Προς το περιεχόμενο

Cosmote SpeedBooster 6.74€/μηνα με διετη δεσμευση


alkis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pier88 είπε

Είναι απο το ίδιο μοντέλο με άλλο firmware αλλά εσύ δυστυχώς δεν θέλεις να καταλάβεις.Τέλος από μένα,με κούρασες φίλε.Η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας.

Ναι καλά, άστα αυτά, για πες μας την ιστοσελίδα να το ελέγξουμε και εμείς (μοντέλο, firmware, ημερομηνία δημοσίευσης...), ούτε εμφανισιακά δεν μοιάζουν... και ο νοών νοείτω! Εγώ ξέρω από που το πήρες όμως... και το μοντέλο που παραπλανητικά έβαλες είναι ένα παλιότερο (δεν έχει καν ADSL) το Huawei B593s-601

Πάρε και το βίντεο μπας και το χωνέψεις!

Δες τη "δικιά σου" φωτο-πονηριά παρακάτω και σύγκρινε...  Frame-Crop από το παραπάνω βίντεο του  Huawei B593s-601 έβαλες!

image.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκτος περιοχής σας γράφω τώρα με τη φοβερή ταχύτητα 2G ;; των 140  kbps . Έκτος ζώνης κλειδώματος φαίνεται να είναι ψιλοαχρηστο 

2 μπάρες σήμα . Στο interface του  192.168.1.1 για να δω ακριβώς δεν μπορώ να μπω  ενώ βάζω  login admin@otenet.gr - ούτε σκέτο admin 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατω απο το ρουτερ αναγραφει τους κωδικους του 192,168,1,1 οπως και στο εγχειρίδιο χρησης θα σου ελεγε να κοιταξεις εκει.

ξεκαθα αναφερει οτι δουλευει εκει που ειναι η γραμμη σου. Χωρις dsl γραμμη, εχω αναφερει προσωπικα οτι ταχυτητες μεχρι 2mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2018 στις 8:01 ΜΜ, Nikosmile είπε

Ναι καλά, άστα αυτά, για πες μας την ιστοσελίδα να το ελέγξουμε και εμείς (μοντέλο, firmware, ημερομηνία δημοσίευσης...), ούτε εμφανισιακά δεν μοιάζουν... και ο νοών νοείτω! Εγώ ξέρω από που το πήρες όμως... και το μοντέλο που παραπλανητικά έβαλες είναι ένα παλιότερο (δεν έχει καν ADSL) το Huawei B593s-601

Πάρε και το βίντεο μπας και το χωνέψεις!

Δες τη "δικιά σου" φωτο-πονηριά παρακάτω και σύγκρινε...  Frame-Crop από το παραπάνω βίντεο του  Huawei B593s-601 έβαλες!

image.png

Αυτή είναι από το αντίστοιχο ρούτερ που δίνει η tmobile στη Γερμανία,όπως βλέπεις έχει κι αυτό ρυθμίσεις γιά ενεργοποίηση της κεραίας (όλα αυτού του τύπου έχουν) ο οτε έχει βγάλει αυτή τη ρύθμιση και η επίσημη απάντηση του είναι ότι δεν υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης της κεραίας σε αυτό το firmware.Σε δίπλα forum έχει εξαντληθεί αυτή η συζήτηση μπορείς να τα δεις και μόνος σου αλλά εσυ μόνο να το παίζεις εξυπνάκιας ξέρεις.

sphidden~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκετο admin . Αλλα στις οδηγίες μέσα λέει βάλτε το με τη μορφή [email protected]

3 λεπτά πριν, divo είπε

στο καρτελακι με τους κωδικους σου γραφει στο login admin@otenet.gr ή σκετο admin?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mhlogiatros είπε

σκετο admin . Αλλα στις οδηγίες μέσα λέει βάλτε το με τη μορφή [email protected]

Στο login του ρούτερ είναι πάντα σκέτο admin,αυτό που λες μάλλον είναι ο κωδικός της γραμμής adsl όχι του ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα το κλειδώσω στις 3 προσπάθειες το reset είναι ασφαλές ?  Μη μου χάσει τίποτα ρυθμίσεις sim ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 (H κεραία μου είναι κάπως έτσι https://www.acmesystems.it/BEEKIT-2 - έτσι και αλλιώς την έχει γραμμένη .)

Μπήκα μεσώ κινητού , έβγαλα open dns αλλιώς έπεφτε χυλόπιτα 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pier88 είπε

Αυτή είναι από το αντίστοιχο ρούτερ που δίνει η tmobile στη Γερμανία,όπως βλέπεις έχει κι αυτό ρυθμίσεις γιά ενεργοποίηση της κεραίας (όλα αυτού του τύπου έχουν) ο οτε έχει βγάλει αυτή τη ρύθμιση και η επίσημη απάντηση του είναι ότι δεν υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης της κεραίας σε αυτό το firmware.Σε δίπλα forum έχει εξαντληθεί αυτή η συζήτηση μπορείς να τα δεις και μόνος σου αλλά εσυ μόνο να το παίζεις εξυπνάκιας ξέρεις.

sphidden~2.png

Εσύ μας έλεγες ότι είναι το ίδιο μοντέλο... και έχει μόνο άλλο firmware! Τώρα βάζεις άλλο μοντέλο Router (Speedport) και μάλιστα άλλης εταιρίας της Telecom... να αποδείξεις τι; Το αναπόδεικτο;  Βάλε το λινκ από το γειτονικό φόρουμ να το δούμε, και μη λες αοριστίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Εσύ μας έλεγες ότι είναι το ίδιο μοντέλο... και έχει μόνο άλλο firmware! Τώρα βάζεις άλλο μοντέλο Router (Speedport) και μάλιστα άλλης εταιρίας της Telecom... να αποδείξεις τι; Το αναπόδεικτο;  Βάλε το λινκ από το γειτονικό φόρουμ να το δούμε, και μη λες αοριστίες.

Πάρε τηλέφωνο τον οτε και ρώτησε αν είναι ενεργές οι κεραίες στο ρούτερ και θα σου λυθούν οι απορίες,βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχεις το μοναδικό ρούτερ που λειτουργούν (εδω γελάμε).Δε ξέρω αν επιτρέπεται να βαλω link από άλλο forum αλλά δεν θα βάλω γιά 2 λόγους.α)είναι πανεύκολο να το γκουγλάρεις και β)ότι και σου πουν εσένα εσύ θα υποστηρίζεις τα ψέμματα τα δικά σου.Πιο πίσω έχεις ανεβάσει φώτο με τις το ρούτερ με τις κεραίες επάνω λες κ αυτό είναι απόδειξη,σε προκαλώ λοιπόν να τραβήξεις ενα video ενω βγάζεις τις κεραίες να δούμε πόσο σήμα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Signal strength:
Good (41)  - 2 γραμμές - κεραίες δε τις βλέπει 
Service status:Available service
Network standard:LTE FDD
Roaming status:Normal
5G WLAN δε βλέπω να έχει Οπότε δε δίνω πίσω το Speedport Plus
http://www.speedtest.net/result/7892903121 ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ 
TO MAX ΠΟΥ ΠΟΙΑΝΩ ΕΙΝΑΙ 50 ΜΒPS MONO ΤΟΥ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ  Δηλαδή ψόφος και κρύο :P 
Τώρα πρέπει να φτιάξω load balance μέσω του Asus .
 
Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι:
Μετα απο αλλαγη ha35 το speedbooster με τη adsl γραμμη πανε τελεια μαζι!
 

Spoiler


μονο καρδουλες στον οτε που καταφερνω να εχω ~3,5mb/s down σε μια περιοχη με καθαρη γραμμη (μετα απο λαθη) 4mbps. βεβαια να πω πως στο τεχνικο κομματι του speedbooster, η Cosmote ειναι παντελως ασχετη. Και μονο ενας υπαλληλος μου ειχε πει, θα αλλαξουμε router, και αν κανει τα ιδια θα ξαναλλαξουμε router και sim. Ολοι οι υπολοιποι μου εδιναν την εντυπωση οτι δεν ηξεραν καν πως ειναι το speedbooster.

Δεν ειναι παραλογο βεβαια, αφου η cosmote, δεν εχει δικο της τηλεφωνικο κεντρο, εχοντας φτιαξει  2 θυγατρικες οπου εχει μονο το τηλεφωνικο κεντρο. Με τις διαφορες καταγγελιες, οπου εχω διαβασει, δεν παιζει να εχουν καποιο εργαζομενο στο τηλεφωνικο κεντρο πανω απο 6μηνο, οπου δηλωνει αθλιες εργασιακες συνθηκες και αποδοχες. Βεβαια δε μας φταινε οι υπάλληλοι, ουτε για την τεχνικη τους ανεπαρκεια, ο διευθυντης της Cosmote φταιει.

Αξιζει να δει καποιος ποιος δουλευει η Dixons (κωτσοβολος) στη γαλλια, και πως δουλευει ο κωτσοβολος στην ελλαδα. Εκει υποστηριζεται ως σοβαρη εταιρια, και εδω ο εκαστοτε διευθυντης ειναι πραγματικα ο,τι να ναι.

 

 

 

Καμια φορα, λογω του προβληματικου firmware οπου εχει φτιαξει η cosmote για το ha35, παρολο που δειχνει bonding up. Δεν ειναι bonding up, αλλα down. οποτε εκει βγαζω ρευμα, το ανοιγοκλεινω καμια δεκαρια φορες χωρις ρευμα και μετα δουλευει ρολοι.

Αυτο για οσους προλαβαν τη προσφορα ή εστω εχουν θεματα με το speebooster ως router.

Επισης,αν η γραμμη εχει βλαβη και κανει αποσυνδεση το adsl θα παει παλι η συνολικη ταχυτητα στα 2mbps.

 

Spoiler

Οσο μιλαω για ιντερνετ, σκεφτομαι ποσο λαθος λειτουργει η καθε επιχειρηση και η καθε ελεγκτικός μηχανισμος σε αυτη τη χωρα. Η wind λεει καθυστερεί στη καλαμάτα και θα αργησει τα εργα για το vdsl στη κρητη. Φανταζομαι η ΕΕΤΤ θα της δωσει παραταση, οπως μας εδιναν οι λοχαγοι στο στρατο αδειες αγραφες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα φαίνεται να μου λύνει το πρόβλημα . Αρκεί να φτιάξω κ@λοκεραια/ ανοιχτό χώρο / ταράτσα ;; κάνει μεγάλη διάφορα γιατί μου maxaρει στα +50 mbps

Και να φρενάρω κάπως την κατανάλωση του 4g να μην ξοδεύονται άδικα.

Επίσης θέλει τους auto dns στην αρχή μου κλότσαγε είχα cloudflare.

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κι απο εμενα

εχω το booster καμια βδομαδα τωρα και το εχω τρελανει στα πειραματα

σημερα παρελαβα κεραια 4g εξωτερικη.

αυτην εδω https://www.skroutz.gr/s/7412888/Konig-ANT-4G20-KN.html

καθως εγραφε αξιολογηση οτι την χρησιμοποιουσε με το booster

ΠΡΙΝ την εξωτερικη κεραια σημα 3 γραμμες 56 excellent ταχυτητα 45-48mbps down και 5-6mbps up

ΜΕΤΑ ME κεραια κουμπωμενη και περασμενη εξω να κοιταει κεραιες σημα 3 γραμμες 62 excellent ταχυτητα ακριβως οπως παραπανω

το ΗΑ35 στο ιδιο ακριβως σημειο και στις δυο δοκιμες

εχω βαλει dns cloudflare και στο adsl και στο mobile και δουλευει κανονικα

επισης το παραξενο ειναι οτι παιρνω και ipv6 ip στην dsl μου αλλα οχι στην mobile

thumbnail_IMG_1388.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...