τρία πράγματα εκεί που πρέπει.

Έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει μόνο και μόνο γιατί μαθαίνουμε να σκύβουμε το κεφάλι έχοντας την εντύπωση πως με το να αντιδράσουμε θα ζημιώσουμε περισσότερο τον εαυτό μας και τελικά θα κάνουμε μια τρύπα στο νερό. Αυτή η νοοτροπία το μόνο που εγγυάται είναι πως με την πάροδο του χρόνο θα ζημιωνόμαστε ακόμα περισσότερο.

Όσο για τον φούρνο, πάει για βρούβες.

εγώ τα καταλαβαίνω όλα αυτά που λες. επειδή όμως έχω κάνει όλες τις δουλειές που σχετίζονται με το αντικείμενο στην εφοδιαστική αλυσίδα (όχι σε τέτοιο κατάστημα αλλά σε μικρότερη κλίμακα), από εξυπηρέτηση πελατών, από δρομολογητής έως τώρα που προσπαθώ να τρέξω ένα δικό μου eshop, το νόμισμα έχει δύο όψεις. 
τα χρήματα έπρεπε να επιστραφούν άμεσα, δεν το συζητάμε αυτό. είναι υποχρέωση του καταστήματος να τα επιστρέψει άμεσα εφόσον αδυνατεί να εκτελέσει τις παραγγελίες

γνώμη μου σε τέτοιες προσφορές πρέπει αν υπάρχει και προστασία του καταναλωτή από την πλευρά του. σε περίπτωση τέτοιων προσφορών, αποφεύγεις να πληρώσεις με κάρτα και με τραπεζική πληρωμή καθώς γνωρίζεις πως θα ταλαιπωρηθείς. από την άλλη ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα υπαναχώρησης ακόμη και εάν άνοιξες το προϊόν, οπότε δεν σε δεσμεύει κανένας να κάνεις 10 παραγγελίες σε διαφορετικά καταστήματα και τελικά να παραλάβεις την μία. και να ακυρώσεις τις υπόλοιπες ή να τις πουλήσεις στις αγγελίες.

εάν θέλεις να γίνει σωστά αυτό που λες, τότε πρέπει να μαυρίσεις ως καταναλωτικό κοινό όποιον δεν σου φέρεται σωστά. αλλά εάν αύριο μια μεγάλη αλυσίδα που έβγαλε άκυρα βγάλει ξανά το S7 στα 200 ευρώ θα γίνει χαμός από ουρές.

γνώμη μου είναι πως γίνεται μπάχαλο καθώς οι αλυσίδες έχουν κουκουρούκου προγράμματα και δεν ξέρουν να διαχειρίζονται αποθέματα.

το public έκανε την καλύτερη δουλειά. έρχεσαι από το κατάστημα παραλαμβάνεις. ούτε να μπλέκεις με ηλεκτρονικές παραγγελίες, ούτε να σου ξεφύγει το απόθεμα. έχω 50 κινητά, 50 πουλάω. τέλος. και κάνω και σούσουρο στο Σύνταγμα και παίρνω και το κατιτίς μου από κανά καφεδάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δε λες είναι ότι φέτος ο κοτσοβολος - και αλλοι σε ανάγκαζαν να προπληρώσεις . Χωρίς ηλεκτρονική παραγγελιά για public  που λες παίρνεις τα τγία σου  - και με την ειδοποιηση /αποδ. πάλι καταφέρνουν να ψάχνονται κάθε φορά που πάω :P Στην πράξη δε δέχονται υπαναχώρηση και γιατί να κάνω 10 παραγγελίες σε διαφορετικά καταστήματα ώστε  τελικά να παραλάβω  μία πάμε καλά ?Και μια που λέμε τι γίνετε εκ των έσω πόσα καλα τσιμπήματα καβατζονονται  από μέσα για πούλημα αγγελίες ;  

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, james01gr είπε

εγώ τα καταλαβαίνω όλα αυτά που λες. επειδή όμως έχω κάνει όλες τις δουλειές που σχετίζονται με το αντικείμενο στην εφοδιαστική αλυσίδα (όχι σε τέτοιο κατάστημα αλλά σε μικρότερη κλίμακα), από εξυπηρέτηση πελατών, από δρομολογητής έως τώρα που προσπαθώ να τρέξω ένα δικό μου eshop, το νόμισμα έχει δύο όψεις. 
τα χρήματα έπρεπε να επιστραφούν άμεσα, δεν το συζητάμε αυτό. είναι υποχρέωση του καταστήματος να τα επιστρέψει άμεσα εφόσον αδυνατεί να εκτελέσει τις παραγγελίες

γνώμη μου σε τέτοιες προσφορές πρέπει αν υπάρχει και προστασία του καταναλωτή από την πλευρά του. σε περίπτωση τέτοιων προσφορών, αποφεύγεις να πληρώσεις με κάρτα και με τραπεζική πληρωμή καθώς γνωρίζεις πως θα ταλαιπωρηθείς. από την άλλη ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα υπαναχώρησης ακόμη και εάν άνοιξες το προϊόν, οπότε δεν σε δεσμεύει κανένας να κάνεις 10 παραγγελίες σε διαφορετικά καταστήματα και τελικά να παραλάβεις την μία. και να ακυρώσεις τις υπόλοιπες ή να τις πουλήσεις στις αγγελίες.

εάν θέλεις να γίνει σωστά αυτό που λες, τότε πρέπει να μαυρίσεις ως καταναλωτικό κοινό όποιον δεν σου φέρεται σωστά. αλλά εάν αύριο μια μεγάλη αλυσίδα που έβγαλε άκυρα βγάλει ξανά το S7 στα 200 ευρώ θα γίνει χαμός από ουρές.

γνώμη μου είναι πως γίνεται μπάχαλο καθώς οι αλυσίδες έχουν κουκουρούκου προγράμματα και δεν ξέρουν να διαχειρίζονται αποθέματα.

το public έκανε την καλύτερη δουλειά. έρχεσαι από το κατάστημα παραλαμβάνεις. ούτε να μπλέκεις με ηλεκτρονικές παραγγελίες, ούτε να σου ξεφύγει το απόθεμα. έχω 50 κινητά, 50 πουλάω. τέλος. και κάνω και σούσουρο στο Σύνταγμα και παίρνω και το κατιτίς μου από κανά καφεδάκι

 

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα λες όσον αφορά στο ότι ο καταναλωτής πρέπει να προσέχει πως και που πληρώνει. Σε αυτό που είπες με το παράδειγμα του S7: όντως πολύ εύκολα μπορεί ένα τέτοιο κατάστημα με δελεαστικές τιμές να κάνει πολλούς να "ξεχάσουν" προηγούμενα αλλά και πάλι δεν καθαρίζει εύκολα από κακές κριτικές - θα πας απλά να αγοράσεις το προϊόν με την φοβερή τιμή (πάντα κρατώντας μία πισινή) και μετά πάλι του χρόνου. Πιστεύω πως αυτός ήταν και ένας από τους αρκετούς λόγους που μεγάλες αλυσίδες βγήκαν από το skroutz μιας και είχαν αρκετές αρνητικές κριτικές.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κωτσόβολος ακόμη δεν μου έχει επιστρέψει χρήματα και με τρώνε τα φίδια. Το σημαντικό είναι το εξής: δεν μιλάμε για ένα. video game, μιλάμε για ένα προϊόν τεχνολογίας με το οποίο εγώ θα έκανα τη δουλειά μου, όπως είναι και ένα κινητό. Ο καταναλωτής βρίσκεται ζημιωμενος έτσι, και αυτοί αμολανε αετό.

Διαφωνώ κάθετα με τη λογική του James, που λίγο πολύ εξισώνει θύτη με θύμα, τις ευθύνες ενός μεγάλου καταστήματος που έχει χρήμα άπειρο, με έναν καταναλωτή.

Τι πάει να πει σε περίοδο εκπτώσεων ο καταναλωτής να προστατεύεται μόνος του και να μην προπληρωνει; Θέλησα να είμαι αξιόπιστος ως προς το κατάστημα και να τους δείξω ότι το θέλω το προϊόν και δεν αγόραζα για πλάκα, όπως κάνουν πολλοί (δεν λέω για τα παιδιά εδώ με τον σκληρό) και στο τέλος δεν πάνε να παραλάβουν από τον κούριερ.

Κακώς έκανα δηλαδή;

Επίσης το να χρησιμοποιούμε το δικαίωμα της υπαναχώρησης για "πλάκα" , δηλαδή παραγγέλνω 10 φορές , και οποίο μου κάτσει και τα άλλα τα επιστρέφω/δεν παραλαμβάνω , το ευτελιζει και να είστε σίγουροι πως με τέτοιες τακτικές θα χαθεί και αυτό το πολύτιμο δικαίωμα μας ως καταναλωτές.

Η υπαναχώρηση δεν χρησιμοποιείται για τέτοιο σκοπό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι ο κωτσοβολος δεν πιστευε οτι θα εχει τοσες παραγγελιες στον συγκεκριμενο σκληρο και επεσε εξω. Πηγαινοντας μια βολτα απο 2 κωτσοβολους βρηκα τον 1TB WD Passport στα 70 ευρω. Και εδιναν τον 4tb στα 75. Εσκεμμενα δηλαδη ακυρωνουν παραγγελιες και οχι γιατι δεν θα ξανα φερουν. Τον 4TB τον πουλανε διπλασια τιμη και πανω οποτε με τοσες παραγγελιες δεν τους συμφερε να παραδωσουν οτι παραγγελια εγινε. Απαραδεκτο ομως οτι εγραφαν διαθεσιμοτητα οταν εγιναν οι παραγγελιες. Λογικα δεν προλαβαν να την αφαιρεσουν και βλεπουμε αυτα που γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτωντως τα χρηματα δεν εχουν επιστραφει ακομη!!

2 ώρες πριν, james01gr είπε

τι πραγματικά πιστεύετε πως θα καταφέρετε κυνηγώντας τους για να εκτελέσουν μια παραγγελία που δεν έχει αντίκρυσμα; θα βρουν ξαφνικά απόθεμα να την εκτελέσουν;  το πολύ πολύ να δώσουν μια επιταγή (όπως έδωσαν σε εμένα 10 ευρώ για ένα πολύμπριζο που τελικά δεν είχαν) ανάλογα με το ύψος της παραγγελίας. θα απολογηθούν και τέλος.

εφόσον γίνεται επιστροφή χρημάτων και δεν τα παρακρατεί τότε τι άλλο θα του κάνεις; παραπλανητική διαφήμιση; εάν έχεις τον χρόνο και το χρήμα να ασχοληθείς τότε βουρ αλλά από ότι βλέπω πολύ μαγκιά πέφτει

για τον φίλο που του λένε πως του είπαν πως η παραγγελία ακυρώθηκε από τον ίδιο ενώ ο ίδιος δεν το έκανε, ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός και ας τους κυνηγήσει

το ότι ένας φούρνος δέχεται παραγγελίες για 10000 τυρόπιτες, δεν σημαίνει πως μπορεί να τις εκτελέσει. εφόσον ακυρώσει την παραγγελία κατόπιν ενημέρωσης τι θα κάνεις; θα πας στον συνήγορο του καταναλωτή για μια παραγγελία που δεν εκτελέστηκε;

ξεχνάς κάτι άλλο. μπορεί σε συγκεκριμένα προϊόντα να κάνει μια προωθητική ενέργεια και να έχει πχ ελάχιστο κέρδος ή να μην έχει καθόλου. όταν έχει 1000 παραγγελίες που εκκρεμούν και είτε μπαίνει μέσα, είτε δεν έχει κέρδος ή το κέρδος του είναι ελάχιστο προτιμά να μην τις εκτελέσει. απλά και όμορφα. 

όσο το ''θα χάσει τον πελάτη'', πίστεψέ με στην επόμενη καλή προσφορά, όσοι την πάτησαν τώρα θα ξανατρέχουν να αγοράσουν

Ειναι υποχρεωμενοι να εκτελεσουν την παραγγελια ή σε περιπτωση αδυναμιας να προσφερουν αντιστοιχο ή καλυτερο προιον στην ιδια τιμη.

Ο Intenso δεν αποτελει ιδιο ή καλύτερο προιον. Ο WD Elements (μαλλον) που περιμενουν παραλαβη ομως αποτελει ιδιο ή καλυτερο προιον. Το οτι τιμολογειται σημερα σε διπλασια τιμη δεν μας αφορα.

Εγινε ερωτηση και οντως περιμενουν παραλαβη δισκους WD 4ΤΒ. Οποτε ξεκαθαρα απαιτησα να μου παραδοθει ενας τετοιος.

Και ναι. Θα τους κυνηγησω ξεκαθαρα δικαστικως μεσω φιλου οχι για να μου παραδωσουν τον δισκο αλλα διοτι δεν μπορουν να ισχυριζονται ψευδως οτι εδωσα εντολη για ακυρωση για να δικαιολογησουν την παρανομη ακυρωση της παραγγελιας. Επισης μου δημιουργουν εκτος της καθυστερησης (και οτι αυτη συνεπαγεται) ξεκαθαρη οικονομικη ζημια 150€ (για αγορα δυο δισκων που ηταν η παραγγελια) τα οποια πρεπει σημερα να πληρωσω ενω την στιγμη της αγορας ειχα την επιλογη αγορας παρομοιου προιοντος απο αλλο καταστημα στην ιδια τιμη.

Θα δειξει. Εχω την εντυπωση βεβαια οτι θα αποφασισουν να προσφερουν WD ως εναλλακτικη. Αυτο δεν θα σημανει βεβαια οτι οι μεχρι σημερα καταγγελιες θα αποσυρθουν.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Παρεμπιπτωντως τα χρηματα δεν εχουν επιστραφει ακομη!!

Ειναι υποχρεωμενοι να εκτελεσουν την παραγγελια ή σε περιπτωση αδυναμιας να προσφερουν αντιστοιχο ή καλυτερο προιον στην ιδια τιμη.

Ο Intenso δεν αποτελει ιδιο ή καλύτερο προιον. Ο WD Elements (μαλλον) που περιμενουν παραλαβη ομως αποτελει ιδιο ή καλυτερο προιον. Το οτι τιμολογειται σημερα σε διπλασια τιμη δεν μας αφορα.

Εγινε ερωτηση και οντως περιμενουν παραλαβη δισκους WD 4ΤΒ. Οποτε ξεκαθαρα απαιτησα να μου παραδοθει ενας τετοιος.

Και ναι. Θα τους κυνηγησω ξεκαθαρα δικαστικως μεσω φιλου οχι για να μου παραδωσουν τον δισκο αλλα διοτι δεν μπορουν να ισχυριζονται ψευδως οτι εδωσα εντολη για ακυρωση για να δικαιολογησουν την παρανομη ακυρωση της παραγγελιας. Επισης μου δημιουργουν εκτος της καθυστερησης (και οτι αυτη συνεπαγεται) ξεκαθαρη οικονομικη ζημια 150€ (για αγορα δυο δισκων που ηταν η παραγγελια) τα οποια πρεπει σημερα να πληρωσω ενω την στιγμη της αγορας ειχα την επιλογη αγορας παρομοιου προιοντος απο αλλο καταστημα στην ιδια τιμη.

Θα δειξει. Εχω την εντυπωση βεβαια οτι θα αποφασισουν να προσφερουν WD ως εναλλακτικη. Αυτο δεν θα σημανει βεβαια οτι οι μεχρι σημερα καταγγελιες θα αποσυρθουν.

επειδή δεν ξέρω εάν κάποιοι διαβάζετε τους όρους χρήσης των σελίδων και αγοράς, μια μεγάλη αλυσίδα (από αυτές που αναφέρονται σε αυτό το νήμα) αναφέρει

quote

Κάθε παραγγελία του χρήστη/πελάτη, ακολουθείται πάντοτε από αυτοματοποιημένο μήνυμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, σε διάστημα λίγης ώρας, εκ μέρους της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, που περιλαμβάνει την επιβεβαίωση της λήψης της παραγγελίας και επαναλαμβάνει το περιεχόμενό της. Η ηλεκτρονική αυτή αλληλογραφία εκ μέρους της εταιρείας, αποτελεί μόνον επιβεβαίωση ότι η παραγγελία έχει παραληφθεί με το περιεχόμενο που αναφέρεται και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί αποδοχή της παραγγελίας ή συνομολόγηση όρων πώλησης.

Κατόπιν της λήψης της παραγγελίας και της ως άνω επιβεβαίωσης της λήψης της, εφόσον η ΕΤΑΙΡΕΙΑ διαπιστώσει τη διαθεσιμότητα του είδους και την ορθότητα της παραγγελίας και την απουσία τυχόν σφαλμάτων στο ηλεκτρονικό κατάστημα όσον αφορά την τιμολόγηση των ειδών τα χαρακτηριστικά τους κ.λ.π. με νέα ηλεκτρονική αλληλογραφία (e-mail) θα επιβεβαιώνει την αποδοχή της παραγγελίας, το περιεχόμενό της, την κατάρτιση της πώλησης και τον προσδοκώμενο χρόνο παράδοσης του είδους όπως γνωστοποιήθηκε ήδη πριν από την υποβολή της παραγγελίας, οπότε τότε μόνον η πώληση θεωρείται καταρτισθείσα και γεννά εκατέρωθεν αξιώσεις

unquote

ως προς τι θα τους κυνηγήσετε; εάν σας έχουν στείλει την αποδοχή της παραγγελίας τότε οκ, μπορείτε να απαιτήσετε την εκτέλεση. όταν όμως έχετε πάρει επιβεβαίωση παραγγελίας και μόνο, το αναφέρει ρητά τι δικαιούστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, james01gr είπε

επειδή δεν ξέρω εάν κάποιοι διαβάζετε τους όρους χρήσης των σελίδων και αγοράς, μια μεγάλη αλυσίδα (από αυτές που αναφέρονται σε αυτό το νήμα) αναφέρει

quote

Κάθε παραγγελία του χρήστη/πελάτη, ακολουθείται πάντοτε από αυτοματοποιημένο μήνυμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, σε διάστημα λίγης ώρας, εκ μέρους της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, που περιλαμβάνει την επιβεβαίωση της λήψης της παραγγελίας και επαναλαμβάνει το περιεχόμενό της. Η ηλεκτρονική αυτή αλληλογραφία εκ μέρους της εταιρείας, αποτελεί μόνον επιβεβαίωση ότι η παραγγελία έχει παραληφθεί με το περιεχόμενο που αναφέρεται και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί αποδοχή της παραγγελίας ή συνομολόγηση όρων πώλησης.

Κατόπιν της λήψης της παραγγελίας και της ως άνω επιβεβαίωσης της λήψης της, εφόσον η ΕΤΑΙΡΕΙΑ διαπιστώσει τη διαθεσιμότητα του είδους και την ορθότητα της παραγγελίας και την απουσία τυχόν σφαλμάτων στο ηλεκτρονικό κατάστημα όσον αφορά την τιμολόγηση των ειδών τα χαρακτηριστικά τους κ.λ.π. με νέα ηλεκτρονική αλληλογραφία (e-mail) θα επιβεβαιώνει την αποδοχή της παραγγελίας, το περιεχόμενό της, την κατάρτιση της πώλησης και τον προσδοκώμενο χρόνο παράδοσης του είδους όπως γνωστοποιήθηκε ήδη πριν από την υποβολή της παραγγελίας, οπότε τότε μόνον η πώληση θεωρείται καταρτισθείσα και γεννά εκατέρωθεν αξιώσεις

unquote

ως προς τι θα τους κυνηγήσετε; εάν σας έχουν στείλει την αποδοχή της παραγγελίας τότε οκ, μπορείτε να απαιτήσετε την εκτέλεση. όταν όμως έχετε πάρει επιβεβαίωση παραγγελίας και μόνο, το αναφέρει ρητά τι δικαιούστε.

Οι όροι που βάζει ένα μαγαζί δεν είναι πάνω από τους νόμους του κράτους ή της ΕΕ. Μπορεί να έχει στους όρους χρήσης ότι "εγώ άμα γουστάρω στο μαγαζί μου θα σου στέλνω την παραγγελία οποτε έχει ολική έκλειψη σελήνης" , το θέμα είναι τι λέει ο νόμος του κράτους.

Επίσης μιας και έχει φάει πρόστιμο ο Γερμανός για παρόμοια κατάσταση μιας και κάποιοι το κυνηγήσαμε , δεν καταλαβαίνω το πάθος σου να ματαιώσουμε την προσπάθεια μας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

franchisor πρέπει να είναι τι θες να πει ; Ελάτε σε μένα όσοι τη φάγατε από γερμανο /public /κοτσο :P

ps ''το public έκανε την καλύτερη δουλειά. έρχεσαι από το κατάστημα '' Σκηνές κλοτσοπατιναδας δηλαδή ποιος θα προλάβει να αρπάξει ; E  οχι no thanks .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

franchisor πρέπει να είναι τι θες να πει ; Ελάτε σε μένα όσοι τη φάγατε από γερμανο /public /κοτσο :P

ps ''το public έκανε την καλύτερη δουλειά. έρχεσαι από το κατάστημα '' Σκηνές κλοτσοπατιναδας δηλαδή ποιος θα προλάβει να αρπάξει ; E  οχι no thanks .

έχεις να προτείνεις κάποιον άλλον καλύτερο τρόπο; η άλλη επιλογή είναι να απέχεις...

 

50 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Οι όροι που βάζει ένα μαγαζί δεν είναι πάνω από τους νόμους του κράτους ή της ΕΕ. Μπορεί να έχει στους όρους χρήσης ότι "εγώ άμα γουστάρω στο μαγαζί μου θα σου στέλνω την παραγγελία οποτε έχει ολική έκλειψη σελήνης" , το θέμα είναι τι λέει ο νόμος του κράτους.

Επίσης μιας και έχει φάει πρόστιμο ο Γερμανός για παρόμοια κατάσταση μιας και κάποιοι το κυνηγήσαμε , δεν καταλαβαίνω το πάθος σου να ματαιώσουμε την προσπάθεια μας.

δεν προσπαθώ να ματαιώσω τίποτα. μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θες. κουβέντα κάνουμε. έχεις τις επιλογές που σου δίνει η ΕΕ και το κράτος. δεν πρόκειται για κανένα πάθος ή οτιδήποτε άλλο και ότι λέω ούτε κακοπροαίρετα το λέω ούτε τίποτα.

απλά γιατί όπως είπα παραπάνω έχω ανοίξει ένα eshop και από ότι βλέπω στον έναν μήνα που το λειτουργώ, κανένας δεν διαβάζει τους όρους χρήσης. κανένας δεν ενδιαφέρεται να μάθει πως στέλνω τις παραγγελίες και το τι ζητάει και τι ρωτάει ο κόσμος ξεφεύγει από την λογική μερικές φορές

Επεξ/σία από james01gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, james01gr είπε

έχεις να προτείνεις κάποιον άλλον καλύτερο τρόπο; η άλλη επιλογή είναι να απέχεις...

δεν προσπαθώ να ματαιώσω τίποτα. μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θες. κουβέντα κάνουμε. έχεις τις επιλογές που σου δίνει η ΕΕ και το κράτος. δεν πρόκειται για κανένα πάθος ή οτιδήποτε άλλο και ότι λέω ούτε κακοπροαίρετα το λέω ούτε τίποτα.

απλά γιατί όπως είπα παραπάνω έχω ανοίξει ένα eshop και από ότι βλέπω στον έναν μήνα που το λειτουργώ, κανένας δεν διαβάζει τους όρους χρήσης. κανένας δεν ενδιαφέρεται να μάθει πως στέλνω τις παραγγελίες και το τι ζητάει και τι ρωτάει ο κόσμος ξεφεύγει από την λογική μερικές φορές

Οι όροι χρήσης σου όμως , δεν κοιτάς να είναι σύμφωνοι με του κράτους; Είναι δυνατό να τους παίρνουμε εμείς, 8 μέρες μετά για να μας πουν την πορεία της παραγγελίας;αν δεν είχαν απόθεμα ας μας το έλεγαν νωρίτερα.Ουτε έγινε τυπογραφικό λάθος να έβαλαν τον δίσκο 1€ και να ορμησουμε. Όταν τη Δευτέρα έβαλαν την προσφορά , γιατί έκλεισε το σύστημα και δεν δεχόταν άλλες και μετά το άλλαξαν την Τρίτη και παραγγείλαμε εμείς οι μ@λακες; Εκεί το σύστημα θεώρησε ότι έχει απόθεμα ξαφνικά; Μας δουλεύουν; 

Και όπως είπε και κάποιος φίλος, για τόσο μεγάλο μαγαζί δεν είναι ξεφτίλα να τσιγγουνευεται να αγοράσει μερικά κομμάτια ακόμη για να εξυπηρετήσει;πόσα λεφτά θα χάσουν;

Και μην ξεχνάμε ότι τα λεφτά ξέρουν πολύ καλά να τα τραβάνε, να δουν αν έχει απόθεμα δεν ξέρουν....

Επεξ/σία από Greenday13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να είμαι ειλικρινής, απορώ που τώρα που έχει λήξει η προσφορά, έρχονται άτομα στο νήμα να πουν το "ποιήμα" τους...

Έξω απο το χορό πολλα τραγουδια λες.

Ακόμα και αν δεν πλήρωσα τίποτα, ακόμα και αν μου επιστρέψουν τα χρήματα μου πίσω, ποιος σου λεει οτι δεν ζημιώθηκαμε? Όταν θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς αντίστοιχη προσφορά αλλού εκείνη την περίοδο. Στα ιδια 4 tb στην ίδια μάρκα φυσικά. Το λάθος πρόβλημα τους. Θα μπορούσαν να βάλουν απευθείας στη σελίδα "εξαντλημένο από την τάδε μέρα" ή κατι αντίστοιχα. Όλο αυτό το καιρό, ακόμα και τωρα, ο δίσκος φαινεται κανονικά στο site και απλά έχει βγεί το κουμπάκι να αγορασεις.

Tldr;

Είμαι ζημιωμένος  και νιώθω εξαπατημένος με την αντιπροσφορά του intenso γιατι θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ αντίστοιχη προσφορά εκείνες τις μέρες. Και κινούμαι καταλλήλως, ψάχνωντας το δίκιο μου. Ή μια έκδοση έστω αυτού.

=====================

Τους έκανα  καταγγελία στη γραμμή καταναλωτή, στο συνήγορο και στα άλλα 2 λινκ που παρέθεσα στη πίσω σελίδα, για αρχή.

https://www.adrpoint.gr/katanalotes

http://www.europeanresolution.com

@SeNNinhA αν υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορούμε να συνεισφέρουμε στο νομικό κομμάτι, στειλε PM

 

 

Επεξ/σία από Greg9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...