Προς το περιεχόμενο

Cosmote SpeedBooster 6.74€/μηνα με διετη δεσμευση


alkis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώδιο έχει αρκετό ; Βάλε και οδηγίες πως την ενεργοπ . αν σου είναι εύκολο  thanks! Mε ανοιχτό παράθυρο χτυπάω download 50 mbps με 4g και  2 γραμμές αλλά έχω παγώσει :P 

IPv6 addresses  δε βάζεις cloudflare 2606:4700:4700::1111, 2606:4700:4700::1001 μονο IPv4 ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Καλώδιο έχει αρκετό ; Βάλε και οδηγίες πως την ενεργοπ . αν σου είναι εύκολο  thanks!

καλωδιο εχει 2.5 μετρα.δεν θα το ελεγα αρκετο αλλα το περασα μεσα απο τον τοιχο και την κρεμασα σε πλαινο τοιχο του σπιτιου

θα θελα να ειχε περισσοτερα μετρα να φτανει στην ταρατσα να μπορω να κοιταξω 360 μοιρες μπας και πιανω και απο αλλη κεραια 4g πομπο του δικτυου αλλα οκ

δεν ενεργοποιησα κατι.απλα την κουμπωσα και στα δυο sma φισακια απο πισω και εκανα reboot το μοντεμ

νομιζω οτι η κρυφη ρυθμιση για επιλογη κεραιας σε internal η external ειναι στην επιλογη auto και απλα την εχουν κρυψει στο μενου απο την cosmote

οποτε μονο αν κουμπωσεις κεραια και στο boot διαβασει οτι ειναι κουμπωμενη εξωτερικη σου δινει την εξωτερικη!

η ιστορια ειναι οτι περιμενα καλυτερα αποτολεσματα και να πιανει καλυτερα η να μου δινει λιγο καλυτερη ταχυτητα αλλα μαλλον ο πυλωνας (κεραια που περνω)αυτα δινει

με το κινητο παντως (iphone xs) speedtest με 4g εχω πιασει μεχρι 222mbps download στο ιδιο δωματιο που εχω και το booster !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέτρησα πρακτικά κατεβάζοντας αρχείο μόνο με το 4g 5 mbytes / sec  ας πούμε ταβάνι πυλώνα ; αλλά με σήμα 50 max .(Περιοχή μήπως είσαι Άγιο ; - άσχετο αλλά θα πάρω κάποιες μετρήσεις σήματος στο Βόρειο οδικό Άξονα  Ηράκλειο - Αγ .Νικολαος )

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ipv4 dns βαζω του cloudflare

αν βαλω και στο ipv6 θα δω καποια διαφορα?

δεν τους εχω πειραξει τους ipv6,παιρνει μονο του του οτε αλλα μου φαινεται περιεργο οτι συνδεεται το ipv6

οταν το πρωτοβαλα το booster πριν καμια 10 αρια μερες ειμαι σχεδον σίγουρος οτι στο ipv6 ελεγε disconnected

24 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Μέτρησα πρακτικά κατεβάζοντας αρχείο μόνο με το 4g 5 mbytes / sec  ας πούμε ταβάνι πυλώνα ; αλλά με σήμα 50 max .(Περιοχή μήπως είσαι Άγιο ; - άσχετο αλλά θα πάρω κάποιες μετρήσεις σήματος στο Βόρειο οδικό Άξονα  Ηράκλειο - Αγ .Νικολαος )


ναι εκει ειμαι!

και μολις χτυπησα 50αρι...

 

thumbnail_IMG_1389.jpg

Επεξ/σία από giannislas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannislas είπε

καλησπερα κι απο εμενα

εχω το booster καμια βδομαδα τωρα και το εχω τρελανει στα πειραματα

σημερα παρελαβα κεραια 4g εξωτερικη.

αυτην εδω https://www.skroutz.gr/s/7412888/Konig-ANT-4G20-KN.html

καθως εγραφε αξιολογηση οτι την χρησιμοποιουσε με το booster

ΠΡΙΝ την εξωτερικη κεραια σημα 3 γραμμες 56 excellent ταχυτητα 45-48mbps down και 5-6mbps up

ΜΕΤΑ ME κεραια κουμπωμενη και περασμενη εξω να κοιταει κεραιες σημα 3 γραμμες 62 excellent ταχυτητα ακριβως οπως παραπανω

το ΗΑ35 στο ιδιο ακριβως σημειο και στις δυο δοκιμες

εχω βαλει dns cloudflare και στο adsl και στο mobile και δουλευει κανονικα

επισης το παραξενο ειναι οτι παιρνω και ipv6 ip στην dsl μου αλλα οχι στην mobile

thumbnail_IMG_1388.jpg

Πάντως ακριβή κεραία πήρες, που στην περίπτωσή σου δεν χρειαζόταν. Να είχες σήμα κάτω από 35 θα έλεγα ok. Το speedtest με ethernet το έκανες ή με wifi; Σε περιοχές με χαμηλό σήμα 4G κάνει φοβερή βελτίωση.

image.png.68b26a624f86dd16944e708d516bb336.png

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με wifi εκανα το speedtest

δεν πειραζει.την πληρωσα για να μου φυγει το μαμουνι που με ετρωγε να δοκιμασω.... :P

παντως στο graph του 4g εχω δει και excellent 66

ξερουμε μεχρι ποσο παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει πάνω από 52-53 (από 43 που ήταν) με τις δικές μου κεραίες, λογικά μέχρι στιγμής πρέπει έχεις το ρεκόρ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IPv6 μεσω speedbooster δεν δινει νομιζω.  Dns cloudfare δε μου εκανε bonding οποτε αναγκαστικα dns του οτε και απο το pc ρυθμισμα.

Σημα εχω 53. Χωρις κεραια και εχει την max ταχυτητα κυψελης ~42mbps. Επισης παρατηρησα οτι και με λιγοτερο σημα παλι η ταχυτητα δε πεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alkis13 είπε

IPv6 μεσω speedbooster δεν δινει νομιζω.  Dns cloudfare δε μου εκανε bonding οποτε αναγκαστικα dns του οτε και απο το pc ρυθμισμα.

Σημα εχω 53. Χωρις κεραια και εχει την max ταχυτητα κυψελης ~42mbps. Επισης παρατηρησα οτι και με λιγοτερο σημα παλι η ταχυτητα δε πεφτει.

Έτσι ακριβώς,ότι έχει να σου δώσει η κεραία σου δίνει άσχετα αν έχεις 40 σήμα η 60.Εχω βάλει κι εγώ cloudflaire dns και στο pc και στο router όμως γιά κάποιο λόγο δεν αλλάζουν,μέσα φαίνονται του οτε,τι μπορεί να φταίει βρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε του οτε στα κανονικα τους, και ρυθμισε στο pc σου ipv4 σε 1111 και 1001, κανε παντου restart και θα δουλεψει. Αν δεν πρεπει να τρεξεις flush dns απο cmd (google it).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alkis13 είπε

Ασε του οτε στα κανονικα τους, και ρυθμισε στο pc σου ipv4 σε 1111 και 1001, κανε παντου restart και θα δουλεψει. Αν δεν πρεπει να τρεξεις flush dns απο cmd (google it).

Δεν μπορεί να γίνει η αλλαγή στο ρουτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Οπως σου αναφερα, οχι. Κατι συμβαινει και δε κανει bonding (και στα 2 router που αλλαξα).

Οκ,thanks.Θα το δοκιμάσω αργότερα.Τις τελευταίες 2 μέρες έχω θέμα με τη γραμμή μου,έχω 9 ταχύτητα adsl και τα απογεύματα φτάνω στα 3 με αποτέλεσμα να μην ανοίγει το booster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alkis13 είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

μονο καρδουλες στον οτε που καταφερνω να εχω ~3,5mb/s down σε μια περιοχη με καθαρη γραμμη (μετα απο λαθη) 4mbps. βεβαια να πω πως στο τεχνικο κομματι του speedbooster, η Cosmote ειναι παντελως ασχετη. Και μονο ενας υπαλληλος μου ειχε πει, θα αλλαξουμε router, και αν κανει τα ιδια θα ξαναλλαξουμε router και sim. Ολοι οι υπολοιποι μου εδιναν την εντυπωση οτι δεν ηξεραν καν πως ειναι το speedbooster.

Δεν ειναι παραλογο βεβαια, αφου η cosmote, δεν εχει δικο της τηλεφωνικο κεντρο, εχοντας φτιαξει  2 θυγατρικες οπου εχει μονο το τηλεφωνικο κεντρο. Με τις διαφορες καταγγελιες, οπου εχω διαβασει, δεν παιζει να εχουν καποιο εργαζομενο στο τηλεφωνικο κεντρο πανω απο 6μηνο, οπου δηλωνει αθλιες εργασιακες συνθηκες και αποδοχες. Βεβαια δε μας φταινε οι υπάλληλοι, ουτε για την τεχνικη τους ανεπαρκεια, ο διευθυντης της Cosmote φταιει.

Αξιζει να δει καποιος ποιος δουλευει η Dixons (κωτσοβολος) στη γαλλια, και πως δουλευει ο κωτσοβολος στην ελλαδα. Εκει υποστηριζεται ως σοβαρη εταιρια, και εδω ο εκαστοτε διευθυντης ειναι πραγματικα ο,τι να ναι.

Καμια φορα, λογω του προβληματικου firmware οπου εχει φτιαξει η cosmote για το ha35, παρολο που δειχνει bonding up. Δεν ειναι bonding up, αλλα down. οποτε εκει βγαζω ρευμα, το ανοιγοκλεινω καμια δεκαρια φορες χωρις ρευμα και μετα δουλευει ρολοι.

Αυτο για οσους προλαβαν τη προσφορα ή εστω εχουν θεματα με το speebooster ως router.

Επισης,αν η γραμμη εχει βλαβη και κανει αποσυνδεση το adsl θα παει παλι η συνολικη ταχυτητα στα 2mbps.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Οσο μιλαω για ιντερνετ, σκεφτομαι ποσο λαθος λειτουργει η καθε επιχειρηση και η καθε ελεγκτικός μηχανισμος σε αυτη τη χωρα. Η wind λεει καθυστερεί στη καλαμάτα και θα αργησει τα εργα για το vdsl στη κρητη. Φανταζομαι η ΕΕΤΤ θα της δωσει παραταση, οπως μας εδιναν οι λοχαγοι στο στρατο αδειες αγραφες.

@pier88

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Δεν είναι θέμα bonding το δικό μου,άλλαξα 2 ρούτερ και με εκείνα το ίδιο μου κάνει η adsl.Να είναι τόσο φορτωμένες οι γραμμές και να πέφτω από 9 στο 3 μου φαίνεται απίθανο,δεν έχει ξαναγίνει σε μένα,λέω να το δώσω βλάβη αλλά σκέφτομαι ότι είναι άσχετοι στον οτε και μπορεί να γίνει χειρότερα η κατάσταση.Πέρυσι που είχε συμβεί κάτι ανάλογο θεωρήσανε σωστό να με κλειδώσουν στο 5 από 10 που έπιανα και μου είπαν οκ το φτιάξαμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...