Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, poulinos said:

ειναι voip.κανονικα δεν θελει για αυτο και το τηλεφωνο παιζει σωστα.επισης μπορει να βγαλει το καλωδιο dsl να δει αν θα το κανει.

To ξέρω ότι είναι VoIP. Έχω συναντήσει κουλά πράγματα με FXS και διάφορες συσκευές όλα αυτά τα χρόνια στο πεδίο, γι'αυτό και είπα να δοκιμάσει. Το κορυφαίο που έχω πετύχει, πειρατικός σταθμός να ακούγεται στο ασύρματο τηλέφωνο του πελάτη. Με φίλτρο στην FXS κόπηκε μαχαίρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 minutes ago, SaFiS said:

To ξέρω ότι είναι VoIP. Έχω συναντήσει κουλά πράγματα με FXS και διάφορες συσκευές όλα αυτά τα χρόνια στο πεδίο, γι'αυτό και είπα να δοκιμάσει. Το κορυφαίο που έχω πετύχει, πειρατικός σταθμός να ακούγεται στο ασύρματο τηλέφωνο του πελάτη. Με φίλτρο στην FXS κόπηκε μαχαίρι...

το τελευταιο καπου πρεπει να το ειχα πετυχει.το φιλτρο θα σου κοψει συχνοτητες οποτε μπορει νσ γλυτωσεις απο πολλα αλλα οπως ξερεις και εσυ αφου εισαι του πεδιου οτι δεν ειναι κανονικη συμπεριφορα.εχω πετυχει βεβαια και προβληματικες συσκευες που δημιουργουσαν θορυβο.πιο συχνο να ακους σαν να γειωνει η γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση:

αγοράζοντας ένα fritzbox υπάρχει κάποιος λόγος να μείνει αυτό που παρέχουν οι εταιρίες δωρεάν σαν modem μόνο η πάει για απόσυρση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zto είπε

Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση:

αγοράζοντας ένα fritzbox υπάρχει κάποιος λόγος να μείνει αυτό που παρέχουν οι εταιρίες δωρεάν σαν modem μόνο η πάει για απόσυρση;

Αν εχεις τους κωδικους τηλεφωνιας οποτε εχεις και ιντερνετ και τηλεφωνο, οχι δε χρειαζεται. Σε Voda εχω παροπλισει H300 & ZTE267 για το 7530 και βρηκα την υγεια μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ενδεχόμενο το router του παρόχου να συγχρονίζει καλύτερα από το Fritz. Εκεί έχει νόημα να βάλεις το ρούτερ του παρόχου σαν μόντεμ σε bridge και από πίσω να βάλεις το Fritz σαν ρούτερ με WAN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello, εχω ένα Asus DSL-AC88U που είναι μεγάλη απογοήτευση, γιατί έχει πολλά bugs, αλλά κλειδώνει πολύ καλά σε VDSL100. Πρέπει να το αλλάξω (ειμαι NOVA), γιατί τελευταία μετά από reboot, σηκώνεται με τη 10η.

Δε με εμδιαφέρει το wifi. 

Θα έχω μικρότερη απόδοση σε σχέση με το Asus? 

Οσον αφορά το modem μόνο, είναι καλύτερο το 7590?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2022 στις 10:44 ΜΜ, poulinos είπε

ειναι voip.κανονικα δεν θελει για αυτο και το τηλεφωνο παιζει σωστα.επισης μπορει να βγαλει το καλωδιο dsl να δει αν θα το κανει.

Τελικά αγοράστηκε το Μ2.Ένα υπέροχο τηλέφωνο που για μένα ολοκληρώνει το 7530.Registered άμεσα,συνεννόηση με cosmote για ένα θεματάκι με τις εισερχόμενες,επανεκκίνηση γραμμής και ρουτερ et voila. Μετάβαση σε άλλη διάσταση.Μόνο πλέον το καλώδιο του συναγερμού στην fxs και ούτε φυσήματα,παρεμβολές κλπ. Σας ευχαριστώ όλους θερμά για την βοήθεια.

ΥΓ.Μου λείπει το του-του πριν την κλήση όταν σηκώνω το ακουστικό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερίζω την παρέα. Πριν πατήσω το τελικό κλικ για την αγορά του 7530ΑΧ θα ήθελα να εξακριβώσω ότι δουλεύει 100% με 100 VDSL Cosmote και το VOIP της. Ότι δηλαδή θα τραβήξει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται αυτόματα χωρίς να μπω στις διαδικασίες σεταρίσματος VOIP κτλ.

Ο λόγος που το θέλω είναι για competitive gaming σε Series X για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο latency και packet loss.

To setup μου είναι το κλασσικό Speedport του ΟΤΕ, και από εκεί ΤP-Link powerline με passthrough από το οποίο παίρνω 2 ethernet (η μία πάει στο Series X και η άλλη σε μία Samsung Q7F QLED για να έχω 4k Netflix).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Καλημερίζω την παρέα. Πριν πατήσω το τελικό κλικ για την αγορά του 7530ΑΧ θα ήθελα να εξακριβώσω ότι δουλεύει 100% με 100 VDSL Cosmote και το VOIP της. Ότι δηλαδή θα τραβήξει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται αυτόματα χωρίς να μπω στις διαδικασίες σεταρίσματος VOIP κτλ.

Ο λόγος που το θέλω είναι για competitive gaming σε Series X για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο latency και packet loss.

To setup μου είναι το κλασσικό Speedport του ΟΤΕ, και από εκεί ΤP-Link powerline με passthrough από το οποίο παίρνω 2 ethernet (η μία πάει στο Series X και η άλλη σε μία Samsung Q7F QLED για να έχω 4k Netflix).

Το έχω τον τελευταίο μήνα σε Cosmote VDSL 50 και δούλεψε από την πρώτη στιγμή απροβλημάτιστα με το internet και με το VOIP της  Cosmote. Στη χειρότερη περίπτωση που δε θα πάρει αμέσως τους κωδικούς VOIP τηλεφωνείς στο 13888 και στο κάνουν απομακρυσμένα αυτόματα και χωρίς δική σου παρέμβαση. Μην σε απασχολεί καθόλου.

Τώρα για τις επιδόσεις στο gaming δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η δική μου γραμμή είναι πολύ πιο σταθερή σε σχέση με το Speedport, δεν κάνει επανεκκινήσεις (που έκανε μία φορά τουλάχιστον την εβδομάδα) και κλειδώνει σε ταχύτητα κατά 10% περίπου παραπάνω από την ονομαστική. Για latency δεν ξέρω, οπότε θα σε γελάσω. Σίγουρα είναι καλύτερο όμως από το Speedport σε όλα αλλά στη σταθερότητα της σύνδεσης και στο WiFi είδα αισθητή διαφορά.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/02/2022 at 11:05, bill_viper said:

Καλημερίζω την παρέα. Πριν πατήσω το τελικό κλικ για την αγορά του 7530ΑΧ θα ήθελα να εξακριβώσω ότι δουλεύει 100% με 100 VDSL Cosmote και το VOIP της. Ότι δηλαδή θα τραβήξει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται αυτόματα χωρίς να μπω στις διαδικασίες σεταρίσματος VOIP κτλ.

Ο λόγος που το θέλω είναι για competitive gaming σε Series X για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο latency και packet loss.

To setup μου είναι το κλασσικό Speedport του ΟΤΕ, και από εκεί ΤP-Link powerline με passthrough από το οποίο παίρνω 2 ethernet (η μία πάει στο Series X και η άλλη σε μία Samsung Q7F QLED για να έχω 4k Netflix).

7530 7590  7530ax 7590ax 4060 ολα εχουν profile cosmote.to fritz os ειναι κοινο. και σε ftth παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρει κάποιος. Γραμμή ΟΤΕ με το VoBB από το 7530 ως router. Γυρνάς το 7530 σε client μόνο για τηλεφωνία και PBX πίσω από άλλο ρούτερ. Θα χρειαστεί να περάσεις τον κωδικό της τηλεφωνίας χεράτα ή θα τον έχει κρατήσει από το αρχικό σετάρισμα; Από βδομάδα θα γίνει η δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kifinas said:

Αν ξέρει κάποιος. Γραμμή ΟΤΕ με το VoBB από το 7530 ως router. Γυρνάς το 7530 σε client μόνο για τηλεφωνία και PBX πίσω από άλλο ρούτερ. Θα χρειαστεί να περάσεις τον κωδικό της τηλεφωνίας χεράτα ή θα τον έχει κρατήσει από το αρχικό σετάρισμα; Από βδομάδα θα γίνει η δοκιμή.

δεν νομιζω οτι τον χανει.τι ακριβως θες να κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα είναι ρούτερ που έχει πάρει τις ρυθμίσεις από TR-069. Θα βάλω άλλο ρούτερ και θέλω να κρατήσω το Fritz μόνο για την τηλεφωνία. Οπότε είτε το βάζω να κάνει δεύτερο ppp, είτε το γυρνάω ως δεύτερο rούτερ πίσω από το πρώτο χωρίς δεύτερο ppp, είτε το γυρνάω ip client. Προτιμώ το τελευταίο για να μην χάσω τα καλούδια του PBX από το LAN (αφού μόνο έτσι θα είναι στο ίδιο δίκτυο με το νέο ρούτερ). 

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-7530/3244_Setting-up-the-FRITZ-Box-as-an-IP-client/

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2022 στις 6:36 ΜΜ, poulinos είπε

7530 7590  7530ax 7590ax 4060 ολα εχουν profile cosmote.to fritz os ειναι κοινο. και σε ftth παιζουν

Δεν έχω δουλέψει ποτέ μου το Fritz OS, πιθανολογώ δε θα δυσκολευθώ.

Επίσης, η συνδεσμολογία του 7530AX γίνεται ακριβώς όπως έχω το Speedport τώρα; Τσεκάρω δηλαδή πως είναι όλα συνδεδεμένα στο Speedport και κάνω ακριβώς τις ίδιες συνδέσεις και στο Fritz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...